Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mai merita facuta zacusca, in 2022, in casa (orase mari)?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 aaaa4567, on 03 octombrie 2022 - 20:14, said:

Ceva faci tu acolo,

sa ma calce submarinul daca fac ceva deosebit, nici macar nu calc pe acolo, e teritoriul nevesti .. si DA, este de zona 51, iau vin varsat de la recas, il bag la sticle mai mici si in 2-3 luni se sampanizeaza :D :D hai ca p'asta n-ai mai auzit-o :D :D

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Zacusca nu mai fac de cativa ani, pentru ca nu prea mananc. Dar anul asta am facut castraveti si gogosari murati, suc de rosii si propria reteta de sos picant, pe care il folosesc de la pizza la sos de friptura. Vreau sa mai pun si ceva conopida in otet, poate si vartza murata.

#39
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 aaaa4567, on 03 octombrie 2022 - 12:07, said:

Ma refer la preturi, in special Am inteles ca ardei kapia sunt vreo 8-10 lei in piata, rosiile se duc spre 6-7 lei, vinetele 7-8 lei. In aceste conditii, tinand cont ca legumele scad la 1/2 din greutate cand sunt puse pe plita, mai merita, ca pret, pentru o gospodarie mica sa isi faca zacusca? ma refer la bataia de cap, timp, si la cantitati rezonabile (10-30 de borcane), hai pentru cativ a ani si familia extinsa, nu la ceva semiindustrial...

Pareri?
Stiti niste preturi mult mai bune de atat, pentru Bucuresti?

Maultumesc.
Noi mai facem uneori (gen la 2-3 ani poate mai avem chef).
Ca sa precizez mai clar, NU facem pentru ca e mai ieftin sau alte prostii din astea. Le facem pentru ca le pregatim pe gustul nostru, cum ne place noua. Exact asa cum fac si in decembrie carnati si sonc, pentru ca il fac asa cum imi place mie nu cum il fac cei din magazin. Si il fac cu ce vreau eu in ele. Multi care fac asta, exact ca mine, nu fac din motive de pret ci din motive de calitate si gusturi.
Ai inceput gresit topicul.

#40
Totuncalator

Totuncalator

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2022
Merita din plin.
Vezi cat costa in magazin cele 10-30 de borcane. Care sunt pline doar de ceapa, morcovi si ceva chimicale. Vinetele si ardeii sunt doar pe eticheta. Si vezi cat costa sa le cumperi. Eu in Bucuresti am vazut preturi mai mici decat prin tara (oriunde ai vrea).

#41
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Un articol pe subiect, cu preturi si diferentele foarte mari intre pietele din Bucuresti.
https://www.libertat...-toamna-4299087

#42
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 17.08.2022
Tot timpul anului am muraturi si zacusca.
Dar, pentru ca e cantitate mica 2-3 borcane/ serie o pun putin in cuptor sa se "rumeneasca " putin


Attached File  zacusca T.A 2015-sept (19).jpg   1.26MB   21 downloadsAttached File  toamna 2021 (3).jpg   285.19K   20 downloads

Edited by vio69c, 04 October 2022 - 17:01.


#43
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 Totuncalator, on 04 octombrie 2022 - 09:49, said:

Care sunt pline doar de ceapa, morcovi si ceva chimicale.

Vai ce dragut. Tu ai senzatia ca zacusca facuta de tine nu contine o tona de nitrati si fosfati?

Edited by abac, 04 October 2022 - 19:51.


#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
La costuri mai puneți și grătarul, cărbunii, benzina, șalele nevestei care sta aplecată peste chiuveta să curețe alea, intorsul in căldură și pe acolo iese.. da.  Nu e o muncă ce merită, este doar de relaxare eventual pt o duminică

#45
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
In alti ani făceam 3 șarje de zacusca (30 borcane mari de 800)...anul asta doar una. In fiecare an la sfârșitul lui august - atunci găsesc eu cele mai bune preturi. Cam 45 lei a costat materia primă pt o șarjă...in alti ani era 25-35lei

#46
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
A facut femeia doua editii de zacusca.Plus mai am de luat de la capitala o zacusca de la mama,vreo 9 borcane,de figuri, cu ciuperci,maii boiereasca.Mi-am dorit sa maninc mai sanatos,toata viata am alergat dupa bani si am mancat pe fuga,ce si unde apucam.Sunt un mos retrograd si ma incapatinez sa ramin asa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate