Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consolidare scara beton nou turnata - intrados intre 5 si 8 cm

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alingirbea

alingirbea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2022
Salutare ,

Casa noua, p+e , scarile din beton s-au facut dupa constructia propriu zisa.
Nu au fost lasate mustati in placa de sus , sau in caramida, s-au facut gauri de aprox 10 cm si s-au bagat cupoane de fier ,de care s-a legat restul armaturii.Armarea cu 2 randuri de fier, primul de jos de 10 , al 2 lea de 8. Distanta intre plase nu cred ca i mai mare de 3cm
Mentionez ca in placa de la partier, fierul nu este prins, dintr- o neatentie, s-a trecut cu tevi de incalzire in pardoseala, si turnat sapa peste.
DIn cauza unor constrangeri, dar mai mult neatentie a meseriasului , intradosul scarii are in unele portiuni doar 5 cm ( la primele 3 trepte) iar in rest intre 7 si 8 cm.
Din ce m0am documentat , intradosul ar trebui sa aiba minim 40mm la metru orizontal (3m lungimea scarii  -12 cm intradosul).
Scarile nu sunt pe o lungime foarte mare , podetul are 70 cm, primul tronson aprox 2m, iar al 2 lea cam 1.80.

Intrebarea este : cum as putea consolida scara, ca sa nu prezinte vre-un pericol .
Ma gandeam la un picior de caramida portanta la podet/platforma, si caramida sub primele 3 trepte + teava rectangulara de 4,5mm carne sub podet, care se reazama pe caramida peretilor laterali de la casa scarii, eventual si bare longitudinale din placa de sus , care sa se sustina pe teava de sub podet.

Atasate sunt pozele, ma puteti ajuta cu niste sugestii va rog ?

Multumesc!

Attached Files



#2
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Îmi pare rău că trebuie să-ți dau vești proaste!
Problema este grea, dar nu din cauza riscului de a se rupe scara (acesta este cert!) ci pentru că soluțiile de remediere sunt foarte scumpe.
Din acestă cauză, cred, nu ai avut prea multe răspunsuri până acum.
Era bine dacă puneai întrebarea pe forum înainte de a turna scara.

Nu este bine că ai turnat scara peste șapă - așa ceva nu se face! La solicitări mari șapa crapă și scara alunecă.
Nu este bine că nu ai pus mustăți din placa de parter - de fapt trebuia dintr-o grindă de fundare! La cutremur scara glisează peste șapa - acolo ai probabil 2.5 - 3 tone de beton - forța de inerție este fantastică la mișcările de cutremur.
Nu este bine că ai pus cupoane în peretele de cărămidă - ele sunt bune doar să țină cofrajul la turnare, nicidecum să susțină scara de beton!
Nici cupoanele prinse în placa de la etaj nu sunt de mare folos dacă nu ai folosit acore chimice, corect utilizate!
Unul sau mai multe picioare puse sub scară ar trebui sprijinite pe placa de la parter - nu pe șapă și rezolvă doar solicitarea statică (să nu cadă scara sub propria greutate sau cu 2, 3...5 oameni + mobilă). Dar aceste picioare nu rezolvă alunecarea scării în caz de cutremur, cât de mic ar fi el! Scara va aluneca spre spațiul din parter, cărămizile vor ceda iar picioarele se vor apleca.

Acum, înțelept ar fi să vorbești cu un structurist.
Dacă nu ai curaj să demolezi scara, POATE, o soluție următoarea:
1. spargi doar prima treapta, apoi șapa cu atenție și  elimini (secționezi) traseele de încălzire în pardoseală, apoi fixezi cu ancore chimice cupoane în placa de parter, aceste cupoane le prinzi de armătura expusă a primei trepte și torni din nou prima treaptă. Apoi refaci traseele de încălzire și torni șapa, cu banda perimetrală.
2. pui 3-4 picioare de susținere pe conturul scării, pe lângă perete (beton armnat sau profile metalice) și închizi tot spațiul de sub scară cu diafragme de beton armat, prinse cu ancore chimice în betonul scării și în cel al plăcii (nu șapa) de la parter. Eventual, în zona mai înaltă, poți lăsa o deschidere pentru o ușă micuță. Ai avea astfel un spațiu de depozitare...

Dacă demolezi scara, tot nu scapi de pasul 1.

Oricum, așa n-o poți lăsa!
Vorbește cu un structurist și asigură-te că „meșterii” au înțeles soluția lui și o aplică întocmai!
Eventual, cheamă structuristul la fiecare etapă - cofrare, armare, turnare.

Toate cele bune și, încă o dată, îmi pare rău pentru situația în care ești!

Edited by Pafarist, 01 November 2022 - 17:08.


#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
"initiator" - ai fost astazi in locatia respectiva? mai este scara la locul ei?
Doar ce am aflat ca a fost un mic cutremur si direct la scara ta m-am gandit.

#4
alingirbea

alingirbea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2022
Pafarist, mersi frumos pt timpul acordat si raspunsul detaliat. Intradevar a fost o serie de decizii negandite si ignorate la momentul potrivit, de la traseul tevilor, pana la decizia de a turna scara din beton, intial am zis ca fac din lemn, pana am aflat de preturile enorme.
Din pacate e destul de dificil de eliminat acele tevi, pt ca sunt foarte multe, distribuitorul de la parter se afla chiar sub scara. Chiar daca nu le elimin, sa pun cupoane intre tevi, daca sparg cu atentie,nu cred ca e chiar ok sa torn beton ul pe tevi, probabil vor crapa. Picioare in dreptul podetului as putea pune direct pe placa dupa ce sparg sapa, ca tevi sunt putine , si pe langa perete.
Principala problema din punctul meu de vedere, ar fi alunecarea in fata, de care zici, la care trebuie sa gasesc o solutie viabila. Nu sunt structurist si nici constructor, dar nu vad sa se rupa scara sub propria-i greutate,  faptul ca e destul de subtire o face ceva mai usoara, iar fier este destul, nu stiu daca 4 cm de beton in plus ar fi facut o diferenta majora.
Sam , n-am fost, maine merg, dar la noi abia s a simtit cutremurul, si daca vad ceva dubios, e motiv in plus sa o inlocuiesc - desi meseriajul zice sa stau linisit.(imi este ruda)

#5
alingirbea

alingirbea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2022
M-am mai gandit la o varianta, daca e sa demolez ceva, ma gandesc la primul tronson doar, si sa-l fac din lemn masiv, nu cred ca ar fi o problema sa se sprijine pe sapa, eventual si prins in perete. Podetul si ultimul tronoson sa ramana din beton, la care voi adauga picioare din caramida si metalice. e o varianta de mijloc, si cred ca ar fi nevoie de un cutremur mai serios sa fie probleme.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postalingirbea, on 04 noiembrie 2022 - 23:30, said:

...intial am zis ca fac din lemn, pana am aflat de preturile enorme.
Din pacate ...
Mai bine făceai din lemn. INCA nu ai aflat cât de scumpa e scara asta a ta, din beton.
Din păcate.

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am vazut niste constructii noi si majoritatea aveau scara interiora din teava rectangulara si imbracata in lemn. Mi-au placut, se vad bine, ceva de genul asta:
Attached File  preview_48433.jpg   329.84K   28 downloads
Binenteles, poti sa o faci astfel incat sa imbraci si contra-treapta si sa nu se mai vada ca este din metal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate