Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#451
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Se pare ca este un curent in toata regula revenirea la casele clasice. E de bine , cred.  Probabil ca va ajunge in final si pe plaiurile noastre.

https://evz.ro/selfp...st-romania.html

#452
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Și în dulcele stil mioritic, pentru ca tot ai menționat plaiurile, dacă acest lucru se va întâmpla, va fi scuza perfecta pentru retaileri sa majoreze preturile, ca să poată susține salariile casierilor nou (re)angajati.

#453
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
astia daca vor sa majoreze preturile o fac fără sa Aiba nevoie de vreun motiv :)))


#454
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Bogotta, on 28 noiembrie 2023 - 14:43, said:

Se pare ca este un curent in toata regula revenirea la casele clasice. E de bine , cred.  Probabil ca va ajunge in final si pe plaiurile noastre.

https://evz.ro/selfp...st-romania.html

Sper că nu. Mie îmi place cu aplicația magazinului și selfpay. Stați voi la cozi kilometrice pînă puneți marfa pe bandă, e scanată, o luați de pe bandă...
Și așa, en passant - motivele invocate de ăia, cum că nu se descurcă clienții sau că li se pare impersonal, sînt bullshit total. De fapt le-au crescut "pierderile".

#455
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Nu prea inteleg cum le-ar fi putut creste pierderile. La casele self service au personal care supravegheaza + camere + antifurturi (la unele produse)

#456
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă citești articolul original despre supermarketul britanic o să găsești scris exact așa - pierderi. Vorba vine pierderi și, evident, l-au dat ca motiv după cele cu nedescurcatul și impersonalul...
Nu știu cum făceau - poate au făcut economie și la salariile paznicilor.
La noi la Kaufland se fac verificări aleatorii, care sînt și nu sînt aleatorii - sub 300 lei sînt aleatorii, peste 300 ești verificat fără excepție.
Carrefour - uneori se uită paznicul la bon și în cărucior.

#457
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 radunic, on 19 octombrie 2023 - 13:02, said:

Io-s fericit că lumea face coadă la casele clasice și la alea unde mă duc cu aplicația e liber tot timpul.
La Auchan Crangasi cel putin nu mai sunt deloc clasice, sunt doar hibride. Se face coada normal ala hibride dupa care alta coada la aia care se chinuie sa-si scaneeze produse si sau de erori.
Carrefour Orhideea nu a scos, a realzait ca apar probleme si a pastrat atat clasice cat si self check.

Edited by andreic, 30 November 2023 - 10:55.


#458
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
La Auchan am văzut ce au făcut dar cum pe acolo trec o dată pe cincinal nu mă afectează sistemul lor. Varianta cea mai bună mi se pare aia mixtă - case cu casier plus case selfpay. Alege fiecare ce-i place.

Edited by radunic, 30 November 2023 - 11:56.


#459
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

 Bogotta, on 29 noiembrie 2023 - 12:20, said:

Nu prea inteleg cum le-ar fi putut creste pierderile. La casele self service au personal care supravegheaza + camere + antifurturi (la unele produse)
Daca iti scanezi singur in timp ce culegi produsele din magazin, la casa selfpay prezinti doar un cod qr si gata (ai toate produsele in sacosa si nu se mai uita nimeni).
Daca nu te verifica nimeni practic poti scana pe sarite si astfel pleci cu mai mult decat platesti.
Oricum este greu sa faci asta, la kaufland mari sanse sa pici la verificare indiferent de suma, la carrefour depinde de magazin si cheful paznicilor iar la cora ai cantar deci zero sanse.
La auchan daca nu e aglomeratie, stiu sigur ca in momentul cand ai activat sesiunea de selfscan, te poate urmari prin magazin pe camere daca scanezi tot.

Edited by biggie1976, 30 November 2023 - 18:10.


#460
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
La Auchan intr-adevar daca folosesti Scan&Go din aplicatie nu prea te mai verifica la iesire, in orice caz nu exista nimic sistematic.
La Metro Baneasa au introdus recent un sistem de SelfScan, dar acolo e cu verificare - cantareste cosul cu totul! Daca iese bine la cantar doar achiti si pleci, altfel (ca mai da si cantarul rateuri) vine un angajat sa verifice.

#461
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Mi se pare cel mai normal sa ai case de ambele feluri. Alegi pe unde sa treci si cu asta basta. Gen: Lidl

#462
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostBogotta, on 29 noiembrie 2023 - 12:20, said:

Nu prea inteleg cum le-ar fi putut creste pierderile. La casele self service au personal care supravegheaza + camere + antifurturi (la unele produse)
se fura usor nu e foarte greu.
in plus au si erori, daca bagi 4 produse si scanezi 1 nu mai le pune pe alea 3.
Am intalnit o gramada de erori.

#463
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Saptamana trecuta am devenit hot fara sa vreau! La Auchan Vitan, in Bucuresti!
La raionul mancare gatita! Am luat o ciorba de perisoare, si o pulpa de pui cu orez cu paine de secara. Merg la casa de autoscanare (la mancare gatita in Vitan numai casa cu autoscanare exista) si uit (pe bune) sa scanez painea. Am luat tava si m-am dus la masa sa mananc. Nu am terminat bine ciorba si apare un angajat langa mine, care ma roaga sa ii arat bonul. Mirat i-l arat (bine ca nu l-am aruncat). Imi atrage atentia ca nu am platit painea! Sa intru in pamant de rusine. Imi cer scuze, ii spun ca nu a fost cu intentie. Imi spune ca nu e nici o problema, dar sa ma duc sa o platesc. Am mers cu ambalajul la casa si am platit si painea. Angajatul mi-a vorbit frumos, nu am ce sa reprosez. I-am spus si eu tot frumos ca daca era un angajat casier acolo nu se intampla asta!

#464
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
https://www.facebook...915998963121257

#465
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostRobert_Kiran, on 01 februarie 2024 - 10:44, said:

Saptamana trecuta am devenit hot fara sa vreau! La Auchan Vitan, in Bucuresti!
La raionul mancare gatita! Am luat o ciorba de perisoare, si o pulpa de pui cu orez cu paine de secara. Merg la casa de autoscanare (la mancare gatita in Vitan numai casa cu autoscanare exista) si uit (pe bune) sa scanez painea. Am luat tava si m-am dus la masa sa mananc. Nu am terminat bine ciorba si apare un angajat langa mine, care ma roaga sa ii arat bonul. Mirat i-l arat (bine ca nu l-am aruncat). Imi atrage atentia ca nu am platit painea! Sa intru in pamant de rusine. Imi cer scuze, ii spun ca nu a fost cu intentie. Imi spune ca nu e nici o problema, dar sa ma duc sa o platesc. Am mers cu ambalajul la casa si am platit si painea. Angajatul mi-a vorbit frumos, nu am ce sa reprosez. I-am spus si eu tot frumos ca daca era un angajat casier acolo nu se intampla asta!

WTF?
Si daca apucai sa mananci painea cum mai dovedea ala ca ai luat-o dar nu ai scanat / platit pentru ea?

Posted Image
Asta nu mi-a trecut prin cap: iei mancare de la aia si o bagi la burdihan pana sa ajungi la scanat iar acolo nu mai ai ce sa platesti decat - sa zicem - o chifla Posted Image

#466
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajBlueKing-69, pe 01 februarie 2024 - 21:30, a scris:

WTF?
Si daca apucai sa mananci painea cum mai dovedea ala ca ai luat-o dar nu ai scanat / platit pentru ea?

Posted image
Asta nu mi-a trecut prin cap: iei mancare de la aia si o bagi la burdihan pana sa ajungi la scanat iar acolo nu mai ai ce sa platesti decat - sa zicem - o chifla Posted image
Painea (mai bine zis sunt 2 felii de paine) vine ambalata intr-o punga. Pe aceea punga e lipita o hartie cu codul de bare. Punga era pe masa. Cu punga am fost sa platesc.
Nu ai cum sa mananci mancarea. Nu stiu daca ai fost la Auchan la mancare gatita. Mergi cu o tava ca la autoservire. La capat e casa, care e in drum spre mese! Deci inati te lovesti de casa apoi ajungi la masa!
Eu sunt curios cum m-a vazut. Cred ca e un angajat care se uita pe camera si te studiaza. Apoi isi trimite un coleg sa verifice. Si la mine, intai a verificat bonul. Apoi a zis de paine.

Edited by Robert_Kiran, 01 February 2024 - 21:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate