Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce masinile de firma trec ITP-ul usor, iar cele persoane fizice sunt puricate la sange?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cum spune si titlu, de ce se aplica discriminarea asta? Merg sa fac ITP-ul cu masinile firmei. Parbriz crapat, trece ITP-ul. Amortizoare care troncane, rugina din belsug, defectiuni in bord - nu conteaza trec ITP-ul.
Am fost cu Logan-ul meu cumparat recent (Logan 2007). L-a purecat la sange. S-a luat de o mica pata de rugina la coltul usi stanga fata. Noxe, jocuri, frane la sange. Deabia am reusit sa trec.
In schimb dubele firmei trec fluierand. La aceeasi statie ITP.
La o masina personala daca te duci cu copie dupa cartea de identitate, nici nu te baga in seama. In schimb masinile firmei au numai copii dupa carte, originalul sta mereu la firma. Iar cei de la ITP nu zic absolut nimic ca te duci cu copia. La masina de firma, ca la aia personala schimba foaia!
De ce oare? E normal asa ceva?

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cel mai probabil pentru ca de la firma au multe masini de pe urma carora incaseza multi bani si trec cu vederea amanunte.Nu este exclus sa primeasca si ceva extra pentru asta.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu contează că e pe firma sau personala mașina.

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 dorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 17:52, said:

Nu contează că e pe firma sau personala mașina.
Te inseli. Conteaza. Cand am fost cu masina mea, m-a purecat la sange. Inclusiv de trusa si triunghiuri. Cand merg cu masina firmei, imi spune doar "da-mi actele" si atat. O baga pe stand, un pic, si gata. Nici nu ma intreaba de ceva.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Nooo, nooo, nu se poate!
Gurile rele susțin că umblă multe cazane pe drum, deci, este doar mit, cazanele personale pică, dacă nu sînt în stare bună.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Aceeași statie, același inspector? Nu ar face așa ceva. Pt ce ar trece un cazan? Nu are niciun avantaj. Mai ales daca ii e blocată mașina de RAR pe stand.

#7
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 17:45, said:

Cum spune si titlu, de ce se aplica discriminarea asta? Merg sa fac ITP-ul cu masinile firmei. Parbriz crapat, trece ITP-ul. Amortizoare care troncane, rugina din belsug, defectiuni in bord - nu conteaza trec ITP-ul.
Am fost cu Logan-ul meu cumparat recent (Logan 2007). L-a purecat la sange. S-a luat de o mica pata de rugina la coltul usi stanga fata. Noxe, jocuri, frane la sange. Deabia am reusit sa trec.
In schimb dubele firmei trec fluierand. La aceeasi statie ITP.
La o masina personala daca te duci cu copie dupa cartea de identitate, nici nu te baga in seama. In schimb masinile firmei au numai copii dupa carte, originalul sta mereu la firma. Iar cei de la ITP nu zic absolut nimic ca te duci cu copia. La masina de firma, ca la aia personala schimba foaia!
De ce oare? E normal asa ceva?
Probabil Logan este cazatura,dar pentru tine este noua. Mai ai subiecte aiurea.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Cred că ar fi invers. Pt mașina personală ești "atent" cu inspectorul ITP. Pt cea de la munca: te doare undeva de ea.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Inteleg ca Loganul dvs. e din 2007. Masinile firmei ce an de fabricatie au?

#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
firma merge sa faca itp-ul la prieteni.. tu daca mergi la reprezentanta/service de ex. sa faci itp-ul e normal ca o sa te caute amanuntit, le iese si lor de o pomana.

si eu am fost o data la reprezentanta sa fac itp si a fost zelos domnul inginer, a fost bine si pt el si pt mine ca imi tin masina cu toate schimbate la timp

#11
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Loganul meu e din 2007. Am zis ca e "nou" deoarece l-am cumparat recent sh, nu sunt primul proprietar (nu toti isi permit masini noi).
Sa va arat pentru ce nu voiau sa imi dea ITP-ul:
Attached File  IMG-20220907-WA0014.jpg   268.93K   162 downloadsAttached File  IMG-20220907-WA0015.jpg   478.28K   152 downloads

Putina rugina la coltul usii stanga fata. E normala tinand cont ca masina are 15 ani.

Masinile firmei sunt 2013-2015 Dokerele, si undeva 2010 dubele mari (ford, Renault). Dar fara sa ma laud, sunt mult mai "cazute" decat Loganul meu. Zgarieturi pe toate partile, parbriz crapat, diverse infundaturi (mici accidente), erori in bord, etc!

 dorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 17:59, said:

Cred că ar fi invers. Pt mașina personală ești "atent" cu inspectorul ITP. Pt cea de la munca: te doare undeva de ea.
Recunosc ca nu sunt "atent" cu inspectorul, nici cand merg cu masina mea, nici cu cea a firmei!

 horhescu, on 10 decembrie 2022 - 18:00, said:

firma merge sa faca itp-ul la prieteni.. tu daca mergi la reprezentanta/service de ex. sa faci itp-ul e normal ca o sa te caute amanuntit, le iese si lor de o pomana.

si eu am fost o data la reprezentanta sa fac itp si a fost zelos domnul inginer, a fost bine si pt el si pt mine ca imi tin masina cu toate schimbate la timp
ITP-ul se face la reprezentanta Dacia Renault, deoarece cu aia are firma contract. Eu tot la Dacia am facut, ca am zis ca am Logan ....

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Repet intrebarea lui dorin_2k la care nu este greu sa dai un rasspuns. Aceeasi statie ITP?

#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 liviu_np, on 10 decembrie 2022 - 18:13, said:

Repet intrebarea lui dorin_2k la care nu este greu sa dai un rasspuns. Aceeasi statie ITP?
Aceeasi. Reprezentanta Dacia Renault. Am scris mai sus.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 18:09, said:


ITP-ul se face la reprezentanta Dacia Renault, deoarece cu aia are firma contract. Eu tot la Dacia am facut, ca am zis ca am Logan ....

depinde de cat de "vechi" Sunt masinile firmei, presupun ca sunt ceva mai noi, e normal ca daca sunt in garantie sa fie si functionale complet, fara batai jocuri si alte chestii. tu cu masina din 2007 te cam duci la risc la tip la reprezentanta, au un pic de exces de zel si le e si frica de sfantul RAR

#15
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 18:09, said:

Loganul meu e din 2007. Am zis ca e "nou" deoarece l-am cumparat recent sh, nu sunt primul proprietar (nu toti isi permit masini noi).
Sa va arat pentru ce nu voiau sa imi dea ITP-ul:
IMG-20220907-WA0014.jpg IMG-20220907-WA0015.jpg

Putina rugina la coltul usii stanga fata. E normala tinand cont ca masina are 15 ani.

Masinile firmei sunt 2013-2015 Dokerele, si undeva 2010 dubele mari (ford, Renault). Dar fara sa ma laud, sunt mult mai "cazute" decat Loganul meu. Zgarieturi pe toate partile, parbriz crapat, diverse infundaturi (mici accidente), erori in bord, etc!


Recunosc ca nu sunt "atent" cu inspectorul, nici cand merg cu masina mea, nici cu cea a firmei!


ITP-ul se face la reprezentanta Dacia Renault, deoarece cu aia are firma contract. Eu tot la Dacia am facut, ca am zis ca am Logan ....
Daca masinile firmei sant lovite zgaraiate, ar trebui soferi sa plateasca daunele.

#16
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 dorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 17:58, said:

Aceeași statie, același inspector? Nu ar face așa ceva. Pt ce ar trece un cazan? Nu are niciun avantaj. Mai ales daca ii e blocată mașina de RAR pe stand.
Aceeasi statie, acelasi angajat! Dacia Renault reprezentanta oficiala!

#17
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 scania_delfin, on 10 decembrie 2022 - 18:14, said:

Daca masinile firmei sant lovite zgaraiate, ar trebui soferi sa plateasca daunele.

firma de obicei e desteapta si are CASCO

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
În mod normal cu parbriz crăpat nu ar mai trebui să treci.
https://www.avantull...-de-circulatie/

Acuma depinde ce se vede pe cameră.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate