Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Probleme incalzire calorifere

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010

View PostM_ierdnA, on 28 noiembrie 2022 - 12:46, said:

...la chiuveta am in stanga apa calda si in dreapta rece, dar la cada de alaturi sunt pe dos. Te doare mintea, dar asta e.
Mai bine le greșea invers.
Cum e acum la cadă, nu vei putea monta în veci baterie termostată, de exemplu.
Aia știe doar cu apa calda in stânga. Cum e și normal...

Ni mai vorbim ca exista risc de opărire, pentru cei care nu știu "mersul"..

View Postgushpi, on 28 noiembrie 2022 - 14:17, said:

la calorifere, totuși!
la mine: turul e sus PESTE TOT, returul e jos PESTE TOT!
Pai nu?
Ca draga de lume!

Eu mi-am făcut singur instalația, și e băgată și prin șapă. Deci șanse mai mari sa gherlesti.
Am notat pe fiecare țeavă care iese din sapă T sau R, și a fost ok.
La o instalatie aparență, nu prea ai cum să greșești.. nici dacă vii gustat la lucrare...

Trebuie sa fii prost sau sa te doară'n cur sau ambele!

Edited by noxious30, 28 November 2022 - 15:49.


#20
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Nu e instalatie aparenta, e ingropata in sapa. Daca era aparenta imi dadeam seama si eu mai repede de ce nu merge, doar cu cunostintele mele de om care nu se ocupa cu asa ceva, dar asa a fost putin mai greu.
Dar e bine ca ne-am dat seama si am rezolvat, greseli se mai intampla.

Edited by AIVV, 28 November 2022 - 20:45.


#21
BOGDANVS

BOGDANVS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2022
Salut! Dupa ce am citit si recitit vin si eu cu urmatoarea problema:
               Introducere:
Centrala de apartament vechime 12 ani, Herman (verificata acum 1.5 ani-status ok)
-3 calorifere in camere + 2 de perete.
Presiunea obisnuita in centrala pe oprit, 1.5 bari (temperatura cca 55-60 de grade)

Problema: Anul trecut, cel mai mare calorifer(1400 x 60) si ultimul (cel mai departat de centrala, distanta pe drumul cel mai scurt=3 m, pe retea de cupru prin perete probabil 4m) se incalzea doar jumatate, dar mie imi era ok. ANUL ACESTA ESTE MORT=nu se incalzeste deloc.
Caloriferul are turul in dreapta sus, iar returul in stanga jos. Am citit ca este solutia optima de legare.

Ce am incercat?
(1) Aerisirea tuturor caloriferelor; cu inchidere tur si retur, deschidere retur, deschidere aerisitor, etc. Sigur nu am aer.
(2) Marirea usoara a presiunii pana cand ajunge la 1.8  aproape de 2 bari (fara a ajunge pe rosu)
(3) Echilibrarea hidraulica, cu inchidere 75%, 50%. in tot acest timp am lasat ultimul calorifer la maxim deschis.
(4). Inchid toate calorifere din ap. si las deschis doar caloriferul cu pricina. Nicio schimbare, nu merge!
(5) Inchis tur retur la acest calorifer, spalat cu o solutie din comert. Scos apa din el, cu ceva mizerie dar nu exagerat.
(6) Daca scot apa din calorifer, la umplere, apa ajunge calda, robinetul de tur se incalzeste, caloriferul se incalzeste satisfacator. Dupa ce se umple adio! Mi-e clar ca apa nu circula===>
       (7)  inchid turul, si deschid returul intr-un vas. Dau drumul la retur. Apa vine calda prin tur, ajunge in vas trecand prin robinetul de retur deschis la maxim cu ceva presiune.
Concluzia mea:  Robinetii tur-retur sunt functionabili, exista cale de circulatie prin calorifer intre tur si retur =diagonala principala.  
(8).  Deschid surubul de golire al caloriferului (cel din dreapta jos), scot toata apa din calorifer.  Turul si returul inchise. Pun apa fierbinte cu sticla prin intrarea de la surubul de aerisire, apa traverseaza caloriferul si incalzeste partea de jos, iese din calorifer, prin orificiul de golire calduta. Concluzie==> exista caler de circulatie pe diagonala secundara, sau macar in linie dreapta pe partea de jos.
(9). Introduc un mic corp ascutit (sarma/carlig) in teava de retur din cupru (cca 10 cm) care pleaca in perete. Nu am mizerie pe ea, pe acea portiune de 10-12 cm.
In momentul in care izolez caloriferul cu pricina si las teava de retur libera, din ea curge apa usor, fara presiune. Fiind centrala oprita, cred ca e normal sa nu am presiune pe retur, acolo ajung doar apa care se afla in circuit, de pe la celelalte calorifere si ramasa pe retur din procesul de circulatie
In tot acest timp centrala era oprita.
Efectiv nu-mi dau seama care e baiul. Logica mea ma duce cu gandul ca teava de la retur, undeva prin perete, dupa cei 10-12 cm verificati, are un dop, o acumulare de mizerie.
Nu cred ca e o problema din centrala, ca nu are putere sa impinga atata timp cat la calorifer ajunge apa calda. Mai mult cand desfac robinetul de retur apa are presiune la iesire din calorifer, tb sa pun ceva sa nu-mi sara pe perete.

Ce parere aveti?  Nu lucrez in domeniu instalatiilor :)

#22
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

View PostBOGDANVS, on 02 decembrie 2022 - 13:33, said:

Salut! Dupa ce am citit si recitit vin si eu cu urmatoarea problema:
   Introducere:
Centrala de apartament vechime 12 ani, Herman (verificata acum 1.5 ani-status ok)
-3 calorifere in camere + 2 de perete.
Presiunea obisnuita in centrala pe oprit, 1.5 bari (temperatura cca 55-60 de grade)

Problema: Anul trecut, cel mai mare calorifer(1400 x 60) si ultimul (cel mai departat de centrala, distanta pe drumul cel mai scurt=3 m, pe retea de cupru prin perete probabil 4m) se incalzea doar jumatate, dar mie imi era ok. ANUL ACESTA ESTE MORT=nu se incalzeste deloc.
Caloriferul are turul in dreapta sus, iar returul in stanga jos. Am citit ca este solutia optima de legare.

Ce am incercat?
(1) Aerisirea tuturor caloriferelor; cu inchidere tur si retur, deschidere retur, deschidere aerisitor, etc. Sigur nu am aer.
(2) Marirea usoara a presiunii pana cand ajunge la 1.8  aproape de 2 bari (fara a ajunge pe rosu)
(3) Echilibrarea hidraulica, cu inchidere 75%, 50%. in tot acest timp am lasat ultimul calorifer la maxim deschis.
(4). Inchid toate calorifere din ap. si las deschis doar caloriferul cu pricina. Nicio schimbare, nu merge!
(5) Inchis tur retur la acest calorifer, spalat cu o solutie din comert. Scos apa din el, cu ceva mizerie dar nu exagerat.
(6) Daca scot apa din calorifer, la umplere, apa ajunge calda, robinetul de tur se incalzeste, caloriferul se incalzeste satisfacator. Dupa ce se umple adio! Mi-e clar ca apa nu circula===>
   (7)  inchid turul, si deschid returul intr-un vas. Dau drumul la retur. Apa vine calda prin tur, ajunge in vas trecand prin robinetul de retur deschis la maxim cu ceva presiune.
Concluzia mea:  Robinetii tur-retur sunt functionabili, exista cale de circulatie prin calorifer intre tur si retur =diagonala principala.  
(8).  Deschid surubul de golire al caloriferului (cel din dreapta jos), scot toata apa din calorifer.  Turul si returul inchise. Pun apa fierbinte cu sticla prin intrarea de la surubul de aerisire, apa traverseaza caloriferul si incalzeste partea de jos, iese din calorifer, prin orificiul de golire calduta. Concluzie==> exista caler de circulatie pe diagonala secundara, sau macar in linie dreapta pe partea de jos.
(9). Introduc un mic corp ascutit (sarma/carlig) in teava de retur din cupru (cca 10 cm) care pleaca in perete. Nu am mizerie pe ea, pe acea portiune de 10-12 cm.
In momentul in care izolez caloriferul cu pricina si las teava de retur libera, din ea curge apa usor, fara presiune. Fiind centrala oprita, cred ca e normal sa nu am presiune pe retur, acolo ajung doar apa care se afla in circuit, de pe la celelalte calorifere si ramasa pe retur din procesul de circulatie
In tot acest timp centrala era oprita.
Efectiv nu-mi dau seama care e baiul. Logica mea ma duce cu gandul ca teava de la retur, undeva prin perete, dupa cei 10-12 cm verificati, are un dop, o acumulare de mizerie.
Nu cred ca e o problema din centrala, ca nu are putere sa impinga atata timp cat la calorifer ajunge apa calda. Mai mult cand desfac robinetul de retur apa are presiune la iesire din calorifer, tb sa pun ceva sa nu-mi sara pe perete.

Ce parere aveti?  Nu lucrez in domeniu instalatiilor Posted Image

Pana anul trecut se incalzea caloriferul in regula, sau au fost facute modificari? Intreb daca a mers inainte instalatia, pentru ca si din punctul meu de vedere nu ramane decat un dop pe undeva ca si cauza daca a mers inainte.

Banuiesc ca tevile de tur/retur, cat poti sa pui mana pe ele sunt reci amandoua, nu?

#23
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

View PostBOGDANVS, on 02 decembrie 2022 - 13:33, said:


In momentul in care izolez caloriferul cu pricina si las teava de retur libera, din ea curge apa usor, fara presiune. Fiind centrala oprita, cred ca e normal sa nu am presiune pe retur, acolo ajung doar apa care se afla in circuit, de pe la celelalte calorifere si ramasa pe retur din procesul de circulatie
In tot acest timp centrala era oprita.
Efectiv nu-mi dau seama care e baiul. Logica mea ma duce cu gandul ca teava de la retur, undeva prin perete, dupa cei 10-12 cm verificati, are un dop, o acumulare de mizerie.
Nu cred ca e o problema din centrala, ca nu are putere sa impinga atata timp cat la calorifer ajunge apa calda. Mai mult cand desfac robinetul de retur apa are presiune la iesire din calorifer, tb sa pun ceva sa nu-mi sara pe perete.
Hotărăște-te, ori curge libera ori curge cu presiune.

Dacă prin " izolez" înseamnă ca închizi robinetul de retur, este bine. Doar ca nu prea îti trece apa de acel robinet, deci ar cam trebui să-l schimbi.

Adică ai "ceva presiune" dar nu prea ai debit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate