Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#415
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
ce schimbari? ca-s din 2006 pe aici dar nu-mi aduc aminte nici o schimbare.


pfff....am 17 ani pe forum. vai steaua mea

Edited by VipeR85, 16 March 2023 - 23:13.


#416
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 Robert_Kiran, on 16 martie 2023 - 04:34, said:


Și cum e an electoral, s-ar putea sa le iasă!

Acum sa vedem cum scoate Auchanul cămașa!
In Ro? An electoral 2023? :)

#417
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

 un_el, on 15 martie 2023 - 20:22, said:

Paza de la magazin nu are dreptul sa se uite in buzunarele tale, sacosa, geanta, rucsac samd. Agentii aia de paza nu cunosc legea iar cei care se lasa controlati de ei cu atat mai putin. Am patit o faza de genul asta intr-un alt magazin si i-am trimis la plimbare in secunda doi. Am intrat cu rucsacul in spate iar casiera, cand am ajuns la casa, mi-a zis sa-i desfac rucsacul ca sa vada ce-i in el. Am intrebat-o daca este pe post de paznic sau este casiera? Mi-a raspuns ca-i doar casiera. Ei atunci la revedere! Daca aveti impresia, gresita dealtfel, ca am furat ceva, anuntati colegii de la paza. Ma opresc, n-o sa le arat nici macar lor ce am in rucsac si n-au decat sa cheme Politia. Astept pana vine, imi fac un control sumar corporal in prezenta unui martor asistent independent, procesul verbal aferent cu ce au gasit asupra mea, din care un exemplar la mine, iar dupa aceea am eu grija. Bineinteles ca a lasat-o moarta nu inainte de a-mi zice ca asta-i politica magazinului. I-am raspuns sec ca este cazul s-o schimbe. Nu m-a oprit nimeni de la paza, am trecut ca prin branza.
Sa nu uit: care-i treaba cu boicotul? S-a fasait de tot? Lumea urla impotriva austriecilor dar isi umple doua carucioare la Auchan care isi vede linistit de treaba in Rusia. Nu se pune? Posted Image
Și agenții de pazã de la magazinele de haine, din mall, de ce au dreptul sã te controleze când sunã alarma aceea cu senzori, de la intrare? Acolo e altã lege?

#418
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 un_el, on 15 martie 2023 - 20:22, said:

Paza de la magazin nu are dreptul sa se uite in buzunarele tale, sacosa, geanta, rucsac samd. Agentii aia de paza nu cunosc legea iar cei care se lasa controlati de ei cu atat mai putin.
Înseamnă că un job perfect. Nu fac nimic și iau bani degeaba. Asa-i?
De ce nu pun manechine in locul lor. E mai ieftin și stau non stop acolo.

#419
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006

 Nephthyis-Maat, on 18 martie 2023 - 07:41, said:

Și agenții de pază de la magazinele de haine, din mall, de ce au dreptul să te controleze când sună alarma aceea cu senzori, de la intrare? Acolo e altă lege?

 dorin_2k, on 18 martie 2023 - 09:28, said:

Înseamnă că un job perfect. Nu fac nimic și iau bani degeaba. Asa-i?
De ce nu pun manechine in locul lor. E mai ieftin și stau non stop acolo.

Nu vreau sa intru in polemica cu voi, va spun doar atat: nu au voie sa va controleze impotriva vointei voastre. Daca voi le permiteti e partea a doua a discutiei. Ca multi oameni sunt de buna credinta si accepta sa fie controlati e altceva, ca unii dintre agentii pe paza merg la intimidare, alta mancare de peste.
Eu am spus ceva dar vad ca s-a inteles gresit: cand intru cu un bagaj din alt magazin si am uitat sa-l las la cuseta, dulap, informatii clienti samd sunt considerat din prima hot. E o atitudine care trebuie schimbata, nu e normal. Dupa cum am mai zis: ai suspiciuni? Ok, cheama Politia, astept sa vina si procedam asa cum spune legea.
Revenind la magazinul de haine: nicaieri, dar nicaieri, in niciun magazin, indiferent ce ar vinde el, agentii de paza nu au dreptul sa te controleze.

Edited by un_el, 19 March 2023 - 09:25.


#420
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006
Ca si material informativ, e offtopic dar rog moderatorul sa nu stearga postarea. Pe scurt este vorba de legea interpretata din punctul de vedere al unui agent pe paza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9qKsbFLihr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#421
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DK9YQe1Jnjw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#422
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 17.08.2022

 un_el, on 19 martie 2023 - 09:24, said:

Revenind la magazinul de haine: nicaieri, dar nicaieri, in niciun magazin, indiferent ce ar vinde el, agentii de paza nu au dreptul sa te controleze.

Se vedem articolul 48 din legea 333/2003, privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor
si se ne lamurim intai cine este agentul de paza, cine il califica si cine il angajeaza si care ii sunt atributiile.

Daca avem de-a face cu un agent de paza sa zic....oficial, adica gardian public sau al unei firme particulare, el are dreptul :

" să oprească şi să legitimeze persoanele despre care există date sau indicii că au săvârşit infracţiuni sau alte fapte ilicite în obiectivul păzit, pe cele care încalcă normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infracţiunilor flagrante, să oprească şi să predea poliţiei pe făptuitor, bunurile sau valorile care fac obiectul infracţiunii sau al altor fapte ilicite,"

Deci, daca are suspiciuni, va legitimeaza, va aseaza pe un scaun, va ofera un pahar cu apa si asteptati impreuna cu el venirea organelor de politie.
Cine colaboreaza cu agentul la perchezitia partiala, sau sumara, sau corporala, este partas la propria injosire si vatamare a drepturilor.

Sunt pline forumurile care se ocupa de drepturile oamenilor, de avertismente de a nu ne lasa intimidati.
Dar iar si iar oamenii sunt slabi cu interesele lor si se fac pres la picioarele oricarei persoane ce poarta o uniforma.

Edited by vio69c, 19 March 2023 - 13:22.


#423
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Voi si agitatorii antisociali de pe forumuri cam puneti accent prea mare pe ce poate agentul de mall si ignorati politia... nu e nicio smecherie ca agentul nu are voie sa fara perchezitie se stie demult asta, dar daca ajungi acolo, are voie sa va retina / legitimeze si sa cheme politia, dupa aia e mai mai rau, se poate lasa direct cu dosar de cercetare ca politistii nu prea au chef sa vina degeaba. Asa ca e indicat intotdeauna sa colaborezi cu agentul de securitate de mall (mall cop) mai ales ca/daca stiti sigur ca e o greseala.
Controlul e ceva normal, nu va mai credeti vedete ca aia de si-a luat-o la boti la aeroport mai demult Posted Image

Edited by andreic, 19 March 2023 - 13:36.


#424
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 vio69c, on 19 martie 2023 - 13:18, said:

Deci, daca are suspiciuni, va legitimeaza
Ok, si daca eu refuz?
Cand e vorba de Politie exista lege si primesc amenda la refuzul legitimarii, dar paznicii din magazine ce o sa-mi faca?

Intr-o vreme aveau in Kaufland un obicei prost sa-ti ceara la casa sa le arati ce ai in ghiozdan, ultima oara era o tanara timida cu care ce rost ar fi avut sa ma cert sa-i zic de lege? Ar trebui sa fac scandal cu niste oameni care isi urasc deja slujba si sefii.

#425
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,787
  • Înscris: 17.08.2022

 Mizu, on 19 martie 2023 - 13:35, said:

Ok, si daca eu refuz?
Cand e vorba de Politie exista lege si primesc amenda la refuzul legitimarii, dar paznicii din magazine ce o sa-mi faca?


Legea ii permite sa te legitimeze si atat.
Si ii permite pentru ca legea nu e facuta doar pentru hotii de bauturi din magazine alimentare.
Legea este facuta si pentru intrari frauduloase, legitimatii sau acte false etc.

Cineva recomanda mai sus sa "stam cuminti jos" si sa colaboram cu agentul de securitate....
Sa colaboram la ce?
Sa ma faca de ras in fata copiilor, a vecinilor, a clientilor magazinului....??
Capul plecat sabia nu-l taie a adus Romania in pragul colapsului
si lipsei unei coloane vertebrale in randul populatiei

Edited by vio69c, 19 March 2023 - 15:18.


#426
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006
@all: Cine vrea sa se legitimeze n-are decat s-o faca e strict treaba lui. In ceea ce ma priveste pe mine n-o sa-i arat vreodata unui agent de paza vreun act de identitate. Asta-i unul dintre aspecte, referitor la suspiciuni, am scris eu gresit, nu se retine o persoana pe baza suspiciunilor ci doar in baza dovezilor clare. In caz contrar e vorba de lipsire de libertate, cam nasol pentru cel care procedeaza asa. De uitat in bagaje sau prin buzunare: exclus! Asa ca mai draga andreic "normalul" tau lasa de dorit, chiar as vrea sa muncesti la o firma de paza si sa indraznesti sa-mi faci asa ceva, control sumar corporal si al bagajelor, legitimare, eventual retinere. Conform Codului Penal poti "sta la racoare" pana la 15 ani. Am avut de-a face cu specimene din astea, incepand de la cei dintr-un magazin care mi-au cerut sa le arat ce am in rucsac si un act de identiate in alt caz, terminand cu unii care parcasera ilegal masina de interventie pe strada. Printre altele le-am facut o poza si restul s-a rezolvat cu tot cu opozitia lor. Urmarile n-au fost cele mai placute pentru ei. Daca stiu ca am dreptate si nu ma simt cu musca pe caciula, fii invitatul meu!

Edited by un_el, 19 March 2023 - 18:04.


#427
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Hai sa zic si aici, ca dincolo nu m-a bagat nimeni in seama.

Azi am fost la alt supermarket, la un self checkout d'asta, si am scanat o bere. Ce sa vezi? Nu a venit nimeni. Aprobarea am primit-o din butoane, dovada ca mereu e cineva cu ochii pe noi la cumparaturi (aviz amatorilor). Am platit si am plecat. Fiti, in pana mea, mai optimisti. V-am zis ca sunt solutii pentru toate problemele.
PS: de la mine ati aflat prima oara, dar sa nu mai spuneti si altora. Lasati-i sa traiasca in ignoranta.

#428
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
desi am trecut cu brio de auchan TM, ala cu casieria hibrida...am ajuns azi pe la SB si taranu tot taran ramane :)  aceeasi casa hibrida, mi-a scanat casieru produsele, mi-a dat beletu' si ma duc cu beletu la automat ...automatu, ca orice self checkout. taranu, adicatele eu, iau pistolu ala in mana si scanez bonulPosted Image  ....pffff...am asteptat 20 secunde pana a venit o domnisorica topt un zambet sa-mi zica ca-s taran si ca bonu de plata se scaneaza in fata automatului la lumina aia rosie din mijloc. asta e...am zis mersi si am fugit mancand pamantu inapoi in evul mediu de unde am venitPosted Image

mi-a placut la carefour...aia au self check-out ca o casa normala, cu tot cu banda...tu faci si pe cumparatoru si pe casierul. a fost mai distractiv acolo

 un_el, on 19 martie 2023 - 18:03, said:

.... In ceea ce ma priveste pe mine n-o sa-i arat vreodata unui agent de paza vreun act de identitate. Asta-i unul dintre aspecte, referitor la suspiciuni, am scris eu gresit, nu se retine o persoana pe baza suspiciunilor ci doar in baza dovezilor clare........ ...si un act de identiate in alt caz,
exista legea 333/2008. am citit de curiozitate art 46 lit.d aici https://legislatie.j...ument/45134   citeste art 58 lit. e ...agentul e OBLIGAT conform legii sa te legitimeze daca exista indicii ca ai comis ceva ilegal. asta e legea boss, acolos scrie ca e obligat, si mai ales ca-si ia amenda daca nu o face......si ce faci tu e dezinformare si fake-news.
asteptam cu nerabdare sa-ti sustii vorbele cu dovezi concrete. altfel esti doar un razboinic de tastatura.

#429
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006
@VipeR85: In lege poate sa scrie cam orice, mai ales ca legea este interpretabila. Din punct de vedere legal agentul nu are ce sa faca daca eu nu vreau sa ma legitimez. Vorbim despre GDPR? Vreau sa stiu daca respectiva firma de paza la care este angajat Georgel este operator de date cu caracter personal. In afara de Politie, Politia Locala si Jandarmerie nu-s obligat sa ma legitimez in fata nimanui, asa ca respectivul agent poate sa stea in cap si sa-mi ceara sa ma legitimez. Daca tu vrei sa-i dai actul sau actele de identitate oricui e problema ta, eventual sa fii cotrobait prin bagaje sau buzunare. Am postat mai sus un videoclip, urmareste-l cu atentie. Eu am mai spus si mai zic din nou: mi s-a cerut sa-i arat continutul rucsacului la casa, am refuzat, alta data a venit nu stiu ce tipa de la nu stiu ce firma de paza si mi-a cerut sa-i arat buletinul. Am scos telefonul din buzunar si i-am zis cum va fi vremea timp de o saptamana. Una la mana buletin nu exista de multa vreme ci carte de identitate, al doilea lucru cartea de identitate n-o arat nimanui in afara de angajatii institutiilor statului pe care i-am precizat in randurile de mai sus.
Mai spunem ca inainte vreme unele centre comerciale trimiteau agentii de paza sa blocheze roata masinilor parcate de aiurea si cereau nu stiu ce taxa de deblocare? Ei bine si lucrul asta este ilegal.
Banuiesc ca am fost destul de clar, tu si altii procedati asa cum doriti. Parca erai angajat intr-una din institutiile pe care le-am mentionat mai sus sau te confund eu cu un alt utilizator? Nu ca are mare importanta, intreb ca fapt divers, nu esti obligat sa-mi raspunzi.

Edited by un_el, 20 March 2023 - 09:15.


#430
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 VipeR85, on 19 martie 2023 - 22:06, said:

mi-a placut la carefour...aia au self check-out ca o casa normala, cu tot cu banda...tu faci si pe cumparatoru si pe casierul. a fost mai distractiv acolo

In Auchan Pallady am vazut ca au implementat sistemul asta.

#431
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006
Am zis de la bun inceput ca-i o furtuna intr-un pahar cu apa, e vorba doar de obisnuinta. Cui ii place magazinul Auchan va merge tot acolo sa-si faca cumparaturile. Daca le vor scadea vanzarile, desi ma cam indoiesc ca se va intampla lucrul asta, se vor intoarce la vechiul sistem. La inceput va fi mai greu dar dupa va face parte din cotidian. Asa s-a intamplat si cu forumul softpedia dupa cum bine a remarcat un coleg, in momentul in care s-a schimbat interfata grafica multi dintre utilizatori au fost reticenti, acum e ceva absolut normal sa arate asa cum arata si sa aiba functiile pe care le are.

#432
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
E aceeasi interfata, probabil ati schimbat skinuri :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate