Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pelerinaj in Egipt

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Poststrongsss, on 07 decembrie 2022 - 18:44, said:

initiator, esti prea sensibil. un forum este ca o piata, lumea isi da cu parerea in fel si chip. cand expui o problema in piata publica, asigura-te ca stapanesti arta dialogului.
Din pacate cunosc prea bine arta oricarui dialog,dar pana la o limita.Din pacate altii nu o stapanesc,problema fiind la ei nu la mine.
Sper doar cand oi sosi acolo,sa nu-ti para rau precum altii ca mi-ai oferit aceste informatii,doar atat si as fi multumit.
Seara buna

#20
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View PostEL-Presidente, on 07 decembrie 2022 - 13:43, said:

1) fiind doar desert,banuiesc ca este mult mai cald decat in Israel
2) sticluta de apa de330ml este tot 2-4 euro,sau mai mult?Ma gandesc ca acolo sint probleme si mai mari cu apa,fiind doar desert...aici este un subiect destul de delicat,pt ca acolo apa e cam cea mai importanta.banuiesc ca acolo trebuie sa te hidratezi foarte mult,acolo nu mai e de joaca...ca in alte parti
3)cea mai mare frica imi este de scorpioni,iti trebuie incaltaminte speciala?De aia chiar imi este frica sincer...
4)care este cea mai buna perioada a anului pt excursia in Egipt?
5)in general vorbind preturile acolo sint mai mari ca in Israel?
6)cum suportam clima de acolo,mai ales noptile?Se poate dormi?Ma refer daca sint caniculare...
7)vizita in piramide cum este?Adica uitandu-ma la multe filme, parca mi-ar fi frica sa intru intr-una din ele,sa ating vreun perete din greseala si sa raman blocat pe acolo prin nu stiu ce capcane.Totusi raman niste cladiri inca misterioasePosted Image
8)mancarea si bauturile sint la fel de  scumpe ca in Israel?
9)ce mananca aia acolo,ca in Israel am vazut ce mananca....
10_oamenii zonei sint tot asa agresivi,adica ma refer sa nu poti scapa de ei?In Israel de abia scapam de cei care vindeau suveniruri ....

Salut!!

1) Depinde de perioada din an, in general in nord pe la Cairo sunt cam aceleasi temperaturi ca si in Israel, nu difera mult.  In sud s-ar putea sa fie mai cald.
2)&&5)&&&8) Nuuuu....Pai ISraelul e una din cele mai scumpe tari din lume (costa mancarea mai mult ca in SUA), pe cand Egiptul e o tara saraca, vai de mama ei, deci preturile sunt muuult mai mici ca in ISrael, de fapt ar trebui sa fie semnificativ mai mici ca in Romania.
Ca sa iti faci o idee, te uiti la salarii: in ISrael salariul mediu e 3500 dolari pe luna, pe cand in Egipt salairul mediu e 600 dolari !! Deci, si preturile urmeaza aceeasi ordine de marime.
3) Nu stiu, nu am intalnit,
4) Pai evita lunile foarte calde, perioada mai-octombrie
6)Evident ca poti dormi daca ai AC
7) E frumos la piramide, sa le vezi din exterior sa te plimbi pe langa ele, in interior nu e cine stie ce, eu nu am intrat, esti ca si cum intri intr-un beci, unde mergi chircit etc
9) Nu prea stiu aici, dar fiind tot arabi tot chestii gen falafel etc
10) Daaa, aici e marea problema, sunt foarte foarte agresivi, mai rau ca in Israel clar. Ptr ca sunt  saraci si incearca sa castige de pe urma turistilor...si daca nu le dai devin chiar recalcitranti...atentie la tepe, sunt tepe clasice cauta pe net "Tepe turistice in Egipt", de ex la piramide, iti cere aparatul sa iti faca o poza si dupa aia iti cere bani sa ti-l dea inapoi, sau ptr poza cu camila etc...la taxi-uri te jumulesc daca nu negociezi etc

O alta problema pe care nu cred ca ai luat-o in seama este lipsa de curatenie, multa mizerie, praf pe strazi, in Cairo in special. S-ar putea sa ai chiar un soc daca nu ai mai calatorit in astfel de tari.

#21
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Sunt in Egipt niste locatii istorice obligatorii ptr ortodoxie/ortodocsi:
https://ro.orthodoxw...ericul_egiptean
Vestigii ale vremilor cand tot nordul Africii era bizantin/crestin ortdox.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate