Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Google Pixel 6a

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#55
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021
Salutare, trec de la Samsung la Pixel 6A stiind ca nu este vreo racheta, doar doresc un Android curat. Intrebarea este daca stie cnv cum se configureaza e-sim. Am Digi care stiu ca nu merge si Very IT , merg acolo frecvent si stiu ca merge eSim la Very,prepay-ul de la WindTre. Procedura ma intereseaza daca stie cineva si daca in roaming merge Very care se muta pe Orange. Teoretic ar merge....deci procedura daca stie cnv sunt recunoscator. Inca nu a sosit telefonul si sunt in Ro inca. Multumesc !

#56
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Dacă sunteți persoane adulte, cu "răspundere" folosiți telefonul asta că telefon secundar, nu-l folosiți pentru muncă, pentru convorbiri importante. Se aude dar calitatea este frustrantă pentru 2023; e că și cum ai vorbi de pe Nokia 1100! Telefoanele care nu suportă VoLTE, HD Voice, etc. ar trebui evitate. Eu n-aș mai putea să vorbesc cum vorbeam acum 20 de ani. Când îl folosesc prima vorbă e "Inchide să te sun pe Whatsapp, că se aude mai bine"!

#57
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu te supăra, dar ești singurul atât de vocal cu problema asta. Nu l-am testat in zone cu semnal foarte prost, dar sincer, nu am sesizat vreo problema vs un Huawei nova 5t ce suporta volte. Ba prima oară când am vb cu soția a fost că sună mai clar vocea ei(ea îl folosește). Am sa revin când vom merge la drum lung și prin zone de munte.

Edited by t-balt, 14 December 2022 - 22:45.


#58
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 t-balt, on 14 decembrie 2022 - 22:44, said:

Nu te supăra, dar ești singurul atât de vocal cu problema asta. Nu l-am testat in zone cu semnal foarte prost, dar sincer, nu am sesizat vreo problema vs un Huawei nova 5t ce suporta volte. Ba prima oară când am vb cu soția a fost că sună mai clar vocea ei(ea îl folosește). Am sa revin când vom merge la drum lung și prin zone de munte.
Nu toata lumea foloseste Orange si locuieste in mijlocul unui oras mare. SE AUDE dar in comparatie cu telefoane din 2021-2022 cu volte  e diferenta mare. E suficient de grav incat sa ma reintorc la samsung?! Nu. si nu tot timpul, mai ales seara. Este inteligibil dar nu este .....HD cu adevarat!
LE
Vad ca unii isi pun problema bateriei; ei vor avea si alta problema; lipsa 5G daca au de gand sa-l tina pana vor avea problema cu bateria. Eu o sa-l tin intre 6 si 8 luni asta e media mea; nu-mi fac probleme

Edited by echoshoworacle, 15 December 2022 - 01:11.


#59
addorian85

addorian85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2022
La cat de mult folosesc eu telefonul nu pot sa ma plang de nimic, nici de semnal si nici de baterie.
Semnalul nu este exceptional, daca ma uit doar la iconita din dreapta sus, dar cand vorbesc cu cineva, se aude clar, fara intreruperi (testat doar la oras)
Bateria tine destul, chiar o zii intreaga, mai si raman cu 30% sau poate chiar mai mult. Putea sa se incarce mai repede, dar nu ma deranjeaza asa de mult. cand stiu ca plec undeva, imi pun la incarcat pt 10-15 minute si de foarte multe ori este suficient cat sa ma tina pana ajung acasa.
La pretul asta nu imi pare rau, ca mi am luat. Face poze bune imi place ca e stock android.
Nu imi plac deloc telefoanele Huawei, Realme, Xiaomi ... desi sunt sigur ca sunt bune, it's a personal taste.

#60
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021
Eu il folosesc un Italia momentan, dar si in Ro nu am avut probleme cu semnalul. La wifi pierde semnalul doar daca ai datele mobile activate. Se muta pe datele mobile atunci cand conexiunea este mai buna, mai stabila decat pe WiFi. Try it. Deci nu are problema la wifi.

#61
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Eu, pe Digi, în lipsa VoLTE, cu vocea pe 2G, mai primesc câte o notificare de apel pierdut.

#62
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021
Pe digi am primit si eu avand alt telefon , samsung performant si in zona cu semnal foarte bun. De obicei in zone aglomerate. Poate antena suprasolicitata si da ocupat celui care suna. Nici  eunu puteam suna chiar daca imi  arata semnal bun chiar. E problema de digi...prezinta 4G su au LTE.

#63
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Nu e nici o problema la Digi pe Samsung in doi ani n-am ratat nici un apel! La Digi vocea vine prin 4G la telefoanele Samsung.

#64
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021
Deci experienta mea avand Samsung dar nu numai  , de nenumarate ori am avut apeluri pierdute sau nu am putut initia apeluri pe DIGI. Vb de centrul orasului Pitesti unde am  avut aceste probleme , numai acolo. Cred ca este o antena si 50k utilizatori DIGI pe ea. Nu ma contrazic spun ce patesc. DIGI este de rahat pt ca nu am vazut pana acum 4G  mai mult de 10% din timp, 90% numai LTE.Acum sunt in IT si cu 4G se misca Pixel-ul de rupe.Cand ai conexiune  si aplicatiile ruleaza mai bn, descarca cu viteza date. DIGI doar pe fibra se descurca. Nu am sarit de 750mb/s miciodata.

#65
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

 SADIQ, on 12 decembrie 2022 - 23:20, said:

Salutare, trec de la Samsung la Pixel 6A stiind ca nu este vreo racheta, doar doresc un Android curat. Intrebarea este daca stie cnv cum se configureaza e-sim. Am Digi care stiu ca nu merge si Very IT , merg acolo frecvent si stiu ca merge eSim la Very,prepay-ul de la WindTre. Procedura ma intereseaza daca stie cineva si daca in roaming merge Very care se muta pe Orange. Teoretic ar merge....deci procedura daca stie cnv sunt recunoscator. Inca nu a sosit telefonul si sunt in Ro inca. Multumesc !

Vezi ca a lansat digi de curand e-sim, doar ca merge doar un -e-sim si o cartela fizica...

#66
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 SADIQ, on 29 decembrie 2022 - 22:17, said:

Deci experienta mea avand Samsung dar nu numai  , de nenumarate ori am avut apeluri pierdute sau nu am putut initia apeluri pe DIGI. Vb de centrul orasului Pitesti unde am  avut aceste probleme , numai acolo. Cred ca este o antena si 50k utilizatori DIGI pe ea. Nu ma contrazic spun ce patesc. DIGI este de rahat pt ca nu am vazut pana acum 4G  mai mult de 10% din timp, 90% numai LTE.Acum sunt in IT si cu 4G se misca Pixel-ul de rupe.Cand ai conexiune  si aplicatiile ruleaza mai bn, descarca cu viteza date. DIGI doar pe fibra se descurca. Nu am sarit de 750mb/s miciodata.
Așa merge la mine indoor, mai exact in baie unde fereastra e minusculă. E adevărat, merge așa doar de câteva luni. Înainte vreo septe-opt ani a stat constat la viteză....ADSL

LE
Luați-va telefoane compatibile cu toate tehnologiile oferite de către operatorul vostru. E păcat să nu profitați de ele; 5G(când o fi...) VoLTE, VoWiFi, e-sim, etc.

Mie mi-ar placea să am același număr de telefon pe două SIM-uri...

#67
_Cristian1948

_Cristian1948

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.01.2023
Este diferența între camere fata de 6? Am un Vivo x60 pro și vreau să trec pe 6a.

#68
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Pe 6a, in app camera, exista Motion mode/ motion pan ?

#69
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
@ cristian - nu știu cum face poze pixel 6, eu am 6a și Huawei p50pro. Deocamdată, pozele cu 6a, sunt foarte bune, peste așteptări! Tonuri de culoare foarte bune, pe timp de zi, foarte ok, pe timp de noapte - mai bine decât mă așteptam, puțin sub p50 pro. Încă nu am căutat defectele in detaliu. In mare, extrem de apropiat de Huawei. Huawei se descurca mai bine la procesarea pozelor la persoane. 6a - cum scriu și cei de pe net, pare să aibă o camera din liga superioara de preț, e foarte buna.

@ sclaud - nu am văzut așa opțiuni. Setările sunt minime. Faci poza și cam atât. Huawei avea light painting, modul pro - unde poți seta tot ce vrei manual sau semi-automat etc. 6a, face poza și cam atât. Le potrivește bine, peste așteptări,in sensul bun.chiat și modul de noapte, e ok.

#70
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Am vazut si eu intre timp: 6a nu are tab-ul Motion in app Camera :(
Am anulat comanda din cauza asta.
Ma voi orienta spre un 7 pro

#71
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
@ Sclaud - doar pentru Motion, nu cred ca are rost. Din ce vad in prezentare are Long Exposure (poate merita) si Action Pan (Pan - efect). Action Pan - din ce am vazut, nu le prea nimereste, ce focalizeaza iese blurat, nu doar in jurul subiectului. Cam in toate exemplele am vazut ca Action Pan da rateuri !
Am vazut si aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pLJkEvJVoHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- la minutul 13, cu mingea, iesi si mingea blurata, tare. Poza e compromisa, se poate scoate dupa aia cu Photo Unblur, cine stie .... Dar pare distrusa poza.

Dar, Pixel 7 Pro
1. - e de 2 ori si ceva mai scump ! Pentru, poate ceva mai buna calitate foto, discutabila.
2. - ai tele - daca conteaza. La cat tele are, prefer sa iau un vechi point-and-shoot Sony cu mine, cu vreo 30x optic, extrem de mic, daca cred ca o sa am nevoie sau un bridge camera si impac mai multe
3. - Pixel - pare inca un telefon nefinisat. Fast Charging slab/inexistent, unii zic probleme semnal, 5G probleme, etc. Se aduna, si tot pare nefinisat
4. - foarte multe persoane tot acuza ca se crapa lentilele de la camera la 7 si 7 Pro din senin. Cine stie ?!
5. - e din sticla, zic eu mai fragil ca 6a in caz de soc
6. - pe partea foto, e mult de vorbit. 6a - e foarte sharp la mine, proceseaza imaginile bine, la modul portret vroiam mai mult si o nuanta mai Vivid la peisaje, imi place tonul mai cald in poze, gen Canon (depinde de gusturi). Pixel 7 Pro - are un ton mai rece si decat 6 Pro, spre telefoane Samsung, o tenta albastruie, care nu imi place, nu este reala. Pixel zic ca o potriveste mai bine cu 6a.

Bateria la 6a, se incarca greu, tare, 2 ore, poate 3 ore. Dar tine, peste 1 zi. La P50 Pro se duce bateria repede, dar se si incarca extrem de rapid, acolo SuperCharge.

Deci .... cred ca e mai ok 6a. Doar pentru Motion, nu cred ca are rost. Cred ca si UWA este mai bun 7 Pro, asta ar fi un motiv. Cred ca la UWA 7 Pro > 7 si destul de mult mai bun decat 6a. Inca nu am testat cum e 6a la asta.

Edited by lopi, 10 January 2023 - 02:22.


#72
dejavu

dejavu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
În continuare nu exista suport pentru volte si Wi-Fi call în România pentru telefoanele pixel?
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate