Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Lista firme austriece in Romania

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
941 replies to this topic

#829
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 20:44, said:

au dat la Digi, dar on-line nu gasesc stirea

zeci, sute de firme din Austria care nu si-au platit datoriile catre statul roman, sute de milioane de Euro nerecuperabile, probabil firmele si-au declarat falimentul

pentru cei care spun ca austriecii sunt civilizati si corecti ... doar romanii au o problema cu coruptia

Sute, mii de firme se optimizeaza fiscal, nu doar cele austriece, nu doar cele romanesti...
Ce are de-a face asta cu coruptia?

#830
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
"optimizare fiscala"

adica toti oamenii care castiga un banut prapadit platesc impozite, contributie pentru sanatate, contributie pentru pensie ... mii de taxe

iar firmele care castiga milioane de euro ... "optimizeaza fiscal" si nu platesc nimic, ba mai primesc si subventii


daca pe tine nu te deranjeaza ... valorile sunt personale si ne definesc

#831
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 21:26, said:



Sute, mii de firme se optimizeaza fiscal, nu doar cele austriece, nu doar cele romanesti...
Ce are de-a face asta cu coruptia?

Da, faptul ca unele companii au datorii nu inseamna coruptie ci management defectuos

Mai jos stirea legata de datoriile companiilor romanesti cu capital majoritar austriac .Cam mare procentul firmelor cu datorii

https://www.profit.r...a-anaf-20979887

In schimb, conform ultimului raport Greco , Austria are mari probleme legate de coruptie

https://www.g4media....-numirilor.html

  Si articolul din derstandard.at

https://www.derstand...bekaempfung-aus

Edited by marius21, 16 January 2023 - 21:36.


#832
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 21:36, said:

"optimizare fiscala"

adica toti oamenii care castiga un banut prapadit platesc impozite, contributie pentru sanatate, contributie pentru pensie ... mii de taxe

iar firmele care castiga milioane de euro ... "optimizeaza fiscal" si nu platesc nimic, ba mai primesc si subventii


daca pe tine nu te deranjeaza ... valorile sunt personale si ne definesc

Nu bate campii facand referiri la ce ma deranjeaza pe mine sau nu, ca nu ne cunoastem, vezi-ti de pestera ta si de valorile tale, tastaturica mic ce esti Posted Image !

Da, se optimizeaza fiscal, nu am zis ca e bine sau e rau. Daca ii ajuta cadrul legal, asta e... Era doar o constatare!
Coruptia intervine doar atunci cand fac asta excedand cadrul legal si trebuie sa o faca "mana in mana" cu Statul.

Ce puii crocodilului, esti nascut ieri si nu ai mai auzit termenul de optimizare fiscala?
Angajatorul tau se poate optimiza fiscal si daca isi deduce cafeaua pe care ti-o da sa o **** cand dai din taste pe acest forum.

Edited by BlueKing-69, 16 January 2023 - 21:50.


#833
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
foarte elegant ... nu vreau sa stiu ce ai sters

"am auzit" de optimizare fiscala ... dar spre diferenta de tine mie mi se parea incorecta ... un furt de la oamenii care isi platesc in mod corect datoriile fiscale catre stat si catre semenii lor

daca toti ne-am "optimiza" datoriile fiscale ... de unde ar mai exista bani pentru educatie, sanatate, infrastructura etc.?

edit

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 21:46, said:

...
Angajatorul tau se poate optimiza fiscal si daca isi deduce cafeaua pe care ti-o da sa o **** cand dai din taste pe acest forum.

nu am angajator  si nu .. o **** cand dai din taste pe acest forum.

Edited by hamangia, 16 January 2023 - 21:59.


#834
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Nu am sters, nici nu am scris... am lasat drum liber imaginatiei tale Posted Image

Iar o iei pe aratura - unde am zis eu ca mi se pare corecta sau incorecta?

Revino-ti si controleaza-te!
Optimizarea fiscala poate fi [si] legala.
Deducerile sunt [printre altele] portite catre aceasta. Unele entitati pot apela la aceste deduceri, altele nu.
Angajatorul tau daca iti da o cafea, tichete de masa, tichete de vacanta, cadouri de 1 iunie / Mos Cracila pentru copii... se optimizeaza fiscal.

Ce dreaq, chiar sa iti dau lectii de finante si economie acum si aici? Posted Image

Edited by BlueKing-69, 16 January 2023 - 22:02.


#835
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 22:01, said:

Nu am sters, nici nu am scris... am lasat drum liber imaginatiei tale Posted Image
...

"Edited by BlueKing-69, 11 minutes ago."

daca zici tu

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 22:01, said:

...
Angajatorul tau daca iti da o cafea, tichete de masa, tichete de vacanta, cadouri de 1 iunie / Mos Cracila pentru copii... se optimizeaza fiscal.

Ce dreaq, chiar sa iti dau lectii de finante si economie acum si aici? Posted Image
sper ca glumesti

optimizarea fiscala nu se refera bani de cafele si cadouri de "Mos Cracila" cum in mod "elegant" ii spui tu
se refera la milioane si miliarde de Euro care se fura din tarile in care au fost castigate, impozitul platindu-se in alte tari

#836
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Poti sa ma crezi pe cuvant!
Am pus direct si din prima astericsurile alea.

Nu bei cafea cand tastezi pe forum???

Nu conteaza, oricum, ideea si subiectul erau altele.

Edited by BlueKing-69, 16 January 2023 - 22:18.


#837
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 22:16, said:

Poti sa ma crezi pe cuvant!
Am pus direct si din prima astericsurile alea.
...

si editarea ai pus-o din start

"pe cuvant"

#838
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 22:15, said:


optimizarea fiscala nu se refera bani de cafele si cadouri de "Mos Cracila" cum in mod "elegant" ii spui tu
se refera la milioane si miliarde de Euro care se fura [OPTIMIZEAZA :) ] din tarile in care au fost castigate, impozitul platindu-se in alte tari
Tot optimizarea vietii este si aia, daca se face respectandu-se cadrul legal.
Si crede-ma, de regula se respecta pentru ca ce sa vezi, tocmai de aia sunt date si ambiguitatile alea din legi, de stau armate de avocati care se lupta in parte si fiecare parte are dreptate.

Cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda, doar ca tu pari / esti mai puriu (in sens de mic ca varsta), mai naiv si mai idealist.

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 22:22, said:

si editarea ai pus-o din start

"pe cuvant"

Treci peste!
Editarea o poti face si pentru un typo!
Daca nu iti convine ceva / daca te simti lezat cu ceva, da Report, ai aceasta optiune [stanga, jos, langa Back to top]

#839
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 22:29, said:

Tot optimizarea vietii este si aia, daca se face respectandu-se cadrul legal.
Si crede-ma, de regula se respecta pentru ca ce sa vezi, tocmai de aia sunt date si ambiguitatile alea din legi, de stau armate de avocati care se lupta in parte si fiecare parte are dreptate.


sper ca iti vei mentine punctul de vedere si daca vei avea nevoie de asistenta medicala si firmele de medicamente si-au optimizat fiscal veniturile

in mod perfect legal

sper sa nu fie cazul, dar nu poti sa te superi ca nu ai medicamente vitale doar pentru unii si-au optimizat veniturile

#840
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 21:55, said:

foarte elegant ... nu vreau sa stiu ce ai sters

"am auzit" de optimizare fiscala ... dar spre diferenta de tine mie mi se parea incorecta ... un furt de la oamenii care isi platesc in mod corect datoriile fiscale catre stat si catre semenii lor

daca toti ne-am "optimiza" datoriile fiscale ... de unde ar mai exista bani pentru educatie, sanatate, infrastructura etc.?

edit



nu am angajator  si nu .. o **** cand dai din taste pe acest forum.
Mai calmeaza-te bre.
SI eu deduc pana si obiecte sanitare printre care si hartia igienica, cafeaua, motorina, gustarea de pranz si filtrele de apa, printre alte lucruri :lol:

Pleci de la premiza ca doar unii sunt evazionisti, restul cinstiti.

Intr-o tara unde MAI TOTI fac evaziune, incepand de la parlamentari, m-as simtii chiar prost sa nu o fac si eu.

Nici nu vreau sa ma gandesc la ce nivel o fac acele firme cu ce sume invart.

Edited by victor29cr, 16 January 2023 - 22:42.


#841
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Nu vreau sa te incadrez in categoria analfabetilor functionali... am afirmat eu undeva ca as fi incantat de optimizarile vietii?
Iti explicam doar - vad ca degeaba - ca este o practica.

Nu are nimic de-a face cu mine sau cu tine, este o practica indiferent de vointa sau de acordul nostru :)
Capisci?

Da, uite un alt exemplu, firmele pharma se optimizeaza fiscal vanzand mai scump la extern si lasand piata interna in penurie.
Este un fapt!

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 21:55, said:

"am auzit" de optimizare fiscala ... dar spre diferenta de tine mie mi se parea incorecta ... un furt de la oamenii care isi platesc in mod corect datoriile fiscale catre stat si catre semenii lor

daca toti ne-am "optimiza" datoriile fiscale ... de unde ar mai exista bani pentru educatie, sanatate, infrastructura etc.?

Mai, dar nu te vad... asa neoptimizat si contributor cum esti sa te dai cu koorul de pamant ca totusi nu ai:
- educatie;
- sanatate;
- infrastructura (de 30 de ani traversezi Comarnicul intr-un timp de sederea la vama romano - maghiara este pistol cu apa si mergi spre mare in buna parte tot pe aceleasi dale de beton mostenite de la raposatu')

#842
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
optimizare fiscala

o firma are cifra de afaceri de sute de milioane, de miliarde de Euro
dupa "optimizare fiscala" ... are profit zero ... nu plateste niciun impozit

spre diferenta de un amarat cinstit care are venit mic dar isi plateste integral datoriile catre stat ... ca altfel ANAF-ul il executa silit

convingerea voastra ca "MAI TOTI fac evaziune" ... ma fac sa ma gandesc de ce mai stau in tara asta

#843
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

 BlueKing-69, on 16 ianuarie 2023 - 22:56, said:


Da, uite un alt exemplu, firmele pharma se optimizeaza fiscal vanzand mai scump la extern si lasand piata interna in penurie.
Este un fapt!



Mai, dar nu te vad... asa neoptimizat si contributor cum esti sa te dai cu koorul de pamant ca totusi nu ai:
- educatie;
- sanatate;
- infrastructura (de 30 de ani traversezi Comarnicul intr-un timp de sederea la vama romano - maghiara este pistol cu apa si mergi spre mare in buna parte tot pe aceleasi dale de beton mostenite de la raposatu')

1. Nu intelegi ce inseamna optimizarea fiscala. Definitia este alta si se refera la reducerea (legala) a darilor platite catre stat.
  Exemplul tau cu pharma nu este optimizare fiscala ci maximizarea profitului ca urmare a comercializarii unui produs cu pretul maxim posibil.

Mai departe, nu stiu de unde ai informatiile legate de autostrada catre mare dar din nou gresesti. Singurul tronson finalizat inainte  de revolutie a fost Cernavoda-Fetesti ( aprox 16 km ) iar tronsonul Bucuresti-Fundulea, cel cu dale de beton a fost construit in mare parte dupa revolutie ( si oricum are pana in 30 km iar restul tronsoanelor , cu exceptia Cernavoda-Fetesti au fost construite dupa revolutie ). Deci acel “mare parte” din mesajul tau este in realitate de fapt “mica parte “


In acest moment avem aproape 1000 km de autostrada si drumuri expres si cateva sute sunt in constructie. In 2023 ar trebui sa inauguram minim 80 km ( inclusiv un prim tronson din A0, autostrada de centura )

https://monitorizari...ist-realist.htm




#844
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 victor29cr, on 16 ianuarie 2023 - 22:41, said:

Mai calmeaza-te bre.
SI eu deduc pana si obiecte sanitare printre care si hartia igienica, ...

sper ca faci diferenta intre a deduce hartia igienica si optimizarea de miliarde de Euro

#845
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 hamangia, on 16 ianuarie 2023 - 23:02, said:

optimizare fiscala
o firma are cifra de afaceri de sute de milioane, de miliarde de Euro
dupa "optimizare fiscala" ... are profit zero ... nu plateste niciun impozit

convingerea voastra ca "MAI TOTI fac evaziune" ... ma fac sa ma gandesc de ce mai stau in tara asta

O firma se poate optimiza fiscal si astfel incat sa fie pe pierdere, profit zero e nimic Posted Image

Am o veste si mai proasta pentru naivul din tine: DINCOLO E LA FEL  Posted Image Posted Image

Edited by BlueKing-69, 16 January 2023 - 23:17.


#846
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
daca toti romanii ar fi hoti si s-ar optimiza fiscal si bugetul Romanei ar fi zero .. ai fi la fel de fericit?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate