Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cumparare apartament fără finisaje? păreri?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
Prefatez ca nu am nicio experiență în imobiliare și e primul apartament pe care l-aș cumpara.

Mă interesează un apartament intr-o zona de munte (piața mică) - este o priveliște de vis și zona buna centrală. Este o clădire de după 2000, iar proprietarul a cumpărat-o și a renovat-o.

Vrea sa vanda acum apartamentele din ea fără finisaje, fără parchet, gresie, fără uși, obiecte baie, nimic.

Apartamentul are centrală termică, caldura în pardoseala, instalații electrice, racordurile de apa, atât.

I-am propus proprietarului sa facă el lucrurile astea, și i le plătesc, semnam un contract și ii plătesc un avans. Practic îmi spune ca nu, și ca îmi da el numărul unei firme / persoane de mare încredere etc și discut cu ei, dar nu mi le face el și nu iei asuma el responsabilitatea.

Nu știu ce sa fac. Nu prea îmi convine sa cumpăr și apoi sa trebuiască sa îmi bat eu capul, sa fac nenumărate drumuri pana la locație (care e în alt oraș), sa îmi bat capul cu muncitori etc. Ce părere aveți? e ceva normal sa cumpăr așa? Va fi ușor sa aduc apartamentul într-un stadiu în care măcar pot sta acolo având o saltea și o baie, și cât ar dura așa ceva?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - se "poarta" asa ceva
Stiu cativa care au cumparat apartamentele la gri dupa ce au negociat cu dezvoltatorul
Ideea era sa plateasca apartamentul, mai putin finisajele - prize, cada, etc. - si au obtinut scaderi de preturi destul de OK

Acum - cat dureaza finalizarea si cat costa, e alta poveste
Depinde foarte mult cat de mare este apartamentul si cat de chel in lasa nenea ala

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Multi dezvoltatori nu vor sa se complice sa aiba intre angajati si echipe de finisaje, mai ales ca acolo se pot comite greseli care sa afecteze grav valoarea de piata, desi structura de sub poate fi impecabila.
Alt aspect e ca la finisaje gusturile pot fi extrem de diferite. La structura de baza de obicei ai o singura solutie corecta si eficienta economic.

In Cluj stiu ca se intampla frecvent treaba asta. Ce costuri si/sau inconveniente aduce in cazul tau e un calcul personal. Daca iti da peretii gletuiti, podelele cu sapele turnate si instalatiile pe pozitie munca grea e facuta.

Daca e totusi un oras cat de cat mare sau zona turistica vei gasi pana la urma echipa de finisaje local. Mai ales unde-s hoteluri in timpul sezonului cam someaza. Renovarile se fac in perioada moarta.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Casa "la rosu" valoreaza cam o treime din casa finisata. Probabil ca la un bloc procentul creste dar eu nu cred ca ajunge la jumatate.
E greu de gasit echipe bune specializate (zugraveli, electrice, sanitare) iar tarifele sunt mari. Asa cum ai sesizat, va trebui sa supraveghezi personal evolutia lucrarilor. Avantajul este ca ai control asupra modului de executie, daca ai timp sa inveti cu ce se mananca constructiile :)
Va trebui sa faci o evaluare: pret versus dezavantaje. Succes!

#5
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Te-as sfătui ca înainte de a lua o decizie sa vezi dacă în zona exista oameni care sa facă amenajări interioare- dar nu asa din vorbe, mergi efectiv și intalneste-te cu 2-3 astfel de oameni,  prezinta-le situația, vezi dacă au timp sa facă asta și vezi cât ar costa lucrările.

Dacă nu găsești astfel de oameni e cam nasol.

Ca timp o echipa de 3 oameni face tot apartamentul cam în 3 săptămâni,  iar o echipa de 2 cam în 4-5 săptămâni.

Oricum termenele astea pot fi respectate doar dacă în mergi în magazin și cumperi ce este pe stoc, pentru ca altfel poate sa dureze luni de zile, ca lucrurile depind unele de altele - adică nu poți monta ușile dacă nu ai pus gresia, nu poți pune obiectele sanitare dacă nu ai montat faianță, ar trebui sa ai gresie + fainta puse ca sa montezi mobila, ca altfel e complicat si asa mai departe.

Adică pentru ca totul sa mearga rapid trebuie sa planifici foarte atent lucrurile ca dacă de ex. gresia vine după 3 săptămâni oamenii aia pot da cu var, dar o sa calce pe țevile de căldură din podea și dacă slăbesc vreuna parca nu îți convine după 1-2 sa spargi gresia și sa repari.

Edited by spider8, 15 December 2022 - 17:49.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In principiu e mai bine asa. Il faci cum vrei, fara sa mai fie nevoie sa demolezi ce nu iti place.

#7
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Ai grija ca la munte tarifele sunt altele. Si la manopera si la materiale si la transport.

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Depinde cat de mare e cladirea in care sunt aceste apartamente. daca sunt multe apartamente si se renoveaza pe rand ai sanse ca un an, doi cladirea sa fie un santier, ceea ce este un disconfort major.
stiu pe cineva care a cumparat un apartament in Bucuresti, la gri, intr-un bloc cu 10 etaje, acum doi ani. inca mai e santier pe scara.

In plus, daca nu esti din localitate, e un pic complicat sa-i supraveghezi pe mesteri. iar fara supraveghre, costurile pot scapa de sub control.

Edited by strongsss, 15 December 2022 - 18:23.


#9
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Sunt cel putin cateva lucruri de care trebuie sa tii cont:

- verifica cum s-au facut bransamentele la utilitati, daca exista contoare individuale. La electricitate, de multe ori exista un singur contract pentru intreaga cladire, cu un singur contor "real" (cel pentru al carui consum inregistrat se emite factura). Chiar daca vezi mai multe contoare (cate unul per apartament), acestea pot fi contoare pasante, fara statut legal in relatia cu furnizorul - de unde pot rezulta batai de cap si costuri mari pentru modificarea instalatiei electrice in vederea realizarii unui bransament individual. Este posibil ca si pentru alte utilitati sa fie incurcaturi asemanatoare (dezvoltatorul paseaza costurile bransarii separate catre cumparatorii care habar n-au ce-i asteapta)

- calculeaza costurile pentru finalizarea lucrarii - ai grija sa inmultesti cu 2 suma pe care o vei calcula initial, pentru ca vor fi nenumarate lucruri care vor merge prost si va trebui sa le refaci, lucruri pe care nu le-ai luat in calcul etc. Ia in calcul si consturile deplasarii & cazarii in localitatea respectiva, pentru initierea & supravegherea lucrarilor

- calculeaza ce efort personal este nevoie sa depui, si inmulteste si acest rezultat cu 2 - vezi daca te simti in stare

- calculeaza cat va dura, inmulteste cu 2 - vezi daca esti dispusa sa astepti atat

Daca raspunsurile sunt afirmative, inseamna ca merita sa cumperi apartamentul!

#10
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 stefy, on 15 decembrie 2022 - 17:04, said:

Prefatez ca nu am nicio experiență în imobiliare și e primul apartament pe care l-aș cumpara.

Mă interesează un apartament intr-o zona de munte (piața mică) - este o priveliște de vis și zona buna centrală. Este o clădire de după 2000, iar proprietarul a cumpărat-o și a renovat-o.

Vrea sa vanda acum apartamentele din ea fără finisaje, fără parchet, gresie, fără uși, obiecte baie, nimic.

Apartamentul are centrală termică, caldura în pardoseala, instalații electrice, racordurile de apa, atât.

I-am propus proprietarului sa facă el lucrurile astea, și i le plătesc, semnam un contract și ii plătesc un avans. Practic îmi spune ca nu, și ca îmi da el numărul unei firme / persoane de mare încredere etc și discut cu ei, dar nu mi le face el și nu iei asuma el responsabilitatea.

Nu știu ce sa fac. Nu prea îmi convine sa cumpăr și apoi sa trebuiască sa îmi bat eu capul, sa fac nenumărate drumuri pana la locație (care e în alt oraș), sa îmi bat capul cu muncitori etc. Ce părere aveți? e ceva normal sa cumpăr așa? Va fi ușor sa aduc apartamentul într-un stadiu în care măcar pot sta acolo având o saltea și o baie, și cât ar dura așa ceva?

Bineînțeles că poți să cumperi, dar trebuie să ai în vedere că finisarea te va costa garantat încă 20-30.000 de euro (depinde de suprafață).

#11
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Daca e din 2000, de ce nu are finisajele ?

#12
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Personal, as prefera sa cumpar un imobil fara finisaje, din mai multe motive: e mai ieftin,  poti pune finisaje de calitate/ pe gustul tau fara sa fie nevoie sa demolezi, le poti face pe parcurs. De ce sa mi se bage pe gat gresie de 50 lei mp,  sa mi se perceapa de 4 ori costul,  cand pot sa pun ceva calitativ, doar un exemplu. Provocarea va fi insa gasirea unei echipe pricepute, dar si constructorii lucreaza cu gigei, decided totul e la noroc.

#13
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Mai ales daca privelistea e buna si zona centrala, as vrea niste finisaje pe masura.

#14
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006

 the_blue_raven, on 15 decembrie 2022 - 19:52, said:

Daca e din 2000, de ce nu are finisajele ?

A fost o pensiune stil vechi 2-3 stele (asta îmi e clar pentru ca o văd pe arhiva google street view) și presupun ca a zis sa arunce tot ce era acolo.

Cred ca mai caut, nu prea îmi place ideea ca dau banii și mă aleg cu o bătaie de cap. Oi găsi eu și ceva gata făcut frumos și cu priveliște în care doar sa dau banii și sa stau.

Edited by stefy, 15 December 2022 - 20:13.


#15
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
@stefy, matale ești băiat sau fata? Dacă femeie, nu te baga. Dar și dacă ești băiat și chiar zici ca n-ai experiență, vezi dacă te țin genunchii. Ca după acest pas, vei avea foarte multă experiență. Și, cred că neplăcută.

#16
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Pare o prapastie de mancat banii.

M- as axa pe locatie si sa fie locuibila, structura buna.

#17
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
In general, atunci cand cumparati un apartament, este normal ca acesta sa fie vandut cu finisajele deja completate si instalatiile functionale, inclusiv parchet, gresie, usi si obiecte de baie. Daca proprietarul vrea sa vanda apartamentul fara aceste lucruri, ar trebui sa aveti in vedere ca va trebui sa le faceti voi dupa achizitie, ceea ce poate fi un proces dificil si costisitor.
Este posibil ca proprietarul sa ofere un pret mai mic pentru apartamentul fara finisaje, dar trebuie sa luati in calcul costurile suplimentare pentru a-l aduce la un nivel acceptabil. De asemenea, ar trebui sa luati in considerare si faptul ca veti trebui sa va ocupati de toate aspectele legate de renovarea apartamentului, inclusiv de a gasi o firma sau o persoana de incredere care sa efectueze lucrarile.
In cele din urma, decizia de a cumpara sau nu apartamentul depinde de dumneavoastra, dar va recomand sa luati in considerare toate aspectele mentionate mai sus inainte de a lua o decizie.

#18
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cel mai bine e sa-l iei chel, il faci cum vrei in cat timp vrei. Daca nu te pricepi sau e departe, n-ai timp, scl,  sunt firme de design care se ocupa de tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate