Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Samsung A53 5G - Sunet sacadat bluetooth

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alexupb1

alexupb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2006
Salut,

Am facut un upgrade la telefon de la Samsung Galaxy S8 la Samsung A53 5G si acum am probleme cu sunetul bluetooh in masina: sunetul "tremura/se intrerupe" din cand in cand.
Datele problemei sunt:
-masina Skoda Fabia cu sistemul audio original (Bolero);
-pe masina am si un Data Plug : un "dongle" pus pe mufa calculator a masinii care se conecteaza prin bluetooth la telefon in aplicatia Connect lite (este achizitionat de la reprezentanta, nu este o "improvizatie").
Deci telefonul se conecteaza simultan la 2 device-uri: Bolero (sistem audio) si Data Plug (info/monitorizare masina).
In masina folosesc foarte mult youtube-ul : muzica/podcasturi si este suparatoare intreruperea/tremurarea sunetului.
Daca scot Data Plug-ul din mufa, se pare ca dispare problema.
Deci banuiesc este legat de conectarea bluetooth-ului simultan la doua device-uri. Cum am mentionat mai devreme, cu telefonul anterior (S8, Android 9) nu am avut probleme.
Aveti idee cum se poate rezolva ? Ma gandesc ca poate se face ceva din setari. In meniul bluetooth nu am gasit decat cateva setari, nu am reusit nimic (telefonul are Android 13).
Am activat modul developer, aici vad ca sunt mai multe setari bluetooth. Am avut timp sa umblu decat putin pe acolo, deocamdata fara succes.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dai din setările telefonului să uite data plug-ul.
Să nu se mai conecteze automat.

#3
alexupb1

alexupb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2006
Pai ideea este ca vreau sa folosesc si data plug-ul (imi ofera informatii interesante despre calatorii si despre masina)...
Cu vechiul telefon functionau fara probleme simultan ambele conexiuni: la data plug si la sistemul audio.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia un telefon mai acătării.
Nu-s vreun expert, dar cred că pe anumite chestii, S8 ăla era mai ok decât ăsta de acum.

Exemplu clar: bluetooth

#5
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 14.05.2010

View Postalexupb1, on 17 noiembrie 2022 - 12:55, said:

Salut,

Am facut un upgrade la telefon de la Samsung Galaxy S8 la Samsung A53 5G si acum am probleme cu sunetul bluetooh in masina: sunetul "tremura/se intrerupe" din cand in cand.
Datele problemei sunt:
-masina Skoda Fabia cu sistemul audio original (Bolero);
-pe masina am si un Data Plug : un "dongle" pus pe mufa calculator a masinii care se conecteaza prin bluetooth la telefon in aplicatia Connect lite (este achizitionat de la reprezentanta, nu este o "improvizatie").
Deci telefonul se conecteaza simultan la 2 device-uri: Bolero (sistem audio) si Data Plug (info/monitorizare masina).
In masina folosesc foarte mult youtube-ul : muzica/podcasturi si este suparatoare intreruperea/tremurarea sunetului.
Daca scot Data Plug-ul din mufa, se pare ca dispare problema.
Deci banuiesc este legat de conectarea bluetooth-ului simultan la doua device-uri. Cum am mentionat mai devreme, cu telefonul anterior (S8, Android 9) nu am avut probleme.
Aveti idee cum se poate rezolva ? Ma gandesc ca poate se face ceva din setari. In meniul bluetooth nu am gasit decat cateva setari, nu am reusit nimic (telefonul are Android 13).
Am activat modul developer, aici vad ca sunt mai multe setari bluetooth. Am avut timp sa umblu decat putin pe acolo, deocamdata fara succes.
Mai bine cumpărai A52S decât A53,aveai wifi6si ecran 4k,în schimb la A53 doar FHD,lipsa wifi.Pe scurt este mai slab decât vechea grneratie

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Hai să nu dezinformam... Ce ecran 4K aveai tu la A52s? Alea le au doar flagship-urile și de ce ai avea nevoie de ecran UHD pe display de 6 inch? Cu lipsa Wi-Fi ce mai e? Are Wi-Fi 5, arhisuficient pt uzul de zi cu zi.
Apropo, Wi-Fi 6 pe A52s era relativ limitat că și viteza, față de majoritatea teleofmwel cu WiFi 6.

In rest, da, că și performanțe, A52s net superior.

Edited by althea, 21 November 2022 - 03:06.


#7
alexupb1

alexupb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2006

View Postlau83, on 19 noiembrie 2022 - 09:56, said:


Mai bine cumpărai A52S decât A53,aveai wifi6si ecran 4k,în schimb la A53 doar FHD,lipsa wifi.Pe scurt este mai slab decât vechea grneratie
Waterman,  Lau83 sunteți total offtopic si trolati.
Ce am întrebat eu și ce ați răspuns voi... ca nuca-n perete!
Fata de S8 vad îmbunătățiri clare din mai toate punctele de vedere
Nici A52s nu mi se pare în nici un caz o soluție mai buna.
A53 l-am prins la BF la preț mai mic decât A52s(am verificat atunci) si are mai multe avantaje:
baterie putin mai mare, suport mai multi ani la update, deci Android versiune mai mare(deja am 13 vs 12) spatiu stocare mai rapid, bluetooth 5.1 fata de 5.0
A52s are procesorul mai performant dar in viata de zi cu zi nu se vede diferenta (doar la gameri dar gamerii iau alte telefoane!). A53 are procesorul nai efucient energetic si asta e mai important.

Revin ontopic, am umblat putin pe la setarile bluetooth si chiar daca nu am avut timp mult de experimente,  problema e aproape rezolvată (f rar mai apare cate o intrerupere f scurta)

#8
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În mod dezvoltator (developer mode), se mai poate umbla la setări BT... Ce e în meniul BT al telefonului, e limitat, nu faci mare lucru. Apropo, versiunea BT nu prea contează, în prezent, e doar să-ți fure ochii, că vezi doamne are BT 5.3 și nu 5.0, de exemplu. În general raza de acoperire e ceva mai mare la noile reiterații BT și poate lățimea de bandă, dar un user obișnuit, pe partea audio, nu va observa diferența între BT 5.0 și 5.3, de exemplu, dpmdv... Contează mai mult codec-ul, în sine.

#9
alexupb1

alexupb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2006
Da, în meniul de dezvoltator am experimentat setari, mai am de "sapat" pe acolo 😀

#10
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postalexupb1, on 23 noiembrie 2022 - 09:24, said:

Da, în meniul de dezvoltator am experimentat setari, mai am de "sapat" pe acolo ��
Pai spune ce setari ai facut pana acum, daca observi o schimbare in bine.

#11
alexupb1

alexupb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2006
Am setat versiunea AVRCP pe 1.6(era 1.5), oprire descarcare hardware A2DP pe ON, dezactivat volumul absolut ON.

Edited by alexupb1, 23 November 2022 - 14:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate