Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Mai merita facuta zacusca, in 2022, in casa (orase mari)?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 Neaceasca85, on 03 octombrie 2022 - 12:15, said:

Iar tineretul le sustine pentru ca domne ce nu e preparat acasa este nociv si aditivat.

gresit.
pur si simplu nu poti compara zacusca din comert, indiferent de brand, cu aia facute de mama sau de buna acasa.

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Zacusca avea un singur scop in trecut: sa conservi abundenta de legume din sezonul de 2-3 luni pe an in asa fel incat sa ai ce consuma in lunile de iarna, ca acum 200 de ani nu aducea nimeni legume de sera din turcia si spania.

Atat si nimic mai mult.

In contextul actual, sa ai in casa orice fel de conserva este o idee foarte buna. Pe nuclear fallout nu prea mai creste nimic. Adica mori cu cateva luni mai tarziu decat aia care n-au avut zacusca.

Edited by abac, 03 October 2022 - 13:26.


#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca o luam asa, nu merita sa facem nimic, hai sa cumparam orice.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 tytysor, on 03 octombrie 2022 - 13:19, said:

Folclor! Sint la fel de saturate de chimicale si alea!
Noi am cumparat de aici de unde am pus linkul, semana foarte bine la gust cu una home-made. In rest n-am de unde sa stiu ce chimicale au, dar nu vad de ce ar avea din moment ce o zacusca home-made sta mult si bine fara chimicale. De obicei pui chimicale ca sa maresti termenul de expirare al produsului, dar la zacusca nu e cazul.

#23
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://poftafocului...egorie/zacusti/
Astea sunt cele mai bune produse gasite de mine, de mult timp ...

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
Zacusca fac tot timpul anului.
2-3 borcane
pentru placerea mea si a familiei.
Asa cum pun vaza taiata la murat intr-un borcan mediu de sticla,
pentru vaza la mancare si pentru zeama de acrit
asa cum pun castraveti la murat, conopida, sau mult mai rar gogonele.

O fac de placere, numai de placerea procedeului si a gustului
De aceea ce pot face in casa nu cumpar niciodata din comert.

Evidenta ca conserve pentru iarna nu mai are rost.

Edited by vio69c, 03 October 2022 - 14:06.


#25
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Vinetele, rosiile si ardeii kapia sunt in jur de 5 lei pret de piata in Bucuresti.
Daca se adauga si restul ingredientelor, probabil e mai scumpa zacusca facuta in casa, dar gustul este diferit de orice zacusca cumparata.
Pe mine insa ma descurajeaza prepararea - e ceva munca - asa ca prefer sa cumpar din magazin si sa-mi fac pofta.

Edited by Manasu, 03 October 2022 - 14:12.


#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
zacusca "pentru iarna" nu mai face nevasta-mea demult, nu aveam conditii optime de depozitare (doar balcon inchis) si se strica intr-o veselie, asa ca pune la congelaizer vinete si ardei copti, separat in pungute, si cind ne e pofta, dezgheatza si face "proaspata", sau numai ardei copti si face "o mincarica" de dai cu caciula dupa caini ..

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 tEo, on 03 octombrie 2022 - 13:25, said:

gresit.
pur si simplu nu poti compara zacusca din comert, indiferent de brand, cu aia facute de mama sau de buna acasa.
Am observat.

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pana si taica-miu si-a facut deja cateva zeci de borcane cu zacusca.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 aaaa4567, on 03 octombrie 2022 - 12:07, said:

Ma refer la preturi,


întotdeauna produsele obținute la scară industrială vor fi mai ieftine decât cele obținute-n ogradă!
că greu găsești ceva să se compare cu ce făcea mama/bunica e altă discuție...

bine a zis cineva: cum altfel să dispui de grămezile de legume produse vara, în restul anului?
cu toate că frigiderul era inventat de un secol (exagerez și io :P ), comuniștii îl trecuseră pe lista „decadențelor”..., ce să mai zic de congelator? :o

iar ca să țin în congelator 7 luni o vânătă - mai bine nu... sunt conserve cu vinete coapte pe rafturi, io aș zice că-i mai gustoasă, dar și mai ieftină...
adaug roșii de antalya și ceapă neaoșă... restul e tăcere!
(că nu-i frumos să vb cu gura plină!)

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Friskey, on 03 octombrie 2022 - 14:56, said:

Pana si taica-miu si-a facut deja cateva zeci de borcane cu zacusca.
Pana si eu am facut cateva borcane :)
Nu pretul conteaza, ci faptul ca o faci pe gustul tau.
De aia din comert nu ma mai apropii. Am testat suficient incat sa tin minte sa nu mai cumpar.

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Manasu, on 03 octombrie 2022 - 14:12, said:

Vinetele, rosiile si ardeii kapia sunt in jur de 5 lei pret de piata in Bucuresti.
Daca se adauga si restul ingredientelor, probabil e mai scumpa zacusca facuta in casa, dar gustul este diferit de orice zacusca cumparata.
Pe mine insa ma descurajeaza prepararea - e ceva munca - asa ca prefer sa cumpar din magazin si sa-mi fac pofta.
Unde, dom'le? Poate mai devreme in an, acum sunt in jur de 8-10 lei (kapia) si vinetele 6-7 lei. La o piata de cartier dormitor, la inceput de octombrie...

#32
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
La pietele Rahova, Obor, astea mai mari. Sau la targul de pe Pucheni. Oricum pentru zacusca trebuie cantitati mari, iti mai lasa la pret in astfel de cazuri.

#33
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Acum 2 luni am facut zacusca
Am cumparat doar 15 kg de vinete. Rosiile si adreiul gras si kapia din gradina proprie.
Vinetele - 3 lei/kg. Ce-i drept, nu sunt pretentios la calitate. Erau calitatea 2 adica un pic mai zbarcite, dar interiorul este foarte bun, mai ales ca nu lasa multa apa dupa coacere.
Zacusca facuta in ceaun de fonta, la foc mic de lemne.
Din doua ceaune ca cele din poza au iesit peste 50 de borcane de 400 de grame.

Attached Files



#34
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
eu cumpar zacusca bulgareasca , care e foarte buna

#35
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ritualul de facut zacusca la mine acasa, este urmatorul:
Se pune gratarul in portbagaj, apoi ce trebuie pus pe gratar, de genul, ardei, vinete, etc ( nevasta stie mai bine, ea imi pune sacosile). Se trece pe la garaj, se iau lansetele si momeala si se seteaza azimut, malul Dunarii. Acolo, in timp ce lansetele stau in apa, se trece la copt ingredientele. Daca apare si o platica sau morunas ( nu este acelasi lucru cu morunul ), sunt bine veniti pe gratar, la urma. Tot acolo se curata de coaja, si se aduc acasa numai bune de tocat, fiert, pus la borcane.
Pentru mine este exact ceea ce trebuie, ajutor pentru sotie, pescuit, relaxare, aer curat.
Revenind la intrebare, pentru mine, DA, merita sa faci zacusca acasa.

#36
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 r_murphy, on 03 octombrie 2022 - 14:22, said:

zacusca "pentru iarna" nu mai face nevasta-mea demult, nu aveam conditii optime de depozitare (doar balcon inchis) si se strica intr-o veselie, asa ca pune la congelaizer vinete si ardei copti, separat in pungute, si cind ne e pofta, dezgheatza si face "proaspata", sau numai ardei copti si face "o mincarica" de dai cu caciula dupa caini ..
Ceva faci tu acolo, la un apartament de-al meu nu se strica nici chiar pe balcon, pe caldura (desi nu ma incumet sa tin acolo, de obicei). Recunosc ca nu am facut decat o data (cap-coada), dar totusi...

 phoenix76, on 03 octombrie 2022 - 17:58, said:

Ritualul de facut zacusca la mine acasa, este urmatorul:
Se pune gratarul in portbagaj, apoi ce trebuie pus pe gratar, de genul, ardei, vinete, etc ( nevasta stie mai bine, ea imi pune sacosile). Se trece pe la garaj, se iau lansetele si momeala si se seteaza azimut, malul Dunarii. Acolo, in timp ce lansetele stau in apa, se trece la copt ingredientele. Daca apare si o platica sau morunas ( nu este acelasi lucru cu morunul ), sunt bine veniti pe gratar, la urma. Tot acolo se curata de coaja, si se aduc acasa numai bune de tocat, fiert, pus la borcane.
Pentru mine este exact ceea ce trebuie, ajutor pentru sotie, pescuit, relaxare, aer curat.
Revenind la intrebare, pentru mine, DA, merita sa faci zacusca acasa.
De unde faci deplasarea? Bucuresti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate