Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

HYUNDAI HiE-S400VG, monocristalin, IP67, 400W x2 la bloc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
salut

am aceste doua panouri deja si doresc sa construiesc in jurul lor un sistem care sa imi ofere energie electrica pentru 2 televizoare, 2 frigidere, 3-4 becuri led folosite ocazional, un laptop si un aer conditionat de 12 btu mobil folosit intensiv vara. masina de spalat vase si cea de spalat rufe vor ramane pe reteaua enel. la uscatorul de rufe am renuntat...

locatia este la bloc. panourile vor fi montate in locul geamurilor de la balcon. beneficiez de o pozitie aproape ideala cu soare direct toata ziua fara obstacole.

va rog sa imi recomandati un mppt si un invertor sau un sistem integrat si o baterie pentru sistem. bugetul e firav - aproximativ 3000 lei. inca o baterie e in calcul dar in viitor..

multumesc anticipat pentru sugestii.

#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
salut. ai prea putine panouri pentru folosirea intensiva a unui AC pe langa ceilalti consumatori enumerati, mai cumpara/monteaza inca cel putin 2.

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 22.12.2005
la prima vedere ai 1000..2000 w consum.
deci vreo 5 panouri, conditii ideale
la bloc nu ai loc (nu stiu partea de "legal")- a fost o discutie pe aici pe undeva cu incercare "pe bloc" -esuata.

pentru consum sustinut ai nevoie de cel putin 2..3 ori capacitatea + baterie ( faci calculul adunand toti consumatorii)

#4
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postpexic, on 29 septembrie 2022 - 16:16, said:



nu pot monta panouri suplimentare. imi asum in acest caz enelul pt aerul conditionat. pentru restul consumatorilor ce echipament recomandati?

View Postfoxbat, on 29 septembrie 2022 - 16:32, said:



ok. am inteles. renuntam la aer... 2 televizoare si 2 frigidere plus un laptop si becuri. panourile nu fac fata? mai mult de doua nu am loc sa pun...

Edited by Dany_Darke, 29 September 2022 - 16:43.


#5
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
Fac fata cam 9 luni pe an daca:
- stai la campie
- cumperi baterie litiu de 2kwh
- opresti invertorul (si deci toti consumatorii) cand te culci.

varianta 2:
baterie litiu de 10kwh si
: cele 9 luni nu trebuie sa opresti invertorul noaptea (deci frigiderele vor functiona mereu)
-poti folosi AC cand e soare puternic dar nu il poti da la maxim (aici depinde si de tipul AC -inverter sau cheap)

Edited by pexic, 29 September 2022 - 16:54.


#6
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postpexic, on 29 septembrie 2022 - 16:48, said:

Fac fata cam 9 luni pe an daca:
- stai la campie
- cumperi baterie litiu de 2kwh
- opresti invertorul (si deci toti consumatorii) cand te culci.

bucuresti campie - 10 ore de soare pe fatada.
baterii litiu - recomandari?
opresc tot de cand mi-a venit factura enel 2300 lei... cica pe 2 luni...

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,896
  • Înscris: 01.03.2013
Intra pe pvwatts si fa o simulare pentru conditiile exacte de montaj ale panourilor (orientare, inclinatie) si vezi cam la ce productie te poti astepta, chiar la nivel de zi / ora.
Si apoi mai vezi ce consumatori poti folosi in functie de productia estimata.
Apoi in functie de consumatori si productia estimata alegem invertorul si bateria

https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php

Edited by kolfleading, 29 September 2022 - 18:58.


#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 22.12.2005

View Postecococo, on 29 septembrie 2022 - 16:51, said:


bucuresti campie - 10 ore de soare pe fatada.
baterii litiu - recomandari?
opresc tot de cand mi-a venit factura enel 2300 lei... cica pe 2 luni...

2300 ron - si ce consum ai avut ?

o baterie de 10 kwh e mult peste cei 3000 ron
una de 7.2 e cel putin 1400 eur.(vorbesc de cele de pe auto).

cele "oficiale" au niste preturi de te doare capul ( si buzunarul).

cel mai bine este sa incepi cu bugetul. vorbesc din experienta. si eu vroiam cai vezri pe pereti si cand am pus pe hartie mi-au iesit 2 vieti sa l amortizez.

#9
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postkolfleading, on 29 septembrie 2022 - 18:58, said:



va pricepeti sa taiati cheful omului. glumesc evident...

966.8  kwh pe an. asa spune linkul de mai sus.  aerul conditionat sare din orice schema. raman 2 televizoare si 2 frigidere. unul vechi - are 30 ani si nu are nici o clasificare energetica si altul nou mic clasa a++. schimbarea frigiderului vechi nu este posibila. e un bosch de la mama lui luat in anii 90 de nou din magazin si are valoare sentimentala. plus un laptop si incarcatorul de la tel mobil. ocazional si niste baterii de scule dar alea le bag si la enel ca asta e...acolo se fac bani.

becurile raman la enel. am led peste tot si desi cam consuma momentan e relativ complicat sa le trec pe alt circuit.

cam asta ar fi. ce controller sa iau si ce baterii? si ce inverter? bugetul maxim azi ar fi de 3000 lei. nu tin mortis sa mearga tot sistemul maine. pot sa investesc intr-un mppt mai bun azi si luna viitoare sa mai suplimentez bugetul...

va rog sa ma sfatuiti

multumesc.

as lua in calcul si o eoliana mica gen turbina cu axa verticala. pozitia imi permite si e ideala cu un coridor intre blocuri. am avut afumatoare pe coltul ala si stiu cum e cu fumurile...trage rau curentul acolo...

sa spunem ca as mai investi si acolo 200 euro pentru sincer nu stiu cati kw anual...dar important e ca as produce noaptea cand panourile solare dorm...

View Postfoxbat, on 29 septembrie 2022 - 22:26, said:



dupa ei consumul a fost de 700 kwh lunar la un ap de bloc cu consumatorii amintiti. nebunie...

bugetul e flexibil. am panourile si 3000 lei. pot adauga 1000 lei lunar. nu tin sa am un sistem functional azi... prefer sa cumpar ce trebuie calitate si sa mai astept pana il pun in functiune

imi doresc sa devin macar 50% independent energetic de hotii astia..

Edited by Dany_Darke, 30 September 2022 - 13:35.


#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 22.12.2005
Fara baterie si cel putin 4..5 ,panouri nu prea ai ce face.tine banii si cand aduni de un invertor macar(750...1100 eur unul okis)
Daca te duci pe24v o sa ai ce incerca sa vinzi ulterior.sorry..

700wh e nebunie.indeed.la ap cu 2 cam nu sar de 70..80 /luna

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postecococo, on 29 septembrie 2022 - 16:51, said:



bucuresti campie - 10 ore de soare pe fatada.
baterii litiu - recomandari?
opresc tot de cand mi-a venit factura enel 2300 lei... cica pe 2 luni...
Mai simplu te muti la hidroelectrica.


Teoretic, vorbind pur teoretic, un sistem ongrid cu injecția oprită ar fi o soluție.
Prețul însă e mult peste buget.

#12
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postfoxbat, on 30 septembrie 2022 - 16:29, said:

Fara baterie si cel putin 4..5 ,panouri nu prea ai ce face.tine banii si cand aduni de un invertor macar(750...1100 eur unul okis)
Daca te duci pe24v o sa ai ce incerca sa vinzi ulterior.sorry..

700wh e nebunie.indeed.la ap cu 2 cam nu sar de 70..80 /luna

panourile le am deja... cumva sunt plecat pe drumul asta asa ca nu am cum sa dau inapoi.

am gasit ceva acceptabil la pret de la epever - TRACER4210AN. 800 lei. suporta pe intrare 1000W pe 24 V. bateriile ar fi 2000 lei - 2 bucati ted agm de 100 Ah bucata. si am terminat bugetul de luna asta. luna viitoare urmeaza sa iau un invertor de 3kw reali de la fratele chinez si cam asta ar fi.

ce parere aveti?

la epever ar mai fi cateva modele interesante ca pret... recomandati ceva?

#13
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View PostBloodRa, on 30 septembrie 2022 - 16:33, said:

Mai simplu te muti la hidroelectrica.


Teoretic, vorbind pur teoretic, un sistem ongrid cu injecția oprită ar fi o soluție.
Prețul însă e mult peste buget.

din motive legale nu pot sa fac nici o mutare. din pacate. iar maine hidroelectrica se suceste si face 5 lei kwh..... in Romania orice e posibil din pacate...

#14
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 27.07.2007
Te sfatuiesc sa nu cumperi baterii pe tehnologia plumb.
Dar, daca vin moaca sau la un pret de nici 20-30% din ce se vinde in "magazin" atunci sunt bune pentru antrenament, experimentare.
Eu zic sa te orientezi spre bateriile pe baza de litiu.
Dar atentie multa la cele Litiu-ion, le trebuiesc BMS.
Eu la LTO, o alta tehnologie pe litiu, folosesc egalizator si un BMS improvizat pentru a opri invertorul cand tensiunea bateriei scade sub un prag setat de mine.

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 22.12.2005

View Postecococo, on 30 septembrie 2022 - 17:04, said:


panourile le am deja... cumva sunt plecat pe drumul asta asa ca nu am cum sa dau inapoi.

am gasit ceva acceptabil la pret de la epever - TRACER4210AN. 800 lei. suporta pe intrare 1000W pe 24 V. bateriile ar fi 2000 lei - 2 bucati ted agm de 100 Ah bucata. si am terminat bugetul de luna asta. luna viitoare urmeaza sa iau un invertor de 3kw reali de la fratele chinez si cam asta ar fi.

ce parere aveti?

la epever ar mai fi cateva modele interesante ca pret... recomandati ceva?

nu stiu daca citesti ce s-a scris.
repet
- bugetul tau nu permite nimic util. Nu arunca banii pe ceva ce n-o sa mearga si/sau vei inlocui rapid - pierzand evident banii
- ai mai sus niste estimari - o baterie (evindet, litiu) de 10 kwh este peste 1500 eur. hai sa zicem, una de 5..6 - 1200 eur ( cea mai ieftina, de pe auto electric) ; invertor - minim 700. eur spre 1000eur. ( nu vorbim de 12v sau 24v ci de rezidential, 48v).
- panouri - inca 4 aprox (+2 pe care le ai) - ~ 900--1000 eur
- conectica, sigurante, element de securitate - 100..200 eur

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postecococo, on 30 septembrie 2022 - 17:05, said:



din motive legale nu pot sa fac nici o mutare. din pacate. iar maine hidroelectrica se suceste si face 5 lei kwh..... in Romania orice e posibil din pacate...
Nu poți să te muți la hidro, dar o să îți montezi panouri pe balcon... O să fii ținta vecinilor

#17
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postfoxbat, on 30 septembrie 2022 - 19:59, said:

nu stiu daca citesti ce s-a scris.
repet
- bugetul tau nu permite nimic util. Nu arunca banii pe ceva ce n-o sa mearga si/sau vei inlocui rapid - pierzand evident banii
- ai mai sus niste estimari - o baterie (evindet, litiu) de 10 kwh este peste 1500 eur. hai sa zicem, una de 5..6 - 1200 eur ( cea mai ieftina, de pe auto electric) ; invertor - minim 700. eur spre 1000eur. ( nu vorbim de 12v sau 24v ci de rezidential, 48v).
- panouri - inca 4 aprox (+2 pe care le ai) - ~ 900--1000 eur
- conectica, sigurante, element de securitate - 100..200 eur

si totusi. am un prieten cu un kit pedavo de 3 kvh care tine un frigider, televizor, cateva becuri si 4 camere de supraveghere. e drept ca a suplimentat panourile cu inca 2 si are 4 baterii  ted agm de 100 Ah. dar per total ca putere a panourilor e putin peste ce am eu - 1020W fata de 800W la mine  si bateriile se pot cumpara in timp..
tu vorbesti de sisteme la un alt nivel...nu vreau sa tin toata casa - ma rezum la 2 frigidere si 2 televizoare.

cam ce preturi am gasit eu

controller mppt epever - 800 lei. stie si 12V si 24V si accepta intrare a 1040W cand e legat la baterii pe 24V. imi permite sa folosesc initial un panou solar si o singura baterie iar cand voi lua si a doua baterie pot monta si al doilea panou solar.
baterie ted agm 100Ah - 1000-1200 lei. pret per bucata. pretul e cam acelasi si la alte firme.
invertor 6000W - are 2500W reali cu indulgenta. aproximativ 1000 lei.
conectica, suporti, diverse - 300 lei.

aproape in buget. pe youtube sunt destul de multi care folosesc cu succes o solutie asemanatoare si au ca si mine 2 televizoare si un frigider. ma rog eu am doua dar sper sa faca fata.

View PostBloodRa, on 30 septembrie 2022 - 20:04, said:

Nu poți să te muți la hidro, dar o să îți montezi panouri pe balcon... O să fii ținta vecinilor

e o harababura de neimaginat in actele familiei... ca idee inca sunt pe contractul initial la enel si cu orice interventie nu am putut schimba nimic. e drept ca nici nu m-am agitat prea tare pana la ultima factura...

balconul este imens - sunt 9ml si este inchis cu termopan. panourile au fost alese special pentru a se incadra aproape perfect in golul de geam. am destui vecini cu rolete sau rulouri aplicate pe exterior si nu le-a spus nimeni nimic pana acum.

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 22.12.2005
banii tai, prietenii tai. Cel mai bine este sa mergi pe mana lor si nu pe cea a "softpedia"istilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate