Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie auto buget 14000-15000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Salut. As dori sa achizitionez o masina noua in acest buget prin programul rabla. Masina va fi folosita in majoritatea timpului in oras, deci as vrea pe benzina.
Pana acum mi-au atras atentia doua modele: Dacia Sandero Stepway Expression bezina+gpl si Kia Stonic 1.2 MPi 5MT URBAN.
Daca aveti si alte recomandari va rog sa le postati.

Edited by Slay, 24 November 2022 - 20:32.


#2
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Renault Captur 1.0 tce gpl. Posibil sa o gasesti in banii astia.
Am si merita toti banii.

#3
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005

 instabilu, on 24 noiembrie 2022 - 20:33, said:

Renault Captur 1.0 tce gpl. Posibil sa o gasesti in banii astia.
Am si merita toti banii.

https://www.autocrit...l-100hp-intens/
Aici vad ca e 20700 deci e mult peste buget.

Edited by Slay, 24 November 2022 - 20:38.


#4
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
E 15.600. Nu te-ai uitat unde trebuie.
In showroom cu ceva reduceri il gasesti mai ieftin.
Uite aici

https://www.renault....ane/captur.html

E adevarat ca nu are gpl. Eu am dat in plus pe gpl 300 euro. Cu gpl costa in plus 500 de euro dar guvernul subventioneaza achizitia autoturismelor pe gpl cu 1000 de lei.

Edited by instabilu, 24 November 2022 - 21:07.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Aia-s fac autocritica, deci nu e relevant :P

#6
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005

 instabilu, on 24 noiembrie 2022 - 21:05, said:

E 15.600. Nu te-ai uitat unde trebuie.
In showroom cu ceva reduceri il gasesti mai ieftin.
Uite aici
https://www.renault....ane/captur.html
E adevarat ca nu are gpl. Eu am dat in plus pe gpl 300 euro. Cu gpl costa in plus 500 de euro dar guvernul subventioneaza achizitia autoturismelor pe gpl cu 1000 de lei.

Ok, am intrat acolo in configurator, cel mai ieftin model pe benzina(nu benzina+gpl) e Captur EQUILIBRE la 16278 euro prin programul rabla.

Edited by Slay, 24 November 2022 - 21:15.


#7
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Si acum diferenta de pret la Captur cu gpl e tot de 500 de euro, din care achiti doar 300, restul e subventionat.
La gpl ai 100 de cai, pe cand la benzina ai 90 de cai.
Eu am varianta cu 100 de cai si pe benzina. Oricum nu conteaza, merg pe gpl. Consum mediu gpl 8.1 la 100 km.

 Slay, on 24 noiembrie 2022 - 21:15, said:

Ok, am intrat acolo in configurator, cel mai ieftin model pe benzina(nu benzina+gpl) e CAPTUR EQUILIBRE la 16278 euro prin programul rabla.
Mergi in showroom, acolo pretul e mai mic. Doar ai vazut pe site-ul Renault ca e 15.600.

#8
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Merci pentru informatie dar nu are rost sa merg pana acolo, chiar si asa depasesc bugetul.

Edited by Slay, 24 November 2022 - 21:29.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La dealeri poate ai noroc si prinzi ceva oferta buna, nu te lua dupa siteuri. Mergi fizic si discuta. Merita vazut renaultul.
Strict intre cele 2 alese de tine, as merge fara sa clipesc pe Kia. Stepway e low-cost, foarte multe probleme vad la ele (mecanice, materiale proaste, etc). Nu te lasa vrajit de faza scurta cu led.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Si vezi că toate preturile sunt cu rabla deja scăzută! Daca n-ai 2 tichete/rable, atunci va trebui sa le cumperi si mai costa si alea inca ceva ...

#11
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Detin o rabla si mai caut inca una.

#12
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022
Ia-ti linistit Sandero stepway cu eco-g.

 TruculMagic, on 24 noiembrie 2022 - 21:37, said:

La dealeri poate ai noroc si prinzi ceva oferta buna, nu te lua dupa siteuri. Mergi fizic si discuta. Merita vazut renaultul.
Strict intre cele 2 alese de tine, as merge fara sa clipesc pe Kia. Stepway e low-cost, foarte multe probleme vad la ele (mecanice, materiale proaste, etc). Nu te lasa vrajit de faza scurta cu led.

vezi probleme, pt ca se vand multe. Nici Stonic nu-i peste Stepway. Ledul pe faza scurta e chiar misto.

#13
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Ai putea sa iei masina asta fara sa te mai chinui cu Rabla, e a unui coleg de munca, i-a aparut un bebelus in viata si are nevoie de o masina mai mare, pe asta o are de noua de vreo 2 ani dar e folosita minimal are sub 10k km: https://www.autovit....tml?isPreview=1

#14
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Ia ce-ti place tie. Si mie mi-au spus unii si altii acum cinci ani si jumatate ca la 10.150 euro (cu Rabla) arunc banii pe un Sandero Stepway si iata ca pana acum nu am avut nici macar o singura problema cu masina si tine cont ca am mult hulita robotizata.
Fa-ti calculele cu multa atentie si daca cu Rable cu tot o poti scoate cu pachetele Parking 2 si Techno nu ezita: MediaNavul, camera de mers inapoi si senzorii de parcare merita banii cu varf si indesat. Daca te mai poti lipsi de inca 400 euro alege una din culorile metalizate. In pofida a ceea ce se spune, din experienta mea am constatat ca rezista mult mai bine decat albul simplu.

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 Slay, on 24 noiembrie 2022 - 20:18, said:

Salut. As dori sa achizitionez o masina noua in acest buget prin programul rabla. Masina va fi folosita in majoritatea timpului in oras, deci as vrea pe benzina.
Pana acum mi-au atras atentia doua modele: Dacia Sandero Stepway Expression bezina+gpl si Kia Stonic 1.2 MPi 5MT URBAN.
Daca aveti si alte recomandari va rog sa le postati.


Dacia Sandero Stepway Expression bezina+gpl all the way :)

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 stellaris, on 25 noiembrie 2022 - 00:26, said:

Ia-ti linistit Sandero stepway cu eco-g.



vezi probleme, pt ca se vand multe. Nici Stonic nu-i peste Stepway. Ledul pe faza scurta e chiar misto.

Aproape toata lumea are probleme cu ele, de la probleme mecanice la motor, pana la chedere pica din senin (in spate). Intra pe grupurile de Logan stepway 3 sa vezi probleme. Logan 1 si 2 au fost masini foarte fiabile.

Edited by TruculMagic, 25 November 2022 - 13:53.


#17
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Tot acelasi buget l-am avut si eu anul trecut pentru masina noua, am mers pe Sandero 3 1.0 ECO-G (standard, n-am vrut crossover). Am luat in calcul si Hyundai I20 (1.2 aspirat), chiar am facut TD cu ea, nu mi s-a parut cu nimic peste Sandero.

Mergi la test drive si vezi care din ele te incanta cel mai mult, un Stonic versiunea de baza (Stonic 1.2 MPi 5MT URBAN), fara culoare (alb) dar cu senzori parcare fata/spate deja ai ajuns la limita superioara a bugetului. (cel putin asa zice configuratorul, 15.202 € cu discount-ul rabla inclus). Cu acelasi buget iti iei SS aproape full (STEPWAY EXTREME fara optiunea de trapa).

@TruculMagic mai toate problemele si problemutele au fost deja rezolvate, pe grupurile de FB se repeta la nesfarsit aceleasi lucruri. Singura chestie care inca n-a fost rezolvata este zgomotul produs de valva Wastegate.

Edited by M-A-R-I-U-S, 25 November 2022 - 20:23.


#18
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 A_Stere, on 25 noiembrie 2022 - 10:56, said:

Ai putea sa iei masina asta fara sa te mai chinui cu Rabla, e a unui coleg de munca, i-a aparut un bebelus in viata si are nevoie de o masina mai mare, pe asta o are de noua de vreo 2 ani dar e folosita minimal are sub 10k km: https://www.autovit....tml?isPreview=1

O vinde pe profit ca sa scoata si banii de combustibil in astia 3 ani ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate