Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Elon Musk prezintă robotul Optimus în cadrul Tesla’s AI Day

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
de acum > 1 an ...  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUP6Z5voiS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tipic Musca !

#20
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View Postdaybreak246, on 02 octombrie 2022 - 07:36, said:

1. Cam multi conani barbari pe aici
2. Pare o vechitura ruginita jucaria lu Musca
3. Boston Dynamics pare-se ca e cu mult in fata [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tF4DML7FIWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil ca e mult mai in fata asta de la Boston Dynamics. Dar si diferenta de pret probabil ca este uriasa. Asa ca robotul lui Elon, chiar mai putin performant, pare o optiune mai accesibila pentru public.

#21
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postgeorge_alexandru, on 02 octombrie 2022 - 06:59, said:

Dacă spală, calcă, gătește, pune berea la rece  în frigider și nu te întreabă unde ai fost când vii noaptea târziu acasă, eu zic că merită 20k dolari.
Sa fiu milionar n-as tine asa ceva in casa, poate in curte sa tunda gazonul.
Sa vedem daca Musk  va tine unul din asta in casa , nu doar dezactivat ci sa se miste prin locuinta lui, cand se trezeste sa vina la el si sa-si spuna " Good morning sir ". Sa vedem cat de fericit se va simti . Posted Image

#22
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Daca nu-i fierbinte in gura eu zic ca nu vinde nimic.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdaybreak246, on 02 octombrie 2022 - 07:36, said:

2. Pare o vechitura ruginita jucaria lu Musca
3. Boston Dynamics pare-se ca e cu mult in fata

Nu este. Robotul lui Musk este mult mult mai complex. Miscarile sunt mai line/mai apropiate de cele ale omului decat cel de la Boston Dynamic. Robotul de la Boston Dynamic nici macar nu are palme. Am mai pus un clip in care unii explica mai in detaliu mecanica din acest robot. In plus robotul lui Musk incorporeaza si niste AI. Clipul celor de la Boston Dynamics este putin retusat, in sensul ca au filmat doar ce le-a iesit, au lucrat mult deoarece dadea rateuri acel "parkour", exista clip. Ca sa nu mai spun ca a fost programat sa urmeze o cale si atat.
Dar na, asa se intampla cand te arunci cu capul inainte si habar nu ai despre ce este vorba, vorbesti doar ca sa te afli in treaba

In clipul asta se vorbeste de cat de complex este robotul lui Musk. Cat de complex construita este palma/mana, incheieturi, sistemul locomotor etc. Vor sa ajunga astfel incat mobilitatea unui robot sa nu difere de ce-a a unui om. Si eu am increde ca in 10-15 vor face progrese importante.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5xTTTYj644?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cBXXhz8xE3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 02 October 2022 - 13:49.


#24
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 00:05, said:

Prevad ca in 20 de ani Elon Musk se va ocupa preponderent de constructia robotilor.

Chiar dacă se ocupă de construirea de roboţi, rachete, inteligenţă artificială, e bine că cineva are iniţiativa asta. Deja s-a ajuns la o monotonie cultural-economică: se vorbeşte despre maşini electrice (dar tot de maşini), despre agricultura bio (dar tot de agricultură), despre energie regenerabilă (dar tot de energie)...şi aşa mai departe. Îmi place că acest Elon Musk are "nebunia frumoasă" de a discuta şi de fabricarea de roboţi, roboatoaice şi călătorii cosmice ! Scoate economia din monotonie.

Edited by lupini, 02 October 2022 - 14:58.


#25
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postvictord36, on 02 octombrie 2022 - 13:22, said:

Daca nu-i fierbinte in gura eu zic ca nu vinde nimic.
Ha ha ha ,daca i se inclesteaza maxilarul pe pozitia inchis, cine plateste daunele?Posted Image

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 00:05, said:

Prevad ca in 20 de ani Elon Musk se va ocupa preponderent de constructia robotilor
Prevad ca in cativa ani va da faliment

Edited by florinellll, 02 October 2022 - 18:07.


#26
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 13:37, said:

Nu este. Robotul lui Musk este mult mult mai complex. Miscarile sunt mai line/mai apropiate de cele ale omului decat cel de la Boston Dynamic. Robotul de la Boston Dynamic nici macar nu are palme. Am mai pus un clip in care unii explica mai in detaliu mecanica din acest robot. In plus robotul lui Musk incorporeaza si niste AI. Clipul celor de la Boston Dynamics este putin retusat, in sensul ca au filmat doar ce le-a iesit, au lucrat mult deoarece dadea rateuri acel "parkour", exista clip. Ca sa nu mai spun ca a fost programat sa urmeze o cale si atat.
Dar na, asa se intampla cand te arunci cu capul inainte si habar nu ai despre ce este vorba, vorbesti doar ca sa te afli in treaba

In clipul asta se vorbeste de cat de complex este robotul lui Musk. Cat de complex construita este palma/mana, incheieturi, sistemul locomotor etc. Vor sa ajunga astfel incat mobilitatea unui robot sa nu difere de ce-a a unui om. Si eu am increde ca in 10-15 vor face progrese importante.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5xTTTYj644?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cBXXhz8xE3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care miscari? Vad ca sunt cativa dorei care imping o rabla pe scari.
Clip care explica? Nu mai bine ne si arata? Ca asa iti spun si eu ca tigaia mea face cartofi prajiti singura.
Se vorbeste de cat de complex este, dar de aratat mai putin spre deloc...cam mult dat din gura, iti suna cunoscut, nu?
Daca tu esti un zelot care crede in noile scripturi dupa Musca, e ok, nu e rusine, omenirea are nevoie de multi d-astia ca tine.

#27
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Dar de ce se isista a se imita corpul uman ? Un robot ca un frigider, sau ca un butoi de bere cu ceva senile ar fi fost mult mai stabil decat asta cu doua picioare... Apoi niste brate adaptate in functie de destinatia acestuia, Daca robotul era barman ii puneai niste clesti cu care sa apuce halba de bere si asta este, Nu-i trebuiau cinci degete.
Adica incercarea asta de a imita umanoidul nu prea are mare sens, doar poate asa, sa vedem ca putem imita oarecum. Asta umanoid nu va putea ridica greutati foarte mari, se va pune problema echilibrului, pe cand un robot "din topor" cu aspect de frigider si bateriile montate in partea de jos, ar putea ridica mult mai mult. Zic si eu, parerea mea. Iar concluzia mea personala zice ca este placut a privi robotelul lui Elon, insa ca performante, constructia imitand corpul uman, nu are randament.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdaybreak246, on 02 octombrie 2022 - 19:15, said:



Daca tu esti ala care crede ca telefonul, laptpotul, cipul sunt lucrarile diavolului pt ca habar nu ai cu ce se mananca, nu este nicio rusine. Sunt multi d-astia ca tine. Este parerea voastra si nu este nicio problelma. Spor la citit biblia! Vezi ca sunt si cu poze.

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Creepy as fuck! Puteau macar sa-i deseneze un smiley face acolo, sa scape de vibe-u' ala de "kill al humans when they sleep!" La asta de-i clipeste un led rosu' pe undeva ai pus mana pe baros!

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postorlandobarbulescu, on 02 octombrie 2022 - 06:13, said:

Și Skynet când apare?
E în mâna ta, știe și când faci treaba mare.

View PostPhobos, on 02 octombrie 2022 - 07:53, said:



Noi o sa avem cel mult candva vreo sperietoare de ciori de-aia care abia se tine pe picioare, la pret de apartament, si care daca o pui sa stearga pe jos, iti îmboardã tãtã casa. Posted Image.
Păi ceva de genul au pus președinte în america deci pentru zilele noastre pare suficient de bună :roflmao:

View Postphoenix76, on 02 octombrie 2022 - 20:23, said:

Dar de ce se isista a se imita corpul uman ? Un robot ca un frigider, sau ca un butoi de bere cu ceva senile ar fi fost mult mai stabil decat asta cu doua picioare... Apoi niste brate adaptate in functie de destinatia acestuia, Daca robotul era barman ii puneai niste clesti cu care sa apuce halba de bere si asta este, Nu-i trebuiau cinci degete.
Adica incercarea asta de a imita umanoidul nu prea are mare sens, doar poate asa, sa vedem ca putem imita oarecum. Asta umanoid nu va putea ridica greutati foarte mari, se va pune problema echilibrului, pe cand un robot "din topor" cu aspect de frigider si bateriile montate in partea de jos, ar putea ridica mult mai mult. Zic si eu, parerea mea. Iar concluzia mea personala zice ca este placut a privi robotelul lui Elon, insa ca performante, constructia imitand corpul uman, nu are randament.

Pentru că toate spațiile în care locuiesc oameni sunt proiectate pentru oameni. Există scări, obstacole, doar sub forma umanoidă poți face un robot 100% versatil pentru locuri proiectate pentru oameni.

Deși Musk se laudă că ar costa mai puțin decât o mașină, utilitatea lui limitată la ora actuală face ca cererea să fie cu peste 2 oridine de mărime mai mică decât în cazul autoturismelor, astfel economia de scară largă nu își poate spune cuvântul. Musk face un pariu pe termen lung, nu este sigur însă că el va fi cel care va culege roadele. În fond și la urma urmei și Gates a anticipat apariția smartphone-ului însă după cum bine știm Microsoft n-a făcut mare brânză pe piața dispozitivelor mobile.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 21:52, said:

Daca tu esti ala care crede ca telefonul, laptpotul, cipul sunt lucrarile diavolului pt ca habar nu ai cu ce se mananca, nu este nicio rusine. Sunt multi d-astia ca tine. Este parerea voastra si nu este nicio problelma. Spor la citit biblia! Vezi ca sunt si cu poze.

Cum sa fie lucrarea diavolului o masinarie care face sex si repara panoul de electricitate ?! Asta e apogeul civilizatiei umane. Din contra, sa cadelnitam lucrarea Dlui Musc, sa iasa triple A la consumul de curent ca sa fie subventionata de UE.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 03 octombrie 2022 - 14:52, said:


Fie ca vrem, fie ca nu vrem, tehnologia tot va avansa. Urmatorul pas este robotul umanoid in genul filmului "I, Robot (2004)". Acum ni se pare SF. Probabil la fel ni se parea SF acum 2000 ani daca cineva ne arata comunicarea la distanta, zborul cu avionul sau zborul in spatiu. Uite ca acum este ceva comun, fiecare avem un telefon mobul, fiecare dintre noi putem zbura cu avioane comerciale etc. La fel si cu robotul umanoid care va fi o prezenta banala in viata noastra peste 30-50-100 ani. Ca sunt unii care emit traznai din putul gandirii gen "o prostie", "nu se poate realiza" etc este fix treaba lor. Evolutia nu ai cum sa o opresti fie ca iti place fie ca nu.

Poate peste 200-300 ani vom avea o lume ca in "Automata (2014)"

Edited by MembruAnonim, 03 October 2022 - 15:16.


#33
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Acest aspect este de necombătut. Ceea ce putem dezbate în schimb este dacă timingul este bun.

Bine, la o adică în 2002 când omul s-a apucat de rachete, mulți ar fi zis la fel, că e prea "far fetched".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate