Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa nu mai platesti atata TVA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salutari,

Am un mic business care presupune multe importuri din afara cu TVA 0, iar atunci cand vand in tara dupa cum stiti colectez TVA.

Pentru ca imi doresc sa nu decapitalizez firma si sa las cash in conturi pentru reinvestit, nu am alte achizitii, in consecinta luna de luna platesc TVA, mai mult sau mai putin, sunt luni cu minim 2000 sau luni cu 10 000 sau 20 000

Ce strategii aveti incat sanu afectati cash-ul firmei si totusi sa nu platim atata TVA la stat?

Multumesc Posted Image

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
TVA il colectezi, nu-i al tau. Ce te deranjeaza?

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai depinde daca dai termene de plata. Daca dai, in primul rand trebuie sa te treci pe TVA la incasare. Teoretic doar rostogolesti niste bani, nu e mare smecheria dar ajuta cand nu plateste vreunul in termen ca atunci dai bani de la tine.
Practic dupa ce treci la asa ceva poti avea doua-trei luni (depinde de termenele pe care le dai) de plata foarte mica de TVA si in consecinta niste cash cu care sa platesti la furnizor. Eventual in avans pentru preturi mai bune si respctiv marja mai mare ulterior...

#4
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Ce oameni de afaceri avem, nici macar ce nu-l costa pe el (in speta TVA) ca il incaseaza de la altii, nu ar vrea sa plateasca staului. Stimate "intreprinzator" incasarile dumitale nu inseamna banii tai, nu este profit sa-l reinvestesti! UIte, daca ai face invers, daca ai achizitiona din tara si sa vinzi in alte state, ai primi TVA de la stat, vezi daca poti sa-ti reprofilezi profilul afacerii!

#5
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Multumesc pentru raspunsuri, e deranjant pentru ca la mine este absolut totul fiscalizat si nu pleaca nimic fara sa fie totul legal, in schimb cresterea business-ului e mai lenta vs concurenta care vand si la negru, chiar daca il colectez TVA-ul sigur sunt masuri legale prin care poti sa optimizezi, achizitie autoturism etc..

Din pacate nu dau termene de plata, decat in cazul in care am licitatii publice insa acelea reprezinta 1% din CA afacerii si de obicei ma contacteaza institutiile

( nisa e produse medicale si ortopedice )

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cum sariti pe el repede... Da, teoretic il iau si il dau, nu e nimic dificil si de neinteles dar poate are o afacere care vinde chestii scumpe. Sa imi spuneti voi mie cati platiti sa zic un utilaj de 50.000 euro cash? Ca atunci nici eu nu am nici o problema sa platesc TVA in luna aia.
Doar ca toata lumea vrea 3-6 luni termen de plata si eu platesc TVA din banii firmei pana plateste clientul produsul.
A... Daca aveti biznis de chinezarii cash online atunci va inteleg...

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Seteh, on 14 octombrie 2022 - 21:33, said:

Sa imi spuneti voi mie cati platiti sa zic un utilaj de 50.000 euro cash?
Stii ca legea iti interzice asa. Prin banca doar.

 Seteh, on 14 octombrie 2022 - 21:33, said:

Doar ca toata lumea vrea 3-6 luni termen de plata si eu platesc TVA din banii firmei pana plateste clientul produsul.
Pai ti-ai asumat afacerea in ritmul asta. Atunci nu plange.

 kvs, on 14 octombrie 2022 - 21:31, said:

chiar daca il colectez TVA-ul sigur sunt masuri legale prin care poti sa optimizezi, achizitie autoturism etc..
Singura masura legala e deducerea, daca ai ce. In rest solutiile cu facturi creanga intra la evaziune.

Edited by neagu_laurentiu, 14 October 2022 - 21:52.


#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 neagu_laurentiu, on 14 octombrie 2022 - 21:51, said:


 neagu_laurentiu, on 14 octombrie 2022 - 21:51, said:

Stii ca legea iti interzice asa. Prin banca doar.


Pai ti-ai asumat afacerea in ritmul asta. Atunci nu plange.






Pai ti-ai asumat afacerea in ritmul asta. Atunci nu plange.


Daca te pricepeai stiai ce zic. Asa doar pari un parerolog. Biznis fain la tine acolo.
Ok, vinde tu de 3 lei cash si esti ok.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 neagu_laurentiu, on 14 octombrie 2022 - 21:51, said:

Stii ca legea iti interzice asa. Prin banca doar.
de obicei prin "cash" la sume din astea se intelege toti banii in cont in aceiasi zi, nu in transe, nu la termen. cu 5k € bancnote doar droguri poti cumpara fara sa-i treci prin banca.

Edited by Fane, 14 October 2022 - 22:10.


#10
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
activitatea impartita pe mai multe firme neplatitoare de tva.

#11
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 kvs, on 14 octombrie 2022 - 20:48, said:

Salutari,

Am un mic business care presupune multe importuri din afara cu TVA 0, iar atunci cand vand in tara dupa cum stiti colectez TVA.

Pentru ca imi doresc sa nu decapitalizez firma si sa las cash in conturi pentru reinvestit, nu am alte achizitii, in consecinta luna de luna platesc TVA, mai mult sau mai putin, sunt luni cu minim 2000 sau luni cu 10 000 sau 20 000

Ce strategii aveti incat sanu afectati cash-ul firmei si totusi sa nu platim atata TVA la stat?

Multumesc Posted Image

În mod real nu există.  Orice alternativă produce doar probleme.  Soluția este una singură.  Dimensionează prețurile astfel încât să nu te deranjeze plata TVA colectat.

 serginho, on 15 octombrie 2022 - 00:05, said:

activitatea impartita pe mai multe firme neplatitoare de tva.

Tva 0 înseamnă tranzacție intracomunitară.  Aceasta este ținută în evidența fiscului,  furnizorul extern raportând fiscului lor exportul.  
Acesta trebuie să se închidă la beneficiar (cumpărător).   Iar acesta trebuie să colecteze tva atunci când vinde produsele.  
Firmele neplătitoare de tva nu cumpără fără tva.   Nu pot să deducă tva și dacă vând, vând fără tva.   Cumpărătorului nu-i va conveni să cumpere de la o firmă
neplătitoare de tva pentru că nu poate deduce, iar la revânzare ar mai trebui să adauge încă odată tva.    Aceste firme sunt preferate de unii prestarori de
servicii,  nu de către comercianți.   Sfatul de a împărți activitatea pe firme neplătitoare de tva nu este unul util.

#12
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 neagu_laurentiu, on 14 octombrie 2022 - 21:16, said:

TVA il colectezi, nu-i al tau. Ce te deranjeaza?

Explicatia este simpla, colegul de forum are o afacere de "intermediere" si cu adaos mic, procentul de TVA este mult mai mare si de aici nemultumirea.
TVA-ul de plata per produs este in suma mult mai mare compartiv cu profitul brut per produs.


 kvs, on 14 octombrie 2022 - 21:31, said:

Multumesc pentru raspunsuri, e deranjant pentru ca la mine este absolut totul fiscalizat si nu pleaca nimic fara sa fie totul legal, in schimb cresterea business-ului e mai lenta vs concurenta care vand si la negru, chiar daca il colectez TVA-ul sigur sunt masuri legale prin care poti sa optimizezi, achizitie autoturism etc..

Din pacate nu dau termene de plata, decat in cazul in care am licitatii publice insa acelea reprezinta 1% din CA afacerii si de obicei ma contacteaza institutiile

( nisa e produse medicale si ortopedice )

Eu te sfatuies ce sa nu faci.
Nu intra in alte cheltuieli ca sa deduci TVA-ul, adica nu face stocuri si nici achizitii de diverse pentru firma care nu sunt absolut necesare.
Poti sa achizitionezi prin leasing un autoturism dar atentie cum iti faci calculele, ai de plata in medie 10000 lei luna tva,  nu faci leasing pentru un autorurism unde la o rata lunara cu toate incluse si TVA-ul sa fie in valoare de 9000 lei lunar.
Nici macar sa nu gandesti la "facturi fictive", schema respectiva nu mai tine de foarte mult timp.
O solutie ar fi sa ai si ceva activitati de "export" asa cum a afirmat un coleg mai sus dar si aici e o problema de proceduri greoaie si birocratie, statul incaseaza repede si plateste foarte greu.
Te mai sfatuiesc sa nu ajungi niciodata sa ai intarzieri de plata pe partea de TVA.
De ce?
Am 2 amici care au avut o firma tot de intermediere, ABC-uri, o parte din import, o parte de la furnizori interni, o cifra de afaceri frumusica pentru un IMM si care crestea an de an, la un moment dat au ajuns la 15 milioane lei.
Stocuri,leasing, termene de plata si alte moduri de credit comercial, neincasare facturi la termen au adus la aculumarea de datorii inclusiv pe partea de TVA.
Fiscul a somat, a poprit si intr-un final a anulat codul de TVA pentru firma detinuta de cei 2.
Alta schema care mergea in trecut pentru neplata TVA era sa treci afacerile pe alta firma.
Azi nu mai tine, pentru neplata TVA se fac mentiuni in cazierul fiscal pentru PF.
Oricand poti sa faci alta firma dar neplatitoare de TVA,

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Nu plange ”tanti” aia din Suceava si o faci tu?

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 Seteh, on 14 octombrie 2022 - 21:33, said:

Cum sariti pe el repede... Da, teoretic il iau si il dau, nu e nimic dificil si de neinteles dar poate are o afacere care vinde chestii scumpe. Sa imi spuneti voi mie cati platiti sa zic un utilaj de 50.000 euro cash? Ca atunci nici eu nu am nici o problema sa platesc TVA in luna aia.
Doar ca toata lumea vrea 3-6 luni termen de plata si eu platesc TVA din banii firmei pana plateste clientul produsul.
A... Daca aveti biznis de chinezarii cash online atunci va inteleg...
Ii zice TVA la incasare... si poti sa optezi si tu ca nu te costa nimic!

#15
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
@danutzu22 Multumesc, un sfat cinstit pentru cine vrea un business pe termen lung si sanatos. In acest sens pentru mine e cea mai buna varianta. Asa ca voi merge pe aceasta

Multumesc tuturor

Si nu, nu am ados mic si nici marja mica.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 Seteh, on 14 octombrie 2022 - 21:33, said:

Cum sariti pe el repede... Da, teoretic il iau si il dau, nu e nimic dificil si de neinteles dar poate are o afacere care vinde chestii scumpe. Sa imi spuneti voi mie cati platiti sa zic un utilaj de 50.000 euro cash? Ca atunci nici eu nu am nici o problema sa platesc TVA in luna aia.
Doar ca toata lumea vrea 3-6 luni termen de plata si eu platesc TVA din banii firmei pana plateste clientul produsul.
A... Daca aveti biznis de chinezarii cash online atunci va inteleg...
faci tva la încasare

când vin banii dai și tu la stat

neplăcerea nu apere că trebuie să dai.problema este când raportezi tva-ul de dat la profitul făcut-adaosul comercial

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
o sa te arda contabilul dublu dar merita :)

Asta daca stie si are chef de complicatii, desigur...

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Conturi separate pentru valoarea produsului și altul pentru TVA....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate