Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

E salariul meu prea mic?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri..

Ce parere aveti?
Părerea mea: cere 2250 dar nu lei ci euro. Renunți bonurile de masa.

#20
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 mynameismada, on 15 noiembrie 2022 - 12:05, said:

E relativ. Personal si mie mi se pare putin, dar depinde de mai multi factori.

In ce oras? Ce salarii dau alte job-uri asemantoare in orasul/zona in care lucrezi tu?

Este super putin. Isi freaca mainile angajatorul ca (inca) mai gaseste astfel de fraieri. No offence initiatorului - sa nu se supere, dar asta e realitatea. Inca! Sper sa plece cat mai multa lume si astfel de angajatori sa nu mai gaseasca pe nimeni de angajat, la propriu! Sa ajunga sa iasa pe strada si sa opreasca trecatorii - "auzi, nu vrei sa muncesti?"
ASTA merita toti!

Cu ce descrii tu acolo, iei 2500-2700 de euro prin Irlanda. NET!

Salariul NU trebuie sa difere dupa zona. Mizeria asta de interpretare trebuie sa inceteze. Gazul, mancarea - costa la fel peste tot. Ce, ala din provincie vaneaza din padure?
Preturile la Lidl nu sunt la fel???
Benzina nu e la fel???

Daca in Bucuresti salariul e X, pai in Arad, Mizil, Lugoj ar trebui sa fie cu MAXIM 5% mai mic. Nu mai mult.

Un alt cretinism care trebuie abolit e salariul in functie de studiile superioare.

 george_alexandru, on 15 noiembrie 2022 - 12:40, said:

excepția de la plata impozitului pentru it-isti, dacă și firma îndeplinește condițiile.

Asta e o alta mizerie, care nu a facut decat sa divizeze si mai mult societatea, si-asa praf.

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:07.


#21
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 12:54, said:

Daca in Bucuresti salariul e X, pai in Arad, Mizil, Lugoj ar trebui sa fie cu MAXIM 5% mai mic. Nu mai mult..
salariul depinde de companie/intreprinzator care la randul sau depinde de oportunitatile de pe piata din regiunea sa sau de capacitatea de a isi desfasura/vine munca realizata de angajati in alte parti.
newsflash, pentru acelasi rol, chiar in minunatul Bucuresti, sunt variatii de salarizare consistente cu mult peste majra aia de 5%. sa ai pretentia de a avea salariu uniformizat intr-o marja de 5% e o aberatie pentru ca in fapt tu zici ca orice companie, indiferent de specificul activitatii si conditiile de piata, are aceeasi marja de profit, cifra de afaceri, costuri operationale, bla, oriunde s-ar afla.


#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
foarte bine, cand v-o lovi realitatea lipsei de forta de munca, newsflashu asta va deveni obsolete

ma doare-n cwr de marjele de profit, ca io nu sunt partas la profit. Si, crede-ma, toti isi ascund profitu cat pot mai bine.

de cel putin 15 ani angajatorii seamana vant pe piata muncii, le urez sa culeaga o furtuna cat mai placuta

multinationale, mici antreprenori - toti, sa ne intelegem. TOTI.

Dpdv al muncii, arealul asta carpato-danubiano-pontic a fost (si inca mai e) un bangladesh de muls prosti.

Noroc cu UE, ca cine a vrut, a putut vedea cu ochii lui cum e sa-ti intre pe card 3000 de euro in loc de 3000 de lei pentru ACEEASI munca.

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:17.


#23
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Va salut!

De curand, mai exact de 6 saptamani, am fost angajat de o companie romaneasca care se distribuie sisteme Smart Home (Antiefractie/Antiincendiu/s.a.m.d.) firmelor licentiate IGPR si ISU.
Domeniul este foarte dificil din punct de vedere tehnic, produsele fiind foarte complexe si cu specificatii nu prea des intalnite.

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri.

Postul pe care il ocup este de web developer si ma ocup si de sectiunea de marketing, mai exact :

- descarc fisele tehnice la zi de pe site-urile producatorilor, le traduc si apoi le fac in Corel Draw dupa template-ul companiei (site-ul nu a mai fost updated de 5 ani, deci 571 de produse trebuie updated)
- uploadez fisele tehnice pe website
- fac update la produsele pe website
- ma ocup de newsletter-ul saptamnal
- fac ceva backend developing in WordPress
- ma ocup de crearea de grafici cum ar fi bannere, semnaturi mail, brosuri, carti de vizita sau orice altceva are nevoie compania (toate se fac in Corel Draw)
- ma ocup de campanii de marketing si social media cum ar fi Tiktok, Instagram, Facebook.

Despre mine : am 29 de ani, nu am facultate, am bacalaureatul, si ma pricep la toate cele enumerate mai sus, unde nu stiu, fac resereach si invat, dar pana acum nu a fost cazul decat la mici detalii. Este primul job in IT pe care il ocup in Romania.

Ce parere aveti?

Cu stima,
N
Hei, nu o sa iti placa ce o sa iti spun, dar ce faci tu nu este web development.
Esti platit ca si un VA ( Virtual assistant ).

De regula, international plata este de $5/ora ( x160 ore ) ar fi cam 4,000 RON brut.
Cat iei tu net este ok pentru ce faci.

Cei care fac web development adevarat  (frontend full stack) castiga de la $20 pe ora in sus.

Iti recomand calduros sa stai unde esti, si in timpul liber sa inveti un stack care sa-ti permita sa aplici altundeva peste 1-2 ani.
Ideal ar fi ceva bazat pe node.js.

Ce faci tu acum o poate face un indian cu $2/ora, deci este usor sa fii inlocuit. FOARTE usor.

Sper sa nu ai impresia ca iti zic asta din rautate, dar este realitatea.
Iti spun sincer ca sunt surprins ca primesti atat net.

Succes.

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 13:04, said:

Este super putin. Isi freaca mainile angajatorul ca (inca) mai gaseste astfel de fraieri. No offence initiatorului - sa nu se supere, dar asta e realitatea. Inca! Sper sa plece cat mai multa lume si astfel de angajatori sa nu mai gaseasca pe nimeni de angajat, la propriu! Sa ajunga sa iasa pe strada si sa opreasca trecatorii - "auzi, nu vrei sa muncesti?"
ASTA merita toti!
Cu ce descrii tu acolo, iei 2500-2700 de euro prin Irlanda. NET!
Salariul NU trebuie sa difere dupa zona. Mizeria asta de interpretare trebuie sa inceteze. Gazul, mancarea - costa la fel peste tot. Ce, ala din provincie vaneaza din padure?
Preturile la Lidl nu sunt la fel???
Benzina nu e la fel???
Daca in Bucuresti salariul e X, pai in Arad, Mizil, Lugoj ar trebui sa fie cu MAXIM 5% mai mic. Nu mai mult.
Un alt cretinism care trebuie abolit e salariul in functie de studiile superioare.

Asta e o alta mizerie, care nu a facut decat sa divizeze si mai mult societatea, si-asa praf.
Am o vaga impresia ca nu stii despre ce este vorba, dar tocmai ce ti-ai baut a doua cafea in pauza de pranz si ai gasit unde sa-ti versi nervii

Edited by victor29cr, 15 November 2022 - 13:17.


#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri.

prostituție ieftină!
(scuzați... adjectivul)

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 13:04, said:

Daca in Bucuresti salariul e X, pai in Arad, Mizil, Lugoj ar trebui sa fie cu MAXIM 5% mai mic. Nu mai mult.
Un alt cretinism care trebuie abolit e salariul in functie de studiile superioare.

Compania la care lucrez este prezenta si intr-un alt oras iar anul acesta in contractul colectiv de munca s-a pus conditie ca salariul minim pentru fiecare pozitie sa fie identic pentru cele doua orase (in trecut erau niste diferente de cateva sute de lei).

Cat priveste studiile...au cam inceput firmele, destul de timid ce-i drept, sa nu mai puna conditie de studii acolo unde nu au relevanta. Eu am primit oferta in IT cu disclaimer ca, daca nu fac dovada studiilor, voi fi impozitat cu acei 10%. Fratele meu lucreaza la o multinationala (marketing), doar cu bacalaureatul, si are 9000 lei salariu.

Edited by george_alexandru, 15 November 2022 - 13:21.


#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 george_alexandru, on 15 noiembrie 2022 - 13:20, said:

Compania la care lucrez este prezenta si intr-un alt oras iar anul acesta in contractul colectiv de munca s-a pus conditie ca salariul minim pentru fiecare pozitie sa fie identic pentru cele doua orase (in trecut erau niste diferente de cateva sute de lei).



Cat priveste studiile...au cam inceput firmele, destul de timid ce-i drept, sa nu mai puna conditie de studii acolo unde nu au relevanta. Eu am primit oferta in IT cu disclaimer ca, daca nu fac dovada studiilor, voi fi impozitat cu acei 10%. Fratele meu lucreaza la o multinationala (marketing), doar cu bacalaureatul, si are 9000 lei salariu.

Pai le-a ajuns la os lipsa de personal in zona aia considerata ca trebuie platita mai ieftin.
Sau (mai dezirabil) s-au revoltat aia de acolo. Ceea ce trebuia sa se intample de multa vreme...

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:21.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Avem un sindicat destul de agresiv, asa au obtinut. La fiecare noua negociere obtinem cate ceva. La nivelul meu, dpdv financiar nu e mare lucru, dar pentru cei cu salarii mici obtin beneficii importante.

E importanta prezenta unui sindicat (cand e pe bune, nu cum sunt alea politice, precum cel de la Metrorex) pentru ca poate pune presiune pe conducere.

Am mai lucrat in trecut la o banca, nu obtinusera ce am cerut. Au dat email sa votam daca declansam sau nu greva.

Edited by george_alexandru, 15 November 2022 - 13:25.


#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
si mie mi se pare ca nu prea faci web development, cum zici tu, ci munca de pakistanez. eu daca eram in locul lor te dadeam afara si angajam indieni cu 2$ sa-mi faca alea.

specializeaza-te pe un stack concret, adu valoare ($$$) si o primesti salariu corespunzator. e ok si generalist, dar trebuie sa stii multe chestii avansate din multe domenii care se cauta ca sa fii exploatat la adevarata voaloare, nu indienisme.

Edited by laffin, 15 November 2022 - 13:24.


#29
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 gushpi, on 15 noiembrie 2022 - 13:14, said:

prostituție ieftină!
(scuzați... adjectivul)

Nu cred ca ai de ce sa te scuzi, ca asta este.

E si vina multora ca accepta astfel de mizerii.

Drumul la aeroport poate fi gasit destul de usor pe gmaps.
Cine-si doreste, desigur.

Afara iei 2500 de euro bagand comenzi in SAP si sortand tichete in Zendesk, in plm! Sau bagand preturi in Oracle. Sau actualizand timpii de livrare in SAP la produse. Desigur, daca stii in ce tarisoara prietenoasa cu taxele sa te duci. Si cu 2 limbi straine si, cum altfel? - eternul dram de noroc!

Ruinati-va vietile si sanatatea prin RO, ce sa zic...

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:30.


#30
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

De curand, mai exact de 6 saptamani,..
Salariul meu este de 2900 lei...
În următoarele 18 săptămâni convinge-i cât de bun ești. Apoi negociază. Pune accent pe traducerea pe care o faci în plus și ptr care ar trebui să-ți dea încă 1ooo de lei lunar.
Mai mult nu cred că-ți pot da ptr. că nu ai diplomă și nu poți fi încadrat pe postul de IT (cu studii).

Edited by Mircel, 15 November 2022 - 13:37.


#31
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Mircel, on 15 noiembrie 2022 - 13:30, said:

convinge-i cât de bun ești. Apoi negociază.

Nu exista asa ceva nicaieri (nici afara).

Te plateste bine sau nu te plateste bine de la inceput. Vitejia la locu de munca e demna de....maxim o mentiune in sedinta.

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:33.


#32
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 neagu_laurentiu, on 15 noiembrie 2022 - 12:11, said:

Pai tu iti stii mai bine cheltuielile, tu esti in masura sa evaluezi, nu eu cu socotelile mele prin prisma salariului tau!


De ce conteaza asa mult cheltuielile? Eu nu cheltui mai mult de jumatate din salariu, si nu am de gand sa le spun ca vreau mai putini bani, din contra, ca ei imi platesc rezultatele, nu cheltuielile mele.

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 brenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri.

Calcul simplu de patron român:
2250+650=2900
2900*1,7=4930

4930 este minimul ce trebuie să produci tu ca să acoperi strict salariul tău și dările la stat.
Nu vorbim de alte costuri cu angajații (medicina muncii, SSM, căldură, chirie, amortizare echipamente, etc) sau ferească sfântul ceva profit pentru patron.

Produci de cel puțin 5000 de lei lunar?
Câte produse încarci pe site într-o zi? Ai ceva după care ești judecat evaluat?

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Din experienta personală, actualul loc de muncă e primul în care primesc mărire așa, că le-a venit lor sa-mi dea. Și, oricum, aia consistentă a venit după ce le-am pus pe masă oferta de la alții. Altfel, doar prin schimbare de joc am obținut creșteri serioase.

Dacă nu se urmărește promovarea în cadrul companiei, recomand schimbarea o dată la câțiva ani.

Edited by george_alexandru, 15 November 2022 - 13:37.


#35
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 cattavencu, on 15 noiembrie 2022 - 13:25, said:

Afara iei 2500 de euro bagand comenzi in SAP si sortand tichete in Zendesk, in plm! Sau bagand preturi in Oracle. Sau actualizand timpii de livrare in SAP la produse. Desigur, daca stii in ce tarisoara prietenoasa cu taxele sa te duci. Si cu 2 limbi straine si, cum altfel? - eternul dram de noroc!


Si tot "afara" platesti lejer 800-1000 Euro chiria lunar + transport in comun + multe altele. Esti "boier" , ce sa-ti spun..   Schimbi doar stapanul......

#36
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 DaculScoril0, on 15 noiembrie 2022 - 13:35, said:

Produci de cel puțin 5000 de lei lunar?
Câte produse încarci pe site într-o zi? Ai ceva după care ești judecat evaluat?

Ok, nu produce. Nu-i convine salariul, ca urmare pleaca afara.
Multa bafta patronului sa tzie socoteala ritmului plecarilor.

 Bogotta, on 15 noiembrie 2022 - 13:37, said:

Si tot "afara" platesti lejer 800-1000 Euro chiria lunar + transport in comun + multe altele. Esti "boier" , ce sa-ti spun..   Schimbi doar stapanul......

Dar angajatoru ala te-a valorizat de zece ori mai mult decat angajatoru de aici

Salariile nu sunt formate dupa chirii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Macar ai incercat sa vezi cum e?

 DaculScoril0, on 15 noiembrie 2022 - 13:35, said:


Calcul simplu de patron român:
2250+650=2900
2900*1,7=4930

4930 este minimul ce trebuie să produci tu ca să acoperi strict salariul tău și dările la stat.
Nu vorbim de alte costuri cu angajații (medicina muncii, SSM, căldură, chirie, amortizare echipamente, etc) sau ferească sfântul ceva profit pentru patron.

Produci de cel puțin 5000 de lei lunar?
Câte produse încarci pe site într-o zi? Ai ceva după care ești judecat evaluat?

Daca ideea ta de business produce putin, pai esti liber sa angajezi din familie, nu sa hingheresti pe altu, sub forma de "angajat".

Nu-i ca si cum orice antreprenor merita (sau trebuie) sa aiba angajati.

Edited by cattavencu, 15 November 2022 - 13:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate