Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

E salariul meu prea mic?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Postul pe care il ocup este de web developer si ma ocup si de sectiunea de marketing
Posted Image

E salariu ok fara calificare si ca prim salariu. Daca in 6 luni nu ti se mareste atunci e cazul sa zbori de acolo.

#38
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 13:38, said:

Ok, nu produce. Nu-i convine salariul, ca urmare pleaca afara.
Multa bafta patronului sa tzie socoteala ritmului plecarilor.
E o lume liberă. Încă.

Totuși nu înțeleg de unde vine ideea asta că ”patronii” ar trebui să fie un fel de serviciu de ajutor social, să plătească salarii barosane unora care dorm cu capul pe birou.

#39
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 victor29cr, on 15 noiembrie 2022 - 13:13, said:

Hei, nu o sa iti placa ce o sa iti spun, dar ce faci tu nu este web development.
Esti platit ca si un VA ( Virtual assistant ).

De regula, international plata este de $5/ora ( x160 ore ) ar fi cam 4,000 RON brut.
Cat iei tu net este ok pentru ce faci.

Cei care fac web development adevarat  (frontend full stack) castiga de la $20 pe ora in sus.

Iti recomand calduros sa stai unde esti, si in timpul liber sa inveti un stack care sa-ti permita sa aplici altundeva peste 1-2 ani.
Ideal ar fi ceva bazat pe node.js.

Ce faci tu acum o poate face un indian cu $2/ora, deci este usor sa fii inlocuit. FOARTE usor.

Sper sa nu ai impresia ca iti zic asta din rautate, dar este realitatea.
Iti spun sincer ca sunt surprins ca primesti atat net.

Succes.

Total de acord. Pe langa cele spuse de tine, as mai adauga si eu ceva. Din ce atributii spune creatorul topicului ca are, clar nu e un job de web developer. Am observat ca sunt multe firme care n-au treaba cu domeniul IT-ului si incep sa isi "impacheteze" job-urile sa sune cat mai fancy.
Am un amic care la un moment dat se lauda ca e Project Manager la o firma de IT (de apartament, ce-i drept). Ca sa aflu ulterior ca era angajat pe minimul pe economie, si domnu' Project Manager nu facea nici un management de proiect, ci statea sa raspunda la telefon. Dar nah, pozitia suna bine.

Cand ai aplicat la ei, in job description iti erau mentionate toate atributiile, sau era mentionata doar partea cu backend development-ul, iar restul au fost o surpriza primita dupa angajare?

#40
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 DaculScoril0, on 15 noiembrie 2022 - 13:44, said:

E o lume liberă. Încă.

Totuși nu înțeleg de unde vine ideea asta că ”patronii” ar trebui să fie un fel de serviciu de ajutor social, să plătească salarii barosane unora care dorm cu capul pe birou.


https://www.libertat...in-tara-4331945


Las linku asta sa vorbeasca in locu revoltei mele fata de infectia numita "piata muncii"

Apropo, am iesit cateva luni cu o gagica modelatoare de dulciuri (forme din zahar, turta dulce) - lua 3100 de lei net, legal. Poate initiatoru o sa aiba un soc.

 DaculScoril0, on 15 noiembrie 2022 - 13:44, said:

E o lume liberă. Încă.

Totuși nu înțeleg de unde vine ideea asta că ”patronii” ar trebui să fie un fel de serviciu de ajutor social, să plătească salarii barosane unora care dorm cu capul pe birou.

Nu trebuie sa fie ajutor social. Trebuie sa ajunga cu salariul "ca afara". Atata tot. Nu cere nimeni absurdu.

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:54.


#41
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 01.02.2017
Scuze ca ma bag in seama, dar sa stii ca nu vreau sa fiu ironic sau rautacios.
TU NU ESTI IT-ist. Sunt Java fullstack developer si crede-ma ca ce faci tu nu are nici o treaba cu IT-ul.
Afirmatia de mai sus e pentru ca prin commeturi s-a asociat job-ul tau ca fiind unul de IT-ist.

Legat de salar, aici ai dreptate. Exemplu: am vazut acum o luna la Unicarm din Piata Mihai Viteazu Cluj-Napoca un anunt la intrare cum ca angajeaza vanzatoare, 3500 lei NET + bonuri de masa.
Trage tu concluziile daca ai salar mare sau mic.

#42
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
LOGIC ca nu conteaza titulatura - conteaza banii versus ce face.

#43
brenhialis

brenhialis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2022
UPDATE : Am discutat si am cerut 3000 net + 650 bonuri lunar + 2 zile lucru de acasa.
Astept telefonul sa vad ce se intampla.

#44
brenhialis

brenhialis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2022

 stearom, on 15 noiembrie 2022 - 13:55, said:

Scuze ca ma bag in seama, dar sa stii ca nu vreau sa fiu ironic sau rautacios.
TU NU ESTI IT-ist. Sunt Java fullstack developer si crede-ma ca ce faci tu nu are nici o treaba cu IT-ul.
Afirmatia de mai sus e pentru ca prin commeturi s-a asociat job-ul tau ca fiind unul de IT-ist.

Legat de salar, aici ai dreptate. Exemplu: am vazut acum o luna la Unicarm din Piata Mihai Viteazu Cluj-Napoca un anunt la intrare cum ca angajeaza vanzatoare, 3500 lei NET + bonuri de masa.
Trage tu concluziile daca ai salar mare sau mic.

Salut, sunt constient ca nu sunt IT-st, dar :
Stiu Corel, stiu oleaca de backend, am invatat echipamentele de la companie, fac strategii de marketing, discut cu producatorii, traduc fisele tehnice care necesita mult research datorita termenilor specifici, plus alte mici chestii.

E volum mare de munca, si nu toata lumea se pricepe sa face cele mai enumerate, trebuie sa fii oleaca de all-rounder.

Ca exemplu, un anunt pentru graphic designer in Corel : salariul net - 2900 RON.

Intelegi tu ideea.

#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 13:53, said:

Nu trebuie sa fie ajutor social. Trebuie sa ajunga cu salariul "ca afara". Atata tot. Nu cere nimeni absurdu.
Păi atâta tot, angajatul trebuie să producă ca afară.
Nu cere nimeni absurdu.

#46
brenhialis

brenhialis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2022

 flaviuthe01, on 15 noiembrie 2022 - 13:46, said:


Cand ai aplicat la ei, in job description iti erau mentionate toate atributiile, sau era mentionata doar partea cu backend development-ul, iar restul au fost o surpriza primita dupa angajare?


JOB DESCRIPTION :
Descriere job
-Asigura executia fazelor proiectului pentru care este desemnat sub indrumarea coordonatorului
- Executa lucrari trasee cablaj, legaturi, mufari, mentenante.
Cerinte
- Studii medii de profil tehnic (electronica, electrotehnica, automatica, telecomunicatii) Abilitati tehnice
- curs de specialitate - tehnician sisteme de securitate- constituie un avantaj
- Disponibilitate pentru deplasari in judet
- Dinamism, spirit de echipa, orientare catre rezultate;
- permis de conducere categoria B
Oferta
- derularea activitatii intr-o echipa profesionista;
- Conditii foarte bune de lucru;
- Posibilitatea dezvoltarii profesionale intr-un mediu dinamic;

La asta am aplicat eu, in schimb am primit atributiile enumerate Posted Image

#47
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,932
  • Înscris: 05.07.2007
chiar daca se produce ca afara, tot se plateste ca in Romania........ vezi Dacia.......

Edited by kato1, 15 November 2022 - 14:07.


#48
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
pentru primul job in domeniu e ok-ish, se putea macar un 3000 dar ce sa vezi... desi oricum ce ai tu acolo nu e chiar IT 100%, e un fel de shaorma. faci din toate cate un pic aparent

ai mai zis ca e si companie romaneasca, patronasii de la noi isi bat joc de juniori, ii tin cu 1500 - 1800, la tine e ok cu 2250:)),  noroc de firmele straine ca au mai adus un minim de 3000-4000 pentru juniori.

incearca sa te axezi sa inveti ceva care sa te urce la plata, sa inveti spre exemplu mai multe despre back end daca tot ai si asta la munca.

Edited by horhescu, 15 November 2022 - 14:09.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,054
  • Înscris: 25.06.2007
Zic si eu: de-as fi la varsta aia si fara o meserie solida, mi-as face categoria C+E si m-as angaja in domeniu, pe transport international.
E greu, dar sa stai pe 2500-3000 lei/ luna e de-a dreptul irosirea vietii.

#50
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 13:43, said:

Dar angajatoru ala te-a valorizat de zece ori mai mult decat angajatoru de aici
Salariile nu sunt formate dupa chirii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Macar ai incercat sa vezi cum e?


Extraordinar, mare scofala cu cat te valorizeaza angajatorul.

Si da, raspunsul e pozitiv la a doua intrebare. E minunat sa fii intr-o tara straina si sa nu ai prieteni, rude ... absolut pe nimeni. Nu imi ramanea decat sa vizitez obiective turistice, asta pana le-am epuizat si pe alea.

#51
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,162
  • Înscris: 30.07.2006

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Va salut!

De curand, mai exact de 6 saptamani, am fost angajat de o companie romaneasca care se distribuie sisteme Smart Home (Antiefractie/Antiincendiu/s.a.m.d.) firmelor licentiate IGPR si ISU.
Domeniul este foarte dificil din punct de vedere tehnic, produsele fiind foarte complexe si cu specificatii nu prea des intalnite.

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri.

Postul pe care il ocup este de web developer si ma ocup si de sectiunea de marketing, mai exact :

- descarc fisele tehnice la zi de pe site-urile producatorilor, le traduc si apoi le fac in Corel Draw dupa template-ul companiei (site-ul nu a mai fost updated de 5 ani, deci 571 de produse trebuie updated)
- uploadez fisele tehnice pe website
- fac update la produsele pe website
- ma ocup de newsletter-ul saptamnal
- fac ceva backend developing in WordPress
- ma ocup de crearea de grafici cum ar fi bannere, semnaturi mail, brosuri, carti de vizita sau orice altceva are nevoie compania (toate se fac in Corel Draw)
- ma ocup de campanii de marketing si social media cum ar fi Tiktok, Instagram, Facebook.

Despre mine : am 29 de ani, nu am facultate, am bacalaureatul, si ma pricep la toate cele enumerate mai sus, unde nu stiu, fac resereach si invat, dar pana acum nu a fost cazul decat la mici detalii. Este primul job in IT pe care il ocup in Romania.

Ce parere aveti?

Cu stima,
N

E ok.
Dupa ce prinzi ceva experienta, poti sa cauti la mai bine, intr-un oras mai mare.

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 01.11.2005

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 13:58, said:

UPDATE : Am discutat si am cerut 3000 net + 650 bonuri lunar + 2 zile lucru de acasa.
Astept telefonul sa vad ce se intampla.
Asta inseamna sa ai cuoaie. Bravo.

#53
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,932
  • Înscris: 05.07.2007

 Bogotta, on 15 noiembrie 2022 - 14:19, said:



Extraordinar, mare scofala cu cat te valorizeaza angajatorul.

Si da, raspunsul e pozitiv la a doua intrebare. E minunat sa fii intr-o tara straina si sa nu ai prieteni, rude ... absolut pe nimeni. Nu imi ramanea decat sa vizitez obiective turistice, asta pana le-am epuizat si pe alea.
bag seama ca ai omis postarea colegului care aducea ca argument productivitatea .......... ca nu se pot acorda bani mai mult ( ca afara) deoarece nu producem la fel ........
din punctul meu de vedere, conteaza enorm....... si nu numai al meu, ci si a celor care aleg sa plece din tara........prestand aceeasi munca reusesc sa duca o viata decenta si la sfarsit  de cariera sa se bucure de viata, nu ca aici. generatia tanara deja face planuri de plecare din pragmatism .........

#54
brenhialis

brenhialis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2022

 Karhu, on 15 noiembrie 2022 - 14:15, said:

Zic si eu: de-as fi la varsta aia si fara o meserie solida, mi-as face categoria C+E si m-as angaja in domeniu, pe transport international.
E greu, dar sa stai pe 2500-3000 lei/ luna e de-a dreptul irosirea vietii.

Salut Karhu,

Eu am meserie solida, sunt tamplar calificat + stiu alte chestii, scule de 15k euro, adica nu am irosit anii aiurea.
Doar ca mi-a placut IT-ul, insa din cauza un probleme pe care nu le voi mentiona, nu am avut posibilitatea sa incerc sa intru pe IT pana acum.
Deci, ca idee, nu mor de foame, in constructii faceam 5-6-7 mii lunar net in Romania, insa am vrut sa o gandesc pe termen lung. Unde o sa fiu la 40 de ani ? Cu ciocanul in mana sau la PC? Dar la 50 de ani? Sper ca intelegi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate