Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Entorsa genunchi - cât de grav e că îmi fuge genunchiul când calc pe el?

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
LillyMilly

LillyMilly

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2022
Ieri mi-am întins ligamentul când coboram dintr-o mașină sport. Imediat după, cum încercam să merg, efectiv fugea genunchiul de sub mine și mi se ducea piciorul într-o parte.

Am fost la urgențe unde mi-au făcut radiografie, mi-au zis că nu am niciun ligament rupt, că e doar întins - entorsa la genunchi, mi-au dat între 3 și 5 zile de repaus complet și antiinflamator.

Mie totuși îmi e frică... Nu am pățit așa ceva niciodată. Efectiv să îmi fugă genunchiul și să nu pot merge.

Nu am mai lăsat greutate pe el de ieri, merg într-o cârja.

De durut nu mă mai doare, nu am umflătură sau vânătaie.

E posibil sa pot merge din nou după 5 zile?

Mi-e frica sa nu fie ceva mai grav.

Mă gândesc cu groază la perspectiva de a sta 3 luni închisă în casă, după 3 ani nenorociți de pandemie in care numai în casă am stat.

Va rog ajutor.

Radiografia am lăsat-o la UPU... Nu m-am gândit să o iau cu mine.

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Incep prin a spune ca nu am niciun fel de experienta in domeniul medical decat ca pacient. Dar practic sporturi de contact unde probleme cu ligamentele sunt extrem de comune (bjj).
Chestia cu "fugea genunchiul de sub mine" suna foarte tare a ligament rupt, din pacate. Au patit-o multi pe la sala, si cu cat te plimbi mai mult pe el cu atat strici mai tare. Recomand un consult la un ortoped caruia ii pasa, pentru ca din ce stiu eu, la radiografie nu prea vezi nimic pe partea de ligamente, trebuie RMN.

Ce pot sa zic, e weekend, asteapta si vezi cum te simti pana luni. Daca nu se amelioreaza considerabil, fa programare la un ortoped la clinica privata, unde pot face si un RMN rapid (de tip sanador, medlife, astia mai mari). Daca e rupt ligamentul dar nu complet (entorsa de grad mai mic) se poate repara in timp. Depinde si de varsta, de cat de mult l-ai uzat (sporturi, sala, etc.). De stat 3 luni in casa n-o sa stai nici in cel mai grav scenariu (daca necesita operatie) pentru ca recuperarea incepe foarte repede dupa operatie, va trebui sa mergi cel putin pana la kinetoterapie de cateva ori pe saptamana. Stiu mai multe persoane care s-au operat de asa ceva si puteau merge dupa ~1 luna aproape normal. Daca chiar trebuie operat, doctorul te va pune sa faci cateva saptamani de exercitii pentru a intari musculatura din zona, caci o sa ai nevoie.

Multa bafta, sper sa necesite doar recuperare.

Din nou, daca am zis prostii, nu sariti pe mine, vorbesc doar din experienta, am avut si eu ligamente rupte dar la glezna, nu a necesitat operatie. In schimb stiu cel putin 5 oameni operati la genunchi, toti s-au recuperat foarte OK, toti au revenit la sport dupa.

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
ligamentele nu se vad pe radiografie!
in mod indirect, la ligamente rupte un radiolog/ortoped cu experienta si pricepere, apreciaza daca e rupt dupa o pozitie vicioasa a oaselor, rspectiv distanta intre ele. dar e doar o chestie relativa!
ptr a examina ligamentele, e nevoie de rmn.
si pana la urma, nu orice leziune de ligamente se opereaza!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Problema e de la masina sport si de la Pandemie.
Iti vei reveni, nu iti face griji.

#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 TehCube, on 08 octombrie 2022 - 22:38, said:

Recomand un consult la un ortoped caruia ii pasa, pentru ca din ce stiu eu, la radiografie nu prea vezi nimic pe partea de ligamente, trebuie RMN.
Multa bafta, sper sa necesite doar recuperare.

Corect! Colegul a spus tot ce era de spus (sfatuit)!

 pasilla, on 09 octombrie 2022 - 00:58, said:

Problema e de la masina sport si de la Pandemie.
Iti vei reveni, nu iti face griji.
Macar de-ar fi doar asta, motivul ...Posted Image

Edited by arisel, 09 October 2022 - 03:15.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 LillyMilly, on 08 octombrie 2022 - 21:03, said:

Am fost la urgențe unde mi-au făcut radiografie, mi-au zis că nu am niciun ligament rupt, că e doar întins - entorsa la genunchi, mi-au dat între 3 și 5 zile de repaus complet și antiinflamator.
….
De durut nu mă mai doare, nu am umflătură sau vânătaie.
Leziunile pe meniscuri si ligamente sunt dureroase și duc la umflarea genunchiului. Cum au zis și colegii mai sus, RTG-ul nu prea are valoare diagnostică in acest caz, trebuiau sa-ți facă RMN. Dar la testele de ligamente și meniscuri aveai dureri?

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Am si eu aceeasi problema, acum vreo 4 ani mi-a scapat un idiot o poarta de fier pe genunchi, s-a umflat, n-am putut sa merg vreo doua zile, dar n-am mers la dr. doar am luat un pumn de ibuprofen, s-a desumflat, am purtat un suport de genunchi vreun an de zile dupa care n-am mai avut probleme timp de vreo 2-3 ani.
Pana vara asta cand am coborat de pe platforma unui van (i know, nu e masina sport, dar hei, ho), si mi s-a dus genunchiul intr-o parte, cu un sunet ca o pocnitora, si o durere de aproape m-am pisat pe mine. Rezultatul, s-a umflat, ma doare, etc. Tot n-am fost la dr. dar ma gandesc sa ma duc daca nu-si revine.

Edited by wiseguy76, 09 October 2022 - 08:43.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 wiseguy76, on 09 octombrie 2022 - 08:42, said:

Am si eu aceeasi problema, acum vreo 4 ani mi-a scapat un idiot o poarta de fier pe genunchi, s-a umflat, n-am putut sa merg vreo doua zile, dar n-am mers la dr. doar am luat un pumn de ibuprofen, s-a desumflat, am purtat un suport de genunchi vreun an de zile dupa care n-am mai avut probleme timp de vreo 2-3 ani.
Pana vara asta cand am coborat de pe platforma unui van (i know, nu e masina sport, dar hei, ho), si mi s-a dus genunchiul intr-o parte, cu un sunet ca o pocnitora, si o durere de aproape m-am pisat pe mine. Rezultatul, s-a umflat, ma doare, etc. Tot n-am fost la dr. dar ma gandesc sa ma duc daca nu-si revine.

nu te du. doctor is for pussies. mai baga un pumn de ipubrofen ca trece

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Am si un prieten de genul asta, la snowboard. Are ligamentele exterioare (cred) duse de multi ani, dar nu vrea sa faca operatie. Stie ca piciorul ala nu poate sustine greutate si-l menajeaza. Ba chiar continua sa se dea cu placa, piciorul busit fiind cel din spate (cand mergi pe placa zic, difera la fiecare care-i piciorul "dominant") si il menajeaza si acolo pe cat posibil.
Deci se poate trai si fara operatie, fiecare cu prioritatile lui.

Edited by TehCube, 09 October 2022 - 14:47.


#10
LillyMilly

LillyMilly

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2022

 Karhu, on 09 octombrie 2022 - 08:22, said:


Leziunile pe meniscuri si ligamente sunt dureroase și duc la umflarea genunchiului. Cum au zis și colegii mai sus, RTG-ul nu prea are valoare diagnostică in acest caz, trebuiau sa-ți facă RMN. Dar la testele de ligamente și meniscuri aveai dureri?

Nu am avut dureri deloc, chiar a tras bine de piciorul meu să-mi arate că nu e nimic rupt.

De asemenea nu am nici umflături nici vânătăi.

E de bine?

#11
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Lili, cauta un osteopat bun,  restul stie el ce are de facut...de unde esti?

#12
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 marco68, on 09 octombrie 2022 - 16:23, said:

Lili, cauta un osteopat bun,  restul stie el ce are de facut...de unde esti?
"""Osteopatia este o medicină holistică, neconvențională, care vizează refacerea sănătății prin restabilirea micromobilității în zonele afectate și diagnosticate cu disfuncții prin Diagnosticul Osteopatic Specific (D.O.S.).
Noțiunea fundamentală a osteopatiei este Mișcarea Respiratorie Primară (M.R.P.), a cărei liberă expresie este sinonimă cu starea de sănătate. Toate tehnicile osteopatice au drept scop eliberarea și corectarea acesteia.""

Apa de ploaie,asta este "Osteopatia"

Edited by florinellll, 09 October 2022 - 18:26.


#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 zile_san, on 09 octombrie 2022 - 13:27, said:

nu te du. doctor is for pussies. mai baga un pumn de ipubrofen ca trece

Ma deranjeaza cand dau la buci, da' o pun pe ea deasupra...where there's a will, there's a way.
Serios, nu am realizat pe moment ce prostie fac, si acum mi-e frica sa ma duc.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Initiator, cauta pe net testul sertarului anterior. Daca ti l a facut si ai iesit ok, e destul de sigur ca nu i ruptura de ligamente. Dar un RMN iti va arata ce si cum, daca ti l citeste un medic bun.
Am mai scris pe aria asta, dar o repet:
Daca nu ai o viata de sportiv si nu ti fuge piciorul sau alte asemenea, operatia de ruptura de ligamente nu i obligatorie.
PS
Orice spunem noi aici nu inlocuieste consultatia unui medic.

Edited by strongsss, 09 October 2022 - 21:37.


#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 LillyMilly, on 08 octombrie 2022 - 21:03, said:

efectiv fugea genunchiul de sub mine și mi se ducea piciorul într-o parte


Si mie tot a ligament rupt imi suna. Operatia din pacate nu este decontata de Casa de Asigurari din Romania (banuiesc ca aici traiesti).  Ori o sustii din banii proprii, ori lasi lucrurile asa insa eviti sa mai faci sport.

O amica si-a rupt ligamentul la baschet dupa o miscare mai brusca....  Deci .. se intampla. Asta e. Corpul uman e fragil.

P.S: radiografia a ramas la ei in arhiva. Te poti duce ulterior sa o iei sau ii faci o poza cu telefonul cand e pusa pe suportul ala luminat. E acelasi lucru.

Edited by Bogotta, 10 October 2022 - 14:53.


#16
denis9696

denis9696

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2022
Buna
Ai mai rezolvat ceva in aceasta privinta ?
Ti-ai revenit dupa 3-4 zile ?

#17
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Draga domnule, pot sa-ti aceeasi problema am avut-o in urma cu 36 de ani si de atunci, periodic, cam la 2-3 ani, recidiva. Acum 22 de ani urma sa ma operez dar un factor de imprejurari m-a impiedicat. Acum am 60 de ani si tot nu m-am operat,
Merg cu bicicleta, fac trasee prin munti (anul trecut pe Negoiu, anul asta cateva trasee de 2 zile in Bucegi si Fagaras), chestii d-astea, in schimb am renuntat sa joc tenis, cata vreme stiu clar ca genunchiul drept nu ma tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate