Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce masinile de firma trec ITP-ul usor, iar cele persoane fizice sunt puricate la sange?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 17:45, said:


Am fost cu Logan-ul meu cumparat recent (Logan 2007). L-a purecat la sange. S-a luat de o mica pata de rugina la coltul usi stanga fata. Noxe, jocuri, frane la sange. Deabia am reusit sa trec.
In schimb dubele firmei trec fluierand. La aceeasi statie ITP.
La o masina personala daca te duci cu copie dupa cartea de identitate, nici nu te baga in seama. In schimb masinile firmei au numai copii dupa carte, originalul sta mereu la firma. Iar cei de la ITP nu zic absolut nimic ca te duci cu copia. La masina de firma, ca la aia personala schimba foaia!
De ce oare? E normal asa ceva?
Prietene... Loganul nou iesit pe poarta fabricii modelul de 2006-2008 pica testul de franare pe rotile din spate... nou iesit pe poarta fabricii...

#38
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Tin minte acum vreo 3 ani cand am mers cu masina la ITP....

Am intrebat colegul de lucru care se ocupa de flota auto sa imi recomande un ITP bun, daca tot dau aia 150 RON macar sa imi si verifice serios masina sa imi zica ce are....
Sun la ITP-ul cu pricina si ii zic ca am numarul de la XXXXXX si ca vreau sa ma programeze la ITP cat mai ziua urmatoare cat mai tarziu.... OK, ma programeaza la 18:00 si ma intreaba, ce problema are masina.... eu ii zic ca nu are nici o problema, vreau sa ma programeze tarziu doar pentru ca lucrez pana la 17:00 si nu am cum sa ajung.... Defapt ei cand i-am sunat si le-am zis ca sunt din partea lui XXXXXX si mai ales ca vreau sa il programez ITP-ul cat mai tarziu au crezut ca am prbleme cu masina.....

Cand am ajuns acolo le-am zis sa o verifice serios, daca gasesc probleme chiar vreau sa le rezolv... Singura problema ce au gasit-o a fost bucsele brate fata ce mi-a recomandat sa le schimb, dar mi-au zis ca si recomandare nu ca si obligativitate....

#39
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Taicamiu a trecut ITP-ul asa...Nu glumesc! Poza e luata de pe net dar asa arata si masina lui! A schimbat un pivot, uleiul si a promis ca va schimba candva in viitor caseta de directie. Intre timp masina are alt proprietar. E pescar ca sa explicam praful si noroiul
LE
Nu exista nici un fel de chimie intre el si un automobilw. Sa vedeti cand o sterge(o smirgheluieste!) cu prosopul uscat si de praf...Valeu!

Edited by echoshoworacle, 10 December 2022 - 22:09.


#40
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Pe acelasi principiu ca iarna nu e ca vara. Posted Image  Cu masina de la munca mergeam la un service reprezentanta unde aveam contract, totul mergea repede si nu stateam mult indiferent ca ajungeam pentru revizie, unghiuri, itp, mereu aveam prioritate. Dupa ce nu s-a mai reinoit contract din cauza de conducere noua acum se lucreaza numai cu programare (nu peste rind), se asteapta, se ia la puricat pentru orice, se da mail si se asteapta confirmare pentru operatiune sau schimbare piesa, se discuta de preturi, etc. Cu masina personala nu am mers si nu voi merge niciodata acolo (decit daca sunt obligat de garantie, dar personal nu voi cumpara acea marca de masina, nu dau nume). Asa ca am ales sa merg intr-un loc unde de peste 15 ani platesc taxa legala + 50 lei sa pastrez traditia si niciodata nu am avut probleme de niciun fel, in maxim 30 de min plecam indiferent de masina cazan/personala sau a cunostintelor cu itp valabil, legal.

#41
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 18:09, said:

ITP-ul se face la reprezentanta Dacia Renault, deoarece cu aia are firma contract. Eu tot la Dacia am facut, ca am zis ca am Logan ....

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 18:14, said:

Aceeasi statie, acelasi angajat! Dacia Renault reprezentanta oficiala!
Aici ai gresit.
Ce sa cauti la reprezentanta cu masina veche, si de 15 ani, si cu rugina serioasa la suprafata si pe sub vopsea?
Masina aia n-are ce cauta in reprezentanta. Nu se duc oamenii cu masinile abia iesite din garantie la reprezentanta...

Sper sa nu te duci si cu revizie la ei, ca dupa aia o sa te plangi ca a costat revizia cat a costat masina.

La ce mecanici am vazut prin reprezentante, am capatat fobie sa duc si masina noua la reprezentanta.
Am avut o data un model mai rar de la reprezentanta, si mecanicul parea ca abia stie cum sa schimbe filtrele, desi nu diferea fata de celelalte modele, ca doar toti producatorii reutilizeaza 90% din piese la toate modelele vandute.

#42
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

 echoshoworacle, on 10 decembrie 2022 - 22:05, said:

Taicamiu a trecut ITP-ul asa...Nu glumesc! Poza e luata de pe net dar asa arata si masina lui! A schimbat un pivot, uleiul si a promis ca va schimba candva in viitor caseta de directie. Intre timp masina are alt proprietar. E pescar ca sa explicam praful si noroiul
LE
Nu exista nici un fel de chimie intre el si un automobilw. Sa vedeti cand o sterge(o smirgheluieste!) cu prosopul uscat si de praf...Valeu!
Din cauza asta avem atatea nenorociri pe sosele. Toate jafurile occidentului au acaparat strazile sau parcarile. Eu le-as face dosar penal pentru pericol public nenorocitilor de la statiile ITP care permit circulatia acestor „masini”.

#43
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Io nu prea cred asta. Nu de alta, dar în realitate vad viteza, depășirile, neacordare prioritate, pietoni neatenți. Nu prea au astea legătură cu jocul la un pivot sau cu rugina in coltul ușii.

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 17:59, said:

Cred că ar fi invers. Pt mașina personală ești "atent" cu inspectorul ITP. Pt cea de la munca: te doare undeva de ea.

Asta doar in teorie.
In practica insa lucrurile nu stau chiar asa, pentru ca daca ti se scoate pe tusa masina implicit stai si tu pe tusa, fiindca obiectul muncii dispare temporar. Sau vei practica munca de jos pana la remedierea problemelor.

 rim80, on 11 decembrie 2022 - 06:58, said:

Din cauza asta avem atatea nenorociri pe sosele. Toate jafurile occidentului au acaparat strazile sau parcarile. Eu le-as face dosar penal pentru pericol public nenorocitilor de la statiile ITP care permit circulatia acestor „masini”.

La cate din accidentele prezentate in mass-media s-a amintit de defectiuni tehnice?
Din pacate defectiunile tehnice sunt la piesa dintre volan si scaun, cum ar spune un batran sofer de basculanta.

#45
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
nu stiu cum e prin alte judete dar eu in bucuresti sect 4 am o statie itp aproape unde ma duc de niste ani buni. le-am adus si masini de firma si prieteni si a fost bine pentru toata lumea. vb de masini decente nu carute. cam de 2 ani asa s-a cam schimbat treaba - sunt mult mai atenti la detalii si cu rugina ca aia din pozele puse de initiator nici macar nu te primeste in statie.

si pt initiator - uita-te si sub masina unde se intalnesc lonjeroanele fata cu podeaua. e de data recenta descoperirea dar daca ai ghinion si dai de itp in trafic si se uita acolo iti radiaza instant loganul.

#46
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 17:45, said:

Cum spune si titlu, de ce se aplica discriminarea asta? Merg sa fac ITP-ul cu masinile firmei. Parbriz crapat, trece ITP-ul. Amortizoare care troncane, rugina din belsug, defectiuni in bord - nu conteaza trec ITP-ul.
Am fost cu Logan-ul meu cumparat recent (Logan 2007). L-a purecat la sange. S-a luat de o mica pata de rugina la coltul usi stanga fata. Noxe, jocuri, frane la sange. Deabia am reusit sa trec.
In schimb dubele firmei trec fluierand. La aceeasi statie ITP.
La o masina personala daca te duci cu copie dupa cartea de identitate, nici nu te baga in seama. In schimb masinile firmei au numai copii dupa carte, originalul sta mereu la firma. Iar cei de la ITP nu zic absolut nimic ca te duci cu copia. La masina de firma, ca la aia personala schimba foaia!
De ce oare? E normal asa ceva?
Oare ca dau spaga ??? la mintea cocosului....

#47
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Aceste lucruri se rezolva usor in cativa pasi.

Pasul 1) Se cauta alta statie ITP mai de cartier
Pasul 2) Se imprieteneste cu UNUL din baietii de acolo
Pasul 3) Fii "atent" cu el
Pasul 4) Se lasa masina la el si se revine cand te cheama el

Imoral? Da.
Practic? Also DA.

#48
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

 benis, on 10 decembrie 2022 - 18:18, said:

În mod normal cu parbriz crăpat nu ar mai trebui să treci.
https://www.avantull...-de-circulatie/

Acuma depinde ce se vede pe cameră.
Unde normal?
La noi treci cu parbriz crapat de sus pana jos, becuri arse, joc la directie, frana de mana ioc...asta e normalitatea la noi.
Si se duce unu pe bune cum e initiatorul si nu vrea sa ii dea itp-ul pt ca masina desi veche, e ok!! Pai da, la noi e anormal! Cum sa treaca??? Se cauta nod in papura evident, pt ca iese din normalitate! Anume trrbuia sa fie o rabla si sa incaseze spaga!

Le e ciuda cand dau de o masina veche care ar trece usor ITP-ul fata de alte cazaturi mai noi dar cu spaga!
E cu preferinte, asa s-au (i-am) obisnuit, cu spaga ca sa nu fie discutii.
Si cand dau de una buna, stramba din nas! Macar atata sa faca nesimtitii, sa taca dracu din gura si sa dea ITP-ul, daca tot fac ciubuc o gramada de la rable!

Greata maxima

Edited by Octavian___, 11 December 2022 - 12:56.


#49
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 Octavian___, on 11 decembrie 2022 - 12:54, said:

Unde normal?
La noi treci cu parbriz crapat de sus pana jos, becuri arse,
Ai gasit marea problema. Ca n-are bec bun la placutele de inmatriculare. Sau ca e putin ciobit sau crapat geamul.
N-am auzit accidente care sa se fi produs din aceste cauze. Iar conform legii astea nu sunt motive de respingere ITP, sunt considerate minore si doar se trec pe fisa in vederea rezoolvarii lor. Ar fi si aberant ca din cauza unui bec de 2 lei sa fii fortat sa platesti iar examinare ITP.
Din cate am vazut, pe la statiile de la ITP se pune cel mai mare accent pe frane, ca alea sunt cele care pot produce sau impiedica accidente. Pe locul doi ar fi luminile de frana, care si astea pot produce sau impiedica accidente.

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Pot paria ca reviziile la masinile firmei se fac in acelasi loc, printr-o deductie logica poti realiza de ce alea trec ITP-ul fara probleme si a ta e luata la puricat.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Robert_Kiran, on 10 decembrie 2022 - 17:45, said:

....
inainte sa te duci cu masina ta la itp du si 1-2 masini de la firma. mai schimbi o vorba bla bla bla.
cand te duci cu cea personala esti deja de-al casei.

 titoo, on 06 ianuarie 2023 - 00:45, said:

...
si la acelas om.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate