Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina lovita in parcare Audi Q3 gri

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
In dimineata zilei de ieri in jurul orei 8h40 mi-a fost lovita masina parcata in Bucuresti pe Valea Argesului in jurul orei 08h15 de catre un Audi Q3 gri cu numar de inmatriculare B-xx-xRR unde din pacate nu stiu inca x-urile. Sunt multe camere in zona si politia poate sa gaseasca masina (daca o sa vrea asta). Era condusa de o doamna cu gluga neagra. Din pacate nu pot pune pozele aici dar in curand ma duc la politie. Daca cineva a vazut ce s-a intamplat sau stie masina (care acum ar trebui sa fie zgariata pe partea dreapta fata sau eventual deja bagata in service), ii multumesc anticipat de ajutor!

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
mergi direct la politie, ce mai stai? au si trecut alea 24h...

#3
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Ca un sfat daca vrei sa-l primesti. Nu stiu ce ai observat pe imaginile de care vorbesti, insa daca masina respectiva a fost parcata in acea zona, ia-o la pas la noapte, cat si maine mai inspre dimineata pana in ora de plecare 08:40. Ca poate sta pe acolo si atunci pleaca la serviciu. Asta ca sa te duci la Politie la sigur. Ca altfel, pierzi timpul degeaba.

Edited by althea, 25 October 2022 - 12:58.
nu e voie


#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Mihaitza07, on 25 octombrie 2022 - 12:55, said:

Ca un sfat daca vrei sa-l primesti. Nu stiu ce ai observat pe imaginile de care vorbesti, insa daca masina respectiva a fost parcata in acea zona, ia-o la pas la noapte, cat si maine mai inspre dimineata pana in ora de plecare 08:40. Ca poate sta pe acolo si atunci pleaca la serviciu. Asta ca sa te duci la Politie la sigur. Ca altfel, pierzi timpul degeaba.
Pierzi timpul degeaba daca crezi ca aia mai parcheaza acoloPosted Image

#5
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Doamne, doamne....
Politia are acces la baza de date a celor de la DRPCIV si ii lua 2 minute unui politist sa puna 3 filtre, marca Audi, modelul Q3 si ultimele 2 litere din numar "RR" si astfel gasea imediat masina, proprietar, adresa, tot.
Nu ti trebuie martori , odata ce exista inregistrari video.
De ce nu te ai dus de ieri la politie ?

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vezi ca este o perioada limita de raportare dupa care iti iei amenda. Daca vrei sa invoci faptul ca nu ai vazut lovitura pana cand te duci la politie, ai grija ce spui pe acolo...
Sti vorba aia: "si f... si cu banii luati"?
Eu, sa fi fost in locul tau, eram de mult la politie.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 yekun, on 25 octombrie 2022 - 14:01, said:

Nu ti trebuie martori , odata ce exista inregistrari video.
De ce nu te ai dus de ieri la politie ?
Inregistrarile video sunt doar indicii, ei trebuie sa probeze fapta.

#8
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Da, ei, politistii, trebuie sa probeze fapta, nu initiatorul topicului.
Si daca mie,  primul lucru care imi trece prin cap e ca in urma acelei acrosari vopseaua fiecarei masini va fi contaminata cu vopseaua celeilalte masini, lucru care probeaza "fapta" coroborat cu acele " indicii", sunt convins ca si politistilor, care asta fac toata ziua, le trece prin cap asta.

E vb de o tamponare, nu de vreo crima cu premeditare, ce atatea probe sunt necesare ?

#9
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005

 yekun, on 25 octombrie 2022 - 14:01, said:

Doamne, doamne....
Politia are acces la baza de date a celor de la DRPCIV si ii lua 2 minute unui politist sa puna 3 filtre, marca Audi, modelul Q3 si ultimele 2 litere din numar "RR" si astfel gasea imediat masina, proprietar, adresa, tot.
Sper sa fie asa cum zici tu.
Am patit ceva oarecum asemanator in 2008, venisem in Iasi, cu o masina imprumutata Posted Image, sa mergem la Iulius Mall. Am lasat masina in parcarea de vis a vis (facultatea de chimie cred). Cand ne-am intors am gasit masina cu bara spate sparta, autor disparut. Langa masina ne astepta un bun samaritan, vazuse incidentul - un Peugeot galben 206 cc, cu numar de Iasi - retinuse doar partial numarul - facuse pocinogul. El saracul, martorul, cica ar fi incercat sa sune si la 112 dar l-au luat aia la suturi cu "de ce se baga daca nu e masina ta?!".
Am fost apoi la onor politia Iasi, dat declaratie completa in care am pus si datele furnizate de martor, fara prea mari sperante dar macar ptr a obtine dovada ptr reparatie.
Am reparat masina pe banii mei, iar de la politia Iasi dupa nu stiu cate luni ne-a sunat cineva cu milogeala ca daca nu vrem sa ne "retragem" (ce o fi insemnand si asta) declaratia ptr ca ei nu au gasit masina cu pricina. L-am refuzat dar nici nu am mai fost cautati apoi.

Ma intreb cate 206 cc erau in Iasi atunci ca sa nu o poata gasi pe aia?
Banuiesc ca un soi de baza de date aveau si atunci!

Edited by gelublabla, 25 October 2022 - 15:26.


#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ce inseamna ti-a lovit masina?

#11
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008

 abac, on 25 octombrie 2022 - 15:52, said:

Ce inseamna ti-a lovit masina?

Inseamna ca atunci cand a iesit din parcare tanti s-a urcat peste  bara/farul masinii mele.

 Mihaitza07, on 25 octombrie 2022 - 12:55, said:

Ca un sfat daca vrei sa-l primesti. Nu stiu ce ai observat pe imaginile de care vorbesti, insa daca masina respectiva a fost parcata in acea zona, ia-o la pas la noapte, cat si maine mai inspre dimineata pana in ora de plecare 08:40. Ca poate sta pe acolo si atunci pleaca la serviciu. Asta ca sa te duci la Politie la sigur. Ca altfel, pierzi timpul degeaba.

Nu cred ca sta acolo, a venit la 6h30 dimineata si a plecat pe la 8h15

 adip1962, on 25 octombrie 2022 - 14:05, said:

Vezi ca este o perioada limita de raportare dupa care iti iei amenda. Daca vrei sa invoci faptul ca nu ai vazut lovitura pana cand te duci la politie, ai grija ce spui pe acolo...
Sti vorba aia: "si f... si cu banii luati"?
Eu, sa fi fost in locul tau, eram de mult la politie.

Nu toata lumea da o tura pe langa masina la fiecare 12h ca sa vada daca este nelovita. AStazi am observat ca-i lovita.
Masina era in parcare nemiscata de 3 zile. Sunt perioade cand o las si mai mult daca sunt plecat in delegatie, concediu, etc... Presupun ca timpul pentru care se acorda penalizarea se scurge din momentul in care misti masina din parcare dar si asta mi se pare o prostie pentru ca daca esti lovit in partea dreapta sansele sa vezi lovitura sunt foarte mici daca tu ajungi la masina din stanga si pleci cu ea. Poate sa dureze 2-3 zile pana sa-ti dai seama ca-i lovita.


In filmare m-a amuzat un mosulica care chibita pe acolo si se uita cum nu se descurca tanti sa iasa din parcare, cand a vazut ca m-a lovit a facut pasul mare instant. Tanti asta a facut un du-te vino 2 minute intregi in timp ce-mi scirjelea bara, au trecut cel putin 3-4 persoana in timpul asta si nici unul nu a zis nimic si nu s-au gandit sa lase un bilet cu nr inmatriculare, spirit civic 0.

Edited by cucur, 25 October 2022 - 16:13.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu stiu sigur si am scris asta.
Fa tot ce poti sa ajungi la politie cat mai devreme. Incearca sa gasesti femeia si sa o determini la o amiabila. Daca nu vrea te va costa mult, fara martori, sa demonstrezi ca ea a fost de vina. SI cu martori se poate ajunge la proces... Si iti pierzi nervii si sanatatea, pana se finalizeaza.

#13
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Iti vei recupera banii de la BAAR, dar tot trebuie sa faci plangere la politie. Vei avea nevoie de adeverinta lor la dosar.
https://www.baar.ro/fpvs/

Edited by trid_ovi, 25 October 2022 - 16:32.


#14
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 cucur, on 25 octombrie 2022 - 16:03, said:

Inseamna ca atunci cand a iesit din parcare tanti s-a urcat peste  bara/farul masinii mele.

mi se pare o prostie pentru ca daca esti lovit in partea dreapta sansele sa vezi lovitura sunt foarte mici daca tu ajungi la masina din stanga si pleci cu ea. Poate sa dureze 2-3 zile pana sa-ti dai seama ca-i lovita.



Pai cam multe ti se par tie prostii, parca scrie prin codul ala rutier ca trebuie sa verifici masina inainte sa pleci cu ea.
Tu nu te uiti la cauciucuri ?  Daca ai pana, pleci asa cu masina ?

#15
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008

 yekun, on 25 octombrie 2022 - 19:14, said:


Pai cam multe ti se par tie prostii, parca scrie prin codul ala rutier ca trebuie sa verifici masina inainte sa pleci cu ea.
Tu nu te uiti la cauciucuri ?  Daca ai pana, pleci asa cu masina ?

Ma faci sa fac un poll ca sa vedem cati soferi fac turul masinii inainte de a pleca cu ea.

Daca ai pana ai sa vezi ca masina este inclinata inainte de a te urca la volan, apoi daca ai pana si nu esti complet pe alta lume o sa-ti dai seama din primii 5 metri de condus, nemaipunand la socoteala ca majoritatea masinilor fabricate in ultimul deceniu au senzori de presiune.

#16
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 adip1962, on 25 octombrie 2022 - 14:05, said:

Vezi ca este o perioada limita de raportare dupa care iti iei amenda. Daca vrei sa invoci faptul ca nu ai vazut lovitura pana cand te duci la politie, ai grija ce spui pe acolo... Sti vorba aia: "si f... si cu banii luati"? Eu, sa fi fost in locul tau, eram de mult la politie.
Ce grija sa aiba. In data X am parcat masina pe strada Y, in data Z, revenind la masina am constatat ca este avariata... apoi in functie de situatie detaliezi situatia si indiciile cu privire la vinovat, inteleg ca ai o filmare unde se vede o masina marca X modelul Y culoarea Z parcand langa tine, faci si poza cu avaria si eventual schimbul de vopsea... dar in lipsa unui numar de inmatriculare si mai ales un schimb de vopsea cei de la politie nu te vor ajuta decat cu o dovada de reparatie ca sa nu ai probleme in viitor.

 cucur, on 25 octombrie 2022 - 16:03, said:

Inseamna ca atunci cand a iesit din parcare tanti s-a urcat peste bara/farul masinii mele.  
Dar ce Ferrari ai daca a reusit cu un Q3 sa se urce pe masina ta?

 cucur, on 25 octombrie 2022 - 16:03, said:

Nu toata lumea da o tura pe langa masina la fiecare 12h ca sa vada daca este nelovita. AStazi am observat ca-i lovita. Masina era in parcare nemiscata de 3 zile. Sunt perioade cand o las si mai mult daca sunt plecat in delegatie, concediu, etc... Presupun ca timpul pentru care se acorda penalizarea se scurge din momentul in care misti masina din parcare dar si asta mi se pare o prostie pentru ca daca esti lovit in partea dreapta sansele sa vezi lovitura sunt foarte mici daca tu ajungi la masina din stanga si pleci cu ea. Poate sa dureze 2-3 zile pana sa-ti dai seama ca-i lovita.  
Teoretic tu nu risti nimic aici, declari data si ora la care ai observat avaria. Din punctul lor de vedere de la acel moment decurg cele 24 de ore in care trebuie sa declari. Nu cred ca vor incerca sa faca astfel de mizerii daca n-ai niste rafuieli cu ei si asta e momentul sa se razbune pe tine.

 cucur, on 25 octombrie 2022 - 16:03, said:

In filmare m-a amuzat un mosulica care chibita pe acolo si se uita cum nu se descurca tanti sa iasa din parcare, cand a vazut ca m-a lovit a facut pasul mare instant. Tanti asta a facut un du-te vino 2 minute intregi in timp ce-mi scirjelea bara, au trecut cel putin 3-4 persoana in timpul asta si nici unul nu a zis nimic si nu s-au gandit sa lase un bilet cu nr inmatriculare, spirit civic 0.
E de inteles de ce "mosilica" si-a vazut de treaba... n-are chef sa fie hartuit de politisti si eventual de faptuitor.
Am asistat si eu mici lovituri, primul instinct a fost sa ma fac remarcat ca l-am vazut ca a atins masina, in speranta ca se simte si lasa un bilet. Bilet n-am lasat eu ca "martor", mai ales ca era vorba de atingeri si lovituri mici, fara transfer de vopsea, greu de dovedit ca provin de la atingerea aceea sau erau deja acolo. Si de multe ori pe masina celui banuit nu era nici o urma, asa ca mi-as fi complicat viata inutil implicandu-ma in ceva ce doar suspectez, nu sunt sigur, si nici dovezi fizice nu prea sunt.
De vreo doua ori mi-a atins cineva masina chiar de fata cu mine, o atingere fina care n-a lasat urme, in unul din cazuri a fost contact plastic la plastic, plasticul acela negru de pe masini SUV aflate la bara fata/spate sau pe la aripi la roti (carenaj). Vinovatii nici n-au observat, sau daca au observat si-au vazut de drum, eu m-am uitat ca nici vinovatul nici eu nu avem urme si mi-am vazut de drum.

 adip1962, on 25 octombrie 2022 - 16:11, said:

Nu stiu sigur si am scris asta. Fa tot ce poti sa ajungi la politie cat mai devreme. Incearca sa gasesti femeia si sa o determini la o amiabila.
Asta e solutia. Indiferent ca o gasesti tu sau politia (slabe sanse, dupa cum am spus, in lipsa unui numar de inmatriculare si a unui schimb de vopsea), cel mai ok e sa faci amiabila.

 trid_ovi, on 25 octombrie 2022 - 16:31, said:

Iti vei recupera banii de la BAAR, dar tot trebuie sa faci plangere la politie. Vei avea nevoie de adeverinta lor la dosar. https://www.baar.ro/fpvs/
Nu se incadreaza la BAAR, ala e pentru accidente cu autor identificat dar neasigurat RCA, sau pentru accidente mortale sau cu victime si cu autor neidentificat.
Ceea ce nu e cazul aici.

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 yekun, on 25 octombrie 2022 - 14:01, said:

Doamne, doamne....
Politia are acces la baza de date a celor de la DRPCIV si ii lua 2 minute unui politist sa puna 3 filtre, marca Audi, modelul Q3 si ultimele 2 litere din numar "RR" si astfel gasea imediat masina, proprietar, adresa, tot.
Nu ti trebuie martori , odata ce exista inregistrari video.
De ce nu te ai dus de ieri la politie ?
Te duci la sectia de politie si instantaneu toata sectia ...ia pozitia de drepti in fata ta si te rezolva in 5 minute.

 yekun, on 25 octombrie 2022 - 15:10, said:

Da, ei, politistii, trebuie sa probeze fapta, nu initiatorul topicului.
Si daca mie,  primul lucru care imi trece prin cap e ca in urma acelei acrosari vopseaua fiecarei masini va fi contaminata cu vopseaua celeilalte masini, lucru care probeaza "fapta" coroborat cu acele " indicii", sunt convins ca si politistilor, care asta fac toata ziua, le trece prin cap asta.

E vb de o tamponare, nu de vreo crima cu premeditare, ce atatea probe sunt necesare ?
Ce varsta ai,te uiti prea mult la filme

#18
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 florinellll, on 26 octombrie 2022 - 05:38, said:


Te duci la sectia de politie si instantaneu toata sectia ...ia pozitia de drepti in fata ta si te rezolva in 5 minute.


Ce varsta ai,te uiti prea mult la filme

Nu ia nimeni poziția de drepți, doar își face treaba polițistul căruia i a fost repartizata reclamația ta.
E ceva banal să verifici o mașină cu date incomplete.

De ce tragi concluzia asta, că aș fi eu mic și că stau toată ziua cu nasul în televizor, doar pt că ție nu ți a dat prin cap soluția aia ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate