Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cont SPV pentru PFA?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
Am infiintat recent un PFA pentru meditatii si nu imi e clar daca am nevoie de un cont SPV (la ANAF) special pentru PFA, sau pot folosi contul SPV personal?  

Legat de asta, pentru o casa de marcat pentru PFA, inteleg ca trebuie trimis online la ANAF un dosar pentru a fiscaliza casa, insa nu scrie nicaieri ce formular trebuie sa trimit. Am gasit pe site-ul ANAF formularul C801, insa nu-i pot atasa copie dupa CUI si dupa contractul de comodat/inchiriere (dupa cum scrie in ghidul ANAF pentru conectarea caselor de marcat).

Multumesc.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Ai luat casa de marcat?

Daca nu,nu inteleg ce iti bati capul,mergi la o firma si fac ei tot.

#3
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View Postceanu1980, on 29 noiembrie 2022 - 20:21, said:

Ai luat casa de marcat?

Daca nu,nu inteleg ce iti bati capul,mergi la o firma si fac ei tot.
Am sunat si mi-au spus sa am semnatura electronica cand vin sa cumpar. La contul meu SPV nu imi trebuie asa ceva.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,849
  • Înscris: 13.03.2005
Câteva sute de lei pe an semnătură electronică, încă câteva sute de lei pe an mentenanța, plus costul casei de marcat și încă n-ai intrat în legalitate, să faci bani, dar cheltui...
Apreciez dorința și faptul că vrei să fii 100% în regulă cu actele PFA.

#5
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.03.2007
Vanzatorul casei de marcat iti va da actele necesare pentru inregistrarea la Anaf, daca iti vei face contabilitatea singur, (fara contabil) iti faci si semnatura electronica si apoi cumperi casa de marcat, apoi anaf pt inregistrare si e gata. Depui lunar document daca nu ai incasari (F4109) sau daca vei avea incasari se vor trimite automat catre anaf. Pt semnatura iti recomand Namirial, daca vrei sa faci totul din fata calculatorului, fara drumuri la banci.
Contul spv e cel pe numele / cnp -ul tau. acolo o sa iti apara venitul din pfa, nu trebuie facut altul cu numele pfa-ului.

Edited by Moshu_ro, 30 November 2022 - 15:59.


#6
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View PostMoshu_ro, on 30 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Vanzatorul casei de marcat iti va da actele necesare pentru inregistrarea la Anaf, daca iti vei face contabilitatea singur, (fara contabil) iti faci si semnatura electronica si apoi cumperi casa de marcat, apoi anaf pt inregistrare si e gata.

Multumesc pentru raspuns, am sa imi fac semnatura electronica (cu token presupun ca e cea mai convenabila).

#7
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View PostMoshu_ro, on 30 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Pt semnatura iti recomand Namirial, daca vrei sa faci totul din fata calculatorului, fara drumuri la banci.

View PostMoshu_ro, on 30 noiembrie 2022 - 15:57, said:

Pt semnatura iti recomand Namirial, daca vrei sa faci totul din fata calculatorului, fara drumuri la banci.
Pentru Namirial stiti cumva numarul de telefon?  Nu apare pe site-ul lor, si as vrea sa vorbesc cu ei inainte sa comand. Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate