Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rata de transfer NAS proasta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Salutare,
Nefiind foarte cunoscator in ale retelisticii, va rog un ajutor.
Am un NAS mai vechi, Thecus N5200 care are cuplate in raid5 3 discuri, doua WD RED 5400 2TB si un seagate mai vechi 2TB 7200rpm. RAID-ul e healthy. Interfata SATA a HDD e SATA 3 dar NAS-ul stie doar SATA2. Oricum, rata de transfer la discuri e undeva pe la 150-180MB/s din ce mai vad pe net. NAS-ul e cuplat pe ethernet 1GBPS intr-un router mesh TP-LINK X50 iar eu cu laptopul sunt legat la acel router. Acel router e legat si la WAN prin ETH 1GBPS in routerul de fibra al providerului.  Win11 raporteaza viteza WIFI constant peste 1500Mbps, dar de multe ori e pe la 2000. Speedtest raporteaza 500-550Mbps. Cu toate astea, cand fac un transfer catre NAS, viteza nu sare de 18MBps (raportata de total commander), nici prin transfer SMB1/windows sharing, nici prin FTP. In timpul transferului, tab-ul WIFI din task manager abia daca urca la 140-150Mbps. Nu lucrez cu fisiere mici si multe, fac prelucrari pe fisiere VR180 sau 360 si am doar fisiere mari. Dupa cum mi se pare mie, ar trebui sa mearga mai repede. Unde naiba poate fi gatuirea? Multumesc.

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
in primul rand ai net 1 Gbps pe WAN, rata de transfer in Wifi e mica....acolo e gatuirea. De ce nu folosesti doar cabluri?

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Abonamentul de net e 600Mbps, de aceea nu urca spre 1G. In wifi am 1500-2000Mbps in panoul de informatii wifi, cum e mica? Task managerul in wifi raporteaza 500Mbps cand fac test pe speedtest.net si 150Mbps cand copiez fisiere pe NAS. Nu pot pune cabluri, mai ales pe laptop.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpisoiu2, on 10 noiembrie 2022 - 08:43, said:

Oricum, rata de transfer la discuri e undeva pe la 150-180MB/s din ce mai vad pe net.
Pune-o la jumate. Seagate-ul s-ar putea duce pe la 100MB/s, dar WD-urile alea pe 5400 in niciun caz nu trec de 90 MB/s.

De asemenea viteza pe Wi-Fi, e cam jumate din cea din specificatii, E o chestie legata de modul de functionare si daca e vorba de un sistem mesh mai scade iarasi - din cauza transferurilor intre unitatile Mesh - cu cat sunt mai mulet device-uri conectate, viteza scade.

O alta chestie, confunzi se pare Mbps cu MB/s - Total Commander da viteza in MB/s nu Mbps.

Dar in mod normal ptr o retea gigabit ar trebui sa ai cam 60-80MB/s transfer.

As verfiica si cablurile folosite sa fie de calitate.

#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Ok, jumate, tot ar trebui sa fie peste 18MBps cat vad eu pe TC.
Jumate si din WIFI, e spre 1000Mbps. Nu ar trebui sa am degradari inter-mesh, sunt legat cu laptopul pe deco-ul pe care e legat si NAS-ul prin cablu.
Nu confund. La transfer TC am specificat 18MBps si task manager raporteaza 150Mbps. ( https://www.softperf....php?article=10 )
Este un singur cablu pe traseul laptop-NAS, e un cablu nou, scurt, de 30cm, facut de fabrica, nu sertizat de mine.
Singura banuiala care o mai am eu e insusi implementarea RAID din NAS, cred ca N5200-le ala are in spate un proc de cacao cu memorie putina. Dar nu ma pricep prea bine la ele si nu stiu exact ce e in spatele lor.

Edited by pisoiu2, 10 November 2022 - 09:53.


#6
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
De test renunta la cam orice cablarie si leaga direct NAS_ul la laptop prin cablu, fara wifi, fara router, fara nimic.
Fa-i un test asa.
1000 Mbps =125 MB/s
E faza cu bit si byte, parca, 1 byte e format din 8 biti  (8 de 1 si 0)

#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Buna idee, mersi. O sa incerc asa. Stiu diferenta intre bit si byte, programez si microcontrollere printre altele.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpisoiu2, on 10 noiembrie 2022 - 08:43, said:

WD RED
Pai asta e un disc SMR. Si scade viteza de scriere foarte mult cand e in situatia sectoarelor suprapuse partial.

#9
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Cam aceeasi viteza o am si la citire, nu e diferenta mare....

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
N5200 are un Celeron M, un procesor care are aproape 20 de ani vechime, cam aia e tot ce poate.

#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007

View Posttheionutzradu1991, on 10 noiembrie 2022 - 10:43, said:

De test renunta la cam orice cablarie si leaga direct NAS_ul la laptop prin cablu, fara wifi, fara router, fara nimic.

Acuma am descoperit ca placa mea din laptop e 10/100, deci nu pot face un test relevant. Oricum, sansele sunt de 99% sa fie NAS-ul de vina. Tot i-a venit vremea de inlocuit de batran ce e, am luat altul, un qnap ts-653d.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate