Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce am invatat din Batalia pentru Schengen (2022)? Care sunt urmarile si perspectivele?

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4457 replies to this topic

#4141
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@cipri1981

Eu cred ca problema e in continuare de natura electorala. Partidul Cancelarului e pe locul 3 in sondajele de opinie. Natinalistii sunt pe locul 1. Daca ne-ar fi lasat pe noi in Schengen probabil ca partidul Cancelarului ar fi pierdut orice sansa de a-si reveni din punct de vedere electoral. Bine si acum situatia e foarte grea pentru Partidul Popular al Cancelarului dar fara noi in Schengen poate ca mai spera la o revenire.

Apoi daca din punct de vedere geografic am fi fost in locul Croatiei si Croatia in locul nostru cred ca pe noi ne acceptau si pe croati nu. Deci ghinionul nostru ca avem actuala pozitionare pe harta. Nu cred ca au ceva cu noi austriecii si nu cred nici ca fac jocul rusilor blocand accesul nostru in Schengen. Parerea mea. :)

#4142
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Poste2k, on 22 ianuarie 2023 - 15:07, said:

@cipri1981

Eu cred ca problema e in continuare de natura electorala. Partidul Cancelarului e pe locul 3 in sondajele de opinie. Natinalistii sunt pe locul 1. Daca ne-ar fi lasat pe noi in Schengen probabil ca partidul Cancelarului ar fi pierdut orice sansa de a-si reveni din punct de vedere electoral. Bine si acum situatia e foarte grea pentru Partidul Popular al Cancelarului dar fara noi in Schengen poate ca mai spera la o revenire.

Apoi daca din punct de vedere geografic am fi fost in locul Croatiei si Croatia in locul nostru cred ca pe noi ne acceptau si pe croati nu. Deci ghinionul nostru ca avem actuala pozitionare pe harta. Nu cred ca au ceva cu noi austriecii si nu cred nici ca fac jocul rusilor blocand accesul nostru in Schengen. Parerea mea. Posted Image
Dacă ar fi fost doar o problemă electorală n-ar fi băgat pe nimeni in schengen. Nu e o problemă numai electorală. E o problemă geostrategica. Tu ai spus-o: singura diferenta dintre noi si croați e pozitia noastră pe harta. Suntem destul de apropiați in clasamentul corupției ceea ce inseamna ca si pe la ei pot trece migranti. Ori, daca era doar o chestiune internă politică cu privire la migranti, nu i-ar fi lăsat nici pe ei sa intre.

#4143
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 16:11, said:

Dacă ar fi fost doar o problemă electorală n-ar fi băgat pe nimeni in schengen. Nu e o problemă numai electorală. E o problemă geostrategica. Tu ai spus-o: singura diferenta dintre noi si croați e pozitia noastră pe harta.

Probabil ca prin Croatia nu intra asa de multi imigranti asa ca electoratul nu-l va taxa pe actualul Cancelar pentru faptul ca a permis intrarea Croatiei. Daca nu s-ar fi temult de electoratul anti-imigranti probabil ca actualul Cancelar ne-ar fi aprobat intrarea in Schengen. Daca europenii (prin absurd) ar fi acceptat imigrantii cu bratele deschise poate ca politicienii nu ar mai fi fost asa de impotriva in ceea ce priveste intrarea noastra in Schegen.

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 16:11, said:

Suntem destul de apropiați in clasamentul corupției ceea ce inseamna ca si pe la ei pot trece migranti. Ori, daca era doar o chestiune internă politică cu privire la migranti, nu i-ar fi lăsat nici pe ei sa intre.

Nu stiu despre ce clasament vorbesti dar intre Romania si Austria e o diferenta de la cer la pamant in ceea ce priveste marea majoritate a lucrurilor. Un lucru care m-a izbit este modul in care au ei grija de infrastructura. Cel putin in Vienna totul pare curat si ingrjit, au mijloace de transport foarte vechi care arata de zici ca acum au iesit de pe poarta fabricii. Ti-e mai mare dragul sa locuiesti acolo.

#4144
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Poste2k, on 22 ianuarie 2023 - 17:13, said:

Probabil ca prin Croatia nu intra asa de multi imigranti asa ca electoratul nu-l va taxa pe actualul Cancelar pentru faptul ca a permis intrarea Croatiei. Daca nu s-ar fi temult de electoratul anti-imigranti probabil ca actualul Cancelar ne-ar fi aprobat intrarea in Schengen. Daca europenii (prin absurd) ar fi acceptat imigrantii cu bratele deschise poate ca politicienii nu ar mai fi fost asa de impotriva in ceea ce priveste intrarea noastra in Schegen.



Nu stiu despre ce clasament vorbesti dar intre Romania si Austria e o diferenta de la cer la pamant in ceea ce priveste marea majoritate a lucrurilor. Un lucru care m-a izbit este modul in care au ei grija de infrastructura. Cel putin in Vienna totul pare curat si ingrjit, au mijloace de transport foarte vechi care arata de zici ca acum au iesit de pe poarta fabricii. Ti-e mai mare dragul sa locuiesti acolo.
1. Da, numai ca datele Frontex arătau că prin Croatia trec mai multi migranti decât prin Romania asa ca teoria ta pica. Rămân la părerea mea ca este vorba de o chestiune geostrategica. Au inclus Croatia ca a facut parte din imperiu si le-au arătat rușilor că-s gata sa faca compromisuri in zona care-i intereseaza pe ei.
2. Făceam comparatie intre Romania si Croatia. Ne despart doar două poziții în clasamentul percepției corupției.

Sincer după ultima declaratie a cancelarului am ajuns la concluzia ca ar trebui să blocam tot ce putem in consiliul JAI. TOT.

#4145
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 17:36, said:

1. Da, numai ca datele Frontex arătau că prin Croatia trec mai multi migranti decât prin Romania asa ca teoria ta pica. Rămân la părerea mea ca este vorba de o chestiune geostrategica. Au inclus Croatia ca a facut parte din imperiu si le-au arătat rușilor că-s gata sa faca compromisuri in zona care-i intereseaza pe ei.

Se poate sa fie si asa. Posted Image Dar totusi cred ca in cazul in care partidul Cancelarului ar fi fost pe locul 1 in sondaje la distanta mare de celelalte partide am fi avut mai multe sanse sa fim primiti in Schengen.

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 17:36, said:

2. Făceam comparatie intre Romania si Croatia. Ne despart doar două poziții în clasamentul percepției corupției.

Scuze, am crezut ca vorbeai de Austria si chiar ma miram. Dar din cate stiu si austriecii sunt destul de corupti si nu cu foarte mult timp in urma un guvern a picat din cauza corputie. Parca si fostul Cancelar foarte tanar tot ceva probleme cu legea a avut de a plecat. Dar in fine eu am ajuns la concluzia ca nu coruptia este principala problema a unei tari ci incompetenta si delasarea. In Austria insa nu prea e asa. Pentru mine Austria este un exemplu de asa da cand vine vorba de administrarea unei tari.  

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 17:36, said:

Sincer după ultima declaratie a cancelarului am ajuns la concluzia ca ar trebui să blocam tot ce putem in consiliul JAI. TOT.

Da, asa ar trebui dar nu cred ca avem OO sa facem asa ceva. Posted Image

#4146
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu avem noi ce bloca in JAI... hai sa fim seriosi :)

#4147
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Poste2k, on 22 ianuarie 2023 - 17:52, said:



Se poate sa fie si asa. Posted Image Dar totusi cred ca in cazul in care partidul Cancelarului ar fi fost pe locul 1 in sondaje la distanta mare de celelalte partide am fi avut mai multe sanse sa fim primiti in Schengen.



Scuze, am crezut ca vorbeai de Austria si chiar ma miram. Dar din cate stiu si austriecii sunt destul de corupti si nu cu foarte mult timp in urma un guvern a picat din cauza corputie. Parca si fostul Cancelar foarte tanar tot ceva probleme cu legea a avut de a plecat. Dar in fine eu am ajuns la concluzia ca nu coruptia este principala problema a unei tari ci incompetenta si delasarea. In Austria insa nu prea e asa. Pentru mine Austria este un exemplu de asa da cand vine vorba de administrarea unei tari.  



Da, asa ar trebui dar nu cred ca avem OO sa facem asa ceva. Posted Image

1. Am vaga impresie ca n-o sa-l ajute cu nimic. Si nu cred ca asta a fost motivul.

2. Clasamentul măsoară percepția corupției. La ei corupția e la nivel mare dar au grija sa nu fie perceputa ca și corupție.
În fine, dacă erau buni administratori reușeau sa-i tina în frau pe migranți.

3. Poate nu avem OO, poate avem prea mult de pierdut. Poate nu avem cu ce. Cine știe? E ușor sa comentezi de pe margine când nu ai toate informațiile și nu vezi întregul tablou.

#4148
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
S-a dus trenu anu' trecut, nu s-a reusit sa se bata fierul ca era cald.

Nu cred ca se mai poate vorbi de vreo aderare in anii urmatori.

#4149
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 20:10, said:

1. Am vaga impresie ca n-o sa-l ajute cu nimic. Si nu cred ca asta a fost motivul.

Da si eu cred ca nu il va ajuta prea mult insa cred ca asta este motivul principal. Posted Image

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 20:10, said:

2. Clasamentul măsoară percepția corupției. La ei corupția e la nivel mare dar au grija sa nu fie perceputa ca și corupție.
În fine, dacă erau buni administratori reușeau sa-i tina în frau pe migranți.

Daca te referi la austrieci eu iti zic cr am vazut in tara la ei. Am "locuit" acolo 3 saptamani la un proiect acum cativa ani si am mai vizitat si Vienna de cateva ori. E fantasctic acolo. Eu nu cred ca m-as putea muta definitiv acolo pentru ca nu vorbesc germana si nu sunt obisnuit cu societatea lor. Mi-au trebuit multi ani sa ma obisnuiesc cu vorbitorii nativi de engleza ca sa ma pot muta in UK. Cu austriecii/germanii ar fi mult de munca si nu cred ca imi ajunge viata asta pentru asa ceva. In rest nu ii invinovatesc pe austrieci ca nu ne primesc in Schengen ci doar pe liderii lor.

View Postcipri1981, on 22 ianuarie 2023 - 20:10, said:

3. Poate nu avem OO, poate avem prea mult de pierdut. Poate nu avem cu ce. Cine știe? E ușor sa comentezi de pe margine când nu ai toate informațiile și nu vezi întregul tablou.

Asa e dar de pe "maringe" nu intereseaza decat un singur lucru si anume sa intram in Schengen. In rest speculam care ar fi motivele refuzului. Asa cum facem noi acum aici. Posted Image

Dar ca sa raspund la intrebarea topicului eu am invatat sa nu mai ma stresez prea mult cu lucruri pe care nu le pot controla. Nu depinde de noi daca intram sau nu in Schengen. Poate doar daca ne-am dezvolta economic si am ajunge la nivelul Austriei. Cine stie in ipoteza asta poate ca ne-ar primi si pe noi dar nu prea cred ca ajungem noi la nivelul Austriei.

#4150
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Nu am învățat nimic, boicotul a fost doar o furtuna intr-un pahar cu apa. La Realitatea TV vad ca se mai fac tot felul de emisiuni in care este discutat contractul de privatizare din 2003, in pauzele calup de publicitate se difuzează spot-uri OMV. :)))

#4151
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Poste2k, on 22 ianuarie 2023 - 21:37, said:

Da si eu cred ca nu il va ajuta prea mult insa cred ca asta este motivul principal. Posted Image



Daca te referi la austrieci eu iti zic cr am vazut in tara la ei. Am "locuit" acolo 3 saptamani la un proiect acum cativa ani si am mai vizitat si Vienna de cateva ori. E fantasctic acolo. Eu nu cred ca m-as putea muta definitiv acolo pentru ca nu vorbesc germana si nu sunt obisnuit cu societatea lor. Mi-au trebuit multi ani sa ma obisnuiesc cu vorbitorii nativi de engleza ca sa ma pot muta in UK. Cu austriecii/germanii ar fi mult de munca si nu cred ca imi ajunge viata asta pentru asa ceva. In rest nu ii invinovatesc pe austrieci ca nu ne primesc in Schengen ci doar pe liderii lor.



Asa e dar de pe "maringe" nu intereseaza decat un singur lucru si anume sa intram in Schengen. In rest speculam care ar fi motivele refuzului. Asa cum facem noi acum aici. Posted Image

Dar ca sa raspund la intrebarea topicului eu am invatat sa nu mai ma stresez prea mult cu lucruri pe care nu le pot controla. Nu depinde de noi daca intram sau nu in Schengen. Poate doar daca ne-am dezvolta economic si am ajunge la nivelul Austriei. Cine stie in ipoteza asta poate ca ne-ar primi si pe noi dar nu prea cred ca ajungem noi la nivelul Austriei.
1. Stii cum e vorba aia: spera la ce-i mai bun, pregateste-te pentru ce e mai rau. Eu cred ca trebuie sa fim pregatiti sa preluam OMV si sa stabilizam sistemul financiar in cazul in care lucrurile o iau razna.
2. Am fost si eu in Viena si in Salzburg. Intr-adevar este frumos la ei dar nu despre asta vorbeam. Vorbeam despre faptul ca au coruptie mare la nivel inalt dar perceptia cetateanului nu este ca au asa mare coruptie pentru ca nu se intalnesc cu ea la fiecare pas. La noi e multa coruptie mica, la nivel de functionar, cetateanul se intalneste la fiecare pas cu ea si-atunci perceptia coruptiei este la un nivel mai ridicat. Nici eu nu-i invinovatesc pe oamenii de rand. Liderii lor sunt cei care trebuie blamati.
3. Pai speculam pentru ca ne-au dat motive sa speculam.
4. La nivelul lor economic poate ca vom ajunge dar ne mai trebuie cateva decade dar la modul lor de organizare nu cred. Nici nu stiu daca ne dorim asta. Pana la urma am auzit pe multi care au fost pe-acolo ( si aici ma includ si pe mine) ca n-am putea trai acolo.

View Postdoxan, on 22 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Nu am învățat nimic, boicotul a fost doar o furtuna intr-un pahar cu apa. La Realitatea TV vad ca se mai fac tot felul de emisiuni in care este discutat contractul de privatizare din 2003, in pauzele calup de publicitate se difuzează spot-uri OMV. Posted Image))
S-ar putea sa fim obligati sa invatam. Pana la urma nevoia te invata.

#4152
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
austria va vota da pentru bulgaria dar nu ptr noi iar olanda invers da ptr noi si nu la cefe late, aproape ca dau apa la moara conspirationista Posted Image

#4153
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postcristian_sen, on 23 ianuarie 2023 - 08:28, said:

austria va vota da pentru bulgaria dar nu ptr noi iar olanda invers da ptr noi si nu la cefe late, aproape ca dau apa la moara conspirationista Posted Image
Ma faci sa rad. Aproape? Conspirationisti?Posted Image
Exact ce spuneam eu mai in urma.
Astia rad de noi si cu curu'.

Suntem prostii planetei.

Edited by johnnickelby, 24 January 2023 - 18:42.


#4154
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postjohnnickelby, on 24 ianuarie 2023 - 18:40, said:

Astia rad de noi si cu curu'.

Suntem prostii planetei.
Daca-i trimitem pe prostii planetei sa ne reprezinte, la ce sa te-astepti?

#4155
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTS030, on 24 ianuarie 2023 - 19:16, said:

Daca-i trimitem pe prostii planetei sa ne reprezinte, la ce sa te-astepti?
Tipica reactia ta. Ceva de genu': eu nu sunt prostu' planetei, aia sunt. Posted Image
Daca te mai linisteste modul asta de a gandi, este problema ta. Asa fac multi pe aici.
Dar faptul ca aia ne vad ca pe niste prosti si idioti ramane la fel de valabil.

Edited by johnnickelby, 24 January 2023 - 19:36.


#4156
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cred ca aici prostii planetei erau Chucka, Bode si Iohanis ;)

#4157
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Prostii planetei sunt toti romanii. Asa ne vad fratii nostri din multa ue.
Adica aia discuta intre ei cum sa ne-0 traga si voi nu si nu. Posted Image

Edited by johnnickelby, 24 January 2023 - 19:44.


#4158
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTS030, on 24 ianuarie 2023 - 19:16, said:


Daca-i trimitem pe prostii planetei sa ne reprezinte, la ce sa te-astepti?

Poti sa-l trimiti si pe Cristos la negocieri.
Pur si simplu noi si bulgarii nu suntem doriti in Schengen.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate