Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Tradiția împodobirii bradului de Crăciun

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008

Quote

O tradiție importantă asociată sărbătorii Crăciunului o reprezintă împodobirea bradului de Crăciun.
Se spune despre brad că este un pom al vieții datorită faptului că el rămâne verde tot timpul, simbolizându-l, astfel, pe Hristos, veșnic viu.
Despre obiceiul bradului de Crăciun nu se știe exact de unde a luat naștere. Se bănuiește că pomul de Crăciun ar fi apărut pentru prima dată la popoarele germanice, iar cu timpul acest obicei a intrat și în tradiția creștină.
În România bradul de Crăciun a fost împodobit pentru prima dată în palatul regelui Carol I de Hohenzollern, în anul 1866, iar de atunci românii au preluat această tradiție.
Bradul de Crăciun era împodobit, la început, cu fructe, flori de hârtie sau biscuiți. În timp, s-a trecut la ornarea acestuia cu fel si fel de minunății, printre care: globulețele de sticlă, beteala, bomboanele de ciocolată, instalațiile luminoase, etc
Există, de asemenea, obiceiul ca în vârful bradului de Crăciun să se așeze o stea, simbol al stelei care i-a călăuzit pe magi până la Betleem. Despre această stea se spune că aduce noroc și duce la îndeplinire dorințele.
Pe lângă bradul de Crăciun, creștinii ornează și așa numitele coronițe de Crăciun, agățate pe ușile de la intrare simbolizează sănătate și noroc, iar forma rotundă a acestora reprezintă veșnicia dragostei care nu piere niciodată.
O altă plantă folosită la decorarea caselor în preajma Crăciunului și a Anului Nou este vâscul. Se spune despre vâsc că este o plantă tămăduitoare, simbolizând, la unele popoare, armonia și pacea. De asemenea, sărutul sub vâsc face mai trainică și mai puternică iubirea într-un cuplu.
Se știe despre Crăciun că este sărbătoarea nașterii Domnului Iisus, o sărbătoare a liniștii sufletești, a păcii și a cadourilor. De altfel, Crăciunul este o sărbătoare plină de lumină, de semnificații și simboluri.
Sărbătoarea Crăciunului a fost întotdeauna o sărbătoare a bucuriei pentru creștini, dar, mai ales pentru copii, care așteaptă cu nerăbdare momentul împodobirii pomului de Crăciun sau zilele în care merg la colindat, primind în schimb daruri.  Totodată, se obișnuiește, la creștini, ca în ajunul Nașterii Domnului, cât și în ziua de Crăciun, să se meargă la biserică, după care să se ia masa în familie, în mijlocul celor dragi.
Bradul de Crăciun este o tradiție oarecum recentă în România, dar este cel mai îndrăgit obicei al sărbătoriilor de iarnă, datorită simbolurilor care i se asociază, și anume: dragoste, bucurie, fericire, împlinire, speranță, viață, sănătate, magie…!

ati inceput impodobirea bradului sau l-ati impodobit deja?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
Da, l-am impodobit in mod traditional cu o instalatie twinkly.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W9JPD4aYIC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Pai nu e cam devreme?

#4
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022
Pe 20 decembrie, un brad mic-mijlociu din plastic pentru placere vizuala, atmosfera de sarbatoare,
si aducere aminte de vremuri cand aveam brad natural.

Edited by vio69c, 03 December 2022 - 23:06.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
il am impodobit de anul trecut

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015
Bradul normal îl împodobim în Ajun sau cu 2-3 zile înainte, maxim. Are alt farmec, în acest fel, nu văd de ce l-ai împodobi de la începutul lunii.

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
a aparut in lidl aici gata impodobit, cu luminite, dar cam scump si nu e natural, evident. cel mai misto era mirosul de brad pe vremuri..si cineva care sa-ti puna cadouri...

#8
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
În Bucovina, zona Dornelor mai exact, bradul se împodobea în cu o zii înainte de a venii preotul cu icoana pe la case.
Era un brad ales din pădure, iar podoabele erau din lână, sau hârtie și ate a lumânări.
Când a apărut ciocolata și bomboane, sa mai încărcat.
Apoi se desfacea după Boboteaza, după ce trecea preotul cu Crucea.
Din pomul de brad alb, se făceau furca pentru caiere de tors lână.
Iar crengile se dădeau la oi.
Doar doua săptămâni avea pomul în case, sa fie verde când se da la oi.
Oile mănâncă crenguțele verzi și rod coaja frageda.
Din restul ce rămânea, se făcea coada de sapa sau de furca, ori lopata, pentru ca era sfințit și era păcat a se arunca.
Timpurile vechi erau cu oameni care pretuiaiu totul.
Si eu fac la fel.
Merg în pădure și aleg doi brazi.
Bine înțeles ca am oi și le daau eu și vecinii mei brazii după ce se termina sărbătorile.

#9
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,242
  • Înscris: 25.01.2007
Cam devreme pentru impodobirea bradului.
Eu prin 22-23 il voi impodobi.
Am pus totusi cateva decoratiuni in casa si ceva lumini pe afara :)

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Pe 18-21 decembrie taiat porc, cat s-o mai putea, {material ma refer} iar pe 22-24 impododobitul bradului, asa e in familia mea.
Nu am treaba cu crestinismul, de fapt cu nici o religie, asa au procedat parintii mei asa procedez si io, asa sper sa faca si copii mei.
Pot spune ca e religia familiei, asa cum fiecare popor are propria religie, am si eu dreptul la religia mea, punct.

Edited by leomagic44, 04 December 2022 - 10:46.


#11
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Eu am impodobit bradul pentru copil si nu numai! Asta pe bune, ca sa le fac o bucurie fetitei mele si sotiei.
Partea mai "glumeata": L-am visat pe Fuego si mi-a recomandat sa impodobesc bradul!Posted Image

#12
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022

View PostPunter, on 04 decembrie 2022 - 02:03, said:

a aparut in lidl aici gata impodobit, cu luminite,

Ma intreb dece nu mergem la Lidl sa cantam acolo un colind, sa punem un cadou si sa ne intoarcem acasa....
Si sa nu mai deranjam si murdarim casa....

Edited by vio69c, 04 December 2022 - 12:24.


#13
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,123
  • Înscris: 29.12.2006
Care dintre voi aveţi brad împodobit şi pisică ? Nu vi s-a întâmplat să găsiţi dimineaţa bradul răsturnat ? Mie de foarte multe ori. :)

#14
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 13.01.2007
Doar ca fapt divers, se pare că brazii naturali nu poluează mai mult decât brazii artificiali, dimpotrivă, e mai eco să apelezi la un brad natural. :)
Natural vs. artificial Christmas tree: Which option is better for climate? | CNN https://edition.cnn....mate/index.html

#15
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,242
  • Înscris: 25.01.2007
Eu in fiecare an iau un brad de cultura. Imi place sa am brad natural si imi place mirosul de brad.
II pun putin la treaba pe cei de la vanzare pana gasesc unu de care sunt multumit dar am gasit in fiecare brazi f frumosi.

View Postlupini, on 04 decembrie 2022 - 17:52, said:

Care dintre voi aveţi brad împodobit şi pisică ? Nu vi s-a întâmplat să găsiţi dimineaţa bradul răsturnat ? Mie de foarte multe ori. Posted Image
Daca nu e in mijlocul casei, eu ti-as recomada sa legi bradul. O poti face cu o sarma subtire verde ca sa nu se vada.
Nu-mi place ideea de a gasi bradul pe jos. Am si multe globuri de sticla. Intr-un an cand l-am impodobit mai repede si tinut pana dupa boboteaza l-am gasit gata sa cada si de atunci il leg.

Edited by andreyvsjoker, 04 December 2022 - 18:39.


#16
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Un mic truc pentru ca să persiste mirosul de brad în casă.
Baza sa îl scufundați în apă.
Ori sa ii puneți apa cu vata.
Astfel în câteva zile, se usucă și nu mai emana mirosul.
Iarăși, bradul sa fie proaspăt tăiat.
Alta chestie, e sa tai din vârful bradului, doar vârful.
El va creste în continuare și va face alte vârfuri.
Am tăiat unul acum vreo 15 ani, iar in vârful lui au crescut alte 4 vârfuri care merge recoltat din nou.
Ultimile crengi ramase se arcuesc în sus se îngroașă la baza și formează minicopacei.
E puțin mai greu sa te sui în el și sa tai, dar merita efortul.
Fiind aproape de pădure, aduc în casă crengi cu cetina de brad pentru miros.
După ce se usucă, se afuma păstrăvul cu ele.
De asta se mai spune la păstrăv afumat, brad.
Mai exista o tradiție la noi, ca de Sf Vasile, se pune unui prepeleac, sau sulhar cum se mai spune pe la noi, cam de vreo zece metri înălțime, un brad împodobit, în timpul nopții.
Dimineața, Vasile îl cauta pe cel care la pus, și îl cinstește cu afinata sau secarica.
Obligatoriu cu una din cele doua.
Nu cu vin, sau bere ori palinca.

Vorbind de brad și împodobirea lui.
Iarăși o tradiție de Crăciun, se face mied, în care se pune la fiert și crenguțe de brad și tulpini de zmeura sălbatica pentru arome.
Si acum imaginați-vă, miros de brad proaspăt, sarmale și afumături (cârnați din amestec de mangalita, vițel și un cârlan, păstrăv afumat, cotletele de la cei trei enumerați mai sus, afumate, tobă sau chisca cum se mai spune pe la noi , caltaboși, sau calbaj denumit tot pe la noi) aperitive din brânzeturi, mai nou se face cârlani la proțap în zona, cu o secarica în care sa pus și rădăcină, ori o afinata groasa, de sta lingura în picioare, toate astea la un foc de lemn de molid cu rășină pe el, ca să miroase puțin a tămâie.
Închideți ochii și simțiți tihna.
Va invit în Bucovina.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013
Noi de pe 1 dec am impodobit casa pe exterior (lumini, ghirlande, etc.) dar si pe interior. In weekendul care vine o sa facem bradul, ne-am decis anul acesta sa il facem in curte nu in casa.
Noi facem toate acestea, in general, la inceputul lui decembrie si demontam totul dupa Revelionul pe rit vechi.

#18
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022

View Postzyppster, on 03 decembrie 2022 - 22:49, said:

ati inceput impodobirea bradului sau l-ati impodobit deja?

Bineînțeles că nu.

Pe 24 seara se împodobește. Pe 25 dimineața se desfac cadourile. Altfel n ar mai fi Crăciunul dacă l aș împodobi de pe acum, nu înțeleg persoanele care încep să și pună lumini încă de pe 1 decembrie ( de împodobit bradul nici nu mai vorbesc ), mă depășește treaba asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate