Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Prizele din faianta se desprind mereu, cum le pot stabiliza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut, in bucatarie am faianta si nici una din prizele pe care le folosesc regulat nu tine prea mult. Fiind pus pe perete faianta practic distanteaza priza de doza cu putin cat sa nu mai prinda prea bine, iar de obicei incerc sa indes cartoane in doza sa aiba punct de aderenta dar tine o perioada apoi iasa iar. Este vreo solutie mai trainica ?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postalexandersch, on 04 decembrie 2022 - 09:23, said:

Salut, in bucatarie am faianta si nici una din prizele pe care le folosesc regulat nu tine prea mult. Fiind pus pe perete faianta practic distanteaza priza de doza cu putin cat sa nu mai prinda prea bine, iar de obicei incerc sa indes cartoane in doza sa aiba punct de aderenta dar tine o perioada apoi iasa iar. Este vreo solutie mai trainica ?
Ce rahat incerci sa faci acolo, ai o singura optiune, faci cum trebuie.

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
Ai început greșit de la alegerea dozelor. dacă alegeai din cele cu montajul prizei în șurub și ulterior prize corespunzătoare, nu mai aveai problemele de care vorbești. Așa, tot ce trebuie să faci e să strângi șuruburile la ghearele de fixare până se înfig în peretele dozei. Și nu în ultimul rând, renunță la cartoane pentru că nu fac decât să ușureze un început de incendiu.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
când scoți ceva din priză o mână pui pe priză și cu cealaltă tragi ștecherul

multe probleme ai dacă din 600 de mesaje ai vreo 200 de topicuri deschise

#5
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
1. deconectezi sigurantele pe ramura aia de circuit.

2. Demontezi prizele cu pricina

3. Scoti doza din perete cumva (bucatele) ca sa montezi doze potrivite pentru asa ceva. Daca iti permite doza existenta sa bagi o alta doza in ea nu mai scoti dozele vechi.

4. Cu ipsos de constructii montezi dozele noi.
  ceva de genul asta https://www.leroymer...0-x-45-mm/13751
  adica sa aiba orificii pentru suruburi. Pozezi dozele orientate cu orificiile stanga dreapta.

5. Cumperi niste prize de calitate, Schheider Sedna sau Unica si suruburi 2,5x15...25mm (cate 2 pentru fiecare priza)

6. dupa ce conectezi firele la prize, le fixezi in doze cu suruburi nu cu clemele alea gheare.

Daca ai deja doze cu orificii pentru suruburi, cumperi surubele suficient de lungi care sa ajunga de pe faianta pana in doza ca sa iti fixeze priza bine.

La mine toate prizele din casa le-am montat asa indiferent ca sunt doze de tencuiala sau de rigips.

Edited by radurus, 05 December 2022 - 20:50.


#6
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
1. nu eu am montat dozele, injurati-l pe mester
2. nu ma pricep sa schimb dozele existente
3. tin stekerul cu mana cealalta in timp ce scot priza, problema e ca nu doar eu o folosesc..daca intelegeti ce vreau sa zic. (oricat ii zic sa nu tranteasca usa de la masina tot o tranteste asa ca nici cu priza nu e diferit)

Deci, exista ceva prize mai lungi incat sa intre mai bine si sa poata prinde cum trebe in doza ?

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,993
  • Înscris: 16.06.2006
Prizele sunt standard.
Trebuie sa intre intr-o doza normala (scurta).

Incearca cu surubele cum ti-am explicat.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Ce surubele sa puna daca-s doze rotunde de 50 bani bucata cele mai ieftine ?

Nu stie sau nu vrea sa le schimbe si nici faianta de schimb nu are

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate