Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tradiția împodobirii bradului de Crăciun

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostPNX1, on 09 decembrie 2022 - 21:56, said:

Cloriile care erau necesare pe timpul iernii, pentru ca munca era grea și anevoioasa.
E, aici pui „punctul pe i”, căci în linii mari cam la asta se reduce totul cu mâncatul cărnii. Sunt de părere că atâta timp cât există excepții, te înșeli.
Adică există muncile câmpului (sau la deal sau la munte depinde de situație)  doar cu regim vegetal, cu posturi în totalitate măcar. Așa cum există și sportivi de performanță vegani.
E același lucru cu consumul de tărie coroborat, pentru „a prinde putere”. Nu cred că este corect. Da, este un obicei, o tradiție, dar nici nu s-au rupt cu încercatul alternativei practicanții.
E practic, la îndemână, dar pe termen lung nu știu dacă e un obicei bun în ceea ce privește sănătatea.

Edited by onisifor12, 10 December 2022 - 03:29.


#38
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Obiceiul este bun, pentru ca să observat în timp ca cel care are calorii și muncește, are un corp solid și sănătos.
Tot un obicei în zona Bucovinei, care este legat de religia ortodoxa, din care fac parte, este postul.
4 posturi de peste an.
Sunt niște ragazuri care purifica corpul și mintea.
O disciplina care trebuie să te oprești de la ce este bun și gustos.
Chiar eu sunt în post acuma, și din pozele de mai sus, nu am gustat deloc.
Nici eu, nici soția, doar copii după doua săptămâni de post și ei.
Tot în tradiția noastră, este ca după ce ne împărtășim, sa împodobim pomul.
Sunt niște lucruri clare și bine așezate în tradiția noastră pe care o păstrăm, și vreau sa se păstreze în continuare.



#39
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Hai că nu vorbești totuși numai despre mâncare, mai aflăm și cum îți pui copiii să țină post :confuzzled:.

#40
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostFane, on 03 decembrie 2022 - 22:57, said:

Da, l-am impodobit in mod traditional cu o instalatie twinkly.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W9JPD4aYIC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Superb, imi iau si eu una chiar astazi!

Edited by Frankie, 10 December 2022 - 12:17.


#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View PostChayah, on 10 decembrie 2022 - 10:47, said:

Hai că nu vorbești totuși numai despre mâncare, mai aflăm și cum îți pui copiii să țină post :confuzzled:.

Ce-i rau in asta? :)

#42
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostPNX1, on 09 decembrie 2022 - 21:56, said:

Tihna din Bucovina.
Felicitări și poftă bună.

View Postonisifor12, on 10 decembrie 2022 - 03:26, said:

Dacă vrei să mănânci iarbă, muguri sau mai știu eu ce. Mănâncă frate. Îi o țară liberă. Dar nu veni să îmi spui mie ce să mănânc sau ce obiceiuri să țin. Vezi-ți de verdeața ta și lasă-mă în pace exact așa cum eu te las în pace.

#43
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postionutzitaly, on 10 decembrie 2022 - 16:43, said:



Ce-i rau in asta? :)


Îți pun aici ce considera ortodocșii ca reprezintă postul, iar tu să-mi spui ce legătură are asta cu un copil.

Și să-mi mai spui dacă ești de acord cu părerea că un copil care nu postește să fie considerat spurcat și păgân.


"Postul in viziunea ortodoxa este un mijloc de elevatie sufleteasca, de dominare a sufletului asupra patimilor trupesti. Postul il debaraseaza si-l usureaza pe crestin de toate ispitele, de balastul si povara uneltirilor celui viclean care aduc “intunecare gandurilor si tulburare cugetelor”. El este o jertfa bineplacuta lui Dumnezeu sau, cu alte cuvinte, un act de cult, este un act de pocainta pentru pacatele savarsite si un exercitiu care pune inceput virtutilor de tot felul.

Pentru crestinul ortodox, postul este conditie pentru dobandirea sfinteniei. In conceptia ortodoxa intre post si sfintenie exista o corelatie stransa. Ea este exprimata si in felul in care reprezentam pe sfinti in iconografie unde ei apar totdeauna cu chipurile slabe, subtiate si transfigurate, datorita postului.
Postul este o caracteristica prin excelenta a Ortodoxiei si o amprenta a crestinismului ortodox, in mentalitatea ortodoxa populara cel care nu posteste este considerat spurcat si pagan."

Sursa: https://m.crestinort...dox-125931.html





#44
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postnico99900, on 10 decembrie 2022 - 17:50, said:

Dacă vrei să mănânci iarbă, muguri sau mai știu eu ce. Mănâncă frate. Îi o țară liberă. Dar nu veni să îmi spui mie ce să mănânc sau ce obiceiuri să țin. Vezi-ți de verdeața ta și lasă-mă în pace exact așa cum eu te las în pace.
Minți rău de tot, nu ți-am spus ce să mănânci. Nici nu știu cine ești. Nu am „vorbit” cu tine.

View PostPNX1, on 10 decembrie 2022 - 07:51, said:

Obiceiul este bun, pentru ca să observat în timp ca cel care are calorii și muncește, are un corp solid și sănătos.
Habar nu aveți despre ce vorbiți, aveți niște formulări infantile lăsând la o parte gramatica.
Zici că trăiți pe altă planetă unde dacă „ai calorii”, gata nu ai voie să ai boli sau să mori devreme.
Știați că bătrânețea este o boală? De unde să știți dacă la 30 de ani deja sunteți rable. Adică tradițiile astea defecte îi fac rable pe mulți.Păi fă munca aia și fii sănătos cu alimentație vegetariană dacă poți. Că majoritatea nu rezistați nici câteva zile probabil.
Doar zic că există muncă, sport de perfomanță cu alimentație vegetariană exclusiv, pe termen lung, fără supraponderalitate, fără obezitate, fără gușă. Mai gândiți-vă.
Adevăratul potențial fizic nu se poate accesa dacă se stă toată ziua cu halca în gură, dacă nu este antrenat.
Pe la biserică când mai mergeți vedeți și ce BMI au sfinții și îngerii de pe pereți.

#45
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Noi astia intregi la cap suntem omnivori.
Lasam iarba sa o manance vitele.

Sport de performanta cu iarba nu se face, toti cei care managa vegetarian au nevoie de suplimente alimentare. Canta la alta masa.
Bagati soia in voi de va iese pe urechi singura problema e ca consumul regulat de soia duce la dezechilibru hormonal.

#46
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Eu spun una, voi înțelegeți altceva.
Avem peste o suta de zile de post pe an.
Asa ca ne putem abține.
Avem tradiții bune pe care le apreciază străinii, dar noi le dam cu flit.
Se încearcă a fi mai moț, csa renege ce ne definește identitatea.
Locul asta mustește de oameni în vârstă, pe la 80 de ani care au trăit exact asa cum au trăit și moșii lor.
Ii observ la cumpărături cum cumpăra doar necesarul din casa. Și nu ca nu ar avea bani.
Zahar, faina, ulei, adică alimente de bază.
Părinții mei au aproape 80 de ani.
Tata a fumat peste 50 de ani.
Eu am jumătate ani lor și sunt mai bolnav ca ei.
După umblatura prin lume câțiva ani, am mâncat toate rahaturile, am băut toate prostiile, am diabet, și o grămadă de alte betesuguri.
M-am reîntors acasă pentru copiii mei sa trăiesc asa cum trăiau părinții să le ofer cel mai de preț lucru în viata.
Sănătatea.
Imi aduc aminte de primul împodobit de brad cu copiii in ajunul Crăciunului, după ce am hrănit vaca, oile, purceluși, găinile, pisicile și câini, pana și șoarecii și păsările se hrănesc pe lângă casa.
Soția frământă la cozonac, eu am scos din lada afumaturile, am mai pus lemne în soba sa fiarba sarmalele, am pregătit mic dejunul pentru copiii, iar noi ajunam pana apune soarele.
Apoi am pregătit pomul în casă pentru împodobit.
Se cauta un pom cu crengi groase sa tina podoabele.
Au venit și bunicii sa ii ajute la legat bomboanele cu ață.

Toate astea îți creează o stare de bine, un lucru dovedit științific ca îmbunătățește sănătatea.
Asa ca haosul creat de ceva care este nou, de nepriceput, fără o istorie, fără cineva cu care sa împărtășești ceva ce știe și el...
Sunt multe lucruri care nu sunt ok.
De asta tradiția este ceva care o cunoaște multă lume, mulți dintre ai tai, cei dragi.
Eu zic sa o respectam, sa o menținem mai departe, sa o lăsăm copiilor noștri, ca o identitate culturala.

Se pare ca unii respecta mai mult a altora decât a noastră.
Am văzut copii mici de 4 ani trimiși ca și călugări la templele budiste.
Ai mei o iau progresiv în autodisciplina de a-și înfrâna poftele.
Fiecare post se termina cu o sărbătoare.
Cu în ritual frumos.



#47
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Apropo de tradiții. Fetitele mele pregătesc filmări pentru Crăciun sau mai bine spus, sărbătoarea Nașteri Domnului.
Împreună cu ansamblul.

Attached Files



#48
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Da, nu mai pot fetițele de tradiții și de cum sunt cusute ia și fota.... Și sunt sigură că idealul lor în viață e să-și înfrâneze poftele de pâine cu unt și cu miere și ou moale cu pâine prăjită.
Dar ce să facă săracele, dacă tata concurează la trofeul Fruntașul satului la orice!? :D



#49
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Astea deja sunt rautati gratuite.
Stii tu ca si femeie puternica si independenta ce vor fetitele lui?

Chiar ma enerveaza astia simt cu tot inadinsul sa ne serveasca ideologia lor.  Unul cu mancatul de iarba, unul ecologia, alta cu independenta femeilor si negarea orcaror traditii....

#50
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postandreyvsjoker, on 11 decembrie 2022 - 07:48, said:

Sport de performanta cu iarba nu se face, toti cei care managa vegetarian au nevoie de suplimente alimentare. Canta la alta masa.
Minte. Sau habar nu are ce spune.

View Postandreyvsjoker, on 11 decembrie 2022 - 07:48, said:

Bagati soia in voi de va iese pe urechi singura problema e ca consumul regulat de soia duce la dezechilibru hormonal.
Speculații. Îmbuibatul cu soia nu are nici o legătură și nu este o soluție la ce am spus.

#51
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Ti-am mai zis ar fi bine sa canti la mese unde se mananca doar verdeturi. Noi nu prea inghitim rahatul pe care incerci sa il servesti.

Nu te tine nimeni cu forta daca nu iti plac traditiile romanesti de craciun si impodoborea bradului. Poti sa mergi linistit sa postez pe alte topicuri unde se discuta de ce-ti place tie.
Dar na intr-un fel inteleg. E dovedit stiintific, creierul are nevoie de proteina si grasime animala pentru o dezvoltare si functionare corespunzatoare.

Edited by andreyvsjoker, 11 December 2022 - 12:00.


#52
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostPNX1, on 11 decembrie 2022 - 10:34, said:

Eu am jumătate ani lor și sunt mai bolnav ca ei.
După umblatura prin lume câțiva ani, am mâncat toate rahaturile, am băut toate prostiile, am diabet, și o grămadă de alte betesuguri.
Despre asta este vorba. Că nu mai este carnea care era cândva, pentru că și dacă crești ceva în bătătură, oricum îi dai să mănânce ceva modificat. Nici nu se compară.
Altfel, să fim tot anul buni, calmi, nu doar de sărbători.

View Postandreyvsjoker, on 11 decembrie 2022 - 11:56, said:

E dovedit stiintific, creierul are nevoie de proteina si grasime animala pentru o dezvoltare si functionare corespunzatoare.
La tine se vede funționare corespunzătoare după cum latri la gard, așa este.

#53
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View Postonisifor12, on 11 decembrie 2022 - 12:03, said:

Despre asta este vorba. Că nu mai este carnea care era cândva, pentru că și dacă crești ceva în bătătură, oricum îi dai să mănânce ceva modificat. Nici nu se compară.
Altfel, să fim tot anul buni, calmi, nu doar de sărbători.
Ti-a ramas suficienta putere de procesare sa duci logica asta mai departe.
Animalul nu e bun ca ii dai sa manance ceva modificat....dar tu e ok sa manaci direct ceva modificat?

Asta cu latratul corespunde nivelului tau.
Inteleg ca te deranjeaza ca nu vrem sa inghitim rahatul tau dar ti-am zis, n-ai cum sa convingi pe cineva cu o atitudine dinasta.
Eu parerile pertinente si argumentate pot sa le accept dar din directia ta nu am vazut asa ceva. Doar o voma  dinasta de opinii neargumentate si rautacioase.

Edited by andreyvsjoker, 11 December 2022 - 12:11.


#54
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postandreyvsjoker, on 11 decembrie 2022 - 12:10, said:

Animalul nu e bun ca ii dai sa manance ceva modificat....dar tu e ok sa manaci direct ceva modificat?
Dar de unde știi tu că mănânc ceva modificat? Și oricum, apropo de logică, chiar în exemplul tău este mai ok o legumă mâncată direct.
La cât de agramat și dezordonat scrii, pe tine te solicită mental la limită și scrisul din tastatură pe forum. Gândești ceva și scrii cu totul altceva, „mănânci” cuvinte.
Ce pretenții de a fi receptiv de la așa un specimen să ai?

Ce părere am, o spun din propria experiență, din ce diferență pozitivă am văzut datorită postului. Tu nu știu de ce vorbești în numele celorlalți când habar nu ai ce mănânci.

Edited by onisifor12, 11 December 2022 - 12:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate