Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Actualizarea listei targurilor-pietelor-oboarelor-talciocurilor de antichitati - vechituri - colectii din orasele Romaniei

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostRazvan319, on 08 mai 2023 - 15:46, said:

Eu mi am făcut o listă cu adrese de la munte și de la mare, de exemplu la Șinca in Piatra Craiului găsești cas afumat și cârnați afumați uscați , pe Transalpina brânza, cârnați și tot așa, in general daca nu iei de la poarta lor sunt doar intermediari cu o mica întreprindere verificată de ANVPC in spate. Nu mai știu exact prescurtarea, sunt pe tel și caut greu.

ok, multumesc, pentru mine este mai greu.

In Bucuresti sunt limitate posibiltatile sa gasesc lucruri de acum 40 de ani,
care mi-au ramas in minte ca un miros de aer curat

Edited by vio69c, 08 May 2023 - 15:56.


#38
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
In Bucuresti nu ai cum sa le gasesti deoarece aceste retete traditionale batranesti nu sunt acceptate / omologate de catre UE, in orasele mari probabil sunt autoritati care verifica exact retetarul produselor scoase la vanzare. Prin satele izolate de munte gasesti tot felul de bunatati sau prin targuri, oboare.

#39
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Daca stie cineva -

Târgu Mures Ócska Piac / Str. Insulei, nr.25 / Duminica 06:00-16:00 duminică -  se mai tine ?

Târgu Mures str. Călăraşilor, nr. 107 - tel. 0265 - 250225, 0265-250221 cand se tine in locatia asta ?

Ce targuri ar mai fi pe o raza de 50 km fata de Reghin ?

#40
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Salut ! Are cineva idee daca se mai tine ......

Râmnicu Vâlcea Piata de la Pod / comuna Goranu. La iesirea din Valcea spre Pitesti. Sub podul de peste Olt / Marti, Vineri si Duminca 0700-1500 Marti, Vineri si Duminca 0700-1500 ?

#41
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Spre exemplu in municipiul Calarasi se organizeaza sambata si duminica , pe o suprafata de 10 HA cred, si poti gasi orice. atasez foto

Attached Files



#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
https://forum.softpe...i-de-vechituri/
Sigur acest topic îți va fi util.

Edited by Valy_User, 17 August 2023 - 10:34.


#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am prins Targ de Sf Pantelimon pe langa Slatina, gaseai usor locul, urlau manelele ('Bautura, bautura si femei...' - marturisesc ca nu am albumul asta). Ideal pentru copii, vata pe bat, acadele.

#44
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
La Calugareni, Giurgiu, in fiecare duminica. Foarte mare targul. La Giurgiu, in anumite zile (sarbatori mari, ziua orasului, etc). Zilele Alexandriei "Ateliere, concursuri, spectacole și evenimente pentru toate categoriile de vârstă" in perioada 21-30 August

#45
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Acum depinde ce intelegi prin iarmaroc, asa cate un balci are fiecare zona. In zona unde locuiesc eu noi mergem la cel din Com Brezoaele [jud DB pe langa Lunguletu/Tartasesti], se tine in fiecare sambata- duminica dimineata. Cateodata cand e vreun moment / sezon special apar si mai multe cotomedii si vanzatori [acum incepe Targul de Sf Maria care tine pana prin septembrie] si e mai mult antren Posted Image. Altfel noi ne ducem periodic sa mai luam contact cu producatorii locali, ne luam cate o gogoasa, fructe proaspete, branza, ba niste borcane sau papuci de plastic. Mie mi se pare destul de amuzant si pestrit, nu e neaparat o necesitate dar cand stai la tara gasesti ce sa cumperi de pe acolo.
Oricum daca vrea careva sa treaca vreodata sa ajungeti pana in 12 ca atunci jumate din tarabe sunt deja stranse.

Edited by dell99, 17 August 2023 - 12:52.


#46
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Bai(tovarase!), jud Prahova, in fiecare duminica. Dar este targ, nu iarmaroc. Nu ai destractie, dar gasesti gratare, bere rece, covrigi etc. SI orice la preturi mai mici. Majoritatea legumelor sunt aduse din comuna Baleni Sarbi (jud. Dambovita).

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Defapt ce se organizeaza azi nu mai iarmaroc nu se mai cheama...

Am mai prins ceva iarmaroc prin 70 - la Bucur Obor/Targul Mosilor. Erau de toate - piata, gratar, must, distractie - balci - te dadeai in lanturi, masinute, circ, tir cu premii...concerte de muzica populara...
Imi placeau oglinzile care deformau. Mai era si un fel de platforma circulara care se invartea din ce in ce mai repede - concurs care sta tea mai mult pe ea - dupa o vreme toti zburau in parapetii captusiti cu perne. Si mai era ceva ce doar prin unele filme mai vedati mai vazut - o chestei circulara cu perete vertical si  cu un pic de panta jos - un motociclist baga mnare si mergea pe peretele rotund.

Dupa vre 2-3 ani au inceput demolarea si au facut magazinuul Bucur Obor si blocuriel din jur - pana atunci erau case si teren viran.

Edited by eiffel, 17 August 2023 - 13:21.


#48
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
In Tulcea pe faleza? unde mai exact?

#49
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Atasez  un tirg  despre care stie si googlemaps.
Manastirea jud. Calarasi

View Postnicileta22, on 18 august 2023 - 10:27, said:

Atasez  un tirg  despre care stie si googlemaps.
Manastirea jud. Calarasi


#50
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostBaghe, on 17 august 2023 - 12:37, said:

La Calugareni, Giurgiu, in fiecare duminica. Foarte mare targul.

Mare si cam atat.
In rest multe chinezarii, manele si preturi cam ca la Bucuresti.
Si in plus, daca mergeti dupa ora 9, coada de masini care vrea sa intre in targ se intinde pe multe sute de metri.

#51
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View Postnicileta22, on 17 august 2023 - 09:47, said:

Spre exemplu in municipiul Calarasi se organizeaza sambata si duminica , pe o suprafata de 10 HA cred, si poti gasi orice. atasez foto
Pe ce strada este ca nu se incarca atasamentul ?

View Postdell99, on 17 august 2023 - 12:50, said:

Acum depinde ce intelegi prin iarmaroc, asa cate un balci are fiecare zona. In zona unde locuiesc eu noi mergem la cel din Com Brezoaele [jud DB pe langa Lunguletu/Tartasesti], se tine in fiecare sambata- duminica dimineata. Cateodata cand e vreun moment / sezon special apar si mai multe cotomedii si vanzatori [acum incepe Targul de Sf Maria care tine pana prin septembrie] si e mai mult antren Posted Image. Altfel noi ne ducem periodic sa mai luam contact cu producatorii locali, ne luam cate o gogoasa, fructe proaspete, branza, ba niste borcane sau papuci de plastic. Mie mi se pare destul de amuzant si pestrit, nu e neaparat o necesitate dar cand stai la tara gasesti ce sa cumperi de pe acolo.
Oricum daca vrea careva sa treaca vreodata sa ajungeti pana in 12 ca atunci jumate din tarabe sunt deja stranse.
Cred ca ar fi acolo si Dâmbovita - targul din Târgoviste

View Postadip1962, on 17 august 2023 - 13:12, said:

Bai(tovarase!), jud Prahova, in fiecare duminica. Dar este targ, nu iarmaroc. Nu ai destractie, dar gasesti gratare, bere rece, covrigi etc. SI orice la preturi mai mici. Majoritatea legumelor sunt aduse din comuna Baleni Sarbi (jud. Dambovita).
In ce oras e targul ?

----------

Ce am mai gasit prin concedii:

Ciobănești- târg duminica - În curtea muzeului.
Borsa  Martea targ de vechituri si miercurea targ de cereale
Targ Stramtura lângă Barsana  - vinerea târg săptămânal produse alimentare si diverse haine traditionale

#52
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View PostGreuleanu, on 18 august 2023 - 11:11, said:

Pe ce strada este ca nu se incarca atasamentul ?


Cred ca ar fi acolo si Dâmbovita - targul din Târgoviste


In ce oras e targul ?

----------

Ce am mai gasit prin concedii:

Ciobănești- târg duminica - În curtea muzeului.
Borsa  Martea targ de vechituri si miercurea targ de cereale
Targ Stramtura lângă Barsana  - vinerea târg săptămânal produse alimentare si diverse haine traditionale
Mun. Calarasi Sambata si Duminica pe str. Prelungirea Dobrogei  dupa intersectia cu Andrei Saguna. ( recomand gasirea unui loc de parcare pe str Rocadei)

#53
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostGreuleanu, on 18 august 2023 - 11:11, said:

In ce oras e targul ?
Bai-coi! Jud Prahova...

#54
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View Postnicileta22, on 18 august 2023 - 12:19, said:

Mun. Calarasi Sambata si Duminica pe str. Prelungirea Dobrogei  dupa intersectia cu Andrei Saguna. ( recomand gasirea unui loc de parcare pe str Rocadei)
Am notat. Ms.

Mi-am adus aminte ca si in Roman am dat peste un targ:

"""Bazar Roman"" - pe str. Renasterii 51 duminică pe la 13.00 strangeau deja cearceafurile

La oborul oficial al Romanului nu am ajuns, eram pe fuga  - cel de pe Strada Islazului, Roman 611129 (1 km NE de Renasterii)

Edited by Greuleanu, 18 August 2023 - 13:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate