Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tradiția împodobirii bradului de Crăciun

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postzyppster, on 03 decembrie 2022 - 22:49, said:

ati inceput impodobirea bradului sau l-ati impodobit deja?


Da-l dreaq.  Sa nu mai aud de el. Nici naturali nici artificiali....  Mi s-a luat

#20
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostPNX1, on 04 decembrie 2022 - 20:16, said:




Si acum imaginați-vă, miros de brad proaspăt, sarmale și afumături (cârnați din amestec de mangalita, vițel și un cârlan, păstrăv afumat, cotletele de la cei trei enumerați mai sus, afumate, tobă sau chisca cum se mai spune pe la noi , caltaboși, sau calbaj denumit tot pe la noi) aperitive din brânzeturi, mai nou se face cârlani la proțap în zona, cu o secarica în care sa pus și rădăcină, ori o afinata groasa, de sta lingura în picioare, toate astea la un foc de lemn de molid cu rășină pe el, ca să miroase puțin a tămâie.
Închideți ochii și simțiți tihna.
Va invit în Bucovina.


Nu vreau să fiu cârcotașă, nici vegană nu sunt, dar sincer nu văd de unde atâtea motive de tihnă, când ai căsăpit pt ea cel puțin 4 vieți - din care 3 animale mari, care sigur au simțit groază înainte. Nu că găinile nu ar simți.... :ewwpu:.
Probabil că e vorba de tihna că la tine în ogradă ești stăpân pe viață și pe moarte :P.


#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Se deșteaptă lumea și la țărănoaia ușor, ușor și va înceta să taie pomi ca să aibă ce să arunce la ghenă după câteva zile.
Pur și simplu un obicei kitchios de care ne putem lipsi, mai ales asta cu luminițe dinainte cu o lună, chiar prosteală.
Un puiet când plantați?

#22
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.07.2022
Impodobirea bradului in timp ce ascult colindele lui Hrusca si mananc  cornulete cu untura si gem sunt cea mai frumoasa  traditie de craciun .Maztul este umplut tot anul anul iar la biserica nu merg .

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Mai canta Hrusca ? Nu a ragusit  ?

#24
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Trista mai tre sa fie viata unora...
Sa nu fii instare sa te bucuri de un brad de Craciun, lumini sau traditii...

Edited by andreyvsjoker, 05 December 2022 - 14:41.


#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
De un ou rosu, de un cozonac de Paste ....  hai ca vine si ala acu'  .  Propun sa le tratam pe ambele la pachet.

Edited by Bogotta, 05 December 2022 - 15:13.


#26
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postandreyvsjoker, on 05 decembrie 2022 - 14:38, said:

Trista mai tre sa fie viata unora...
Sa nu fii instare sa te bucuri de un brad de Craciun, lumini sau traditii...
Săracu', bă. Tradiții? Vezi că sunt tări unde este ceva tradițional să bați și să violezi femei. Tradiția în sine nu este ceva pozitiv pur și simplu. Depinde de ce impact are asupra mediului.
Nu văd nimic pozitiv în ați bate joc de natură și de arunca pomi la gunoi.
Toți ipocriții au chef de liniște și „tihnă” la spartul târgului. Nu ați avut timp tot anul la dispoziție să fiți constant buni, fără înjurături, fără claxoane în trafic etc.?
Și dacă nu te „bucuri” de ce trebuie AUTOMAT să mergi în extrema cealaltă, tristețea? De moderație, cumpătare nu ați auzit?

#27
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Cu Bă sa te adresezi acolo in grupurile tale.
Ai auzit de brazi de cultura? Care sunt crescuti chiar pentru asa ceva si se recicleaza.
N-ai auzit normal ca n-ai auzir ca in cercurile in care te invarti tu...

#28
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
[...]
Dar de harneală și tăieri ilegale ai auzit? Care se reciclează din părți?

View Postandreyvsjoker, on 05 decembrie 2022 - 20:56, said:

N-ai auzit normal ca n-ai auzir ca in cercurile in care te invarti tu...
Retorică să faci în cercurile tale de ceaușiști. Așteaptă răspuns dacă adresezi o întrebare și porți un dialog.
Și termină ce ai de zis, cu cuvintele tale, sau îți e rușine? Ești rușinos?

Edited by Barboso, 10 December 2022 - 02:40.
Limbaj


#29
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.07.2022
Onisifor 12 in primul rand trebuie sa iti pui la punct vocabularul ca nu esti pe maidan . Nu se distruge padurea din cauza la cativa brazii taiati ilegal de sarbatori.

In piata si la marile magazine sunt brazii de pepiniera . Daca te doare asa de tare de padurile patriei  nu mai cumpara produse de la ikea.

#30
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

View Postonisifor12, on 05 decembrie 2022 - 21:02, said:

Stai cuminte că nu ești în Coreea de Nord, Ceaușilă. Latră la alt gard cu ceaușismele astea.
Dar de harneală și tăieri ilegale ai auzit? Care se reciclează din părți?

Retorică să faci în cercurile tale de ceaușiști. Așteaptă răspuns dacă adresezi o întrebare și porți un dialog.
Și termină ce ai de zis, cu cuvintele tale, sau îți e rușine? Ești rușinos?
Inteleg ca ai amar de varsat dar incearca sa iti limitezi putin iesire.
Poate ti-ar prinde bine sa vezi un brad frumos, sa dai si sa primesti niste cadouri si sa petreci niste momente frumoase cu familia.

#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttudorel2000, on 05 decembrie 2022 - 22:24, said:

Onisifor 12 in primul rand trebuie sa iti pui la punct vocabularul ca nu esti pe maidan . Nu se distruge padurea din cauza la cativa brazii taiati ilegal de sarbatori.

In piata si la marile magazine sunt brazii de pepiniera . Daca te doare asa de tare de padurile patriei  nu mai cumpara produse de la ikea.
Stai liniștit, că nici la tine în curte nu sunt. Și termină cu:„câțiva” că ești penibil.
În piață și la toate oricare alte magazine e cea mai mare speculă și nesimțire. Habar nu ai despre ce vorbești și mai și dai sfaturi deși nu mă cunoști.
Ca fapt divers, cred că am plantat anul ăsta mai mulți copaci și pomi decât ai ars gazul tu. Și nici nu cumpăr de la Ikea.

View Postandreyvsjoker, on 05 decembrie 2022 - 22:28, said:

Poate ti-ar prinde bine sa vezi un brad frumos, sa dai si sa primesti niste cadouri si sa petreci niste momente frumoase cu familia.
Poate ți-ar prinde ție bine să petreci niște momente frumoase gândindu-te de ce s-a schimbat lumea atât de mult de vreo 25 de ani și de ce cei ce cumpără brad și pun luminițe sunt din ce în ce mai puțini. Adu-ți aminte când aproape toată lumea avea luminițe la geamuri și uită-te acum pe stradă și vezi diferența.

#32
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

View PostChayah, on 05 decembrie 2022 - 11:58, said:

Nu vreau să fiu cârcotașă, nici vegană nu sunt, dar sincer nu văd de unde atâtea motive de tihnă, când ai căsăpit pt ea cel puțin 4 vieți - din care 3 animale mari, care sigur au simțit groază înainte.
Mwuhahahaha!!! :D
Ce probleme au câte unii!?!?!?!


ON: Deocamdata nu, da' o sa-l gatesc cat de curand.


#33
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View PostChayah, on 05 decembrie 2022 - 11:58, said:




Nu vreau să fiu cârcotașă, nici vegană nu sunt, dar sincer nu văd de unde atâtea motive de tihnă, când ai căsăpit pt ea cel puțin 4 vieți - din care 3 animale mari, care sigur au simțit groază înainte. Nu că găinile nu ar simți.... :ewwpu:.
Probabil că e vorba de tihna că la tine în ogradă ești stăpân pe viață și pe moarte :P.
Toate animalele alea și viitorul lor ca perpetuarea rasei, este ca eu am ales sa fiu omnivor.
Dacă alegeam sa fiu vegan, animalele alea nici nu existau.
Atat timp cât eu am ales sa cumpăr un animal, sa îl hrănesc, sa îl perpetuez, și sa îl sacrific pentru mine și alte animale care trăiesc pe lângă mine, gen pisică sau câine, el va fii.
Dar când eu sunt vegan, el nu va mai fii.
În ograda mea, dacă pot sa dau și sa întrețin viata, am dreptul sa o iau.
Vorbim de animale.
Nu pot sa fac asta în alta ograda sau în afara ei prin pădure.
Nu eu decid acolo și nu muncesc pentru ce se întâmplă acolo.
Suntem într-o lume unde asa funcționează de sute de milioane de ani.
Iar treaba asta va funcționa la fel încă ceva timp.
Avem tradiții care funcționează de sute de ani, chiar mii, și va funcționa la fel.
Normal este ca vor fii întotdeauna cârcotași.
Dar caravana trece, câinii latră.


#34
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostPNX1, on 09 decembrie 2022 - 01:20, said:

Suntem într-o lume unde asa funcționează de sute de milioane de ani.
Speculații nefondate, metafore.

View PostPNX1, on 09 decembrie 2022 - 01:20, said:

Avem tradiții care funcționează de sute de ani, chiar mii, și va funcționa la fel.
Ba nu funcționează. „Funcționează” în direcția greșită. În direcția ceaușism/țărănoaia.

Când majoritatea vârstnicilor abia își târâie bășinile și au gușile cât curu' din cauza alimentației, în condițiile în care dacă măcar ar ține post ar avea altă condiție fizică, ceva nu funcționează.
Doar pentru că sunt(eți) mulți, nu înseamnă că aveți dreptate, că sunteți pe calea cea bună.

View PostPNX1, on 09 decembrie 2022 - 01:20, said:

În ograda mea, dacă pot sa dau și sa întrețin viata, am dreptul sa o iau.
Înseamnă că nu ai dreptul să mănânci șaorma, McDonald"s etc., pentru că nu ai crescut tu animalele alea. Fapt corect. Bravo. Dacă organimul îți cere realmente carne, mânâncă doar animale crescute de tine. Te susțin. Succes.

Edited by onisifor12, 09 December 2022 - 21:04.


#35
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Mulțumesc frumos.
Cât timp sunt în farful lanțului trofic care funcționează de sute de milioane de ani, cred ca va mai funcționa încă atâta.
Sub o forma sau alta.
Asa ca, marția care vine, sacrific un Ghiță de peste 200 de kg la un prieten.
O alta tradiție, la noi la romani, este tăierea porcului înaintea Crăciunului.
Tot în zona Bucovinei, se tine porc doar dacă ai vaca cu lapte sau vaci.
Din cauza ca cerealele sunt scumpe și în zona de munte nu se fac, porcii se hrănesc mult cu zerul de la produsele lactate, verdeață, resturi din casa precum coji de cartofi, pâine, mămăligă, resturi de legume.
Pe vremuri se strângea "strohuri".
Este ceea ce cade din fanul care stătea în pod. Adică resturi mici de fan și semințele din fan.
Cine avea teren care creștea multă secarica, sunătoare, trifoi, cimbrișor, etc. avea podul plin cu strohuri.
Se opareau cu apa fierbinte, se punea cartofii pentru animale, adică cartofii mici care nu erau pentru consum, și zer sau lapte.
Erau crescuți în coteț pe timpul iernii, iar pe timpul verii erau liber la păscut și râmat.
Carnea lor era una sănătoasă și plina de calorii.
Cloriile care erau necesare pe timpul iernii, pentru ca munca era grea și anevoioasa.
Crl mai mare porc sacrificat în gospodăria mea, a avut peste 260 de kg.
La aproape 2 ani.
Hrana care conține mt lapte, face carnea frageda și foarte gustoasa.
Slănină de 3 degete, are gustul untului.
Prietenul meu, tine foarte mult la animale.
Îngrijește și le hrănește foarte bine.
Imi aduc aminte ca ultima vaca avea peste 15 ani, și a căzut pe gheața și sa lovit.
Nu sa mai putut face nimic decât abatorul.
A plâns după ea.
Asta face ca noi sa respectam animalul pentru ca ne hrănește sa supraviețuim.
Iar Crăciunul înseamnă porc.
Sunt pe câteva grupuri din Germania pe Facebook și vad ca sunt în plina desfășurare de pregătit preparate din porc.
Anul acesta, am pregătit preparatele deja, dar la baza a fost un vițel și o oaie.
Carnea de porc am cumpărat-o.
Inafara de slănină care o primesc de la soacra, restul am făcut eu.


Tihna din Bucovina.

Attached Files



#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Zilele urmatoare:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate