Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

A început producția primei mașini solare din lume

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postyekun, on 03 decembrie 2022 - 21:43, said:

Că în practică se vor întâmpla chestii, umbră de la un pom, de ex, asta e altă discuție.

Iti dai seama ca masina asta trebuie s-o parchezi in camp ca s-o incarci. Chiar daca-i in soare, s-ar putea ca in cateva ore s-o umbreasca o cladire, un pom... :D

#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017

View Postedy_wheazel, on 03 decembrie 2022 - 21:38, said:

La fiecare gainaț pe panouri adaugi vreo 2 ore la incarcare.

Declari razboi total porumbeilor.

View Postedy_wheazel, on 03 decembrie 2022 - 21:46, said:

Iti dai seama ca masina asta trebuie s-o parchezi in camp ca s-o incarci. Chiar daca-i in soare, s-ar putea ca in cateva ore s-o umbreasca o cladire, un pom... :D

Vorbesti cu vecinul ala care nu suporta copacii. E cel putin unul in fiecare bloc :lol:

Edited by george_alexandru, 03 December 2022 - 21:49.


#57
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postyekun, on 03 decembrie 2022 - 21:43, said:

Eu doar am aproximat. Cumva spre plus, spre optimist.

Că în practică se vor întâmpla chestii, umbră de la un pom, de ex, asta e altă discuție.

eu spun strict de cum rasare soarele,
energia castigata este integrala de cum trece soarele peste panou
[ https://www.solarreviews.com/content/images/blog/post/212-PSH.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


nivelul optimist este o "limita" tehnica superioara ...
acum fara a avea ceva cu tine, dar zicea cineva despre "date tehnice"

View Postaxxel4you, on 03 decembrie 2022 - 14:10, said:

Nu ai cum sa apreciezi o astfel de masina daca nu esti in stare nici macar sa intelegi specificatiile tehnice.
nu putem ignora asta si sa spunem ca 70km/zi (lumina) si sa ne asteptam realist la 7km/ora ...
5km cum ai spus matale macar i-ai determinat de la panouri, nu din "eter".

Edited by MarianG, 03 December 2022 - 21:58.


#58
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Tu ai chef de cârâială...

După încă 77 de posturi, voi avea liber de la Softpedia să particip la orice discuție dorești tu, fara să fiu limitat de faptul că am doar 10 postări zilnice.

Cică e o chestie pt a preveni propaganda politică.
De parcă mi se schimba mie opțiunea de vot daca trebuie să aștept 240 de posturi....

Teoria e una, practica e alta.
În teorie mașina mea trebuia să consume 3,3 litri pe sută de km in extraurban.
Practic, am reușit doar 3,6 .

#59
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
pai de aia zic, "date tehnice" bazate pe ce vrea sa auda clientul in reclama
"zboara puiulue, zboara"

https://lightyear.one/lightyear-0
1,000 km driving range between two charging moments
1 Driving range will vary depending on driving habits, location, and season. 1,000 km range based on a 50 km workday commute in Amsterdam during summer.
2 Pending final verification tests.

Additional daily solar range Up to 70 km
3 Solar yield will vary depending on location. Estimate based on Southern Spain.
4 Peak charging power may vary throughout the charging cycle.


O conduc prin Amsterdam si o las in soare undeva in Spania.

Edited by MarianG, 04 December 2022 - 09:26.


#60
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Ce vor sa zica e ca in sudul Spaniei ajunge la 70 km pe zi de incarcare solara, in alte parti face jumate. Dar in Amsterdam tot are autonomie 1.000 de km in acel scenariu de 50 km/zi, vara. Ceea ce nu e rau deloc. Eu care fac sub 25 de km/zi in cele mai multe zile ale lunii, as avea vara autonomie mult mai mare (iar cand plec mai departe o incarc la priza si gata).

Pe de alta parte daca scenariul tipic e ca esti acasa aproape in fiecare zi a lunii, e mai simplu/ieftin sa ai electrica normala si panouri in curte care sa o incarce. Eu lucrez de acasa, masina se poate incarca de la panouri in 90% din timpul zilei. Si sa stea frumos in garaj, protejata de soare/praf/pasari. Ma astept ca in cativa ani sa am o solutie de a incarca masina gratuit acasa si doar de 2-3 ori pe an sa fie nevoie sa o incarc in alta parte.

Edited by utopium, 04 December 2022 - 10:36.


#61
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postutopium, on 04 decembrie 2022 - 10:30, said:

Ma astept ca in cativa ani sa am o solutie de a incarca masina gratuit acasa si doar de 2-3 ori pe an sa fie nevoie sa o incarc in alta parte.

Daca majoritatea vor decide ca masina electrica nu mai e ce s-a visat ai sa te lepezi de Satana.

#62
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Trendul in industria auto pare destul de clar in favoarea folosirii masinii electrice. Singura necunoscuta e capacitatea retelelor energetice nationale de a duce un numar mare de incarcari. In functie de asta vor reactiona statele prin descurajarea achizitiei uneia dintre variante.

#63
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009

View Postyekun, on 03 decembrie 2022 - 19:01, said:

Ceea ce presupune că tu le ai înțeles.
Fă ți pomană și explică și pt noi, ăștia care considerăm că e un rahat pe băț.

In ce fel e o mare șmecherie o mașină care poate parcurge 10 km după ce a stat o oră la soare ?
        Pai normal ca nu e smecherie, ca nu face 0 -100 in 3 secunde si arata si naspa pe deasupra. Cum ar putea un om normal care face maxim 50 km/zi sa foloseasca o astfel de masina pe care nu e nevoie sa o alimentezi daca sta la soare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate