Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

De ce masinile de firma trec ITP-ul usor, iar cele persoane fizice sunt puricate la sange?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Pana si unele din masinile politiei sunt cazaturi pe roti. Si totusi opresc cetatenii impreuna cu RAR-ul si-i iau la puricat. Priviti de la min. 1.30 !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUBc2Mpm9iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPekiasan, on 10 decembrie 2022 - 18:19, said:

Pana si unele din masinile politiei sunt cazaturi pe roti. Si totusi opresc cetatenii impreuna cu RAR-ul si-i iau la puricat. Priviti de la min. 1.30 !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUBc2Mpm9iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu prea am mai vazut masini ale politiei sau ale rar-ului in stare proasta.Au modernizat parcul lor auto.

#21
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Toti ocolesc elefantul din incapere....firma aia unge cum trebuie ori firma ori inspectorul daca trece masina cu parbrizul crapat si cu alte probleme.
Dar nuuuuu, nu se intampla asa ceva in statiile itp.

#22
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostPekiasan, on 10 decembrie 2022 - 18:19, said:

Pana si unele din masinile politiei sunt cazaturi pe roti. Si totusi opresc cetatenii impreuna cu RAR-ul si-i iau la puricat. Priviti de la min. 1.30 !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUBc2Mpm9iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca te uiti la data video-ului e de acum 2-3 ani, intre timp a venit flota de Loganuri cu fundal de politie nemtesc si mai vin si BMW-urile lui Bode

#23
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Posthorhescu, on 10 decembrie 2022 - 18:17, said:


firma de obicei e desteapta si are CASCO
Nu cred ca mai au casco,sant destul de vechi.si nu mai au dreptul.

#24
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postbenis, on 10 decembrie 2022 - 18:18, said:

În mod normal cu parbriz crăpat nu ar mai trebui să treci.
https://www.avantull...-de-circulatie/

Acuma depinde ce se vede pe cameră.
Am sa pun luni câteva poze cu parbrizele de la mașinile firmei!

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostRobert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 18:14, said:


Aceeasi statie, acelasi angajat! Dacia Renault reprezentanta oficiala!
L-ai prins într-o zi proasta cu mașina ta și într-o zi buna cu mașina firmei.

#26
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Posthorhescu, on 10 decembrie 2022 - 18:17, said:


firma de obicei e desteapta si are CASCO
Vezi sa nu. Nici una nu are casco. Numai RCA!

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 18:27, said:

L-ai prins într-o zi proasta cu mașina ta și într-o zi buna cu mașina firmei.
Anul acesta am făcut 2 ITP la Ford Transit (mașini diferite) plus un Dokker (din partea firmei). Si unul cu Logan-ul meu. Deci angajatul ala are trei zile bune și una rea? Cam asa iese ....

#27
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostRobert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 18:30, said:

Vezi sa nu. Nici una nu are casco. Numai RCA!


Anul acesta am făcut 2 ITP la Ford Transit (mașini diferite) plus un Dokker (din partea firmei). Si unul cu Logan-ul meu. Deci angajatul ala are trei zile bune și una rea? Cam asa iese ....
Cred ca esti oaia neagra a firmei,nu mai reclama,acolo este painea ta.

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cu unele defecte te trece mai ușor, cu altele mai greu. Dacă poimâine ai control rar și vede ala ca ai itp de 2 zile, luat la întrebări, ala de la itp poate spune ca ai îndoit masina, ai spart parbrizul după ce ai făcut itp, ai avut alte cauciucuri când ai făcut itp. Dar nu poate spune ca masina a ruginit in 2 zile.

Tu în loc sa zici mersi ca te-a trecut cu rugina, tot tu te dai rănit. Și nu e normal sa fie masina ruginita. Chiar dacă are 15 ani.

Edited by slai, 10 December 2022 - 18:44.


#29
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
''In viata ori te duce capul ori nu te duce!''

Cumparat subsemnatul o masina noua scumpa model deosebit.

Dupa un an unsprezece luni si trei saptamani face figuri caseta de directie.

Eu poet de meserie adica cu capul in nori nu m-a dus capul sa ma duc la garantie sa vada ce are masina ca mai avea o saptamana si iesea din garantie.

Pe mine m-a dus capul sa ma duc la ''ITP''ca tot expira sa vada ce are masina.

Nenea ala de la ''ITP'' imi rade in nas si imi spune ca am probleme cu caseta de directie si sa revin dupa remedierea problemei.

Ba mai mult imi face si hartie ca sunt respins pe motiv de caseta de directie.

Eu iau hartia si masina trag in parcare si ma duc la oamenii aia cu garantia masinii sa le spun ca am o problema cu caseta de directie.

Ei imi rad in nas si ma intreaba de unde stiu eu ca am o problema cu caseta de directie.

Eu le raspund:''Pai bai baieti eu de aici am cumparat masina si aici ii fac ITP-urile pana o vand asa ca colegul vostru de la ITP m-a respins pe motiv de caseta de directie si mi-a facut si hartie.

Dupa ce mi-au schimbat caseta de directie(a durat doua saptamani) am trecut pe la ITP sa ii multumesc omului.

Omul nu mai lucra acolo.

De ce habar n-am.

#30
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postslai, on 10 decembrie 2022 - 18:43, said:


Tu în loc sa zici mersi ca te-a trecut cu rugina, tot tu te dai rănit. Și nu e normal sa fie masina ruginita. Chiar dacă are 15 ani.

la Logan (generatia respectiva) e normal, au tabla proasta, ruginesc de mici

#31
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
OP : firma duce toate masinile acolo, si cumpara masini tot de acolo, deci e client privilegiat, ca face vanzare serioasa,  nu trebuie sa dea spaga.

#32
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postscania_delfin, on 10 decembrie 2022 - 18:41, said:

Cred ca esti oaia neagra a firmei,nu mai reclama,acolo este painea ta.
Nu sunt oaia neagra, dar pe mașinile astea lucrez zilnic. Si e viata mea și a altora (poate chiar a ta) în joc!

#33
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View Posthorhescu, on 10 decembrie 2022 - 19:05, said:


la Logan (generatia respectiva) e normal, au tabla proasta, ruginesc de mici

doar cele cu vopsea mata. cele metalizate nu ruginesc asa usor - are mai multe straturi vopseaua.

#34
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostRobert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 19:17, said:

Nu sunt oaia neagra, dar pe mașinile astea lucrez zilnic. Si e viata mea și a altora (poate chiar a ta) în joc!
Daca nu esti multumit,sant alte locuri de munca,masini noi salariul bun.

#35
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostRobert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 17:55, said:

Te inseli. Conteaza. Cand am fost cu masina mea, m-a purecat la sange. Inclusiv de trusa si triunghiuri. Cand merg cu masina firmei, imi spune doar "da-mi actele" si atat. O baga pe stand, un pic, si gata. Nici nu ma intreaba de ceva.

Te referi la statie oarecare, sau statie RAR? Eu am trecut prin RAR fara triunghiuri, trusa, stingator, nimic. Au verificat la noxe si directia sau ce dracu verifica pe rolele alea. M-a prins apoi un control pe sosea si au inceput, n-ai aia, n-ai aia, n-ai aia...vreo 5 chestii. Mi-a dat doar avertisment, ca nu fac gura mare ca toti prostii care apoi de vaita ca iau amenda. Dar ca idee.... Iar la statie ITP non-RAR la fel, ba chiar mai rau, inchid ochii daca nu merge una-alta sau sta sa cada cate ceva (nu e cazul meu, dar am vazut la altul)

Edited by Cyanid3, 10 December 2022 - 19:50.


#36
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Am facut ITP cu masini de firma vreo 20 de ani, la autoutilitare faceam anual, deosebirea este ca cea mai veche a fost de 7 ani, avea reviziile facute la zi la reprezentanta, celalalte au fost de maxim 4 ani tot cu revizii la zi facute la reprezentanta.
Si da, am fost respins la ITP pentru dezechilibru frine spate...de vreo 2 ori aveam dezechilibru spre 18% pina mi-am iesit din pepeni si l-am intrebat ce gaia sa le mai fac ca is pe tamburi si sub 15% cit pretindea maistrul doar sa le fac reparatie capitala ar iesi, abia atunci si-a dat seama de modelul de frine de pe puntea spate si m-a lasat in pace.
Asta era marea deosebire, si da, am avut parbrizul crapat in afara cimpului vizual si n-a fost problema prin anii 2012-2015, acuma deja nu mai trece ITP-ul cu el crapat oriunde, s-au modificat ceva norme cica.

Edited by Ion_Bumbu, 10 December 2022 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate