Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie PC nou

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Dandelion07

Dandelion07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2019
Buna ziua as dori sa achizitionez un pc nou pe care  sa il folosesc pt gaming GTA V, Valorant, LOL. Bugetul de care dispun este de 6000 lei (fara monitor) si doresc sa-l achizitionez in rate (pcgarage/altex/flanco).
Am gasit in ALTEX cele 2 variante din atașament.
Aș dori să-mi spuneți dacă merită vreo variantă sau dacă ar fi mai bine să îmi construiesc eu pc-ul.
Mulțumesc pentru sfaturi.

Attached Files



#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nu are relevanta daca merita sau nu daca nu te pricepi sa-l construiesti sau magazinul de unde ar fi probabil mai ieftin nu vinde in rate.

#3
Dandelion07

Dandelion07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2019
Cele specificate de mine vând în rate. Ce părere aveți despre cele 2 variante?

#4
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Strict dintre cele 2 ia-l pe primul din cauza spatiului. Mi-am cumparat si un laptop de 1 TB acum 3 ani si am zis ca nu am cum sa il umplu niciodata. Dar am free cam 300 gb si nu am instalate toate jocurile din libraria Steam. In ultima vreme jocurile ocupa foarte mult spatiu. 512 e foarte putin.

Exemplu: GTA 5 are undeva la 70 GB si te oblica sa instalezi si 3Party Rockstar.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
In general sistemele brand (gen acest Lenovo) sunt testate temeinic, sa functioneze ok toate componentele. Dar au optiuni limitate de upgrade pe viitor.

In schimb acel Myria e pur si simplu o carcasa standard cu o sursa standard, si ai sanse sa faci upgrade mai usor peste x ani. Pe langa asta, diferenta de ~600 de lei consta in cei 16GB suplimentari de memorie ram si SSD-ul care e de 1TB in loc de 480GB.
Daca arata bine, nu e lovit si nu are praf inauntru (semn ca a functionat saptamani sau luni in sir), eu as alege Myria.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Ceva mai ieftin nu merge ?

https://www.pcgarage...aming-claw-iii/

Privind acel Myria, are ssd 480gb + (aproape sigur) HDD de 1TB, nu SSD

Edited by sirgoofy, 20 October 2022 - 10:20.


#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Dandelion07 ai card de cumparaturi?
De ex daca ai card de la ing poti beneficia de 6 rate fara dobanda la cumparaturi de la altex.
Dar nu te conditioneaza sa cumperi unitate.
Platesti componentele cu cardul de cumparaturi si dupa 1-2 saptamani iti apare in aplicatia ing esalonarea ratelor.
Te costa 35 lei eliberarea cardului.

#8
Dandelion07

Dandelion07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2019

View Postmariusixy, on 20 octombrie 2022 - 10:30, said:

@Dandelion07 ai card de cumparaturi?
De ex daca ai card de la ing poti beneficia de 6 rate fara dobanda la cumparaturi de la altex.
Dar nu te conditioneaza sa cumperi unitate.
Platesti componentele cu cardul de cumparaturi si dupa 1-2 saptamani iti apare in aplicatia ing esalonarea ratelor.
Te costa 35 lei eliberarea cardului.
Da am la Raiffeisen

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Sa nu fie rate cu dobanda si preferabil sa iti faci unitatea alegand tu componentele.
Am mai auzind de povesti de genul ca iesi mai ieftin daca cumperi unitatea in loc sa mergi pe componente.


@Dandelion07 pai si de ce nu mergi pe componente?
Poti merge de ex pe componente luate de la emag si altex.
In cate rate poti esalona la altex?

Salveaza cardul de cumparaturi in cont la emag, altex, pc garage,.. unde poti face rate.

De bf vanezi in primul rand componentele mai scumpe gen placa video si procesor.
Apoi poti alege restul comp de la emag ca au oferta mai bogata.

#10
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Al 2 pc din cauza procesorului generatia 11 si posibil ceva sursa si placa de baza un pic mai calitative fata de mira ala desigilat
Dar eu mai repede as merge pe o varianta custom , in 6000 lei poti scote ceva chiar foarte ok.

#11
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Salut, poti lua de la PcGarage in Rate cu cardul si faci o configuratie custom. Singura problema este ca trebuie sa montezi tu pc-ul sau sa te ajute cineva. Daca adaug serviciu de montaj de la ei depasesc bugetul.

O configuratie excelenta mai jos.

12600K/16gb ram/rtx 3060 si ssd m2 - sistem operare, ssd -1tb jocuri + sursa 650w de calitate.

Attached Files


Edited by Kiddosu, 20 October 2022 - 11:33.


#12
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
@Dandelion07 - sau iei de mai jos un Radeon 6700 care e la oferta si e peste RTX 3060, poti plati si cu cardul de cumparaturi. In felul asta iti ramane buget pentru asamblare la PcGarage, tu doar montezi Placa Video. Sa le specifici sa iti lase available alimentarea pentru placa video (1 x 6-pin PCI-E, 1 x 8-pin PCI-E).


https://www.dabstore...60-bit-p851181/

Edited by Kiddosu, 20 October 2022 - 16:13.


#13
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
PowerColor? Really?

@Initiator: Eu iti recomand sa astepti Black Friday. Posted Image

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
PowerColor nu fabrica nvidia xx60, de aia nu o cunosti tu.

#15
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am inteles, sa traiti! Posted Image

@Initiator: Stii sa asamblezi un PC, singurel?

#16
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Nici unul din ele, frații mei. Prețuri mari pentru ce oferă. Lenovo acela se încălzește in draci, plăcile de baza sunt de tot rahatul și mai sunt si proprietare, nu poti face multe upgrade-uri.

La 5000 lei, iti faci pc cu rx 6600 xt (sau chiar 3060) si amd 5600 sau un 12400f care sunt la nivelul oricărei opțiuni din ce ai pus tu acolo, daca nu mai bine.

Iei componente separat, eventual de la firme separate daca găsești una mai ieftina acolo, si alta in alta parte

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate