Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Placa de baza Gigabyte B660M, unde e problema?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View Postpateu_98, on 05 decembrie 2022 - 19:29, said:

Deci daca codurile la chipurile ram se potrivesc atuncea e problema de defectiune fie la placa ori la memorii
Sau poate e un scurt care face memoriile sau slotu placii sa o ia razna ca nu da voltaje corecte ! Imi amintesc ca deschis cineva un topic pe tema asta pe Forum si sa rezolvat cu schimbarea sursei

Stiu ca iti vine greu sa crezi ca exista posibilitatea ca reviziile mai noi de chipuri la ram sa nu mearga pe anumite placi de baza da eu am intalnit trei cazuri din astea si am aflat si de la moderatoru @effiel aicea pe Forum ca asta se intampla din cauza diferentelor de chipuri si alte lucruri ca el da mereu exemplu firma Asus ca daca nu scrie in lista QVL memoria la ei pe site sant sanse mari sa nu se potriveasca cu placa de baza Asus

Eu am intalnit asta la o placa de baza Asus si una la Gigabyte care era semidefecta din cauza ca avea un scurt la un slot ram
La Asus sa rezolvat cu update bios da Gigabytu a ajuns la gunoi
Al 3 lea caz a fost sa pun doua memorii identice da cu revizii diferite la chip pe o placa de baza si nu mergea, da separat mergea amandoua pe placa de baza



Singuru meu sfat la tine e sa probezi memoriile tale pe alta placa de baza
Si pe placa ta de baza sa pui alte memorii
Da asta asa mai mult de curiozitate si pentru noi aicea pe Forum

Codurile se potrivesc totalmente. Nu stiu unde as putea cauta de scurt si daca ar fi de scurt de ce sa fi afectat numai frecventa ram-ului si atat?

O fi vorba despre reviziile mai noi de chipuri la ram dar nu inteleg de ce ar aparea ca si compatibile pe site-urile ambilor producatori in acest caz.

Daca cumva ar fi un scurt la un slot ram ar trebui sa nu-mi vada respectiva placuta ram, nu? La mine nu e cazul.

Din pacate nu am pe ce alte componente sa testez placa de baza si memoriile.

M-am mai jucat cu frecventele, am incercat sa le pun si pe 3000Mhz, sa le modific si din x.m.p si din memory multiplier intai separat si ulterior concomitent, nicio varianta n-a mers.  Ramane in 2400Mhz nativ si pace, nimic peste nu-i convine.

As incerca sa schimb si sloturile ram-ului dar in acel caz nu ar mai functiona dual channel-ul ceea ce nu cred ca are rost sa incerc pana la urma.

#38
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostDorky, on 10 decembrie 2022 - 13:06, said:

As incerca sa schimb si sloturile ram-ului dar in acel caz nu ar mai functiona dual channel-ul ceea ce nu cred ca are rost sa incerc pana la urma.

Ia incearca de proba asa sa vezi daca merge

Decat opresti calculatoru, te descarci electrostatic, pui mana pe rami sa ii scoti sa ii pui in celelalnte sloturi si vezi daca merge la 3200mhz

Da cel mai bine probezi memoriile tale pe alta placa de baza si pe placa ta de baza alte memorii
Stiu c o sa zici ca nu ai de unde sa faci rost pentru teste, asa ca nu o sa mai insist cu sfatu asta

Sper decat sa rezolvi cumva problema

#39
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View PostFly_85, on 26 noiembrie 2022 - 14:23, said:


si a mea stie OC pana la 4400Mhz(B450M-Plus Gaming), dar am luat un kit 32GB 3600Mhz si se impotmoleste la 2800Mhz, dupa frecventa asta incep blue screen-urile pana la 3000Mhz.. de 3200 sau mai mare nici nu poate fi vorba, ca nici nu mai booteaza

Din pacate vad ca initiatorul acestui topic nu a mai dat niciun semn referitor la rezolvarea problemei lui.

Eu am rezolvat problema cu inlocuirea procesorului (2600X) cu un 5700X.
Am mers in BIOS si am activat DOCP (echivalentul AMD la XMP de la Intel)
Totul merge brici acum.

Sper ca dupa ce a facut/face acel update de BiOS sa incerce cu alt procesor. Raman la parerea ca are aceeasi problema , procesorul (poate fi si un factory malfunction)



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate