Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Papuci noi, imi put picioarele de rup

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Aia de 30 lei atat de laudati de initiator au o duhoare in ei fara sa-i mai bagi in picioare.
Eu cred ca el s-a obisnuit cu mortuarii aia de 30 lei si acum pute a mai scump.
Cum poti face fraier pe unu care da cateva sute sau mii pe o perche de mergatori?

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu dau chiar mai mult pe incaltari, depinde de valuta!
Am dat milioane de forinti!

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
N-a asortat flausatii potriviti la "papuci".

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 08:11, said:

știu că s-a pus definiția, dar nu mă pot abține:
-papuci fila Posted Image cu ciorapi Posted Image
odat' că niciodată pantofii sport nu pot fi papuci (indiferent de definiția afișată)
doi, și de-o fi papuc - nu bagi ciorap...
This Is Why Wearing Shoes Without Socks Could Make You Sick
https://www.thehealt...t-socks-health/

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 alexandersch, on 10 octombrie 2022 - 22:10, said:

[...]Nu cred ca mi-a dat sprey intamplator. Cert e ca nu mai incalt FILA ever, cu toate ca imi sta super bine in picior is perfecti pt ce am nevoie, doar pentru faza cu mirosul nici nu ma mai gandesc sa mai cumpar vreodata asa ceva. Dar vreau pareri caci ma intereseaza subiectul.
mie tot timpul mi-au dat spray cu argint
dar le pun cate o punga de silica gel sa nu ramana 'umezeala'

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 utopium, on 11 octombrie 2022 - 08:44, said:

This Is Why Wearing Shoes Without Socks Could Make You Sick
https://www.thehealt...t-socks-health/

...the combination of sweat, stuffy shoe fabrics, and a lack of socks create the perfect conditions for fungal infections....

deci „shoe”, nu „slipper”...

#25
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Prețul încălțămintei, fie el mic, mediu, sau ridicat, e determinat mai degrabă de confortul oferit și de calitatea materialelor, care s-ar traduce în aspect și durabilitate. În rest, mirosurile rezultate țin de igiena personală. Se recomandă purtarea unor șosete din materiale bune, cât mai naturale. După băiță/duș, te dai pe picioare cu pudră de talc (talpă, degete, între degete etc), și-ți iei șosete curate...atât, n-ai nevoie de spray-uri și alte aberații.
https://comenzi.farm...-mavala-p327029

Edited by glassofwine, 11 October 2022 - 10:00.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Maica-mea a luat odata din piata niste papuci de casa flausati, frumosi - ptr gustul ei.
De cand i-a bagat in casa mi-a venit sa vomit ca puteau inca din sacosa a cauciuc ars. Spalati, tinuti pe balcon la aerisit, nimic nu a ajutat.
Da n-au fost decat 30 de lei...

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 08:11, said:

odat' că niciodată pantofii sport nu pot fi papuci (indiferent de definiția afișată)
Depinde... am vazut persoane incaltate cu jumatati de adidasi...
Ori calcau pe pareta din spate, nu bagau piciorul ori o taiau. Practic faceau papuci din ei :D

#27
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 22.05.2011
Fila o fi fost firma odata demult, acum probabil inchiriaza numele la orcine sare cu banu'..(Kodak  Nokia  etc.)

Materialul folosit la incaltaminte cred ca e cel mai important.
De exemplu Crocs, tot respectul pt tipul de cauciuc/plastic/burete . Toti stim ce inseamna vara, plaja, zeama in tot felul de slapi, sandale eu nu am vazut  asa calitate, confort,  anduranta si mai ales nu se IMPUT :)

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 09:42, said:

...the combination of sweat, stuffy shoe fabrics, and a lack of socks create the perfect conditions for fungal infections....

deci „shoe”, nu „slipper”...
Si cine vorbea de slippers/papuci de casa? Si ce te face sa crezi ca ar fi vreo diferenta? Ideea e ca daca ai sosete, transpiratia e retinuta in mare parte de ele, nu de materialul papucului (de orice fel ar fi el). Soseta o speli des, incaltamintea mult mai rar (unii niciodata).

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
De la incaltaminte purtata fara sosete put picioarele. Moda care am vazut-o la multi tineri din ziua de azi. Daca nu doriti sa se vada soseta pt ca nu se potriveste cu estetica pe care o doriti exista sosetele sport, foarte scurte, nu ies din pantoful sport sau ce “papuci” purtati voi.

#30
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
tre sa ai ciorapi tot Fila Posted Image

Attached Files



#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Cu zacusca ai incercat?

:D

#32
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Cand scoti picioarele "imputite" din papuci, sunt si transpirate? Daca da, atunci cam aia e cauza, dar trebuie vazut de ce tranpiri, din cauza papucior sau nu...?

Zicea cineva de bicarbonat si mare dreptate are. Eu nici nu mai stiu de cand nu am mai folosit deodorant datorita bicarbonatului. Ras la subrat si zilnic spalat si tapetat cu bicarbonat pe umed. Parfum pe haine doar. Daca speli picioarele si sosetele cu bicarbonat n-ar trebui sa mai ai probleme.

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Parerea mea.Papucii de 30 lei cost de fapt vreun euro.Adica plasticosi.De aia iti put picioarele.Cumpara daca poti papuci de bumbac si nu mai pute nimic.

#34
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Deci hai sa clarific niste puncte
Nu am avut niciodata probleme cu asa ceva. Deci cu nici un fel de soseta pe care am purtat-o, cu nici un fel de papuc pe care l-am purtat si cu nici un fel de picior din cele 2 pe care le am. E clar acum ? Nu mai imi ziceti ca spala picioru, schimba soseta sau ca si ceilalati papuci au mirosit ca nu este asa. Altfel nu mai scriam aici. Poate am gresit cand am zis ca mi-am luat papuci de firma avand in vedere ca pentru voi firma e doar adidas si nike, ideea e ca eu pana acum luam numa de la magazin hong kong chinezi 30-40 lei perechea sau de prin auchan la acelasi pret. Ideea e ca nici unul nu mirosea, nici cand jucam fotbal cu ei. Cu astia in schimb, imi put picioarele ca naiba fara sa fac nimic special, nu trebe sa transpir nimic. E drept ca nu urmez moda, probabil is tipul de papuci ce ii iei ca sa ti se vada gleznele, habar nu am, Are talpa alba dinaia de spuma cred, si material subtire negru elastic. Da, is sport, dar nu is papuci de fotbal, nu fac sport cu ei, ii port oriunde am de mers, la lucru, la piata, in oras, la opera, oriunde am de mers. A da, a fost totusi un raspuns pertinent ca poate si-a lasat cineva colonie de bacterii, dar daca era asa ma asteptam sa se puna si pe piciorul meu si implicit sa se transfere si la alti papuci ceea ce nu se intampla. Deci daca ma descalt mirosul de la picioare imi ajunge la nas daca stau drept la cei 2m ai mei. Cu ceilalti papuci trebuia sa imi indes nasul in soseta sa simt ca am transpirat in ei. Cam asta e problema. Deci cu astia nu ma pot descalta la nimeni in casa.

Modelul luat din magazinul asta, dar aparent nu mai se gaseste pe site, dar arata identic cu asta doar ca ambele logouri is albe si talpa e alba, in rest totul la fel, pret 180 lei erau de adult https://www.deichman...itionInList=139

Si revin, mie mi-a convenit si pret, ma simt si bine purtandu-i, nu au alte defecte in afara ca talpa aia alba se murdareste si nu prea se curata cu apa.

Edited by althea, 17 October 2022 - 03:54.


#35
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sa iti mai dau un tip,ca tot engleza va place.Picioarele transpira din mai multe motive,si nu mereu.Gradul de oboseala e unul din motive.

#36
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 12.02.2007
Il cred pe om ca are probleme pentru ca si eu am patit fix acelasi lucru cu 2 perechi Nike, luati din magazinul Nike de la Unirii, acum cativa ani.
Prima pereche 450 lei, dupa nicio saptamana puțeau a ceva cauciuc amestecat cu branza. I-am spalat cu detergent, cu bicarbonat, cu toate draciile posibile, n-a iesit duhoarea din ei. Efectiv i-am aruncat, pentru ca n-am pastrat bonul sa-i returnez..
A doua pereche 400 lei, au fost ceva mai OK la inceput dar dupa aprox 2 luni au inceput si astia sa puta, s-a rupt plasa din laterale, de parca erau d-aia de 30'jde lei.

Parerea mea e ca erau fake, vanduti ca originali in magazinul NIKE de angajatii de acolo, alta explicatie nu am gasit.

De nervi, m-am dus atunci sa iau 2 perechi de adidasi de 120 lei fiecare de la Decathlon cu care n-am avut absolut nicio problema,in afara de uzura normala si de unde imi cumpara si in ziua de azi incaltaminte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate