Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Și dacă este o sculă bună?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Salut

Ce spuneți de această cameră care fimează 4k?
https://www.emag.ro/...ASACEgLdzPD_BwE
În Altex sunt camere la 150 lei care filmează 4k.
Ați cumpărat careva acest produs?

Repet o întrebare pe care am mai adresat-o pe forum:cum verific că filmează 4k?Cu ce soft analizez filmul făcut pt a vedea daca este 4k?Că nu se face asta din ochi.

Edited by ccc190577, 23 October 2022 - 15:41.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
oricum nu vezi așa că?puteau scrie 8k sau chiar kk dacă era adevărat

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Vezi ca e pe youtube cineva care a cumparat mai multe camere de genul ala. Concluzia a fost ca-s niste gunoaie, filmeaza 720p maxim fullHD cu putine cadre pe secunda.
Apoi le-a desfacut - in interior era un webcam legat cu sarme.....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PK3tBQraDA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinel, 23 October 2022 - 16:08.


#4
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postflorinel, on 23 octombrie 2022 - 16:05, said:

Vezi ca e pe youtube cineva care a cumparat mai multe camere de genul ala. Concluzia a fost ca-s niste gunoaie, filmeaza 720p maxim fullHD cu putine cadre pe secunda.
Apoi le-a desfacut - in interior era un webcam legat cu sarme.....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PK3tBQraDA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi că se vând pe emag?

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Sa imi fie cu pardon ca intreb, dar nu ma pricep.

Camera de vlogging HD de 48MP si 4.0K ?
Cine face vlogging in 4K ?
Inteleg sa narezi o filmare 4K, dar aia nu e vlogging.

Mie imi misoase a teapa.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Da` tu vezi de cine sunt vandute pe emag?
Denumirea companiei: YIWUSHI HENGHA DIANZISHANGWU SHANGHANG
Adresa Sediului Social: Room 204, No. 1, Building 3, Duantou Village, District 3, Jiangdong Street, Yiwu City, Zhejiang, China
Cod unic de inregistrare: 92330782MA28EQAL09
Resedinta fiscala: Room 204, No. 1, Building 3, Duantou Village, District 3, Jiangdong Street, Yiwu City, Zhejiang, China

Noi incercam sa te ajutam, aici.
Daca stii tu mai bine si esti hotarat sa arunci banii pe un gunoi care pare "profi" si are specificatii de top la 700 lei - chiar te rog, cumpara, apoi fa-ne aici un review, sa crape ciuda in noi de ce scula ti-ai luat  la 10% din pretul unui device care are real specificatiile alea....

Din descriere, semne de intrebare:
- Nota: Aceasta descriere a fost tradusa automat in limba romana. .........................De ce?
- Zoom digital 16x si obiectiv cu unghi larg.......................Adica zoom digital (de rahat) si o lentila care se ataseaza pe obiectivul principal, distorsionand la greu imagine si reducand lumina care ajunge in aparat.
- Functie WIFI si camera web. .......................Pai da, aici straluceste - ca asta e, web cam....
- Sfaturi calde: (1) Camera video este conceputa pentru amatori, nu pentru fotografie profesionala......................Adica sa nu ai vreo asteptare de vreo calitate, ca e pentru amatori,si, se stie, amatorii accepta orice...


Specificatii:
- dimensiuni   -
- greutate -
- continut pachet  -
-sensibilitate ISO   -
- dimensiune senzor imagine  -
- rezolutie video   -
-zoom optic   -
etc.
Da, specificatii de top, intr-adevar...

Edited by florinel, 23 October 2022 - 17:06.


#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
In ziua de azi orice tel de 500 de lei filmeaza 4k. deci nu vad de ce camera aia de 700 de lei ar fi ceva fake.
Evident ca nu va avea calitate de DSLR dar 4k nu ar fi ceva iesit din comun

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Calitatea se plateste Posted Image

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Mai bine ar fi daca initiatorul ar face un topic in care sa spuna frumos ce isi doreste, la ce va folosi, in ce conditii va utiliza si in ce buget vrea sa se incadreze.
Din (al doilea deja) topicul deschis pare doar ca are o apetenta mare pentru plasticuri care arata "profi" si atat.

#10
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Dupa rezolutia imaginii stii daca e 4K. Daca este 3840 x 2160 pixeli e 4K, daca e mai putin nu e. Poti verifica cu orice program care arata info sau properties, Windows Media Player de ex.

Dar rezolutia imaginii nu e totul, Calitatea obiectivului si marimea senzorului conteaza. Daca aparatul filmeaza cu toata suprafata senzorului sau face crop iar conteaza. Daca filmeaza "true 4K nativ" sau face upscalling. Daca filmeaza RAW (fara sharpening sau contrast boost) sau daca ai setari manuale (diafragma, expunere, balans alb etc.) E complicat. :)

In principiu 4K real, nu gasesti ieftin, poate GoPro. Altfel camere dedicate (Canon EOS C, RED, Blackmagic, ARRI etc.)

Telefonul meu filmeaza 4K, la fel si una din camerele Canon, dar nu as numi asta 4K. Calitatea imaginii nu e suficient de buna.

#11
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View PostGUP, on 23 octombrie 2022 - 17:18, said:

Dupa rezolutia imaginii stii daca e 4K. Daca este 3840 x 2160 pixeli e 4K, daca e mai putin nu e. Poti verifica cu orice program care arata info sau properties, Windows Media Player de ex.

Dar rezolutia imaginii nu e totul, Calitatea obiectivului si marimea senzorului conteaza. Daca aparatul filmeaza cu toata suprafata senzorului sau face crop iar conteaza. Daca filmeaza "true 4K nativ" sau face upscalling. Daca filmeaza RAW (fara sharpening sau contrast boost) sau daca ai setari manuale (diafragma, expunere, balans alb etc.) E complicat. Posted Image

In principiu 4K real, nu gasesti ieftin, poate GoPro. Altfel camere dedicate (Canon EOS C, RED, Blackmagic, ARRI etc.)

Telefonul meu filmeaza 4K, la fel si una din camerele Canon, dar nu as numi asta 4K. Calitatea imaginii nu e suficient de buna.
Bun atunci zi dacă acest Panasonic este bun: Aparat foto digital Panasonic Lumix DMC-FZ300
Nu am acum mai mult de 2500 lei.Am cumpărat altceva și atâți bani mai am.
Am discutat în Altex cu vânzatorii,am zis vreau pt interviuri și să mă vad de la 1m de cameră,nu sa filmez de la 3 m de ea.Mi-au spus că am nevoie de ceva care filmează cu unghi larg.
E bună asta?
Nu mi-au recomandat Canon dslr niciunul,că nu sunt pt filmări ci pt poze.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Man, daca esti lejer cu banii si nu-ti pare rau ca-i dai aiurea, ia-ti ce vrei tu ca nu conteaza.
Altfel, daca esti din clasa medie, cumpara ceva de pe olx, la 1/3 sau 1/4 din pret. Nu da banii pe asa ceva ca nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.
Daca aia 2500 lei sunt singurii tai bani, fa altceva cu ei, nu-i baga in "tehnologie" perisabila.
Daca esti profesionist si scoti bani din asta, nu cred ca ar trebui sa ceri sfaturi pe forum.

Stiu pe cineva care a strans 4 ani de facultate bani, pentru ca mai apoi dupa ce a iesit pe salariu si-a luat un Canon EOS nustiudecare. Bazat la vremea lui, dar care dupa cativa ani nu mai valora nimic.
Stiu, marketingul asta te face sa crezi ca fara o camera 4k nu poti sa traiesti, insa e .. marketing. Crede-ma ca nu ai nevoie de asa ceva.

#13
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Cumpara ce vrei tu, online, din Romania.
ORICE vrei tu.
Probezi 14 zile, faci retur.

Verificare 4K: orice player video iti afiseaza caracteristicile fisierului.
Verificare la ochi - da, chiar asa se face, filmezi chestii cu detalii foarte mici, in conditi de lumina perfecte.
Verificare pe net - cauti reviewuri ale camerei aleia. Bineinteles, daca este o chinezarie 100% chinezeasca, nu vei gasi.
Verificare de bun simt: da, o camera 4K poate sa coste 150 de lei. Dar filmeaza fix de 150 de lei, adica janghina.,

#14
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View Postccc190577, on 23 octombrie 2022 - 16:47, said:

Vezi că se vând pe emag?
Pe bune... Nu ai ce face cu banii ?  Daca vrei ceva de calitate, incearca sa cumperi o scula de la un brand recunoscut, nu un noname care umfla megapixelii din pix

#15
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postmaccip, on 23 octombrie 2022 - 18:19, said:

Man, daca esti lejer cu banii si nu-ti pare rau ca-i dai aiurea, ia-ti ce vrei tu ca nu conteaza.
Altfel, daca esti din clasa medie, cumpara ceva de pe olx, la 1/3 sau 1/4 din pret. Nu da banii pe asa ceva ca nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.
Daca aia 2500 lei sunt singurii tai bani, fa altceva cu ei, nu-i baga in "tehnologie" perisabila.
Daca esti profesionist si scoti bani din asta, nu cred ca ar trebui sa ceri sfaturi pe forum.

Stiu pe cineva care a strans 4 ani de facultate bani, pentru ca mai apoi dupa ce a iesit pe salariu si-a luat un Canon EOS nustiudecare. Bazat la vremea lui, dar care dupa cativa ani nu mai valora nimic.
Stiu, marketingul asta te face sa crezi ca fara o camera 4k nu poti sa traiesti, insa e .. marketing. Crede-ma ca nu ai nevoie de asa ceva.

Zi atunci ce sa iau.Cu telefonul nu îmi place nu am unghi larg de aproape,5 oameni nu încap în cadru.
Acel panasonic este bun?
Asta Panasonic Lumix DMC-FZ300

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Te dai 2 pasi mai in spate si economisesti 2000 lei.
Nu cred ca castigi 2000 lei intr-un mod mai usor decat sa te dai dou pasi in spate. Nici dansatorii de top nu castiga banii astia asa de usor.

Daca tot iei, ia ceva subacvatic si portabil, ca face ceva in plus fata de telefon.
Olympus TG-6, am dat 1000 lei pe el pe olx, dar acum vad ca-i 1500 lei si nu as da atat pe el.
E mic, subacvatic, rezistent, nu "se scoala" obiectivul sa trebuiasca sa fie protejat. Il arunci in rucsac si il ai cand ai nevoie de ceva mai bun decat telefonul.
Face 4k? Nu cred si nu ma intereseaza.

Cat crezi ca o sa stai cu burlanul aia la gat? 2 zile maxim, dupa care te plictisesti si ajungi tot la telefon.

#17
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postmaccip, on 23 octombrie 2022 - 19:45, said:

Te dai 2 pasi mai in spate si economisesti 2000 lei.
Nu cred ca castigi 2000 lei intr-un mod mai usor decat sa te dai dou pasi in spate. Nici dansatorii de top nu castiga banii astia asa de usor.

Daca tot iei, ia ceva subacvatic si portabil, ca face ceva in plus fata de telefon.
Olympus TG-6, am dat 1000 lei pe el pe olx, dar acum vad ca-i 1500 lei si nu as da atat pe el.
E mic, subacvatic, rezistent, nu "se scoala" obiectivul sa trebuiasca sa fie protejat. Il arunci in rucsac si il ai cand ai nevoie de ceva mai bun decat telefonul.
Face 4k? Nu cred si nu ma intereseaza.

Cat crezi ca o sa stai cu burlanul aia la gat? 2 zile maxim, dupa care te plictisesti si ajungi tot la telefon.
Telefonul zica ca scoate full hd.
Totusi,sunt momente când bagă purici și dispar brusc.
Nu afecteaza imaginea deloc,DAR EU ÂI VAD.
Cum îi scot,ca la alții de pe facebook și youtube nu văd problema asta?
Am telefonul defect?

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postccc190577, on 23 octombrie 2022 - 20:05, said:

Totusi,sunt momente când bagă purici și dispar brusc.
Nu afecteaza imaginea deloc,DAR EU ÂI VAD.
Esti AI si vrei sa inveti ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate