Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pelerinaj in Egipt

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Dupa experienta placuta cu Israelul, as dori in viitorul apropiat sa mai fac inca 2 plimbari,una in Grecia sa ajung la muntele Athos si sa ma plimb cu corabia pt. ca imi place foarte mult tangajul Posted Image si inca una in Egipt.Daca le mai fac si pe astea 2 sint cel mai fericit,nu mai doresc sa vad si alte locuri ale lumii,imi este de ajuns.Si tot cu pelerinii doresc sa o fac,cu echipa e frumos,nu singur.In prima faza vreau sa vad Egiptul,si dupa aceea Grecia.
Am inteles ca in Egipt ar fi mai frumos,pt ca acolo sint mai multe obiective de vizitat: piramidele,tomba lui Ramses,Karnak,Luxorul ,valea Regilor etc. si ar tine 10 zile cu totul

Acum m-ar interesa sa aflu de la cei care au fost acolo, cateva aspecte:

-fiind doar desert,banuiesc ca este mult mai cald decat in Israel
-sticluta de apa de330ml este tot 2-4 euro,sau mai mult?Ma gandesc ca acolo sint probleme si mai mari cu apa,fiind doar desert...aici este un subiect destul de delicat,pt ca acolo apa e cam cea mai importanta.banuiesc ca acolo trebuie sa te hidratezi foarte mult,acolo nu mai e de joaca...ca in alte parti
-cea mai mare frica imi este de scorpioni,iti trebuie incaltaminte speciala?De aia chiar imi este frica sincer...
-care este cea mai buna perioada a anului pt excursia in Egipt?
-in general vorbind preturile acolo sint mai mari ca in Israel?
-cum suportam clima de acolo,mai ales noptile?Se poate dormi?Ma refer daca sint caniculare...
-vizita in piramide cum este?Adica uitandu-ma la multe filme, parca mi-ar fi frica sa intru intr-una din ele,sa ating vreun perete din greseala si sa raman blocat pe acolo prin nu stiu ce capcane.Totusi raman niste cladiri inca misterioasePosted Image
-mancarea si bauturile sint la fel de  scumpe ca in Israel?
-ce mananca aia acolo,ca in Israel am vazut ce mananca....
-oamenii zonei sint tot asa agresivi,adica ma refer sa nu poti scapa de ei?In Israel de abia scapam de cei care vindeau suveniruri ....

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, te rog modifica titlul...
Cf. DEX:
"pelerinaj, pelerinaje = Călătorie rituală făcută de credincioși, individual sau în grup, într-un loc sfânt (Ierusalim, Lourdes, Mecca)."
In Grecia, la muntele Athos, daca esti ortodox, este sigur un pelerinaj si cred ca este un lucru de dorit pentru orice barbat ortodox. Am multi prieteni care s-au schimbat (pentru perioade diferite de timp) dupa o asemenea excursie. Chiar nu stiu pe nimeni sa fi ramas insensibil.
Dar Egipt?

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
https://forum.softpe...n-tunisiaegipt/

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostEL-Presidente, on 07 decembrie 2022 - 13:43, said:

-fiind doar desert,banuiesc ca este mult mai cald decat in Israel


Doar un sfat: Baga numele orasului unde vrei sa ajungi pe Google sau pe aplicatia din telefon si afli: umiditate, temperatura, cate ore de lumina ai pe zi,.... tot. Chiar e asa complicat ?

In rest, succes. Daca ai bani si timp de plimbari, go 4 it.

#5
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Cate zile in Egipt, cate zile in Grecia? Scrii 10 zile .
Si in Egipt si in Grecia?

#6
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postvio69c, on 07 decembrie 2022 - 15:21, said:

Cate zile in Egipt, cate zile in Grecia? Scrii 10 zile .
Si in Egipt si in Grecia?
Titlul topicului se refera strict la Egipt,de aceea am pus doar Pelerinaj si nu Pelerinaje.Faptul ca am pomenit si de Grecia nu inseamna ca ma duc si acolo in acelasi timp,asa cum au inteles si cum troleaza unii pe aici.Am pomenit si de Grecia pt ca doresc sa ajung si acolo,dar cand voi ajunge acolo voi deschide topic separat.M-am gandit ca se subintelege.Din moment ce topicul este:Pelerinaj in Egipt e clar ca ma refer strict la Egipt(chiar daca pomenesc si de alte tari).Nu stiu de ce va place unora sa rastalmaciti tot ce va taie prin cap,probabil lipsa ocupatiei,invidia,voi stiti...In fine...In fine cu acest quote nu ma refer la tine,bat si eu saua sa priceapa iapa cum se spune,pt ca nu doresc sa intru in dialog cu cei care doar troleaza....
Am specificat clar in topic ca sint 10 zile in Egipt,nu combinat

View Postadip1962, on 07 decembrie 2022 - 14:00, said:

Initiator, te rog modifica titlul...
Cf. DEX:
"pelerinaj, pelerinaje = Călătorie rituală făcută de credincioși, individual sau în grup, într-un loc sfânt (Ierusalim, Lourdes, Mecca)."
In Grecia, la muntele Athos, daca esti ortodox, este sigur un pelerinaj si cred ca este un lucru de dorit pentru orice barbat ortodox. Am multi prieteni care s-au schimbat (pentru perioade diferite de timp) dupa o asemenea excursie. Chiar nu stiu pe nimeni sa fi ramas insensibil.
Dar Egipt?
Exsista de ex Egiptul crestin,manastirea Drunka(ultimul loc unde a stat Sf. Familie în timpul exilului în Egipt),manastirea Sf.Ecaternia din muntele Sinai.Se efectueaza pelerinaj si in Egipt  in caz ca habar nu ai.

https://centruldepel...restin-si-luxor

View Postoverseas, on 07 decembrie 2022 - 15:26, said:


Ce sa zic, nu stiu de Isus sa fi ajuns pe la Athos, dar in Egipt DA.
Toti de aici sinteti complet offtopic

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Concret te tenteaza oferta de mai sus si ai vrea sfaturi si pareri?

Din punctul meu de vedere este foarte cald in perioada propusa 20-27 august, dar aici depinde de fiecare cum rezista la caldura.

Edited by mdt, 07 December 2022 - 15:48.


#8
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postmdt, on 07 decembrie 2022 - 15:47, said:

Concret te tenteaza oferta de mai sus si ai vrea sfaturi si pareri?

Din punctul meu de vedere este foarte cald in perioada propusa 20-27 august, dar aici depinde de fiecare cum rezista la caldura.
nu mai ma  tenteaza absolut nimic.Acel link l-am dat random, ca sa-i arat respectivului ca se efectueaza Pelerinaj si in Egipt,nu ca ma duc neaparat cu acea oferta.Ati reusit sa ruinati si acest topic..felicitari!

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostEL-Presidente, on 07 decembrie 2022 - 15:41, said:

Exsista de ex Egiptul crestin,manastirea Drunka(ultimul loc unde a stat Sf. Familie în timpul exilului în Egipt),manastirea Sf.Ecaternia din muntele Sinai.Se efectueaza pelerinaj si in Egipt  in caz ca habar nu ai.
Hai sa ramanem fiecare la parerea lui si amici in excursii. Ce spui este ca si cum un musulman tunisian ar vrea sa se roage in Spania, pentru ca acolo, odata a fost un alt musulman maur.
In ceea ce priveste Grecia si muntele Athos este cu totul si cu totul altceva.
Dar nu o sa intelegi pana nu urci acolo.

#10
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
OK. Deci Egipt.
Ai de ales
-pelerinaj cu pelerini la cela 20 de manastiri si biserici copte, crestin ortodoxe, catolice, circuit dificil si obositor,
pentru niste locuri izolate si aride
- excursie organizata care cuprinde cazare la Hurghada, satiune la mare, eleganta
de unde se poate vedea Cairo, Alexandria, Valea Regilor, Sfinxul, etc
un exemplu de asemenea excursie si preturile poti vedea aici https://www.zepelino...21-04-01[0]=2&Children[0]=0&RoomType[0]=double&DestinationType=country&CountryCode=40&Duration=7
sau la orice agentie la care scrii " Egipt"

-------------

"-ce mananca aia acolo" manaca cam ca peste tot
iar daca 2-3 vanzatrori ambulanti te-au agasat nu e corect sa faci toata populaia agresiva.

-------------------------

Parte din intrebari sunt nerelevante.
Fa cateva lectii si apoi cand stii mai multe, revin-o cu intrebari adecvate

Edited by vio69c, 07 December 2022 - 16:24.


#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Referitor la Muntele Athos nu este asa simplu.
Cota pelerinilor este limitata la 100 vizitatori /zi cu preferinta pentru clerici.
Asa ca ai nevoie de un pasaport specific numit Diamonitrion care se obtine in Salonic
Permisul da dreptul de a sta pe Muntele Athos timp de 3 nopți.
Iar daca este sezon de sarbatori, sansele nu sunt prea bune.

Attached File  diamonitirion.jpg   78.5K   22 downloads

Tu te organizezi cum vrei, dar parerea mea este ca sunt insule , locuri, plaje, excelente si care merita mult mai mult a fi vizitate

Edited by vio69c, 07 December 2022 - 16:38.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvio69c, on 07 decembrie 2022 - 16:15, said:


un exemplu de asemenea excursie si preturile poti vedea aici https://www.zepelino...21-04-01[0]=2&Children[0]=0&RoomType[0]=double&DestinationType=country&CountryCode=40&Duration=7
sau la orice agentie la care scrii " Egipt"

Acest gen de oferte sunt inselatoare, pentru ca platesti odata toate mesele si cazarea si apoi mai platesti inca odata masa impreuna cu excursia in sine. In multe ocazii vii la hotel seara.
De exemplu Hurghada Cairo te va rupe, sunt aproape 1000 de km. Iti petreci ziua in autocar, la propriu.
Dar exista excursii care prevad doar obiectivele, fara sejur la mare,cu cazari si masa in localitatile acestora. Asa ceva trebuie cautat cand vrei sa vizitezi, ca sa nu arunci aiurea banii, iar agentiile au si asa ceva de oferit.

Initiatorul ar trebui sa caute asa ceva, pentru ca nu cred ca va gasi in tara grup organizat pentru Egipt doar pentru obiectivele religioase. Egiptul nu-i Israel, cum nici Grecia nu-i Israel (asta pe viitor).

Toate astea daca vorbim de pelerinaje.

Daca insa vrei sa stai cu burta la soare, situatia se schimba, insa nu va mai avea nimic de-a face cu pelerinajul si tot ce inseamna acest cuvant.

#13
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022

View Postadisz, on 07 decembrie 2022 - 16:40, said:

Acest gen de oferte sunt inselatoare, pentru ca platesti odata toate mesele si cazarea si apoi mai platesti inca odata masa impreuna cu excursia in sine. In multe ocazii vii la hotel seara.


Poate nu am inteles bine, dar drumul si cazarea este una, daca vrei-  stai numai la hotel, daca vrei si alte activitati si obiective fiecare are un pret, ca si scufundarile, mersul cu vaporul, etc

Dar este plin de oferte si colegul are de unde sa aleaga., daca nu se impotrmoleste daca sa poarte pantofi sport cu sireturi sau fara.

#14
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postvio69c, on 07 decembrie 2022 - 16:15, said:



-------------

"-ce mananca aia acolo" manaca cam ca peste tot
iar daca 2-3 vanzatrori ambulanti te-au agasat nu e corect sa faci toata populaia agresiva.

-------------------------

Parte din intrebari sunt nerelevante.
Fa cateva lectii si apoi cand stii mai multe, revin-o cu intrebari adecvate
mai omule,de ce imi pui tu mie cuvinte pe care nu le-am spus.Am spus eu ca tot Israelul este agresiv?Am spus ca am intampinat oameni agresivi acolo in special cei cu care am interactionat,adica cei care vindeau suveniruri la tarabe si in diverse magazine,NU AM GENERALIZAT ca toata populatia Israelului este agresiva.Te rog sa-ti masori cuvintele
Cat despre sfaturile pe care mi le dai sa fac lectii,mai bine le-ai tine pt tine.Cat despre faptul ca unele intrebari sint inadecvate, este doar punctul tau de vedere si atat.Daca tie se par banale sau neinteresante,pe mine ma intereseaza din moment ce doresc sa aterizez acolo.
Daca simti ca te depaseste discutia si te plictiseste,la ce mai postezi,ca nu te inteleg ?

#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022

View PostEL-Presidente, on 07 decembrie 2022 - 16:46, said:


Daca simti ca te depaseste discutia si te plictiseste,la ce mai postezi,ca nu te inteleg ?

Am facut greseala sa-ti scriu date despre Israel.
Acum imi pare rau....
Drum bun sa ai - si atentie la scorpioni si vezi ca sunt si serpi,

#16
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postvio69c, on 07 decembrie 2022 - 16:58, said:

Am facut greseala sa-ti scriu date despre Israel.
Acum imi pare rau....
Drum bun sa ai - si atentie la scorpioni si vezi ca sunt si serpi,
Nu,mie imi pare ca am avut ocazia sa interactionez cu un om asa de arogant ca tine.Daca nu-mi dadeai tu unele date ,sa stii ca nu mai ajungeam acolo,noroc cu tine !!Ce ne faceam ,si ce ma faceam fara tine?
Tu daca ai fi in locul meu si ai deschide un topic in care ai dori sa afli unele chestii,si unul ca tine sau ca adipt sau cine a mai postat pe aici, ar raspunde numai la misto cum te-ai simti?Ma vezi pe mine ca dau vreun raspuns la misto pe vreun topic?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OK,doresc ca un moderator sa inchida acest topic daca se poate.
Eu consider ca majoritatea raspunsurilor au fost date numai si numai la misto si in bataie de joc.

Edited by EL-Presidente, 07 December 2022 - 17:05.


#17
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Pelerinaj la moastele lui Tutankamon :)

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
initiator, esti prea sensibil. un forum este ca o piata, lumea isi da cu parerea in fel si chip. cand expui o problema in piata publica, asigura-te ca stapanesti arta dialogului.

View PostEL-Presidente, on 07 decembrie 2022 - 13:43, said:

-fiind doar desert,banuiesc ca este mult mai cald decat in Israel
cald, foarte cald. cele mai bune perioade pentru europeni sunt in aprilie sau in octombrie. vara e prea cald...
-sticluta de apa de330ml este tot 2-4 euro,sau mai mult?Ma gandesc ca acolo sint probleme si mai mari cu apa,fiind doar desert...aici este un subiect destul de delicat,pt ca acolo apa e cam cea mai importanta.banuiesc ca acolo trebuie sa te hidratezi foarte mult,acolo nu mai e de joaca...ca in alte parti
tot cam asa. depinde si de noroc. la egipteni trebuie sa fii atent non stop si sa negociezi non stop. adica ce iti vinde unul cu 4 euro, dincolo ar putea fi cu 1 euro, negociabil pana la 25 centi.
-cea mai mare frica imi este de scorpioni,iti trebuie incaltaminte speciala?De aia chiar imi este frica sincer...
daca ti-e frica, stai acasa.
-care este cea mai buna perioada a anului pt excursia in Egipt?
octombrie
-in general vorbind preturile acolo sint mai mari ca in Israel?
n-am fost in Israel.
-cum suportam clima de acolo,mai ales noptile?Se poate dormi?Ma refer daca sint caniculare...
s-a inventat aerul conditionat.
-vizita in piramide cum este?Adica uitandu-ma la multe filme, parca mi-ar fi frica sa intru intr-una din ele,sa ating vreun perete din greseala si sa raman blocat pe acolo prin nu stiu ce capcane.Totusi raman niste cladiri inca misterioasePosted Image
ai vazut prea multe filme.
-mancarea si bauturile sint la fel de  scumpe ca in Israel?
-ce mananca aia acolo,ca in Israel am vazut ce mananca....
daca mergi in excursie, vei manca mancare europeana. mancarea lor are arome specifice, in mod sigur n-o sa-ti placa.
-oamenii zonei sint tot asa agresivi,adica ma refer sa nu poti scapa de ei?In Israel de abia scapam de cei care vindeau suveniruri ....
vanzatorii egipteni sunt extrem de agresivi, incearca in toate modurile sa scoata bani de la tine, efectiv trag de tine. combinat cu saracia si mizeria din jur, nu mi-a placut deloc interactiunea cu ei. si nici nu m-as mai duce a doua oara in Egipt.

Edited by strongsss, 07 December 2022 - 18:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate