Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Galaxy A53 5G

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Am gasit ceva mult mai facil si util pentru captura ecran. La panoul lateral poti pune "selectie inteligenta" . Astfel poti alege din panoul lateral sa faci diferite capturi(in diferite forme), este foarte util pentru cine face capturi des,
Un mare minus pentru aplicatia de fisiere instalata de Samsung, nu vede toate folderele din telefon. Am vrut sa pun ton personalizat la SMS si nu-mi gasea folderul de tonuri pentru notificar, Am instalat Files de la google si am rezolvat. Traiasca Samsung cu multitudinea de aplicatii inutile, imi cam pare rau dupa vechiul telefon, un Nokia 6.2.
Si inca ceva, daca folositi cumva Here ca GPS(probabil ca si la altele), pentru a merge in limba romana trebuie ca in setarile telefonului sa bifati traducerea cu Google. Telefonul vine setat binenteles cu o traducere Samsung, care nu are limba romana.

Edited by CGDBZ, 30 November 2022 - 08:40.


#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu traducere, te referi la TTS, probabil (text to speech), pt ghidaj vocal la navigație. Și da, TTS-ul Google e superior.

#21
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Da, transformare test in vorbire(eu am meniul in romana), are doua optiuni, de la Samsung si Google. Cu Samsung nu merge ghidajul vocal la navigatie in romana. Am zapacit telefonul pana am reusit ca eu credeam ca este din aplicatia GPS.

#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostCGDBZ, on 30 noiembrie 2022 - 14:08, said:

Da, transformare test in vorbire(eu am meniul in romana), are doua optiuni, de la Samsung si Google. Cu Samsung nu merge ghidajul vocal la navigatie in romana. Am zapacit telefonul pana am reusit ca eu credeam ca este din aplicatia GPS.
Vezi la G Maps, la setări navigație la ghidaj vocal, parcă, că ai opțiune de a seta pe română, dar scrie acolo ceva de genul "pronunțare nume străzi" etc.

#23
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Crăciun fericit!
A instalat cineva gcam pe acest telefon?
Daca da, este mai buna fata de aplicația implicită?

#24
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
G Cam vine în completarea camerei implicite. Are plusuri și minusuri față de app implicită, precum și cea din urmă stă mai bine la unele capitole și mai prost la altele.

#25
shadow899

shadow899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2022
A primit cineva update-ul pe decembrie?

#26
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Salutare!
Eu zic sa nu va mai grabiti atat cu update.urile astea ca la mine de cand cu android 13 si one ui 5 am un lag pe video camera, se misca sacadat uneori, cand filmeaza lin cand sacadat, indiferent de rezolutie sau fps sau stabilitate maxima, nu pot face un video fara sa tremure de parca ramane in urma fata de miscarea mea si apoi revine, l-am si reformatat si degeaba, cred ca o sa fac downgrade.
Cineva a mai experimentat ceva probleme in urma update.ului ?

#27
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Al Sotiei, dupa update face figuri ecranul , se face negru si revine la normal.. doar dupa update-ul la 13...

Edited by StefanRO, 31 December 2022 - 01:45.


#28
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Numai la mine dureaza ceva pana face o poza  sau asa fac toate ? Nu prea poti surprinde ceva in actiune ca pana face el poza e gata actiunea...........

#29
Cristianbik

Cristianbik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2019
Si mie imi facea asa ceva dar nu mereu.
Oricum ca parere despre gama A de la Samsung, slaaab, foarte slabe modelele.
Eu am scapat de el, acum am un Note 10 Lite si desi e un Lite este cu mult peste cele din gama A ca am avut cateva.

#30
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
si eu am un a53 luat de nou si la fel dupa updateul la android 13 se misca greu, sacadat, camera la fel.

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Încearcă să-i dai un wipe cache partition. Vezi pe YT, cum se face. Sau chiar un factory reset, în ultimă instanță.

Mai poți instala și Galaxy app booster, din Galaxy Store.

Edited by Vlad_22, 10 February 2023 - 17:36.


#32
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008
Salut. Ce tip de incarcator sa cumpar pt a53?

#33
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Asta https://altex.ro/inc...ISEPTA800NWEGE/
Nu neaparat de acolo, de unde il gasesti mai ieftin.

#34
Michael_01

Michael_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2009
este un tel praf la fel ca toate de la marca asta.
sunt pline de bloatware si mai vin si cu marele ONE UI (o mizerie)
samsparc este la fel ca crAPPLE.
fac update-uri si strica multe.
in afara ca sacadeaza la orice aplicatie, culmea se lauda ca ARM se bate cu x86, pe ce planeta? in ce realitate? in ce aplicatie? nici macar in sms nu se poate lua cu un x86!!
am ajuns sa ma chinui sa apelez pe cineva in marea aplicatie numita telefon, lag-ul este enorm, pe bune suntem in 2023 si nokia era peste jegul de samsung?!
calitatea semnalului este epoca de piatra
azi 07.09 au stricat definitiv camera pentru poze la interior cu lumina artificiala.
stiam ca fac mizerii ca sa strice "softul" dar in halul asta?!
am smart-uri de 6 ani care sunt peste jeg-ul asta din 2022
cat trebuie sa mai acceptam produse de mana-10-a???
si nu incepeti cu "nu te-am pus sa cumperi asta". este un produs 2022 care se presupune a fi NOU/MODERN nu comparabil cu 1% dintr-un pc din 1994!!

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Culmea, că OneUI este unanim acceptat ca fiind cam cea mai bună interfață de Android, după cea stock, de pe Pixel.

Nu te lua la semnal, după liniuțele din bara de stare, musai... Sunt producători care exagerează cu nivelul semnalului, de fiind el fiind mai slab în realitate. Samsung îl arată așa cum e. Pentru a avea o imagine mai clară, se poate vedea în setări, la about Phone și Status, SIM status/network info, semnalul în -dBm. Este mult mai elocvent. Cu cât -dBm are valoare mai mică cu atât mai bine.

#36
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Cum merge 14 ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate