Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Mai impodobiti bradul de Craciun?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
normal ca fac brad.in fiecare an ma duc si cumpar cel mai mare brad care imi intra in casa, de nu il pot aduce cu masina mea, trebuie sa cer imprumut. daca as putea mi-as baga brad in fiecare camera

#56
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Da.
Nu mai cumpar brad natural de vreo 7 ani.
Am unul artificial, are cam 2,6m, arata foarte bine.
A costat destul de mult dar a meritat. Pentru mine a fost o usurare sa scap de grija de a cauta in fiecare an. In plus, am scapat de mizerie.  
A rezistat foarte bine.

Edited by altuser09, 23 October 2022 - 13:21.


#57
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMindArchitect, on 23 octombrie 2022 - 12:22, said:


Tin minte ca parinti mei nu prea aveau bani, saracia din 90. Tot gaseau sa puna ceva ciocolata in ghetute(de Sf. Nicolae) si ceva sosetute, ceva articole vestimentare pentru Craciun, ceva pulover. Sa nu va ganditi la lucruri scumpe, erau lucruri mai mult cu incarcatura si valoare sentimentala, cumparate din vreun targ comercial, nu mall, nu firma.

Si cum sa zic eu? Inteleg lucrurile astea abia acuma ca adult.


Respect.

Cunosc senzatia asta sa te invarti titirez prin oras poate "s-a bagat" undeva ciocolata sau bomboane.

Imaginatia parintilor si patentele lor de a improviza ajungeau la maximum.
Dar bucuria sarbatorii nu era sirbita.
Nici atmosfera din familie.

Eram caliti sa ne bucuram de ce avem
si chiar ne bucuram...

View Postabac, on 23 octombrie 2022 - 11:39, said:

Am zis ca perpetuezi ideea. Sa isa scriu putin mai mare: ideea. O duci mai departe. Pana cand o sa vina un alt inteligent, dar nu la fel de inteligent ca tine, care o sa zica: daca nu simt miros de brad in casa nu e craciun. Si baga iar toporul in niste brazi pentru ca unii au ales sa perpetueze ideea de a avea un brad in casa.

Si inteleg ca esti nostalgic comunist, dar , tovaras? Nu te stiam vreun agesiv zeflemist. Ai grija ca instant ajungi pe lista mea de ignore daca continui in tonul asta.

Ideea era BRAD. Nu a spus de care....
Etichetarile nu-si au rostul

#58
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostGlCA_Contras, on 23 octombrie 2022 - 11:23, said:

Am brad artificial de vreo 20 de ani, si asa planeta asta e distrusa... Imi inchipui asa vreo juma de miliard de brazi taiati in fiecare an pentru moftul de a mirosi mumos (plus mizeria de dupa). Daca vrei miros de brad gasesti aromatizatoare cate vrei - poti sa-ti pui si in WC... sau te duci la munte daca esti dependent ecobio!
Complet gresit!
Daca vrei sa o arzi ECO, trebuie sa cumperi brazi naturali.
Si sa iti zic de ce:

1. Brazii naturali de craciuni sunt crescuti in pepiniere special pentru a fi taiati dupa 5-6-7 ani. Timp in care ei produc oxigen. Daca lumea nu ii mai cumpara, devine neprofitabil iar acestia nu se mai planteaza. Nu, nu vor fi plantati in paduri asa cum ai zis intr-un mesaj mai jos. Asta e un business pentru proprietarii de pepiniere, deci nu vor planta "inutil" in padure. Daca nu se planteaza in pepiniere pentru profit, nu ii vor planta deloc.

2. Brazii artificiali se fac din PVC, plastic complet nereciclabil.

3. Brazii artificiali sunt produsi in china, acestia vin in europa cu vapoare care ghici ce? Polueaza mai mult decat ti-ai putea imagina. Apoi din port cu ce ajung la tine in magazin? Exact, tot cu petrol.

Edited by AndyM, 23 October 2022 - 15:50.


#59
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Anul trecut a fost primul an fara brad si nu cred ca mai pun.

O buna perioada din viata am avut numai brazi naturali, si din aia mari solizi, de cel putin 2m. Unii erau atat de inalti ca trebuia indoit varful sau taiat. Inainte de 2010 gaseai brazi mari si frumosi, dar dupa, nu prea mai erau. Si ce era intr-adevar calumea, avea si pretul pe masura. Si de atunci, am cumparat brazi de plastic, mari si aia. Ca sa mai existe miros de brad, cumparam crengute din piete.Se mula perfect pe brad ca oricum era mare si nu se vedeau. Nu era la fel cum zicea cineva mai sus, cu parfumul artificial. Mirosul de brad e una, micros artificial de brad e alta.

La noi in familie mereu se cumparau decoratiuni in fiecare an,si trebuiau sa incapa. Era idea de a avea bradul bogat, plin de decoratiuni. Cand venea anul nou sa fie bradul inoit, ca sa-ti mearga bine anul viitor.

Bradul in sine era de poza; avea tot ce va puteti gandi: globuri (alea cleasice cat si turturi, clopotei, saniute, casute, mos craciuni, etc) lucrate manual, beteala, margele, instalatii, varf de brad, capete de crengi, zapada artificiala ca sa se ascunda suportul, elemente sa ascunda trunchiul bradului. Toate gandite pe culori, pe marimi. Cand era aprins bradul lumina intreaga casa, si lumina si in afara casei. La un brad de 2.6m, foloseam 6 instalatii de 400 de becuri. La modul cel mai serios, erau un chin de pus acest brad dar si cand era facut.. o ora te puteai la el in continuu si nu te plictiseai. Am folosit mult timp globuri de sticla care erau mult mai frumos lucrate decat astea de plastic, dar cu animalele de companie a trebuit renuntat ca faceau prea multe pagube. Va puteti imagina ce insemna ca cada asa un brad in casa. Uram sa fac bradul totii anii, din cauza efortului ce trebuia depus. Imi e dor de vremurile alea...

Asta se intampla la parinti acasa. Se faceau mese mari, si venea toata familia. Asta era si idea bradului, sa-l admiram cu totii de sarbatorile de iarna, impreuna, la o masa. Sa dea bine si in poze si sa avem amintiri frumoase. Pe vremea aia, eram multi, familia era mare si faceau sarbatorile in aceasi maniera: totul mult: preparate traditionale, brazi impodobiti, mese, etc.

Acum... de cand nu mai sunt parintii, si familia, din multimea ce era candva, au mai ramas cativa, eu nu mai vad rostul. Imi fac pentru mine? Mese nu se mai fac, si chiar daca s-ar mai face, nu mai are cine sa vina... Casa parinteasca acum este pustie, si odata cu parintii s-a dus si spiritul craciunului.

#60
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKarhu, on 23 octombrie 2022 - 11:27, said:

Brazii de Crăciun sunt din pepiniere, doar nu credeți că bântuie cineva prin păduri după ei.

Asta e scuza sa macelaresti milioane de brazi? Pai atunci sa creasca si porci in pepiniere (crescatorii, evident) pe care sa ii omoare vegetarienii pentru amuzament si traditie dupa care sa ii azvale la gunoi. Dar e ok, ca porcii au fost crescuti in pepiniere (crescatorii, evident). Ca sa nu vorbim de impactul ecologic gratuit.

#61
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022

View Postabac, on 23 octombrie 2022 - 15:49, said:

Asta e scuza sa macelaresti milioane de brazi?

Pai pentru asta sunt crescuti , ca sa protejeze brazii din padure.

Totusi semnnalele tale de alarma, ale unui om care sadeste probabil cativa pomi pe an, sunt corecte

Edited by vio69c, 23 October 2022 - 15:58.


#62
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postvio69c, on 23 octombrie 2022 - 15:58, said:

Pai pentru asta sunt crescuti , ca sa protejeze brazii din padure.

Pai da, asta zic si eu, sa se creasca porci special pentru vegetarieni sa respecte traditia. Tai porcul, bei o tuica si il arunci la gunoi. In felul asta nu e nicio problema, porcii au fost special crescuti pentru asta, si protejeaza porcii din padure.

Realizezi ineptia afirmatiei?

#63
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
Scuze....nu am stiut ca tu mananci brazi....

#64
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 30.11.2021
Citeam prin mesajele postate si ma uitam pe la discutia cu Djl. Nu am inteles vreodata de ce este blamat pe forum.
Am fost la Sinaia m-am uitat la un muzeul al trenuletelor. Daca nu era Djl nu stiam de el.

Fiecare om are dreptul la parerea lui.

Eu am scris de molid, copilarie la buget, asa aveam ceva verisori care aveau brad adevarat, brad argintiu, frumos, rasfirat, globulete scumpe, instalatie luminoasa calumea.
Nu m-am uitat vreodata cu invidie la ei, cand nu ai mentalitatea setata pe treburile astea nu acorzi prea mare importanta.

Ex. Aveam brad molid, instalatie improvizata cu becuri vopsite cu vopsea sau oja, ca nu stiu ce era. Faceam decoratiuni la scoala. Si erau treburi cu valoare sentimentala.
Apoi am cumparat instalatie cu becuri albe de se tot ardeau, trebuia sa cumperi starter, sa verifici toate becurile sa te prinzi care este de vina ca nu se mai aprinde instalatia sau nu se mai stinge si aprinde.


View Postvio69c, on 23 octombrie 2022 - 14:45, said:

Cunosc senzatia asta sa te invarti titirez prin oras poate "s-a bagat" undeva ciocolata sau bomboane.

Imaginatia parintilor si patentele lor de a improviza ajungeau la maximum.
Dar bucuria sarbatorii nu era sirbita.
Nici atmosfera din familie.

Eram caliti sa ne bucuram de ce avem
si chiar ne bucuram...
Ia de iti aminteste cat de gustoase erau bomboanele de brad, acum ma duc si cumpar din Auchan si nu au vreun gust.
Am fost in LIDL si deja ua catalog de decoratiuni de Craciun si bomboane de Brad.

Cred ca o sa cumpar un brad artificial dar o sa ma uit sa fie unul decent.
Si o sa cumpar si ceva globulete ca am de toate felurile, asa si beteala pentru brad.

View PostIncredibleWiring, on 23 octombrie 2022 - 15:43, said:

Ai scris un mesaj superb.
La asta se rezuma sarbatorile de iarna, bunatate, simplitate.


View Postabac, on 23 octombrie 2022 - 15:49, said:

Asta e scuza sa macelaresti milioane de brazi? Pai atunci sa creasca si porci in pepiniere (crescatorii, evident) pe care sa ii omoare vegetarienii pentru amuzament si traditie dupa care sa ii azvale la gunoi. Dar e ok, ca porcii au fost crescuti in pepiniere (crescatorii, evident). Ca sa nu vorbim de impactul ecologic gratuit.
Cred ca varianta ideala nu exista, cel artificial nu poate sa fie reciclat asa de usor.
Cel natural, taiat, este ieftin, dar nu prea mai miroase. Fara caterinca nu prea mai miroase a brad.
Si sa cumpar ceva chimicale sa dau cu spray sa miroasa a brad... pare amuzant.
Cel la ghiveci? Greu. Nu prea rezista sa fie plantat.

Cred ca o sa ma duc prin Jumbo sa ma uit ce preturi si ce modele de braduleti au.

#65
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
N-am împodobit brad de pe vreamea lui Ceaușescu. Nu i-am simțit lipsa.

#66
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Da, pentru ca am copil mic

#67
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Faptul ca nu am copii nu are relevanta pentru noi in decizia cu bradul.Si anul asta brad natural,intre 2 si 3m,bogat.Sarbatoriile de iarna sunt sacre pentru noi....Sacul cu nuci si cel cu mere sunt pregatite pentru colindatori,lipsesc covrigii deocamdata.

#68
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
hm .....

Brad impodobit .. Adica e Craciun. Adica este SARBATOARE.
Bradul si mirosul de cozonac .... sa fii cu familia impreuna , sa te bucuri de prezenta celor dragi ...stare de pace sufleteasca ... relaxare psihica ..  uitate sunt necazurile anului ce trece .. â

Si potolez-vu aia CP .. bradul in sine nu estre traditie crestina! In Iudeea nu cresc brazi!!! Si nipinii care nu sunt cretsini apreciaza Craciunul ..

De fapta Craciuneul este vechea sarbatoare a solstitiului de iarna .... de fpat este Dies Sol Invictus (ziua Soarelui Neinfrant), ziua de nastere a zeului Mithra!! si el nascut in urma unei imaculate conceptii ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UlEE9zAZHSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#69
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cozonaci,fructe,piftie,friptura,varza calita,podoabele bradului,vasc,beteala,vin,tarie,ignat cu porcul la taiat,pomana porcului,carnatii,colindele,tuica fiarta...cadouri sub brad,urari celor dragi...

#70
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Folosim brad artificial de foarte mult timp. A fost mai scump decât unul natural, dar arată mult mai bine.
Până să vină micuța in viața noastră nu l-am prea deschis, dar în ultimele două Crăciunuri da.

#71
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postabac, on 23 octombrie 2022 - 15:49, said:



Asta e scuza sa macelaresti milioane de brazi? Pai atunci sa creasca si porci in pepiniere (crescatorii, evident) pe care sa ii omoare vegetarienii pentru amuzament si traditie dupa care sa ii azvale la gunoi. Dar e ok, ca porcii au fost crescuti in pepiniere (crescatorii, evident). Ca sa nu vorbim de impactul ecologic gratuit.
Respiră, din când în când că o să pățești ceva

#72
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Mai bine respira tu niste aer cu vitamine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate