Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum procedez daca am firma si vreau sa angajez ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
WorldChanger

WorldChanger

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2022
Buna ziua tuturor! Am o firma de o luna si am 0 angajati , si as dori sa ma angajez pe mine ( administratorul ) dar problema ramane ca nu stiu cum platesc darile la stat actele etc...
Ati putea va rog sa imi trimitei un link sau sa imi explicati cum procedez va rog.
Va multumesc frumos !

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Faci contract cu o firma de conta si se ocupa ei de aceste formalitati. Tu concentreaza-te sa aduci bani in firma, restul merge de la sine.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostWorldChanger, on 16 decembrie 2022 - 14:26, said:

Buna ziua tuturor! Am o firma de o luna si am 0 angajati , si as dori sa ma angajez pe mine ( administratorul ) dar problema ramane ca nu stiu cum platesc darile la stat actele etc...
Ati putea va rog sa imi trimitei un link sau sa imi explicati cum procedez va rog.
Va multumesc frumos !
Iti faci contract nedeterminat pe 8 ore si iti platesti darile la stat.
Pt minim pe economie luna trecuta a fost ~1050 ron taxe + 1520 salariul net. Statul este milostiv si te lasa sa iti mai dai inca 200 ron fara taxe. Deci poti sa iti dai 1720 ron pe luna net + aceleasi taxe.

Cu 1 angajat ai 1% taxa pe incasari si 8% dividende.
Taxele se platesc la trezorerie, contabila o sa iti faca doua op-uri pt bugetul de stat.
Nu ai cum sa scapi fara contabil.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View PostWorldChanger, on 16 decembrie 2022 - 14:26, said:

Buna ziua tuturor! Am o firma de o luna si am 0 angajati , si as dori sa ma angajez pe mine ( administratorul ) dar problema ramane ca nu stiu cum platesc darile la stat actele etc...
Ati putea va rog sa imi trimitei un link sau sa imi explicati cum procedez va rog.
Va multumesc frumos !
Pai stie contabilul pe care esti obligat sa il ai ca firma (angajat sau contract cu firma de conta).

Edited by jm2010, 16 December 2022 - 15:05.


#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

View PostWorldChanger, on 16 decembrie 2022 - 14:26, said:

Ati putea va rog sa imi trimitei un link sau sa imi explicati cum procedez va rog.
Esti antreprenor, deci gasesti solutii! :-)

La firma oricum ai nevoie de contabil (angajat sau cu contract prestari servicii). Asta trebuia sa faci in secunda 2: iti iei un contabil si iti explica el/ea totul. Iti va face actele, tu platesti darile la stat si iti vezi de treaba.

Succes!

#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View PostWorldChanger, on 16 decembrie 2022 - 14:26, said:

Buna ziua tuturor! Am o firma de o luna si am 0 angajati , si as dori sa ma angajez pe mine ( administratorul ) dar problema ramane ca nu stiu cum platesc darile la stat actele etc...
Ati putea va rog sa imi trimitei un link sau sa imi explicati cum procedez va rog.
Va multumesc frumos !

Iti spune contabilul firmei tot ce trebuie sa faci.

#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BT50zwNtqto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostWorldChanger, on 16 decembrie 2022 - 14:26, said:

Buna ziua tuturor! Am o firma de o luna si am 0 angajati , si as dori sa ma angajez pe mine ( administratorul ) dar problema ramane ca nu stiu cum platesc darile la stat actele etc...
In mare cam asta e procedura:
Contabilul (sau chiar tu ca administrator, daca te pricepi - desi e clar din ce zici ca nu te pricepi) completeaza niste declaratii fiscale pe care le depui periodic (le trimiti electronic pe portalul https://www.e-guvernare.ro, deci iti trebuie certificat digital/semnatura electronica ca sa ai acces pe acel portal si sa poti semna/trimite declaratii - semnatura pe care o obtii de la o firma gen Certsign). Conform acelor declaratii fiscale va reiesi ca datorezi niste sume statului care reprezinta diverse tipuri de taxe salariale. Virezi din contul firmei acele sume in conturile in care trebuie virate (diverse conturi de la Trezorerie) sau poti merge si personal sa depui bani la Trezorerie.

Ca sa-ti faci initial angajarea, trebuie sa trimiti o cerere catre Revisal (care e o baza de date a statului cu toti angajatii din Romania) care contine niste date legate de noul contract de munca. Evident va trebui sa ai si un contract listat/semnat de tine si administratorul firmei (in cazul asta tot tu).

In concluzie, un prim pas e sa-ti gasesti un contabil sau o firma de contabilitate.

Edited by utopium, 16 December 2022 - 17:44.


#9
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cred ca initiatorul si-a facut firma de contabilitate si acum "fura meserie"!

#10
WorldChanger

WorldChanger

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2022

View Postvictor29cr, on 16 decembrie 2022 - 15:04, said:

Iti faci contract nedeterminat pe 8 ore si iti platesti darile la stat.
Pt minim pe economie luna trecuta a fost ~1050 ron taxe + 1520 salariul net. Statul este milostiv si te lasa sa iti mai dai inca 200 ron fara taxe. Deci poti sa iti dai 1720 ron pe luna net + aceleasi taxe.

Cu 1 angajat ai 1% taxa pe incasari si 8% dividende.
Taxele se platesc la trezorerie, contabila o sa iti faca doua op-uri pt bugetul de stat.
Nu ai cum sa scapi fara contabil.

View Postvictor29cr, on 16 decembrie 2022 - 15:04, said:

Iti faci contract nedeterminat pe 8 ore si iti platesti darile la stat.
Pt minim pe economie luna trecuta a fost ~1050 ron taxe + 1520 salariul net. Statul este milostiv si te lasa sa iti mai dai inca 200 ron fara taxe. Deci poti sa iti dai 1720 ron pe luna net + aceleasi taxe.

Cu 1 angajat ai 1% taxa pe incasari si 8% dividende.
Taxele se platesc la trezorerie, contabila o sa iti faca doua op-uri pt bugetul de stat.
Nu ai cum sa scapi fara contabil.
Am deja contabila dar zice ca nu prea imi recomanda sa ma angajez
incasarile la firma in momentul de fata sunt 5000 lei pe luna
Dar ma gandesc ca din anul vitoor o sa fie 16% impozitul pe factura si daca angajaz in ianuarie nu se mai schimba la 3% tot 16% ramane

#11
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La 5000 de lei ramai platitor de impozit pe profit. Ca microintreprindere cu un salariat vei plati taxe mai mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate