Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Figo Pay (by CEC) la liber pentru toata lumea!

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
891 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Stiam de aplicatie ca este ''by CEC'' si ca erau anumite conditii pentru gratuitate dar am observat ca acum oricine se poate inscrie in Figo Pay!
Am instalat azi Figo Pay (nu sunt client CEC) si vad ca totul functioneaza chiar si fara inrolarea unui card CEC... la top-up se poate utiliza orice alt card.
Din cate am inteles este o ''editie sociala'' ca sa zic asa mai exact este o aplicatie sociala!.
Asadar, se poate obtine un cashback de 15% de la cativa comercianti (Kaufland, Carrefour si in curand Lidl plus altii) si se pot incarca cartelele de telefonie... sunt insa si alti comercianti in colaboare cu Figo Pay dar prin sistem de cumparare voucher (deci nu se va da vreun rest la utilizare - sunt sume fixe).
Este si o promotie (30 Lei in puncte, 1 punct = 1 Leu) dar nu se poate discuta sau posta despre asta aici si nici scrie invitatie in postare (doar in semnatura este voie).
De mentionat ca sunt necesare date personale la inscriere (nume, prenume, telefon, mail, adresa, cnp) dar, surprinzator, nu se cere si poza buletin ori selfie Posted Image
Spor la cumparaturi si cashback de 15% Posted Image
Aplicatia sociala de plata Figo Pay este 100% romaneasca si a fost pana acum disponibila doar clientilor CEC... in momentul de fata este libera pentru toata lumea si este complet gratuita (fara cost lunar si fara alte cerinte mai exact sume minime de rulaj).
Asa cum chiar ei spun, Figo Pay este o aplicatie sociala, cu avantaje in special la casback (15% inapoi)!
Site oficial este: https://figopay.ro/
Despre cum se utilizeaza aici: https://figopay.ro/ghid-de-utilizare/

P.S. Atentie la confirmarea ceruta de ei prin mail... cautati si in spam, daca in alta parte nu apare

Attached Files


Edited by rz, 02 December 2022 - 09:13.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ma gandesc ca se pot folosi partial acele carduri valorice la Kaufland, Carrefour, nu? Incarci de 100 lei, platesti 30 lei, mai raman 70 lei.

Edited by bai3tzash, 25 November 2022 - 15:49.


#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Nu e chiar pentru toata lumea.
Pachetul Figo.Pay by CEC Bank este destinat: ✓ Persoanelor cu dizabilități; ✓ Însoțitorilor persoanelor cu dizabilități;

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@lex2010,
Exact despre asta este vorba... uite ca am reusit sa o instalez (desi nu fac parte din acele categorii si nici nu sunt client CEC) si nu au cerut absolut nimic suplimentar in afara de: nume, telefon, mail, adresa si cnp.
Concret, aplicatia s-a detasat de CEC (in magazinele de aplicatii nu mai apare ''by cec'') sau acum este disponibila pentru toata lumea!

 bai3tzash, on 25 noiembrie 2022 - 15:49, said:

Ma gandesc ca se pot folosi partial acele carduri valorice la Kaufland, Carrefour, nu? Incarci de 100 lei, platesti 30 lei, mai raman 70 lei.

Ei spun undeva pe site ca nu se primeste rest de la comerciant... nu stiu nici eu ca inca nu am ajuns la comercianti cu aplicatia asta (doar am incarcat un prapay de Orange)
Cu siguranta voi testa sa vad cum functioneaza dar nu am timp zilele astea

Edited by rz, 25 November 2022 - 16:40.


#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Pachetul Figo.Pay by CEC Bank este destinat:
✓ Persoanelor cu dizabilități;
✓ Însoțitorilor persoanelor cu dizabilități;
✓ Asistenților sociali;
✓ Personalului angajat în activitățile ce deservesc asistența socială;
✓ Oricare altă persoană fizică

Il voi testa si eu. mersi de pont!

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Si eu am ramas mirat ca pot sa instalez aplicatia desi nu am avut in viata mea cont/card la CEC... si inca o chestie ciudata e aia cu completarea datelor personale dar fara sa ceara poza buletin si selfie la sfarsit - probabil ca e un bug si ar fi bine sa il rezolve deoarece nu se poate merge chiar asa (adica sa isi faca oricine cont cu datele altuia)

Daca va uitati pe ghid https://figopay.ro/ghid-de-utilizare/
veti vedea ca este actualizat pe 23 noiembrie 2022 deci este noua treaba cu ''externalizarea'' serviciului Figo Pay... cel putin deocamdata se poate instala de catre oricine si fara a mai depinde de CEC

P.S. Observ in Ghidul de pe site ca nu este obligatoriu sa fie trecut CNP la inregistare... doar daca se transfera puncte intre clientii Figo este necesar altfel nu se pot transfera!

''4. CNP-ul (nu este un câmp obligatoriu, legea ne obligă ca in cazul transferurilor de puncte între prieteni să avem această informație)''

Edited by rz, 25 November 2022 - 16:22.


#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 rz, on 25 noiembrie 2022 - 15:54, said:

uite ca am reusit sa o instalez (desi nu fac parte din acele categorii si nici nu sunt client CEC) si nu au cerut absolut nimic suplimentar in afara de: nume, telefon, mail, adresa si cnp.

In sectiunea de termeni si conditii ei zic ca
"În prezent, în vederea îndeplinirii scopurilor este posibil ca S.C. Medeva Fintech S.A.. să transfere anumite categorii de date cu caracter personal în state din cadrul UE/SEE către:
• www.stripe.com, servicii procesare plăți, România
• Societății de asigurări Omniasig Vienna Insurance Group S.A.
• Google, servicii online, Belgia
cât și în afara UE/SEE:
• Facebook, servicii online, SUA"

Lux, daca n-au cerut decat nume, telefon, mail, adresa si cnp.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ca oricare alt Fintech... nu este nimic nou
Oricum inrolezi card (daca inrolezi) deci procesatorii aia au deja date despre tine (plus restul de date, care se trec la inregistrare)

Edited by rz, 25 November 2022 - 16:39.


#9
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Atata timp cat pot controla tranzactiile prin confirmare pe telefon, nu cred ca este o problema ca nu cer CI.
Dar daca este vorba de persoane cu dizabilitati, este posibil ca titularul contului sa inroleze cardul persoanei cu dizabilitati?
Probabil ca mai trebuie ceva, sau nu inteleg eu.

Edited by johnnickelby, 25 November 2022 - 16:40.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nici eu nu inteleg "verificarea" lor.
Poate ar fi bine ca un client CEC care a utilizat aplicatia sa ne ofere mai multe detalii, inclusiv cum decurge plata efectiva la comerciant.

Edited by rz, 25 November 2022 - 16:57.


#11
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Pe site spune asta:"contul curent se activează pe loc, după ce semnezi  contractul".Posted Image
Sa inteleg ca poate sa descarce oricine aplicatia si sa-si faca cont, dar il va putea folosi dupa ce semneaza. Unde? La sediu CEC?

si mai este asta
Cum obții Pachetul Figo.Pay
  • Trebuie să fii cetățean român și să ai minimum 18 ani și să faci parte din una din categoriile de beneficiari
  • Poți accesa Pachetul Figo Pay în orice sucursală CEC Bank
  • Poți accesa Pachetul Figo Pay online
  • Ai nevoie doar de cartea de identitate și de un dispozitiv cu cameră, conectat la internet. Aplică online și urmează pașii indicați
https://www.cec.ro/p...litati-figo-pay

Edited by johnnickelby, 25 November 2022 - 17:10.


#12
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

Quote

Asigură-te că îndeplinești condițiile
Condiții eligibilitate:
- Trebuie sa fii cetatean roman si sa ai peste 18 ani
- Trebuie sa fii beneficiarul real al fondurilor
- Trebuie sa nu fii persoana expusa public

Vei avea nevoie de
- Carte de identitate emisa de statul roman
- Acces la adresa ta de email
- Numarul tau de telefon mobil
- PC, tableta sau telefon mobil dotat cu camera video
- Numarul de identificare fiscala (NIF) si documentul de resedinta, daca ai resedinta in afara tarii
Aplică online
la următorul link: https://onlineonboar...FTOS_Onboarding



http://help.figopay....pay-by-cec-bank

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sau instaleaza direct de pe site-ul oficial https://figopay.ro/ via magazine aplicatii, dacă nu esti client CEC.
Pe site-ul lor par a fi doua sectiuni diferite:
- una cu Figo fara CEC
- una cu acel pachet CEC

In aplicatie la fel... intr-o sectiune a ei este inrolare card CEC si in alta inrolare card normal, pentru cumpararea de puncte Figo

Attached Files


Edited by rz, 25 November 2022 - 19:25.


#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
m-am inscris cu codul tau de referral si mi-au dat 10 puncte

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ti-am trimis PM ca nu avem voie sa discutam aici despre promotie... cand am facut eu era cu 30 puncte (1 punct =1 Leu)
Acum nu stiu ce sa zic dar am vazut ca au avut blocate inregistrarile... probabil ca se baga multi si este posibil inclusiv sa mai fi redus din puncte bonus

P.S. Scrie si pe site ca s-au reluat inregistrarile deci clar au avut sistemul full https://figopay.ro/

Edited by rz, 25 November 2022 - 20:18.


#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am facut primul top-up in aplicatie si a mers fara probleme... am folosit Orange Money iar tranzactia s-a realizat fara comisioane (prin procesatorul Stripe)
In Orange Money apare ca o plata la comerciant deci se puncteaza si ea cu Thank You
Din pacate nu pot ajunge pana luni/marti la un Kaufland/Carrefour dar va tin la curent cu plata efectiva la casa (sau casa automata), atunci cand voi ajunge acolo.

Attached Files


Edited by rz, 25 November 2022 - 21:01.


#17
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Mersi de pont .

#18
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Ce magazine sunt inscrise si care e cashbackul efectiv pt fiecare din ele? ca "pana la 15%" inseamna ca poate fi intre 0.01% si 15%

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate