Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Macbook pro M1 sau M2

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
C0tilli0n

C0tilli0n

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2021
Salutare,

Intentionez sa cumpar primul meu Macbook. Deocamdata m-am uitat doar la cele de 13". Nu stiu sigur daca sa inclin spre cele cu procesor M2.
Primul gand ar fi sa ma orientez spre un Macbook de 13" cu procesor M1 si SSD de 512 gb. La momentul actual o sa il folosesc pentru internet, scris (word, excel, etc), ceva call-uri online. Nu vad sa il folosesc in viitorul apropiat pentru editare video sau jocuri.

Tinand cont de diferentele de pret oare merita sa aleg un Macbook cu procesor M2. Dar oare sa fac un upgrade de la M1 la M1 Pro sau M1 Max?
Nu ma pricep foarte bine si nu stiu care sunt diferentele de performanta.

Mentionez ca detin un desktop si automat pot folosi monitorul, tastatura mouse-ul si cu Macbook. Am si un hard extern de 2TB.

Orice sfat este bine venit.
Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E ok M1 pt nevoile tale.

#3
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
Dacă ai bani de MBP M2, cumpara-l. Dar și M1 este ok și performant.

Edited by December, 26 October 2022 - 16:50.


#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
daca iei m2 minim cu 512 gb si 16 ram, daca cumperi m1 nu conteaza, cu toate ca recomand  16 gb.
m2 cu 256 are doar un ssd si se misca mai incet lar w/r decat m1, chiar daca cpu este mai rapid.

#5
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Daca amintesti de word, excel mai ai cosmaruri cu windows. Poti sa le uiti. Trebuie sa stii ca exista microsoft office pentru macos dar nu ca cel din windows si in nici un fel pe sculele astea nu se poate rula windows (sau se poate rula complicat in masina wirtuala windows arm care nu e windows-ul normal) pentru ca nu permite infrastructura (acele procesoare m nu au arhitectura x86-32 biti sau x64-64 biti).

#6
C0tilli0n

C0tilli0n

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2021

 paul_bh, on 26 octombrie 2022 - 18:37, said:

Daca amintesti de word, excel mai ai cosmaruri cu windows. Poti sa le uiti. Trebuie sa stii ca exista microsoft office pentru macos dar nu ca cel din windows si in nici un fel pe sculele astea nu se poate rula windows (sau se poate rula complicat in masina wirtuala windows arm care nu e windows-ul normal) pentru ca nu permite infrastructura (acele procesoare m nu au arhitectura x86-32 biti sau x64-64 biti).

Ce aplicatii sunt pe Macos similar word excel?

#7
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Ramai la primul gand, pro si max e pentru altceva. m1 si 512 e suficient la ce spuneai ca il vei folosi. Oricum iti va mai trebui si un adaptor cu mai multe tipuri de porturi (si aici nu fi zgarcit, ia ceva mai bun) ca sa poti folosi perifericele tale. Si o sa vezi ca o sa mai cjmperi si alte accesorii.
El il folosesc cu ecranul inchis (clamshell) si folosesc un monitor extern, tastatura si mouse pe bluetooth si legat la curent. Practic e un desktop, foarte rar il folosesc ca latop efectiv. Nu are ventilator, nu face zgomot etc

#8
Mi3rcur1

Mi3rcur1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.06.2022
Este arhisuficient M1, nu te va dezamăgi din niciun pct de vedere.

#9
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

 C0tilli0n, on 26 octombrie 2022 - 19:12, said:


Ce aplicatii sunt pe Macos similar word excel?

Suita iWork (Pages, Numbers si Keynotes) este echivalentul Microsoft ofice in macOS. Este software proprietar Apple, asa cum Office e al microsoft si licenta e gratuita. Au functionalitati putin diferite, dar daca vrei sa le folosesti te vei obisnui.

#10
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010

 Mondeo, on 26 octombrie 2022 - 17:19, said:

daca iei m2 minim cu 512 gb si 16 ram, daca cumperi m1 nu conteaza, cu toate ca recomand  16 gb.
m2 cu 256 are doar un ssd si se misca mai incet lar w/r decat m1, chiar daca cpu este mai rapid.

Confirm. Ori m2 cu 521gb , ori m1.
Peste ambele ar fi m1pro/m1 max.

 C0tilli0n, on 26 octombrie 2022 - 19:12, said:

Ce aplicatii sunt pe Macos similar word excel?

Ai si MS Office pe macOS. Sau LibreOffice, NeoOffice, OpenOffice, iWork etc.

Edited by kvlq, 27 October 2022 - 14:58.


#11
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

 C0tilli0n, on 26 octombrie 2022 - 19:12, said:


Ce aplicatii sunt pe Macos similar word excel?
iWork.

#12
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 C0tilli0n, on 26 octombrie 2022 - 19:12, said:



Ce aplicatii sunt pe Macos similar word excel?

Numbers.
Dar poți folosi și google sheets. Eu am ms office instalat pe MacBook pro m1 și merge totul Ok.

#13
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Si eu sunt interesat de achizitia mac pentru internet , office si alte dracii de genul acesta
exclus jocuri respectiv editare video
credeti ca 8 gb ram nu sunt suficienti ?

#14
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
@sanuap - am eu mm pro m1 8gb de anul trecut din ianuarie (aproape 2 ani). Totul ok pentru ce vrei tu.

#15
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Postsanuap, on 01 decembrie 2022 - 13:47, said:

Si eu sunt interesat de achizitia mac pentru internet , office si alte dracii de genul acesta
exclus jocuri respectiv editare video
credeti ca 8 gb ram nu sunt suficienti ?
Da, 8GB este în de ajuns. Dar poți alege și 16GB. Poți alege MacBook Air dacă ai buget restrâns. Că îți permiți financiar, îți recomand
MacBook Pro.

#16
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
La MBP recomand sa eviti 13". Cel de 14" este cel mai ok, sau daca ai buget mai mare, atunci 16".
Daca nu, ramai la Air M1. Sau M2 dar cu 512GB neaparat.

#17
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
La ce zici tu ca-l vei folosi un M1 Air este suficient, in functie de buget poti opta 16GB (recomand), 512GB (eventual). M1 Pro de 14" pentru office este un lux dar sigur daca-ti permiti de ce nu ...

Edited by MD, 22 December 2022 - 13:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate