Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

E salariul meu prea mic?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
brenhialis

brenhialis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2022
Va salut!

De curand, mai exact de 6 saptamani, am fost angajat de o companie romaneasca care se distribuie sisteme Smart Home (Antiefractie/Antiincendiu/s.a.m.d.) firmelor licentiate IGPR si ISU.
Domeniul este foarte dificil din punct de vedere tehnic, produsele fiind foarte complexe si cu specificatii nu prea des intalnite.

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri.

Postul pe care il ocup este de web developer si ma ocup si de sectiunea de marketing, mai exact :

- descarc fisele tehnice la zi de pe site-urile producatorilor, le traduc si apoi le fac in Corel Draw dupa template-ul companiei (site-ul nu a mai fost updated de 5 ani, deci 571 de produse trebuie updated)
- uploadez fisele tehnice pe website
- fac update la produsele pe website
- ma ocup de newsletter-ul saptamnal
- fac ceva backend developing in WordPress
- ma ocup de crearea de grafici cum ar fi bannere, semnaturi mail, brosuri, carti de vizita sau orice altceva are nevoie compania (toate se fac in Corel Draw)
- ma ocup de campanii de marketing si social media cum ar fi Tiktok, Instagram, Facebook.

Despre mine : am 29 de ani, nu am facultate, am bacalaureatul, si ma pricep la toate cele enumerate mai sus, unde nu stiu, fac resereach si invat, dar pana acum nu a fost cazul decat la mici detalii. Este primul job in IT pe care il ocup in Romania.

Ce parere aveti?

Cu stima,
N

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
ala e salariu de supermarket mai rasarit/lidl/kaufland....as zice ca nu esti prea bine platit. un muncitor la fabrica are inca vreo 1000 de ron in plus fata de tine, daca iei in calcul toate beneficiile. acum, tu nu faci munca lor fizica, in afara de partea cu tradusul pare un job destul okish, nu cunosc pe cineva care sa faca acelasi lucru, ca sa-ti zic cat e salariu.

Edited by bobitad, 15 November 2022 - 12:04.


#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
E relativ. Personal si mie mi se pare putin, dar depinde de mai multi factori.

In ce oras? Ce salarii dau alte job-uri asemantoare in orasul/zona in care lucrezi tu?

Edited by mynameismada, 15 November 2022 - 12:06.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,485
  • Înscris: 30.08.2017
Mi se pare forte mic salariul pentru ceea ce faci.

La mine (corporatie, Bucuresti), de exemplu, salariul minim pe companie pentru zona IT este de 6500 ron brut (adica vreo 3800 ron net). Adica un junior care face mai putine decat tine ia atat sau chiar mai mult.

Edited by george_alexandru, 15 November 2022 - 12:08.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbrenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Ce parere aveti?
Pai tu iti stii mai bine cheltuielile, tu esti in masura sa evaluezi, nu eu cu socotelile mele prin prisma salariului tau!

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2022 - 12:11.


#6
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
3500 minim ar trebui sa iei,rezonabil ar fii 4000.

#7
brenhialis

brenhialis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2022

View Postgeorge_alexandru, on 15 noiembrie 2022 - 12:07, said:

Mi se pare forte mic salariul pentru ceea ce faci.

La mine (corporatie, Bucuresti), de exemplu, salariul minim pe companie pentru zona IT este de 6500 ron brut (adica vreo 3800 ron net). Adica un junior care face mai putine decat tine ia atat sau chiar mai mult.

Zona Galati.
Alte salarii similare pleaca de la 4000 net.


#8
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
din ce perspectiva intrebi?
merit angajat? din ce ai descris, activitatea chiar daca pare complexa nu prea e si nici nu pare a cumula pe parcursul unei luni eforturi semnificativ (exceptie probabil partea de marketing).
beneficii angajator? din ce ai descris care e valoarea adaugata si obtinuta din munca ta? masurabil? cu ce argumente mergi sa-ti ceri o marire? poate compania sa sustina marirea aia?
conditii de trai? localitate, necesitati capacitatea zonei de a produce venituri mai mari, etc.

la toate astea tu poti sa-ti raspunzi.
daca esti capabil si activitatea de peste zi nu-ti e atat de solicitanta poti sa incerci versiunea de freelance pentru o parte din timp cat sa-ti rotunjesti veniturile.

Edited by Ursul_Polar, 15 November 2022 - 12:25.


#9
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
E bine! Continua sa faci bine cat mai multe sarcini si vezi din atitudinea sefilor daca e timpul sa ceri o marire. Atitudinea persoanelor din jur e barometrul.

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
nu e prea putin salariu ramas la sfarsit de luna, ci e doar prea multa luna ramasa la sfarsitul salariului

#11
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
Aplica si la alte companii si vezi ce salariu obtii din negociere, la urma  ceri companiei in care lucrezi marirea dorita.
Pare ca faci multe pentru putin. Cred ca mai trebuie sa renunti din unele atributii, mai ales cea cu marketingul.
Daca esti apostrofat , le spui ca nu mai ai timp si ca trebuie sa faci lucrari in alta parte findca nu iti ajung banii. Poate in felul asta se vor simti sa te recompenseze corect.

#12
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Primești un salariu foarte mic, raportat la complexitatea și nivelul de stres a activității pe care o desfășori. Oricum ai lua-o, banii ăia sunt o bătaie de joc. N-ar fi fost okay nici înainte de inflație, unde mai adaugi creșterea asta dementă a prețurilor.
Tind să cred că ești ținut așa neavând studii superioare, iar firma mizează pe faptul că dacă nu-ți convine, oricum nu-ți vei găsi ușor ceva asemănător, fiindcă vei intra în competiție cu alții care au studii superioare, ei fiind preferați. Cel mai mare avantaj pe care ți-l oferă postul ăla, e experiența profesională relevantă, într-un domeniu foarte căutat, în contextul socio-economic actual.

Edited by glassofwine, 15 November 2022 - 12:43.


#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View Postbrenhialis, on 15 noiembrie 2022 - 11:31, said:

Va salut!

De curand, mai exact de 6 saptamani, am fost angajat de o companie romaneasca care se distribuie sisteme Smart Home (Antiefractie/Antiincendiu/s.a.m.d.) firmelor licentiate IGPR si ISU.
Domeniul este foarte dificil din punct de vedere tehnic, produsele fiind foarte complexe si cu specificatii nu prea des intalnite.

Salariul meu este de 2250 lei net + 650 lei bonuri.

Postul pe care il ocup este de web developer si ma ocup si de sectiunea de marketing, mai exact :

- descarc fisele tehnice la zi de pe site-urile producatorilor, le traduc si apoi le fac in Corel Draw dupa template-ul companiei (site-ul nu a mai fost updated de 5 ani, deci 571 de produse trebuie updated)
- uploadez fisele tehnice pe website
- fac update la produsele pe website
- ma ocup de newsletter-ul saptamnal
- fac ceva backend developing in WordPress
- ma ocup de crearea de grafici cum ar fi bannere, semnaturi mail, brosuri, carti de vizita sau orice altceva are nevoie compania (toate se fac in Corel Draw)
- ma ocup de campanii de marketing si social media cum ar fi Tiktok, Instagram, Facebook.

Despre mine : am 29 de ani, nu am facultate, am bacalaureatul, si ma pricep la toate cele enumerate mai sus, unde nu stiu, fac resereach si invat, dar pana acum nu a fost cazul decat la mici detalii. Este primul job in IT pe care il ocup in Romania.

Ce parere aveti?

Cu stima,
N
Esti mai prost platit ca agentii de paza de la mine din pravalie care chiar ca nu fac nimic. Daca te intereseaza da-mi un CV pe privat

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Salarul e mic, insa nu asta e ideea. Tu tocmai ai intrat pe felia IT, la o varsta destul de inaintata. E foarte important la inceput sa intri in domeniu, apoi mai vezi.
Eu zic ca scopul tau e sa iti faci experienta, iar apoi sa cauti un job cu salar care sa-ti convina tie. Acum depinde si de oras. Daca esti la Cucuietii din Deal si nu ai altundeva unde sa mergi, asta e. Nu lua in considerare posturile de aici care iti zic ca lucrezi pe nimic sau esti sclav. Multi am inceput de jos si nu e nici o rusine.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai mai ... ai brut 3847 asa este ?
Adica aprox. 785 EUR
Pentru Romania si doar cu diploma bacalureat = esti parfum

Bonurile de masa sunt bonus Posted Image

#16
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
Nu conteaza cat iti dau ei.... tu munceste de cat primesti ! Evaluarea trebuie sa ti-o faci tu !
Daca vor sa fii mai eficient sa mai puna niste bani la salariu.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,485
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNaijax, on 15 noiembrie 2022 - 12:37, said:

Pai mai ... ai brut 3847 asa este ?
Adica aprox. 785 EUR
Pentru Romania si doar cu diploma bacalureat = esti parfum

Bonurile de masa sunt bonus Posted Image

In domeniul lui studiile superioare nu sunt obligatorii, însă nu îl califica pentru excepția de la plata impozitului pentru it-isti, dacă și firma îndeplinește condițiile.

Edited by george_alexandru, 15 November 2022 - 12:41.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu ai experienta in CV ptr ce faci acum, cam aia e, cel putin o perioada de proba.
Daca iti faci treaba bine, peste un an poti sa ceri o marire - posibil sa o primesti, sau sa nu mai aiba nevoie de tine, dar macar poti sa bagi in Cv experienta respectiva. Ce va conta la urmatorul angajator.
Nu esti prea tanar, dar nici prea batran, deci probabil o sa mai schimbi ceva angajatori in urmatorii 4-5 ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate