Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

PUFFER INGROPAT

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Va salut.

Intentionez sa folosesc ca si Puffer un bazin de fibra de sticla, care va fi ingropat. Cu izolatia de rigoare. Vreau sa intreb ce trebuie sa am in vedere ca si conexiuni pentru acest bazin.

Am atasat o schita cu conexiunile, asa cum le vad eu. Despre eventuale alte conexiuni sau pozitionarea acestora, ar fi binevenite si alte pareri.

Multumesc frumos, anticipat.Attached File  PUFFER.JPG   39.92K   90 downloads

#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Atentie ca vasele din fibra de sticla nu pot fi presurizate . Ideal ar fi sa ai serpentine  separate pentru  cazan  si IPAT .

#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Nu va fi vorba de cazan ci de PDC. Acele bazine au peretii de 1 cm iar eu ma gandeam la sistem nepresurizat.

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Bine ca ai  lamurit  care este sursa  de caldura.
Pai daca e sistem nepresurizat  : eu am presupus ca   incalzirea din casa este la un  nivel superior pufferului care este ingropat .   Hai sa incepem de aici discutia .

#5
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,347
  • Înscris: 29.05.2004
"Cu izolatia de rigoare"   - mai exact la ce te-ai gandit ?

#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Pufferul va fi ingropat linga casa, undeva la 3m adancime, si la aprox la 2 m distanta de casa (sa nu afecteze soliditatea constructiei, parter). Motivul pentru care am deschis acest topic, este sa stiu cate treceri vor fi intre CT si Pufferul meu, si sa pot face un plan. Deasemenea ce fel de etansari tb folosite pe peretele bazinului, si locul in care tb facute, etc

Ca si izolatie, am poliuretan de 10 cm, pe care il voi cresta sa-l pot poza pe oval/rotund in jurul bazinului. Aici se mai pot face adaugiri, daca mai apar idei noi.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
Trecerile nu le ai puse/enumerate/descrise in proiectul de instalatii?

Edited by vestale, 19 October 2022 - 08:43.


#8
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Cand mergi la inginer/arhitect, e bine sa stii ce vrei/ceri! Eu asa vad lucrurile.

#9
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 02.09.2009

 talica, on 19 octombrie 2022 - 08:37, said:

Pufferul va fi ingropat linga casa, undeva la 3m adancime, si la aprox la 2 m distanta de casa (sa nu afecteze soliditatea constructiei, parter). Motivul pentru care am deschis acest topic, este sa stiu cate treceri vor fi intre CT si Pufferul meu, si sa pot face un plan. Deasemenea ce fel de etansari tb folosite pe peretele bazinului, si locul in care tb facute, etc

Ca si izolatie, am poliuretan de 10 cm, pe care il voi cresta sa-l pot poza pe oval/rotund in jurul bazinului. Aici se mai pot face adaugiri, daca mai apar idei noi.
Eu zic minimum 20cm,altfel pierzi multa energie

#10
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,347
  • Înscris: 29.05.2004
Deci vrei sa incalzesti apa din puffer ziua pt a fi folosita noaptea, corect ?

#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Corect

#12
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,347
  • Înscris: 29.05.2004
Solutia nu este viabila pt o casa de locuit.

Trebuie energie multa bagata in puffer ziua dar:
in zilele de iarna nu ai aceasta energie decat daca ai fotovoltaice de peste 50kwp
un PDC trebuie sa fie imens de mare ca sa poata injecta acea energie (care iti trebuie noaptea) in puffer.

Singura solutie viabila vazuta de mine este un puffer imens in care se acumuleaza lent energie pe durata verii si se elibereaza cand e nevoie iarna.
Este ceva la nivel de cartier de locuinte pt a fi economic convenabil.

#13
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 talica, on 19 octombrie 2022 - 08:37, said:

Pufferul va fi ingropat linga casa, undeva la 3m adancime, si la aprox la 2 m distanta de casa (sa nu afecteze soliditatea constructiei, parter). Motivul pentru care am deschis acest topic, este sa stiu cate treceri vor fi intre CT si Pufferul meu, si sa pot face un plan. Deasemenea ce fel de etansari tb folosite pe peretele bazinului, si locul in care tb facute, etc

Om bun, trecerile ar trebui sa fie pe sus  si sa scufunzi cele doua serpentine  astfel:
- cea a PDC cat mai jos
- cea a IP cat mai sus dar  acoperita de apa .
Tu  pe unde ai acces la puffer ?
PS :  tot eviti  cuvantul serpentina . Gandeste-te ca ai min. 3 m diferenta de nivel  intre varful pufferului si incalzirea parterului. Nu zic, la inceput o fi vasul ( pufferul ) bine etansat si nu va curge nici o picatura din el. Dar la orice problema ai avea la racordurile pufferului ti se goleste instalatia din casa.  Nu e presiune mare  dar ....tu stii mai bine ce vrei sa cresti in subsol.

Edited by ggelu, 19 October 2022 - 09:32.


#14
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Fara serpentina nu se poate? Sistem nepresurizat. Cu vas de expansiune in pod.

#15
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
In primul rand, asigura-te ca rezervorul rezista ingropat. Si ca ai o metoda sigura de a face racorduri etanse, ca nu vrei sa sapi 3 metri ca sa strangi un racord.
Fara serpentine, circuitele vor fi nepresurizate. Cu pompele in casa, posibil sa caviteze si vor consuma mai mult.

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002

 talica, on 19 octombrie 2022 - 08:46, said:

Cand mergi la inginer/arhitect, e bine sa stii ce vrei/ceri! Eu asa vad lucrurile.
Eram curios cine a pus stampila/semnatura pe asa ceva. Dar sunt dorintele si planurile tale si bineintele si banii tai.
La intretinerea si golirea instalatiilor cobori la ce adancime?

#17
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006

 talica, on 19 octombrie 2022 - 10:01, said:

Fara serpentina nu se poate? Sistem nepresurizat. Cu vas de expansiune in pod.
Cu vas de expansiune in pod, presiunea in rezervor va fi de cel putin 0.5 bar (adancimea + inaltimea pana in pod). Intrebarea e daca rezista rezervorul si etansarile lui. Care intrebare se pune de fapt oricum, ca ai deja vreo 0.3 - 0.4 bar de la diferenta de nivel intre podea/pdc si groapa.

#18
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 11.01.2009
Las si eu asta aici pentru ca si eu am tot studiat problema: https://fosaeco.ro/p...-polipropilena/
Eu cred ca un puffer mare si ieftin poate functiona daca ai o pompa de caldura supradimensionata.
Si daca se sparge si curge nu e tragedie, ca nu e in casa.

Edited by sparkyson, 19 October 2022 - 10:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate