Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Mai impodobiti bradul de Craciun?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

 djl, on 23 octombrie 2022 - 09:49, said:

Poţi lua unul din plastic care te va ţine cel puţin 10 ani.
Eu nu am împodobit de ani şi sper să iau unul de plastic. Nici mie nu îmi place asta cu tăierea brazilor.

Nu-ti place dar vrei sa perpetuezi ideea.

#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,527
  • Înscris: 21.03.2020
Am brad artificial de vreo 20 de ani, si asa planeta asta e distrusa... Imi inchipui asa vreo juma de miliard de brazi taiati in fiecare an pentru moftul de a mirosi mumos (plus mizeria de dupa). Daca vrei miros de brad gasesti aromatizatoare cate vrei - poti sa-ti pui si in WC... sau te duci la munte daca esti dependent ecobio!

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 30.11.2021
Recunosc ca si mie imi aduce aminte de copilarie mirosul de brad sau de portocale.

Unde mai gasiti voi brad sa miroasa? Am cumparat din piata, am cumparat de la Leroy Merlin, nu mai miroasa a brad.
Inainte mirosea a brad in toata casa, deschideai o portocala si tot asa mirosea.

Poate este parerea mea.

Edited by MindArchitect, 23 October 2022 - 11:26.


#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Brazii de Crăciun sunt din pepiniere, doar nu credeți că bântuie cineva prin păduri după ei.

#41
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004

 abac, on 23 octombrie 2022 - 10:57, said:


Nu-ti place dar vrei sa perpetuezi ideea.

Alo, tovarăşu, cum să perpetuz tăierea brazilor dacă-mi iau unul de plastic?   :)

#42
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Da, cu Fuego.

#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,527
  • Înscris: 21.03.2020

 Karhu, on 23 octombrie 2022 - 11:27, said:

Brazii de Crăciun sunt din pepiniere, doar nu credeți că bântuie cineva prin păduri după ei.
Si daca tot sunt in pepiniere inseamna ca nu au loc in padure ... avem prea multi brazi deja?

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Nu-i duce nimeni sa-i planteze în padure, sunt ținuți și vânduți peste un an.

#45
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,527
  • Înscris: 21.03.2020
Eu m-as duce in padure sa plantez cativa... si mai sunt si ONGuri care fac treaba asta.

#46
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

 djl, on 23 octombrie 2022 - 11:27, said:

Alo, tovarăşu, cum să perpetuz tăierea brazilor dacă-mi iau unul de plastic?   Posted Image

Am zis ca perpetuezi ideea. Sa isa scriu putin mai mare: ideea. O duci mai departe. Pana cand o sa vina un alt inteligent, dar nu la fel de inteligent ca tine, care o sa zica: daca nu simt miros de brad in casa nu e craciun. Si baga iar toporul in niste brazi pentru ca unii au ales sa perpetueze ideea de a avea un brad in casa.

Si inteleg ca esti nostalgic comunist, dar , tovaras? Nu te stiam vreun agesiv zeflemist. Ai grija ca instant ajungi pe lista mea de ignore daca continui in tonul asta.

Edited by abac, 23 October 2022 - 11:43.


#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu siguranta da ! Brad de plastic de peste 10 ani , nu il fac eu ci familia . Eu sunt responsabil cu cadourile de sub brad Posted Image !
Si asta imi place , ca imi fac cadouri...care imi plac foarte mult Posted Image !

#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
abac, mie îmi plac brazii împodobiţi. O să îndemn lumea să ia de plastic. Dacă nu îţi place sărbătoarea, nu e obligatoriu s-o ţi. Eu doar dau mai puţine telefoane.
Cât despre lista de ignore, puţin îmi pasă.   :)

 cattavencu, on 23 octombrie 2022 - 11:28, said:

Da, cu Fuego.

În autocar copii fac gălăgie. Şoferul: dacă nu vă potoliţi, bag Fuego în difuzoare.   B-)

#49
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.02.2022

 jimi91, on 23 octombrie 2022 - 08:55, said:

Eu am un brad micut pe care il impodobesc...Imi imaginez ca cei care au copii, fac bradul pentru copii :)
Nici nu se uită la el; cel mult sub el cu condiția că acolo sa fie un telefon sau o consolă de gaming! Altfel nu diferă de un ficus cu nimic.

#50
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred ca are vreo legatura bradul de Craciun cu comunismul.
Eu am copilarit prin 90.
Bradul de Craciun de fapt era un molid, bradul din ce tin minte prin copilarie, bradul era la pret dublu fata de molid.

Si am cumparat brad artificial dintr-un targ comercial, cumparam o creanga de brad pentru miros.

Anul trecut ma uitam la bradul de Craciun, era mult prea mare, am scos un element din el, partea de jos. Mi-a parut ca arata mai bine mai mic.
Si ma uitam la brad, era primit, suportul legat cu sarma, la un element avea un pix bagat si lipit cu banda izoliera.
Si am zis? Hai sa-l arunc ca nu prea mai reprezinta bucuria. Adica ma uitam la el si mai mult ma incercau alte sentimente. Era si ruginit, era si stramb, era si legat cu sarma.
Si l-am aruncat.

Si anul asta ma tot gandeam ce brad sa cumpar, ce marime, ce model, ca vedeti voi... fata de braduleti de pe vremea noastra, braduleti moderni prezenti prin mall/jumbo, sunt de la braduletul simplu prezent in orice targ comercial pana la bradul care imita bradul adevarat, are zapada pe el, conur, luminite.
Si ma uitam si ma gandema? La naiba! Cat de mare sa-l cumpar, cat de scump sa fie, ce model sa fie, sa fie cu luminite?
Si ma gandeam? Ce fac eu acum?
Cumpar natural de la leroy merlin.
Cumpar de plastic de la jumbo.

Nu mai sunt copil, o trebui sa cumpar un brad mai mic, mai discret.

Este adevarat marketing ce s-a facut de la un bradulet simplu.

Edited by MindArchitect, 23 October 2022 - 12:04.


#51
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Am renuntat la brazii naturali.
Am cumparat unul artificial de pe emag si arata foarte bine.

Sarbatorile nu sunt la fel fara brad si cadourile de sub el ;)

#52
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 30.11.2021

 echoshoworacle, on 23 octombrie 2022 - 11:53, said:

Nici nu se uită la el; cel mult sub el cu condiția că acolo sa fie un telefon sau o consolă de gaming! Altfel nu diferă de un ficus cu nimic.
Noi privim treburile astea din perspectiva unui adult.
Probabil si parinti nostri gandeau oarecum asemanator cum gandim noi acum.
Tin minte ca parinti mei nu prea aveau bani, saracia din 90. Tot gaseau sa puna ceva ciocolata in ghetute(de Sf. Nicolae) si ceva sosetute, ceva articole vestimentare pentru Craciun, ceva pulover. Sa nu va ganditi la lucruri scumpe, erau lucruri mai mult cu incarcatura si valoare sentimentala, cumparate din vreun targ comercial, nu mall, nu firma.

Si cum sa zic eu? Inteleg lucrurile astea abia acuma ca adult.

Cine are si isi permite sa cumpere copilui ce isi doreste, de ce sa nu o faca? Daca noi am avut o copilarie saraca, de ce sa nu incercam sa schimbam ceva.

Scriam pe forumul asta, la inceputul vremurilor, cum aveam o situatie naspa financiara, murise tatal meu, am facut Craciunul cu 10 lei. Nu glumesc, am fost intr-un targ comercial si cu 10 lei am cumparat cateva ciocolate ieftine, 2 sticle de suc asemanator ARO, 1 kg de mere si cred ca 1kg de portocale sau clementine.
Si asta a fost Craciunul.
Si a fost un Craciun in familie, un Craciun la buget dar a fost un Craciun fericit.

Am 2 braduleti mici de pus pe masa, nu sunt chiar cei mai reusiti braduleti, pe 1 l-am primit, al doilea este ceva bradulet mic de pus pe birou de la jumbo.

Recunosc ca ma bucura raspunsurile, ma gandeam sa nu fie ceva subiect in care raspunsurile or sa fie majoritatea ca nu fac brad, ca nu ii intereseaza Craciunul ca problemele de prin viata au prioritate si ca este prea devreme pentru un asemenea subiect.

#53
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

 djl, on 23 octombrie 2022 - 11:52, said:

abac, mie îmi plac brazii împodobiţi. O să îndemn lumea să ia de plastic. Dacă nu îţi place sărbătoarea, nu e obligatoriu s-o ţi. Eu doar dau mai puţine telefoane.
Cât despre lista de ignore, puţin îmi pasă.   Posted Image



În autocar copii fac gălăgie. Şoferul: dacă nu vă potoliţi, bag Fuego în difuzoare.   Posted Image

Nici agramat nu te stiam. Si totusi..

Daca tot nu iti pasa, atunci hai pe lista de ignore. Bye-bye.

#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 MindArchitect, on 23 octombrie 2022 - 11:59, said:

Si anul asta ma tot gandeam ce brad sa cumpar, ce marime, ce model, ca vedeti voi... fata de braduleti de pe vremea noastra, braduleti moderni prezenti prin mall/jumbo, sunt de la braduletul simplu prezent in orice targ comercial pana la bradul care imita bradul adevarat, are zapada pe el, conur, luminite.
Si ma uitam si ma gandema? La naiba! Cat de mare sa-l cumpar, cat de scump sa fie, ce model sa fie, sa fie cu luminite?
Si ma gandeam? Ce fac eu acum?
Cumpar natural de la leroy merlin.
Cumpar de plastic de la jumbo.

Nu mai sunt copil, o trebui sa cumpar un brad mai mic, mai discret.



Au fost ani -60-80 cad era extrem de greu de procurat brad. Se vindeau limitat
Erau ici colo in piete niste piticanii mai mult goale de ramuri....
Era anul 1981
Nu aveam brad si nu gaseam brad....
Si copilul dorea brad...
Locuiam atunci in Drumul Taberei.
Si am luat ferastraul, un plastic mare si niste sfoara si am plecat printre blocuri.
La doua statii de mine 3 brazi frumosi...liniste.....intuneric,
Pe cel din mijloc l-am scurtat cu un metru.
L-am impachetat si legat cu sfoara cand....2 politisti....
Daca nu era impachetat, daca nu le spuneam ca vin de la un prieten care mi l-a adus de la munte
faceam noaptea la sectie....
A fost anul cand dupa atatia brazi sau molizi  in casa,  casa a mirosit a brad.

Cand ma intorc din cand in cand in Romania, drumul ma duce prin apropiere si caut cei 3 brazi...
Cel din mijloc mai scurt cu un metru... Si mai suparat....Invalid....
Daca am un sentiment de jena?
Evident.
Dar atunci eram prea suparat....

Edited by vio69c, 23 October 2022 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate