Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Linșajul mediatic sau cele două minute de ură

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Dragii mei, câinii latră, caravana trece. Așa am făcut de atâția zeci de ani. Ne merităm soarta și nu trebuie să plasăm vina către alții. Acea țară mică și fără armată cum i-ați spus trăiește cu 2 secole înaintea noastră. La naiba, marea majoritate a țărilor sunt cu 2 secole înaintea noastră.
Nu este niciun complot între Austria și Putin pentru destabilizare, pur și simplu nu suntem vrednici.
Și atât! Vina este doar a noastră!

#20
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostAndreysc7, on 12 decembrie 2022 - 07:09, said:

1. Pentru mine, romanul de tip "average joe" faptul ca stau in vama 5-10 minute nu e sfarsitul lumii
Insa pentru mine, care as pleca in fiecare week end la mare inseamna si 1,5 ore de asteptat in vama din cauza lui average joe mamaligarul amator de all-inclusive. Pandemia a fost o gura de aer proaspat, combustibil ieftin, cazare ieftina si average joe pe netflix cu masca pe barbie, au fost doua veri in care am plecat aproape in fiecare week-end. Anul acesta parca a dat strechea in toti, a trebuit sa plec doar de luni si pana vineri ca sa nu ma intalnesc cu atatia average joe.

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttomcatsk8, on 12 decembrie 2022 - 09:40, said:

Insa pentru mine, care as pleca in fiecare week end la mare inseamna si 1,5 ore de asteptat in vama din cauza lui average joe mamaligarul amator de all-inclusive. Pandemia a fost o gura de aer proaspat, combustibil ieftin, cazare ieftina si average joe pe netflix cu masca pe barbie, au fost doua veri in care am plecat aproape in fiecare week-end. Anul acesta parca a dat strechea in toti, a trebuit sa plec doar de luni si pana vineri ca sa nu ma intalnesc cu atatia average joe.

Care merg la all-inclusive nu prea stau in vama catre UE.. din cate stiu, ei sunt cu turcii, bulgarii , etc . Nu am fost niciodata la all-inlcusive pentru simplul motiv ca atunci cand merg undeva nu imi place sa stau in acelasi loc

Quote

fiecare week end la mare inseamna si 1,5 ore de asteptat in vama
Au facut astia vama la intrarea in Constanta ?Sau te referi in vama veche ? Ca altfel nu imi explic statul in vama cand mergi la mare. Eu stau in vestul romaniei si majoritatea concediilor le-am facut in vest. Sa merg de aici pana la mare in Croatia, Italia sau unde o mai fi , nu pare chiar asa rentabil cu masina daca ar fi doar pentru un weekend, si aici ma refer din punctul de vedere al timpului petrecut pe drum

Quote

fiecare week end la mare inseamna si 1,5 ore de asteptat in vama
LE : astepti mai mult pe valea prahovei / oltului sau alte drumuri similare Posted Image

Quote

Anul acesta parca a dat strechea in toti, a trebuit sa plec doar de luni si pana vineri ca sa nu ma intalnesc cu atatia average joe.
Saracul de tine Posted Image. Iti recomand avionul ca sa nu mai stai in vama. Sa nu uiti sa iei bilet la clasa 1, dar vezi ca si acolo poate dai peste vreunu care scoate vreun pateu dintr-o geanta Harmani :)

Edited by Andreysc7, 12 December 2022 - 10:05.


#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Misto e ca unele din companiile austriece cunosc cat de cat mecanismul de presa care le-a fost uneori aliat sau cu care au fost aliate in diverse 'cauze', iar acum au ocazia sa vadape  pielea lor cum functioneaza culoarul rusinii. In rest, sustin orice produs sau serviciu manufacturat sau prestat in Romania.

#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View Postfloryanm, on 12 decembrie 2022 - 01:38, said:



Sa fim seriosi, pana saptamana viitoare a si uitat lumea.

                      Evident, si sa nu uitam si de sezonul de schi in care romanasii vor uita de supararea pe austrieci si vor lua cu asalt frumoasele lor statiuni de iarna, locatii unde vor ajunge cu masinile personale alimentate cu benzina de la statiile OMV. Pana la urma, romanul e bun si degraba iertator.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAndreysc7, on 12 decembrie 2022 - 07:09, said:

Parere personala ... pot sa fiu injurat , contrazis , etc ... mi se rupe

1. Pentru mine, romanul de tip "average joe" faptul ca stau in vama 5-10 minute nu e sfarsitul lumii
2. Cred ca mai mult timp si bani pierd firmele austriece care pierd timpul prin vami si aici ma refer in special la transporturi

Pana la urma, razbunarea e arma prostului , insa problemele de genul se pot rezolva mult mai demn, dar ma rog, aici tine de educatie, bun simt, moralitate si spirit civic , ceea ce noi cam ducem lipsa


Depinde pe cine intrebi ... ura nu isi are rostul. Daca ar fi sa urasc pe toate persoanele care mi-au intors spatele , sau chiar pe bunica-miu care ne-a scos in strada iarna cand am fost mici, nu as fi ajuns unde sunt acum.
In loc sa stam si sa ii uram , mai bine facem ceva.
Faptul ca stai in vama 2-3 ore la Nadlac sau 6 ore la greci pe tine te coafeaza? Dar cand TIRurile stau 2-3 zile si pierd o groaza de bani pe care apoi ti le pun tie in pret iti convine?
Romanu iti ia lumina de la TV. Daca a spus la TV ceva aia e sfant... asa a fost invatat/educat de mic sa repete ca papagalul lectia predata de "superiori".
Pana acum Bode trebuia sa-si dea demisia de 100 de ori... Schengen nici nu mai conteaza
https://spotmedia.ro...vatii-neasumati

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMelteanu, on 12 decembrie 2022 - 09:14, said:

Daca as fi austriac,as deschide rapid un magazin austriac in patrie,cu produse ieftine rau si proaste, doar ca sa ma amuz.Se vor imbulzi ai nostri ca mustele,care antipatie?Posted Image
las că au și ei îmbulzitorii lor

#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View PostGlCA_Contras, on 12 decembrie 2022 - 11:30, said:

Faptul ca stai in vama 2-3 ore la Nadlac sau 6 ore la greci pe tine te coafeaza?

1. Nu vrei vama, iei avionul
2. Nu imi iau informatiile de la TV
3. Daca tu ai impresia ca mancarea s-ar fi ieftinit daca am fi intrat in Schengen , ce sa zic ... imi place ca esti optimist :)

4.

Quote

Dar cand TIRurile stau 2-3 zile si pierd o groaza de bani pe care apoi ti le pun tie in pret iti convine?
Nu am vazut sa faca tiristii greva din cauza asta , probabil lor le convine. Mai ales ca acum ar avea motiv :)

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostBloodRa, on 12 decembrie 2022 - 09:24, said:

Povesti, de unde d. să aibă oamenii ăia bani să întrețină o fabrică
și cei ce și-au deschis fabrici cu sculele ăstora cumpărate de la fier vechi cum au putut să trăiască și să crească?

#28
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcraciuncostel, on 12 decembrie 2022 - 09:32, said:

Nu este niciun complot între Austria și Putin pentru destabilizare, pur și simplu nu suntem vrednici.
Și atât! Vina este doar a noastră!

De unde ştii ? Eu nu ştiu, dar tu de unde ştii despre Austria şi Putin ?!

Eu sper să nu se revină la "românismul vechi", adică să ne autoflagelăm deoarece un prim-ministru şi un ministru de Interne al unui stat din Europa Centrală, mint ca neruşinaţii despre imigranţi.

Românii sunt vinovaţi de pildă că, prim-ministrul Nehammer, în 2020 când era ministru de Interne, şi-a angajat nici mai mult nici mai puţin decât...soţia în...minister: Katharina Nehammer (click). Sau că actualul ministru de Interne - Gerhard Karner - e acuzat că şi-a plagiat lucrarea de licenţă la terminarea facultăţii (click).


Şi pentru asta tot românii sunt vinovaţi. Românii suferă de mulţi ani de "slugărnicie". Nu toţi deoarece mai sunt şi care văd "marea corupţie" şi din alte state care ne dau "lecţii de anti-corupţie". Iată miotivul pentru care eu mă bucur de această atitudine a românilor împotriva Austriei. Dacă până în anii trecuţi nu ar fi fost nimic, şi am fi rămas slugarnici, acum nu se mai întâmplă. Asta se datorează şi schimbării de generaţii.

Edited by lupini, 13 December 2022 - 14:33.


#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcraciuncostel, on 12 decembrie 2022 - 09:32, said:

Dragii mei, câinii latră, caravana trece. Așa am făcut de atâția zeci de ani. Ne merităm soarta și nu trebuie să plasăm vina către alții. Acea țară mică și fără armată cum i-ați spus trăiește cu 2 secole înaintea noastră. La naiba, marea majoritate a țărilor sunt cu 2 secole înaintea noastră.
Nu este niciun complot între Austria și Putin pentru destabilizare, pur și simplu nu suntem vrednici.
Și atât! Vina este doar a noastră!
Hai nu vă mai victimizați atâta. Am locuit acolo și nu sunt nicidecum cu mai mult de 10-15 ani înaintea noastră. Birocrația lor e greoaie și ineficientă, sistemul medical e doar un pic mai bun ca al nostru, din punct de vedere politic este un dezastru, scandalurile se țin lanț, multe companii de stat și la ei devalizate, educația nu e grozavă nici la ei (au și ei analfabeți funcționali la greu), industria nu stă prea grozav, deși au cea mai mare rafinărie din Europa, o groază de fabrici s-au închis cam când s-au închis ale noastre. Astfel cunosc oameni care lucrau pe bani frumoși în industrie și acuma sunt asistenți medicali, în condiții proaste și salar de rahat, după mulți ani de specializare tehnică. Da, ei asigură locuințe sociale însă la taxele care le au, rămâi cu un venit de rahat și nici prea mulți investitori nu vin. Astfel că trebuie să aștepți ani de zile până să găsești un job decent, adică tot de rahat dar mai puțin de rahat. Până și ei austriecii lucrează inițial o perioadă lunga de timp pe contract de PFA până își găsesc ceva.

A, apropo de buzile noastre în curte, am lucrat un pic în domeniul apei și dacă la noi cu haznale cu tot avem în general nitrati în limite legale, la ei cu agricultura lor "eco" toată apa freatică este infestată cu nitrați peste limita legală.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
É cîh haustriecii"  😂

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postterratec, on 12 decembrie 2022 - 00:28, said:

.................

După lunile de creşteri permanente de preţuri şi măsuri economice ciudate a apărut şi o supapă care canalizează frustrările sociale şi le eliberează controlat împotriva unui inamic obscur.
Este foarte convenabilă supărarea pe o ţară mică, fără armată şi fără ambiţii militare.
Întreaga populaţie visează boicoturi, exproprieri, naţionalizări şi alte măsuri care ar putea repara orgoliul ştirbit de refuz.
Frumos, înălţător, patriotic, brav...
............

Sinteti in eroare! Romania nu este deloc o ''tara mica'' in context european, nici ca suprafata, nici ca populatie! Si are si armata!

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
da, am inteles gresit, primiti va rog scuzele mele!

#33
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postterratec, on 12 decembrie 2022 - 00:28, said:



Trebuie apreciat acest avânt târziu dar ar fi util să ne întrebăm unde a fost el în ultimii 33 de ani, în perioada celor mai mari nenorociri care au urmat Epocii de Aur.



Poate ca o adevarata revolutie sa fie pe drum....

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcrisstonne, on 14 decembrie 2022 - 19:28, said:

É cîh haustriecii"  ��

Austria e o țară frumoasă, sunt multe aspecte pozitive, mâncarea este mai calitativă ca la nemți, orașele sunt frumoase (dacă nu ieși de pe bulevardele mari, unde au avut grijă să cosmetizeze blocurile) și infrastructura de transport publică este bine pusă la punct. Dar au și ei mulți scheleți prin dulapuri.

#35
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

View Postterratec, on 12 decembrie 2022 - 00:28, said:

Întreaga populaţie visează boicoturi, exproprieri, naţionalizări şi alte măsuri care ar putea repara orgoliul ştirbit de refuz.
Frumos, înălţător, patriotic, brav...
Pararea mea - e doar o manifestare de moment, dar care arata ca undeva, exista o cantitate semnificativa de nemultumiri adunate in timp care conduce la o apetenta catre revolta.
Nu e ca si cand ar avea o finalitate clara, doar arata celorlalti ca ni s-a cam luat.
Oricum, pare ca toti jucatorii importanti (politici si economici) atat de la noi cat si de pe afara au intrat in modul de damage control. Acum nah, tot ei ne-au agitat cu discursuri popmpoase in PE, cu comisii de evaluare, cu promisiuni si rahaturi...

View Postterratec, on 12 decembrie 2022 - 00:28, said:

Trebuie apreciat acest avânt târziu dar ar fi util să ne întrebăm unde a fost el în ultimii 33 de ani, în perioada celor mai mari nenorociri care au urmat Epocii de Aur.

De ce nu s-au revoltat românii când s-au închis platformele industriale de pe teritoriul întregii ţări ?
De ce nu s-au revoltat când au fost invitaţi să plece în occident şi să-şi părăsească ţara ?
De ce au stat impasibili când economia a fost preluată de firme străine ?

Pentru ca e nevoie de un declic. De un eveniment, de o persoana, de un grup de persoane care sa coaguleze nemultumirile acumulate.
Care nemultumiri, ma repet, sunt evidente si e clar ca ele exista.

Perioada fanariota a durat mult... peste 100 de ani... unde au fost romanii in astia 100 de ani?
Perioada fanariota a insemmnat decadere morala, depopulare (migratia in alte principate sau in codru), reforme nesfarsite, crize economice, mutari de averi si pamanturi de nu le mai stia nimeni proprietarul, preoti analfabeti, dregatori fara stiinta de carte, armata desfiintata, taxe care mai de care mai nastrusnice (fumarit, pogoranit, vacarit, gostinit, cablarit, etc.), etc. Suna cunoscut?

100 de ani au fost inghitite toate astea.
A fost nevoie de unul, Tudor, care sa coaguleze toate nemultumirile si sa arate Portii ca trebuie o schimbare in atitudinea ei. Care schimbare a venit, chiar daca Tudor (persoana care a coagulat nemultumirile) nu mai era.


Nah... asa suntem noi. Nu suntem polonezi (de exemplu).

#36
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postterratec, on 12 decembrie 2022 - 00:28, said:


Absolut exact, corect si real.
nu cei cativa camionagii, care adevarat, au munca grea, intereseaza formatorii de opinie platiti de guvern sau securitate
si strecurati in mass media....
Intereseaza ca vin facturile la gaze si electrica, intereseaza ca si-au batut joc de pensiile cetatenilor marindu-le cu mai putin decat rata inflatiei, le pasa de imprumuturile colosale luate pentru nimic si punerea pe butuci a tot ce e romanesc din prostie, golanie sau lacomie si coruptie.

Ca sa intram in UE am dat....ca sa intram in NATO am dat....ca sa intram in Shengen se pare ca nu am dat destul.....
Mai sunteti, mai frate ?

View PostTexe, on 28 decembrie 2022 - 13:00, said:

Pentru ca e nevoie de un declic. De un eveniment, de o persoana, de un grup de persoane care sa coaguleze nemultumirile acumulate.
Care nemultumiri, ma repet, sunt evidente si e clar ca ele exista.


Absolut corect.....
Dar din pacate nici persoana niici grupul de persoane nu se arata la orizont.
Toti galagiosii ii iie si itari nu sunt decat autostopisti care vor si ei sa ciuguleasca cat mai este ceva de ciugulit.
Ni l-au plimbat prin fata ochilor pe Diaconu, pe Paleologu si alte ciudatenii....
Ce a apucat Caramitru la balcon,nu se va mai repeta

Edited by vio69c, 08 January 2023 - 03:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate