Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Viteza net Wifi de 5 ori mai mica pe desktop cu Intel AC2760 vs telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 03.01.2019
Salut,
Am un desktop bun cu procesor i7 5820, placa de baza Gigabyte X99 UD7 Wificu modul de retea incorporat Intel AC2760 si antena exterioara pe fir ( Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4/5 GHz Dual-Band), Win 11 Pro cu ultimul driver WLAN disponibil al placiii din 2019 pt Win10 64bit, iar recent am instalat net maxim Gigabit de la Digi. Am testat pe hol langa routerul lor ZTE ZXHN H3601 si viteza masurata de Speed test cu un Samsung S22 Ultra este 500 Mbit. Acelasi telefon masoara pe Speed test 300Mbit/s in dormitor langa Desktop (blocul e mai nou si am o grinda sanatoasa la dormitor), iar efectiv pe desktop in Speedtest am 65 Mbit/s cu 19 la upload, pe retea 5Ghz, semnal full. Am mutat canalul cu WifiAnalyzer de pe Android si tot aceasta viteza mica o am. Ma puteti ajuta sa schimb ceva sau pur si simplu e prea veche placa de baza? Eu imi aduc aminte ca pe vechiul abonament Digi, la alta adresa, scotea 300Mbps.

La proprietatile scrie asa:
SSID: DIGI
Protocol: Wi-Fi 5 (802.11ac)
Security type: WPA2-Personal
Manufacturer: Intel Corporation
Description: Intel® Dual Band Wireless-AC 7260
Driver version: 18.33.17.1
Network band: 5 GHz
Network channel: 52
Link speed (Receive/Transmit): 130/130 (Mbps)

Edited by ValentinVali, 05 December 2022 - 16:35.


#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Muta calculator linga router.
Sau router linga calculator.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca in 5GHz viteza scade foaret rapid pe masura ce te distantezi de router si nu prea trece prin pereti mai solizi.
Ptr distante mai mari si pereti de beton/caraminda e mai ok banda de 2,4GHz - dar evident e mai mica viteza aici.

In mod normal 5GHz se folosec cand ai routerul in aceeasi camera cu PC-ul.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
in mod normal ar trebui sa lucreze si in 2.4GHz si in 5GHz, sa pui acelas SSID si atunci schimba clientul de pe o frecventa pe alta in functie de cum le are disponibile si care merge mai bine. dar viteza maxima (care o obtii pe 5GHz) tot cam numai in aceiasi camera ai s-o ai.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Se vede de aici "Link speed (Receive/Transmit): 130/130 (Mbps)" ca semnalul e slab sau de proasta calitate.

Ar fi mai multe solutii:

1. repozitionezi router
2. iei altul mai bun
3 cea mai solida solutie, cablu direct

Edited by atupi, 05 December 2022 - 17:47.


#6
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
Mută antena. Verifică să nu fie întrerupt firul.

#7
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.08.2021
Win 11 e deja notoriu pentru problemele cu driverele. La o luna de la instalare, dupa un update, la un coleg win 11 a decis sa-i stearga driver-ul de wifi si BT al laptopului. Si sters a ramas cel de BT, wifi l-a reinstalat, BT nici nu-l mai vede in device manager. Si colegul nu e chiar un necunoscator...

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Acel link speed iti spune ca ai o conexiune slaba. Placa ta de retea stie de 866Mb/s pe AC si un maxim real world de 500Mb/s langa router. Foloseste pe telefon aplicatia Wi-Fi SweetSpots ca sa identifici zonele cu semnalul cel mai bun.
Totusi acel telefon trebuia sa permita un transfer de 1Gb/s langa router. Ceva nu e in regula. Pe 5 Ghz router-ul are o viteza de 1200Mb/s deci ar trebui sa te apropii destul de mult de 1Gb/s cu Samsung S22 Ultra.
Attached File  ZH8FyXF0SziN_lKJ48zLHg.jpg   70.32K   30 downloads

Edited by Leo2006, 05 December 2022 - 19:15.


#9
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Nici nu vei prinde viteza mai mare.. Ca sa prinzi vitezele acelea de 500 Mbps pe banda de 5 Ghz, placa ta WIFI trebuie sa treaca pe frecventa de 80 Mhz sau 160 Mhz.  Fiind acum un singur canal, ea sta in 20 Mhz. Atunci insumeaza 4 canale in banda de 5 Ghz si vei prinde viteza aceea. Umbla la setarile placii WIFI si vezi daca o poti muta manual pe 80 Mhz sau 160 Mhz.

  Spor.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 08.08.2002
Destkop bun cu CPU gen 5 ? Acum 8 ani poate ...
Daca ai pretentii la internet si mai ales ca vorbim de desktop alegi conexiunea prin cablu nu wireless.
Net maxim de la Digi înseamnă 10Gbps, ma îndoiesc ca ai asa ceva, foarte probabil de referi la abonamentul de 1Gbps.

Solutii: Cea mai performanta si mai simpla: desktopul conectat pe cablu ca sa poti beneficia de ce ofera abonamentul. Daca nu poti/nu vrei sa tragi cablu cea mai ieftina soluție https://www.digi.ro/mesh si bineinteles o placa de retea wifi cu 802.11ax.

Edited by MD, 05 December 2022 - 22:11.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
mesh-ul ala doar daca tragi cabluri intre routere. daca se conecteaza intre ele wireless la fiecare retransmisie viteza se injumatateste, chiar daca tu esti langa unul din ele si semnalul e full.

#12
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 03.01.2019
Multumesc pentru sfaturi! Nu am posibilitatea sa trag cablu, doar varianta wifi ramane de studiat. Am net Gigabit, nu maxim, am confundat cu denumirea de la Vodafone.
Foarte bun sfatul cu aplicatia Wifi Sweet Spot. M-am plimbat cu ea de la router pana in camera cu biroul si intr-adevar de la 500Mbps langa router cu telefonul S22 Ultra s-a dus in dormitor la 200 si ceva indicati pe aplicatie, deci peretele clar ecraneaza. Aplicatia a folosit foarte mult la repozitionarea antenei de wifi a desktop-ului pentru ca am vazut in ce zone am viteza mai mare si acolo am lasat-o, Speedtest.net indicand 200 Mbps. Oricum e un salt ok. Pe reteaua de 2.4 in Speedtest am 89Mbps.

Totusi, si asta ma nedumireste, S22 arata pe Speedtest in aceeasi pozitie a antenei 320 Mbps....  La proprietatile placii am incercat sa maresc banda la 160 cum mi-ati sugerat dar nu am in 5Ghz decat doua optiuni - 20Hz si Auto. Am gasit-o pe Auto. La fel si la 2.4. Sa fie chiar asa prost chipset-ul placii de retea Intel fata de S22? Daca da, cam de la ce pret as putea lua o placa PCI E mai buna si ce anume? Oricum diferenta nu ar fi chiar mare de viteza dar investighez si pista cumpararii unei placi wifi dedicate pt desktop.

Am mai facut o chestie, am dezactivat WLAN Band Steering din router si m-am conectat manual la banda de 5GHz ca sa nu am probleme cu vreo trecere automata in 2.4. Acum la network info am asa (Link Speed se modifica in functie de viteza cred, automat, caci am avut si 866 la o alta verificare):

Protocol: Wi-Fi 5 (802.11ac)
Security type: WPA2-Personal
Manufacturer: Intel Corporation
Description: Intel® Dual Band Wireless-AC 7260
Driver version: 18.33.17.1
Network band: 5 GHz
Network channel: 52
Link speed (Receive/Transmit): 390/390 (Mbps)

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Link la 866 e maxim ce poate placa de retea. Routerul stie 3x3 MIMO si placa de retea doar 2x2 MIMO. Mai mult nu mai poti s-o duci din setari.

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Cu AC7260 și eu scoteam maxim 250 Mbps, dar amplasarea nu era ideala. Cu AX200 scot ~ 440 Mbps, dar nici routerul nu duce mai mult.

Dacă slotul in care este înfipt modulul WFi in placa de bază este format M.2 caută un modul mai nou, gen AC9260 sau AX200.
Dacă slotul pentru modulul WiFi este format mSATA nu mai poți face upgrade, deja AC7260 e top.

#15
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 03.01.2019
Placa de retea este integrata in placa de baza Gigabyte X99 UD7 Wifi, deci daca doresc upgrade ar trebui sa dezactivez din BIOS modulul Wifi si sa merg pe una noua gen AX200 (sau daca exista o sugestie mai buna future proof, ascult). Ceea ce nu este exclus avand in vedere ca am probleme mari cand ascult youtube si sunt pe retea 5Ghz, intervenind anumite sacadari ca si cum ar fi o interferenta violenta (ca de fire de curent unite in scurt), e chiar enervanta treaba.
Totusi, daca pe S22 Ultra am 320Mbps in aceeasi pozitie a antenei, iar pe placa din desktop 200, cred ca este imposibil sa am cu o noua placa de retea mai mult decat scoate S22 ultra, care e telefon de ultima generatie. Macar sacadarile sa le rezolv si tot ar fi un progres.

Edited by ValentinVali, 07 December 2022 - 23:06.


#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Atunci trage cablu si gata, ai rezolvat problema instant. Bonus, performanțe mult peste orice placa de retea wifi.

#17
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 03.01.2019
Era bine, nu mai deschideam topicul asta :) Dar e distanta mare si ar fi totul prea aparent prin casa.

#18
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 03.01.2019
Urmand sfaturile voastre ma pun pe achizitia unei placi de retea mai bune.
Am slot M.2, actuala placa de retea fiind astfel montată:

Attached File  20230102_010036.jpg   420.49K   22 downloads

Firele care pleaca de pe acei mici conectori se duc spre antena externa mobilă.

Din sfaturile lui @nei-k am reținut cele doua modele propuse si cum ac9260 nu se mai gaseste, alternativa ar fi ax200 care se invarte pe la 110 lei.

Tinand cont si de viitor, există alta placa mai ok in intervalul de pret 100-200 lei? Slotul m.2 este preferabil unuia PCI -E?



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate