Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Samsung s20 - Cum e mai bine sa il incarc?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai bine renunti la o bere si ai salvat bani pentru 1 an de tinut incarcatoare in priza

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbobitad, on 10 decembrie 2022 - 22:01, said:

consuma, intradevar watt-metrul o sa arate 0. uite aici articol si zic si ei ca intradevar asa arata pe aparat dar daca bagi mai multe incarcatoare in priza o sa-ti arate. scrie totul aici: https://www.howtogee...not-using-them/

pentru un charger de telefon vorbim de mili watti consum ”vampir”. astia cu 6 incarcatoare dintre care si laptopuri, au masurat 0.3 wati.

ca sa fiu si ontopic, deci tu te-ai saturat sa scoti si sa bagi incarcatoarele? si vrei sa-ti iei incarcator wireless care e si ala vreo 100 de ron, adica vreo 120kw? si care iti afecteaza si telefonul? mai bine tine-l l in priza.

Defapt acel consum il are ledul de la triplu. 0.2 sau 0.3w e standard din cate stiu. Degeaba spune in articol ca nu ala e problema.

#21
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Eu de peste 5 ani incarc 99% wireless (cand sunt plecat de acasa incarc cu ce apuc), nu am simtit sa imi afecteze bateria in timp. incarcatorul pus de tine, e ok, il am si eu, l-am cumparat anul asta pt ca l-am prins la oferta, mai aveam unul mai vechi (EP-NG930). Prefer wireless pt ca ii protezej mufa de incarcare. Incarcarea rapida o tin activa, dar incarcatoarele astea au 9w si telefonul suporta 15w, deci oricum nu il incarca la capacitatea maxima de fast, ceea ce mi-a convenit (pt protectia bateriei). In general in pun seara la incarcat si ramane pana dimineata, are timp sa se incarce.

Edited by Moshu_ro, 11 December 2022 - 02:47.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postyetiro, on 10 decembrie 2022 - 22:15, said:

Considerand puterea consumata in gol de 1W inseamna ~0,7KWh pe luna, adica putem vorbi de un cost in jur de 1Leu pe luna.
Zice <1w, adica nu mai poate masura, consumul e sub 1w. De regula e 0.2-0.3W la incarcatoarele moderne.

#23
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
pe urma va mirati de unde va ia casa foc
la sora-mea pe scara tot asa lasa unu in priza nu stiu ce incarcator a coborat jos la magazin si la intoarcere si-a gasit casa in flacari

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
https://www.leroymer...b-lexman/115222
Ca sa scapi de dilema vietii, poti folosi produsul din link. In loc sa scoti din priza, actionezi intrerupatorul.

#25
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postpateu_98, on 10 decembrie 2022 - 21:49, said:

Cand a aparut criza la pretu energiei in Romania au aratat la stiri ca tre sa scoatem incarcatoarele din priza sa nu le tinem degeaba ca consuma curent ... nesemnificativ dar consuma si se aduna la factura electrica ... spuneau aia la televizor

Acuma citesc acest Topic si aflu ca incarcatoarele nu consuma nimica daca stau degeaba in priza

Nici nu sti ce sa mai crezi

Intotdeauna trebuie sa asculti de ce se spune la televizor, acolo nu au voie sa minta sau sa dea fake news pentru ca se inregistreaza si ramane in arhive, apoi in istorie. Televizorul este reflectia adevarului.

#26
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

View Postandreic, on 11 decembrie 2022 - 03:18, said:

View Postyetiro, on 10 decembrie 2022 - 22:15, said:

Considerand puterea consumata in gol de 1W inseamna ~0,7KWh pe luna, adica putem vorbi de un cost in jur de 1Leu pe luna.
Zice <1w, adica nu mai poate masura, consumul e sub 1w. De regula e 0.2-0.3W la incarcatoarele moderne.
Consumul indicat este intradevar sub 1W, dar eu am facut calculul considerand consum de 1W pentru a arata maxim ce ar putea fi costul lunar.

#27
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 24.07.2022
al meu are o luminita verde aprinsa si fara telefon...exista triple cu buton de on/off pe fiecare priza.

#28
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postpateu_98, on 10 decembrie 2022 - 21:49, said:

Cand a aparut criza la pretu energiei in Romania au aratat la stiri ca tre sa scoatem incarcatoarele din priza sa nu le tinem degeaba ca consuma curent ... nesemnificativ dar consuma si se aduna la factura electrica ... spuneau aia la televizor

Jurnalistii sunt pleava societatii, mai multe sanse ai sa fie ok daca faci invers fata de cum zic ei. Cand am facut eu facultatea, la universitatea aia, toti care abandonau diverse specializari ajungeau la jurnalism, era lada de gunoi a universitatii.

Da, stiu ca ei invata mereu lumea ce sa faca, unde, cand, cum, dar trebuie sa fii nebun sa te iei dupa ei, 50% din timp sunt platiti sa minta, 50% din timp abereaza pentru ca nu stiu despre ce vorbesc. Nici nu stiu de ce s-ar uita un om normal la televizor...

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 21:38, said:

Al meu sta non stop in priza.
Îl pun la incarcat seara până dimineața. Ajunge full. Nu îmi bat capul că nu o sa țină 20 de ani.
Daca îl folosesc 2-3 ani e ok.

Pacat de el. Eu am folosit doua telefoane cate 4-5 ani fiecare, iar dupa 4-5 ani, bateria tinea aproape 3 sferturi din cat tineau de noi, deci perfect utilizabile. Le-am dat de pomana si ar mai fi putut fi folosite 1-2 ani de catre o persoana fara pretentii. Incarcator 10W (cel stock e 18W), incarcare aprox 30-80%, exceptand rarele zile cand am avut nevoie de 100%.

Edited by Cyanid3, 11 December 2022 - 11:18.


#29
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View PostVaronul, on 11 decembrie 2022 - 06:28, said:

pe urma va mirati de unde va ia casa foc
la sora-mea pe scara tot asa lasa unu in priza nu stiu ce incarcator a coborat jos la magazin si la intoarcere si-a gasit casa in flacari

Iau foc cele ieftine, chinezesti cu componente de slaba calitate si fara protectii. Folositi incarcatoare originale sau produse de branduri cunoscute si nu se intampla nimic.

#30
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Daca si scosul si bagatul in priza a incarcatoatelor este o problema si un efort...Ce ar mai fi de zis....Mai ales ca "strica" priza  Posted Image ....Incredibil...
Mai degraba bagi incarcatorul/incarcatoarele intr--o "tripla" cu buton on/off (fara led sau lampa martor) si opresti din buton alimentarea incarcatorului cand nu incarca.
Incarcatorul wireless consuma si in gol,ca alimenteaza o bobina...

#31
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTruculMagic, on 11 decembrie 2022 - 01:10, said:

Defapt acel consum il are ledul de la triplu. 0.2 sau 0.3w e standard din cate stiu.

Si incarcatoarele de telefon fara niciun led vor consuma tot un 0.1-0.2 Wh. Motivul (cred) ca-i rezistenta componentelor interne, daca trece curent prin circuit, o parte din energie se transforma in caldura, chiar daca e d-asta mai nou cu ferita/galium/etc., si chiar daca nu e conectat nimic la el.

#32
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.12.2006
Vezi ca exista prelungitoare electrice cu incarcator incorporat, are cel putin doua porturi USB pe ea...eu am una si sunt multumit, bagi doar cablul in porturi

Attached Files



#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt dar s-ar putea sa fie slabe, sa nu incarce PD/QC. Trebuie verificat in specificatii daca au controller PD si pot incarca rapid.

#34
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Nu mai dati sfaturi aiurea daca nu stiti exact sau daca nu ati testat pe propria piele.
Sunt niste legi ale fizicii care nu se schimba indiferent ce incarcatoare se inventeaza azi sau maine.
Orice echipament ce contine bobine sau componente ce sunt parcurse de curent doar prin simplul fapt ca sunt conectate la sursa de energie electrica, transforma acea energie electrica in energie termica, incalzind acele componente.
Pai nicaieri in lumea asta nu poate produce cineva energie termica neconsumand nimic, trebuie sa bagi ceva ca sa obtii altceva, energie in alta forma.
Avand in vedere aceste lucruri, orice e conectat la priza, ca e incarcator, televizor, frigider, telefon fix sau soneria de la usa, consuma energie electrica.
Uneori atat de putina incat aparatele de masura din comert nu o inregistreaza neavand o asemenea acuratete ( a dat cineva un exemplu de masuratoare mai sus) si e nevoie de aparate de laborator mai sensibile.
Cea mai comoda varianta pentru ce vrea initiatoarea e o priza cu intrerupator, incarcatorul va sta in priza si ea doar apasa pe un buton care va inchide complet legatura spre priza, in acest mod, nicio componenta nu va mai fi parcursa de curent.

#35
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Miza pentru mine nu era sa nu consume acel infim curent.. ci sa fie cat mai comod & practic, sa nu afectez incarcatorul (original) pe termen lung & so on. Tin de priza cand scot ceva.. ca sa lamuresc si daunele pentru prize Posted Image

#36
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu afecteaza, eu am unul in priza de vreo 7 ani, de la fostul telefon, il incarca si pe actualul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate