Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Crearea inutila a oamenilor pacatosi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
221 replies to this topic

#37
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,690
  • Înscris: 06.03.2021

View PostMarianG, on 23 octombrie 2022 - 16:10, said:

Daca la inceput a existat doar El. Apoi cumva a creeat ingerii, parte din ei au cazut, iar unul in mod special a venit idei crete in Eden.
Intrebarea mea, de unde raul? Omul in Eden nu avea nevoie de acest contrast. Ingerii de ce au avut aceasta nevoie ?

Lucifer căzuse cu mult timp înainte de Eden. În el s-a dezvoltat acea mândrie și aroganță cum că el e cea mai frumoasă făptură creată de Dumnezeu și s-a îngâmfat în inima lui, probabil că Dumnezeu l-a creat pe om, ca să-l pună la încercare pe Lucifer... însă Lucifer n-a trecut testul, i-a păcălit pe primii oameni și automat toată creația a căzut împreună cu ei.
Acum el (Lucifer), e dumnezeul acestei lumi... "toată lumea zace în Cel Rău", ai uitat?!

Acum, de ce permite Dumnezeu toate astea, nu știm?! Însă e posibil ca existența noastră să fie legată de căderea lui Lucifer...

Oricum, Dumnezeu în omnisciența și omnipotența Sa, știe ce face, El este Creatorul tuturor lucrurilor și Dătătorul vieții... noi, ca simple ființe efemere și extrem de limitate trebuie să fim bucuroși că existăm, că ne bucurăm de viață, că vedem, auzim, gustăm, mirosim, simțim... nu e bine să ne răsculăm împotriva Creatorului pentru că nu înțelegem noi niște aspecte care țin de omnisciența și omnipotența Ființei Eterne, Celui PreaSfânt...

#38
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,466
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 24 octombrie 2022 - 14:54, said:

Acum el (Lucifer), e dumnezeul acestei lumi... "toată lumea zace în Cel Rău", ai uitat?!

Povesti vanatoresti inventate de inselatori.
Cum sa zaca toata lumea in cel rau ?
Zace in rautate, nu in cel rau.
Mai sunt si probleme de traducere.
Uneori raul e personificat , de parca e o constinta aparte de a omului.
Nu exista fiinte malefice fara corp ,
Creatorul  a oferit si posibilitatea cunoasterii binelui si raului in gradina Eden, iar omul a considerat ca e placut si de dorit sa cunoasca si sa faptuiasca raul.

Edited by Paco_ste1, 24 October 2022 - 15:36.


#39
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

p u la si religia ;)



#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostPaco_ste1, on 24 octombrie 2022 - 14:36, said:

Nu fratele meu, nici una din cele doua presupuneri .
Insa inspiratia divina e ceva aparte.
Cand constinta e curata si cauta adevarul , sigur primeste si raspunsul.
Cum e sa fii atins de divinitate?

#41
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View PostPaco_ste1, on 24 octombrie 2022 - 09:37, said:


Omul a cautat metode de a se dezvinovati, si astfel a inventat pe Diavol/lucifer , Satana. In realitate nu exista o entitate/fiinta cu acest nume.Dar Dumnezeu ingaduie aceasta idee tocmai pentru a lua de pe constinta omului povara vinovatiei.
Corect e sa isi asume omul aceasta responsabilitate si sa primeasca iertarea divina ca un act de bunatate din partea Lui.
Sa tot atribui altuia responsabilitatea actiunilor si ideilor e chiar demonic .
Noi stim ca un om face rau findca e  jigodie, nu ca altcineva il ispiteste, insa jigodia va cauta sa se dezvinovateasca de faptele sale atribuind  faptele si urmarile faptelor sale ispitirilor din afara propriei constinte.

Maturizarea/desavarsirea  consta in asumarea totala a urmarilor  deciziilor proprii. Nici macar cand cineva te minte, findca ai obligatia sa verifici din mai multe surse informatia.

Citeste biblia si ai sa vezi ca inclusiv Iisus are treaba cu Satana care l mituieste in desert. Tu ești unul din aia care atunci când se simte încolțit și nu mai are argument împotriva ateilor muta poarta mai încolo. O sa rad pe cinste de tine, daca mai faci odata asta.

Așadar ești un crestin mincinos.

#42
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
El nu a zis ca e crestin ci doar ca e inspirat de divinitate...

#43
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022

View Postastf123, on 24 octombrie 2022 - 17:10, said:



Citeste biblia si ai sa vezi ca inclusiv Iisus are treaba cu Satana care l mituieste in desert. Tu ești unul din aia care atunci când se simte încolțit și nu mai are argument împotriva ateilor muta poarta mai încolo. O sa rad pe cinste de tine, daca mai faci odata asta.

Așadar ești un crestin mincinos.

Matale citiși Biblia? Ia arată-ne și nouă unde scrie că Dumnezeu a creat răul?

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postheartu, on 24 octombrie 2022 - 14:54, said:

Lucifer căzuse cu mult timp înainte de Eden. În el s-a dezvoltat acea mândrie și aroganță cum că el e cea mai frumoasă făptură creată de Dumnezeu și s-a îngâmfat în inima lui, probabil că Dumnezeu l-a creat pe om, ca să-l pună la încercare pe Lucifer... însă Lucifer n-a trecut testul, i-a păcălit pe primii oameni și automat toată creația a căzut împreună cu ei.
Acum el (Lucifer), e dumnezeul acestei lumi... "toată lumea zace în Cel Rău", ai uitat?!
Normal ca inainte de Eden, aia e si partea din problema propusa.
Raul si-a gasit loc in lucrarea Creatorului.
Dar sa ne intoarcem o secunda la "cea mai frumoasa faptura".
Ingerii dupa cine au fost creati ?
Ce alte fapturi a mai creeat Dumnezeu inainte de ingeri ?

Cand ai o singura scula, neavand alta este normal sa poti spune ca este cea mai buna pe care o ai.
Apoi, daca omul a fost facut sa il testeze Lucifer, ne intoarcem la ce am spus eu prima data, "pacatosi utili", iar viata si pacatul nu mai sunt despre noi.
Dumnezeu l-a creat pe om naiv. Omul cu handicap, Luci cu avantaj, ca deja avea un meci experienta cu Divinitatea.

#45
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022

View PostMarianG, on 24 octombrie 2022 - 17:41, said:

Normal ca inainte de Eden, aia e si partea din problema propusa.
Raul si-a gasit loc in lucrarea Creatorului.
Dar sa ne intoarcem o secunda la "cea mai frumoasa faptura".
Ingerii dupa cine au fost creati ?
Ce alte fapturi a mai creeat Dumnezeu inainte de ingeri ?

Cand ai o singura scula, neavand alta este normal sa poti spune ca este cea mai buna pe care o ai.
Apoi, daca omul a fost facut sa il testeze Lucifer, ne intoarcem la ce am spus eu prima data, "pacatosi utili", iar viata si pacatul nu mai sunt despre noi.
Dumnezeu l-a creat pe om naiv. Omul cu handicap, Luci cu avantaj, ca deja avea un meci experienta cu Divinitatea.

Ne arăți și nouă unde scrie în Biblie că Dumnezeu a creat răul? Pe Lucifer, adică. Sau Satana. Sau un înger care a devenit rău.

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
In care din ele ?

#47
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022
În care vrei tu.

#48
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View PostHubciniG, on 24 octombrie 2022 - 17:40, said:



Matale citiși Biblia? Ia arată-ne și nouă unde scrie că Dumnezeu a creat răul?

Altul care atunci când întra intr o conversatie nu o citește de la primul topic la ultimul.
NU AM ZIS CA DUMNEZEU E RESPONSABIL CA DIAVOLUL A AJUNS RĂU, AM ZIS CA DEȘI A VĂZUT IN VIITOR CA FACE DOAR PROSTII SI E ICORIJIBIL, L À CREAT IN CIUADA ACESTOR LUCRURI.

Mai incearca. :)

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostHubciniG, on 24 octombrie 2022 - 17:52, said:

În care vrei tu.
In care vreu eu Dumnezeu fie e prost, orb sau malefic.
Cine le-a creat pe toate ? Dumnezeu ? Pe cale de logica crestina, Dumnezeu a creat raul.

Dumnezeu a zis: „Să dea pământul vieţuitoare după soiul lor; vite, târâtoare şi fiare pământeşti după soiul lor.” Şi aşa a fost.
Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune.


Cum de nu l-a vazut pe "cel rau" ?
Ingerii nu au luat nastere de la sine asa cum a facut El.
Ingerii sunt un proiect esuat. Omul este un proiect esuat, ca Diavolul a facut tot cum a vrut el, iar noi am intrat in pacat.
Dar, cine sunt eu sa ma cert cu "design inteligent" ?

Edited by MarianG, 24 October 2022 - 18:05.


#50
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022

View Postastf123, on 24 octombrie 2022 - 17:53, said:



Altul care atunci când întra intr o conversatie nu o citește de la primul topic la ultimul.
NU AM ZIS CA DUMNEZEU E RESPONSABIL CA DIAVOLUL A AJUNS RĂU, AM ZIS CA DEȘI A VĂZUT IN VIITOR CA FACE DOAR PROSTII SI E ICORIJIBIL, L À CREAT IN CIUADA ACESTOR LUCRURI.

Mai incearca. :)

Dar unde scrie că l-a creat pe ăla de zici tu? Pe ăla responsabil cu răul, care nu era dar a devenit responsabil cu răul.
Ia fă-ți matale temele, vino cu citatul biblic care atestă că Dumnezeu a creat un personaj care va fi responsabil cu răul.
Mai zi-ne și de unde știi că Dumnezeu vede în viitor?

#51
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View PostHubciniG, on 24 octombrie 2022 - 17:52, said:

În care vrei tu.

Lasa l nu si bate capu cu tine, uite ca mi bat eu.

"
luni, 1 octombrie 2012  Studiu Majori
Căderea lui Lucifer
PrecedentUrmător
Studiul 1
Luni , 1 octombrie 2012



Biblia nu ne spune explicit care sunt cauzele apariției luptei dintre Dumnezeu și Satana, dar ele pot fi deduse din pasaje ca Isaia 14:4-21 și Ezechiel 28:12-19. În contextul lor original, pasajele vorbesc despre doi împărați păgâni, cel al Tirului și cel al Babilonului, dar, dacă citim cu atenție, putem descoperi unele detalii care depășesc contextul istoric în care au trăit acești conducători și care fac referire la originea, poziția și căderea lui Satana.

Isaia 14

4. atunci vei cânta cântarea aceasta asupra împăratului Babilonului și vei zice: „Iată, asupritorul nu mai este, asuprirea a încetat,
5. Domnul a frânt toiagul celor răi, nuiaua stăpânitorilor.
6. Cel ce, în urgia lui, lovea popoarele cu lovituri fără răgaz, cel ce, în mânia lui, supunea neamurile este prigonit fără cruțare.
7. Tot pământul se bucură acum de odihnă și pace; izbucnesc oamenii în cântece de veselie.
8. Până și chiparoșii și cedrii din Liban se bucură de căderea ta și zic: „De când ai căzut tu, nu se mai suie nimeni să ne taie!”
9. Locuința morților se mișcă până în adâncimile ei, ca să te primească la sosire; ea trezește înaintea ta umbrele, pe toți mai marii pământului, scoală de pe scaunele lor de domnie pe toți împărații neamurilor.
10. Toți iau cuvântul ca să-ți spună: „Și tu ai ajuns fără putere ca noi și tu ai ajuns ca noi!
11. Strălucirea ta s-a coborât și ea în Locuința morților, cu sunetul lăutelor tale; așternut de viermi vei avea, și viermii te vor acoperi.”
12. Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13. Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei,
14. mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt.”
15. Dar ai fost aruncat în Locuința morților, în adâncimile mormântului!
16. Cei ce te văd se uită țintă mirați la tine, te privesc cu luare aminte și zic: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul și zguduia împărățiile,
17. care prefăcea lumea în pustiu, nimicea cetățile și nu dădea drumul prinșilor săi de război?”
18. Toți împărații neamurilor, da, toți, se odihnesc cu cinste, fiecare în mormântul lui.
19. Dar tu ai fost aruncat departe de mormântul tău, ca o ramură disprețuită, ca o pradă luată de la niște oameni uciși cu lovituri de sabie și aruncată pe pietrele unei gropi, ca un hoit călcat în picioare.
20. Tu nu ești unit cu ei în mormânt, căci ți-ai nimicit țara și ți-ai prăpădit poporul. Nu se va mai vorbi niciodată de neamul celor răi.
21. Pregătiți măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinților lor! Ca să nu se mai scoale să cucerească pământul și să umple lumea cu cetăți!
Ezechiel 28

12. „Fiul omului, fă un cântec de jale asupra împăratului Tirului și spune-i: „Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Ajunseseși la cea mai înaltă desăvârșire, erai plin de înțelepciune și desăvârșit în frumusețe.
13. Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, și erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald și cu aur; timpanele și flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, și umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
15. Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua când ai fost făcut până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine.
16. Prin mărimea negoțului tău te-ai umplut de silnicie și ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu și te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.
17. Ți s-a îngâmfat inima din pricina frumuseții tale, ți-ai stricat înțelepciunea cu strălucirea ta. De aceea te arunc la pământ, te dau priveliște împăraților.
18. Prin mulțimea nelegiuirilor tale, prin nedreptatea negoțului tău ți-ai spurcat locașurile sfinte; de aceea scot din mijlocul tău un foc care te mistuie și te prefac în cenușă pe pământ, înaintea tuturor celor ce te privesc.
19. Toți cei ce te cunosc între popoare rămân uimiți din pricina ta; ești nimicit și nu vei mai fi niciodată!”

Revin când vei înțelege cât de Inutile sa creezi o ființă bună, care sa se transforme în una rea(fără sa intervin tu), și care sa devina icorijibila, și totuși sa vezi astea în viitor sa o creezi.

Sunt conștient tot posibilul sa fie relevant Dumnezeul tau și n contextul asta, ca doar ce sa faci un drog mare cum e crestinismul, nu moare  în 2000 de ani, poate nici in 4000.:)

#52
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022

View PostMarianG, on 24 octombrie 2022 - 18:01, said:

In care vreu eu Dumnezeu fie e prost, orb sau malefic.
Cine le-a creat pe toate ? Dumnezeu ? Pe cale de logica crestina, Dumnezeu a creat raul.

Răul nu e un personaj, un lucru, o creație. Sau, dacă e, arată-ne unde scrie în Biblie că e.


View Postastf123, on 24 octombrie 2022 - 18:02, said:



Lasa l nu si bate capu cu tine, uite ca mi bat eu.

"
luni, 1 octombrie 2012  Studiu Majori
Căderea lui Lucifer
PrecedentUrmător
Studiul 1
Luni , 1 octombrie 2012



Biblia nu ne spune explicit care sunt cauzele apariţiei luptei dintre Dumnezeu şi Satana, dar ele pot fi deduse din pasaje ca Isaia 14:4-21 şi Ezechiel 28:12-19. În contextul lor original, pasajele vorbesc despre doi împăraţi păgâni, cel al Tirului şi cel al Babilonului, dar, dacă citim cu atenţie, putem descoperi unele detalii care depăşesc contextul istoric în care au trăit aceşti conducători şi care fac referire la originea, poziţia şi căderea lui Satana.

Isaia 14

4. atunci vei cânta cântarea aceasta asupra împăratului Babilonului şi vei zice: „Iată, asupritorul nu mai este, asuprirea a încetat,
5. Domnul a frânt toiagul celor răi, nuiaua stăpânitorilor.
6. Cel ce, în urgia lui, lovea popoarele cu lovituri fără răgaz, cel ce, în mânia lui, supunea neamurile este prigonit fără cruţare.
7. Tot pământul se bucură acum de odihnă şi pace; izbucnesc oamenii în cântece de veselie.
8. Până şi chiparoşii şi cedrii din Liban se bucură de căderea ta şi zic: „De când ai căzut tu, nu se mai suie nimeni să ne taie!”
9. Locuinţa morţilor se mişcă până în adâncimile ei, ca să te primească la sosire; ea trezeşte înaintea ta umbrele, pe toţi mai marii pământului, scoală de pe scaunele lor de domnie pe toţi împăraţii neamurilor.
10. Toţi iau cuvântul ca să-ţi spună: „Şi tu ai ajuns fără putere ca noi şi tu ai ajuns ca noi!
11. Strălucirea ta s-a coborât şi ea în Locuinţa morţilor, cu sunetul lăutelor tale; aşternut de viermi vei avea, şi viermii te vor acoperi.”
12. Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13. Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei,
14. mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt.”
15. Dar ai fost aruncat în Locuinţa morţilor, în adâncimile mormântului!
16. Cei ce te văd se uită ţintă miraţi la tine, te privesc cu luare aminte şi zic: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul şi zguduia împărăţiile,
17. care prefăcea lumea în pustiu, nimicea cetăţile şi nu dădea drumul prinşilor săi de război?”
18. Toţi împăraţii neamurilor, da, toţi, se odihnesc cu cinste, fiecare în mormântul lui.
19. Dar tu ai fost aruncat departe de mormântul tău, ca o ramură dispreţuită, ca o pradă luată de la nişte oameni ucişi cu lovituri de sabie şi aruncată pe pietrele unei gropi, ca un hoit călcat în picioare.
20. Tu nu eşti unit cu ei în mormânt, căci ţi-ai nimicit ţara şi ţi-ai prăpădit poporul. Nu se va mai vorbi niciodată de neamul celor răi.
21. Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor! Ca să nu se mai scoale să cucerească pământul şi să umple lumea cu cetăţi!
Ezechiel 28

12. „Fiul omului, fă un cântec de jale asupra împăratului Tirului şi spune-i: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Ajunseseşi la cea mai înaltă desăvârşire, erai plin de înţelepciune şi desăvârşit în frumuseţe.
13. Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, şi erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald şi cu aur; timpanele şi flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, şi umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
15. Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua când ai fost făcut până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine.
16. Prin mărimea negoţului tău te-ai umplut de silnicie şi ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu şi te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.
17. Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta. De aceea te arunc la pământ, te dau privelişte împăraţilor.
18. Prin mulţimea nelegiuirilor tale, prin nedreptatea negoţului tău ţi-ai spurcat locaşurile sfinte; de aceea scot din mijlocul tău un foc care te mistuie şi te prefac în cenuşă pe pământ, înaintea tuturor celor ce te privesc.
19. Toţi cei ce te cunosc între popoare rămân uimiţi din pricina ta; eşti nimicit şi nu vei mai fi niciodată!”

Revin când vei înțelege cât de Inutile sa creezi o ființă bună, care sa se transforme în una rea(fără sa intervin tu), și care sa devina icorijibila, și totuși sa vezi astea în viitor sa o creezi.

Sunt conștient tot posibilul sa fie relevant Dumnezeul tau și n contextul asta, ca doar ce sa faci un drog mare cum e crestinismul, nu moare  în 2000 de ani, poate nici in 4000.:)

Matale dai copy paste la wiki? Tz, tz, tz... ești cam nepregătit. Dar vezi că pînă și acolo scrie că "Biblia nu ne spune explicit". Dacă nu scrie, înseamnă că tot ce rumegi matale nu sunt decît niște gînduri despre interpretări ale textului biblic.

#53
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postastf123, on 23 octombrie 2022 - 11:36, said:

Dacă Dumnezeu e atotștiutor și atotputernic, inseamna ca poate sa facă absolut tot ce dorește cu efort 0.
De asemenea vede în viitor, și conform versetului "Vede timpurile care încă nu au fost create", Dumnezeu vede în viitor și evident poate e însuși trecutul prezentul și viitorul.
Deci vede tot și știe tot.
Știa de la început cât dezastru va lăsa în calea sa diavolul, daca l creează și totuși l a creat.

La fel si un om când se naște.
Dumnezeu vede în viitor ca INDIFERENT ce va face omul sau cât va intervenii EL în viata omului, vede clar ca PANA LA URMA ACEL OM NU SE SCHIMBA SI MOARE PACATOS.
Așadar LA CE L À MAI CREAT?

Din câte se vede Dumnezeu nu are nicio problema în a interveni în viata omului, chiar dacă vede ca pana la urma moare pacatos, dar nici nu se osteneste sa încerce împiedicarea spermatozoizilor sa ajungă la ovul. laughing laughing laughing

Cum comentați situația asta?
Ce rost are creerea diavolului sau a omului pacatos, daca pana la urma nu se schimba niciunul?

ce ti-a spus duhovnicul tau cand i-ai spus de acest chin pe care il ai in suflet si te tulbura?

#54
HubciniG

HubciniG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2022

View Postfoxbat, on 24 octombrie 2022 - 18:16, said:



ce ti-a spus duhovnicul tau cand i-ai spus de acest chin pe care il ai in suflet si te tulbura?

Că îl doare la bașcheți.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate