Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce ati face cu 100.000 de lei ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Tot in copil as investi.

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 18 noiembrie 2022 - 11:15, said:

P.C. mai bun, un alt monitor (s.h., că nu se mai fabrică 4:3), un scanner A3.
Un radio pe lămpi, un amplituner şi 2 boxe mai bune (acceptabile). Primele 2, s.h. Şi probabil un casetofon deck.
O a doua maşină de spălat (s.h., recondiţionată, ca să clătească aşa cum trebuie, adică cu multă apă), uscător rufe şi ceva ţoale.
Plătit anticipat energiat energia electrică pe 1-2 luni.
Şi eventual vreun aparat foto D.S.L.R. acceptabil. De un proiector pe 16 m.m. şi ceva editor filme de 16 m.m. nu cred că ar mai rămâne bani.
Restul, educaţie.
Anticipat poti plati serviciile cu abonament fix, cum ai tu UPC-Vodafone, Telekom Orange si netul de cartier.

Eu RCS-RDS 4 abonamente, 3 locatii.

 e_bulu, on 18 noiembrie 2022 - 11:39, said:

Tot in copil as investi.
In ceea ce isi doreste el, mai exact. Nu fortat in chestii ce dau bine la imagine, dar nu-i plac.

#39
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 djl, on 18 noiembrie 2022 - 11:15, said:

P.C. mai bun, un alt monitor (s.h., că nu se mai fabrică 4:3), un scanner A3.
Un radio pe lămpi, un amplituner şi 2 boxe mai bune (acceptabile). Primele 2, s.h. Şi probabil un casetofon deck.
O a doua maşină de spălat (s.h., recondiţionată, ca să clătească aşa cum trebuie, adică cu multă apă), uscător rufe şi ceva ţoale.
Plătit anticipat energiat energia electrică pe 1-2 luni.
Şi eventual vreun aparat foto D.S.L.R. acceptabil. De un proiector pe 16 m.m. şi ceva editor filme de 16 m.m. nu cred că ar mai rămâne bani.
Restul, educaţie.
Nu degeaba romanii sunt pe ultimele locuri la educatie financiara :)

#40
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 l_dan, on 18 noiembrie 2022 - 08:58, said:

Depinde care este scopul pt care vrei sa economisesti si termenul pe care ti-l propui/ perioada in care estimezi ca nu vei avea nevoie de acesti bani. Acum sunt dobanzi bune la titluri de stat, peste ofertele bancilor. La titluri de stat nu datorezi CASS pentru dobanda si nu se plateste nici impozit. Eu as pune banii in titluri de stat pe 2 ani, cu dobanda 9,15%.
exista posibilitatea de a cumpara titluri de stat fara sa trebuiasca sa ma prezint fizic pe undeva, la vreun ghiseu? daca da, cum? merci

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă intrai pe linkul sugerat despre titlurile de stat, vedeai cât poți să îți faci cont pe Spațiul virtual privat la ANAF, și poți face totul online, fără deplasare: transfer bancar în contul trezoreriei și apoi cumpărarea de titluri de stat.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Remicade, on 18 noiembrie 2022 - 08:05, said:

Intrebarea e daca i-ati pastra in banca sau euro ? Exclus caritas-bitcoin, la fonduri mutuale pe ING am vazut ca au avut randamente execrabile, la actiuni nu ma pricep.
Titluri de stat, clar nu euro decat daca vrei sa iesi mai prost.

#43
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 atupi, on 18 noiembrie 2022 - 11:51, said:

exista posibilitatea de a cumpara titluri de stat fara sa trebuiasca sa ma prezint fizic pe undeva, la vreun ghiseu? daca da, cum? merci
Da, te inregistrezi in SPV, de acolo iti deschizi cont la Trezorerie, transferi banii din contul bancar in contul de la Trezorerie apoi cumperi titluri in SPV. Ai toate detaliile in ghidul publicat de MF:
https://www.mfinante...d-tezaur-online

#44
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am spatiu virtual privat, ma uit !

La prima vedere e super complicat :).

Edited by Remicade, 18 November 2022 - 12:40.


#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,983
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc mesajele si unele dintre ele sunt previzibile, alea cu "o suma destul de mica", ba lasa vrajeala? Cine dracu are 10 mii de euro depusi la banca? Marea majoritate a romanilor nu au 1000 de euro pusi deoparte.

Daca avema 1miliard vechi, investeam in mine, cateva cursuri, diplome, 5000-7000 de lei. Si restul bagam in titluri de stat, ca si asa este inflatia cam mare.
Ori folosesti suma asta ca avans pentru o investitie imobiliara.

#46
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ce as face : as investi 25% in actiuni americane high dividend, 25% in actiuni europene high dividend, 25% in actiuni premium romanesti, un 10% in crypto si restul lichiditate. In niciun caz nu as imprumuta statul roman cumparand titluri de stat cu dobanda sub rata inflatiei, un stat insolvent care se imprumuta pe unde apuca sa plateasca dobanzile imprumuturilor facute anterior.

#47
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 jm2010, on 18 noiembrie 2022 - 11:50, said:

Nu degeaba romanii sunt pe ultimele locuri la educatie financiara   Posted Image

Prefer să dau banii pe unele lucruri pe care le pot folosi mult timp şi uneori să-mi facă viaţa mai uşoară (şi ma rapidă) decât să stau fără anumit confort şi o anumită rapiditate. Că dacă vin vremuri mai grele, am măcar pe ce să mă bazez, deci pot sta liniştit, ca să pot evolua.
Parte dintre cele menţionate de mine pot fi aducătoare de bani ocazional.

#48
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 l_dan, on 18 noiembrie 2022 - 12:16, said:

Da, te inregistrezi in SPV, de acolo iti deschizi cont la Trezorerie, transferi banii din contul bancar in contul de la Trezorerie apoi cumperi titluri in SPV. Ai toate detaliile in ghidul publicat de MF:
https://www.mfinante...d-tezaur-online
Studiez, multumesc. Acum trebuie sa vad cum deschid acel "cont de subscriere la unitatea de trezorerie". Sunt deja inrolat in SPV.

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Chestia e sa faci in asa fel incat sa beneficiezi cat mai mult timp. Cei mai multi ar sparge repede suma pe masini, haine, calatorii, petreceri. Eu nu as face asa ceva, nici nu as arata vreodata cati bani am, pentru ca cei mai multi doar de asta sunt preocupati, sa arate cat sunt de bogati (unii chiar daca sunt saraci, pretind ca sunt avuti). M-as imbraca la fel, m-as comporta la fel.

Cu vreun castig peste noapte m-as comporta tot ca si cum ar fi bani munciti. Pentru ca orice fel de munca mi se pare foarte grea, deci interesul meu e linistea fara stres si munca, si desigur contracararea cu succes a scumpirilor la mancare si utilitati, dar iarasi, nu cum ar face majoritatea, gen sa-si monteze panouri si alte balarii, nu, imi scumpesti curentul, dirijez/provizionez mai multi bani intr-acolo si tai din alte chestii precum calatoriile chiar, de exemplu in 2023 e foarte, foarte probabil sa nu-mi mai permit Antalya.

#50
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 wertyck, on 18 noiembrie 2022 - 11:55, said:

Dacă intrai pe linkul sugerat despre titlurile de stat, vedeai cât poți să îți faci cont pe Spațiul virtual privat la ANAF, și poți face totul online, fără deplasare: transfer bancar în contul trezoreriei și apoi cumpărarea de titluri de stat.
Am deja cont SPV si asa arata dupa logare. Nimic nu e intuitiv cand e vb de statul roman.

Attached Files

  • Attached File  spv.JPG   92.5K   36 downloads


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 18 noiembrie 2022 - 12:47, said:

Prefer să dau banii pe unele lucruri pe care le pot folosi mult timp şi uneori să-mi facă viaţa mai uşoară (şi ma rapidă) decât să stau fără anumit confort şi o anumită rapiditate. Că dacă vin vremuri mai grele, am măcar pe ce să mă bazez, deci pot sta liniştit, ca să pot evolua.
Parte dintre cele menţionate de mine pot fi aducătoare de bani ocazional.
Viata mai usoara si mai rapida ti-o face si masina. Dar nu masina scumpa si de fite, cu care nu ai ce face pe drumurile noastre ori a carei piese de schimb sunt prea scumpe. O masina normala si practica, poate ca un sistem audio multimedia mai bun i-as pune, dar in rest nu, nici tuning de prost gust.

Ma bucur ca in sfarsit am anvelope All Season. Posted Image

Dar fericirea mea asta ar fi, sa pot consuma mai mult curent si mai mult gaz. Curent mai ales cu lampile. Posted Image

Inainte de 2006-2009 suferam mult ca nu puteam lua aparatura electronica, acum am tot ce mi-am dorit. Dar pacat ca intre 2002 si 2005 nu am putut lua televizor nou, mai ales in 2005 pentru acasa, aveam doar la gazda la Bucuresti TV bun.

#52
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 e_bulu, on 18 noiembrie 2022 - 11:39, said:

Tot in copil as investi.
Am investit ca i-am platit la ore fara numar si o sa-i platesc.
Nu am ce sa mai cumpar, am de toate, nu mai am nevoie de nimic. Poate o motocositoare cu baterii mai puternica dar aia la primavara.

Edited by Remicade, 18 November 2022 - 12:56.


#53
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 atupi, on 18 noiembrie 2022 - 12:48, said:

Studiez, multumesc. Acum trebuie sa vad cum deschid acel "cont de subscriere la unitatea de trezorerie". Sunt deja inrolat in SPV.
Ai aici cererea: https://www.mfinante...r/tezaur-online

#54
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 19.01.2015
Mi-as lua un iPhone 14 Pro Max cu 1 TB spatiu de stocare interna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate