Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

HYUNDAI HiE-S400VG, monocristalin, IP67, 400W x2 la bloc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postfoxbat, on 01 octombrie 2022 - 09:31, said:

banii tai, prietenii tai. Cel mai bine este sa mergi pe mana lor si nu pe cea a "softpedia"istilor.

la prietenul meu baza este un kit pedavo de 3kv ( 2 panouri de 235W fiecare, unitate pwm cu invertor de 3kv si 2 baterii agm ted de 100ah bucata) care initial nu a functionat corespunzator. probleme de montaj si dupa mine panourile foarte slabe tehnologic - ceva generatie veche veche care nu reuseau sa incarce peste zi bateriile si sa tina si consumatorii conectati. undeva pe la 3-4 dimineata se goleau bateriile.
a suplimentat sistemul initial cu 2 panouri si 2 baterii (acelasi tip) si acum e multumit. face fata cu brio si nu mai are probleme. sistemul este vazut de mine personal  - nu vorbesc din auzite...

personal mi-as lua victron cu fronius si o baterie tesla dar nu am unde sa le pun. cand o sa ma mut la casa daca o sa reusesc o sa fie o alta discutie si o sa investesc minim 10k euro din buget pt o instalatie solara...

azi asta e bugetul si situatia. personal cred ca se poate face treaba si cu un buget mai saracut si as aprecia sugestii in limita bugetului meu.

am gasit si un model de invertor hibrid cu controllet mppt de la epever pe la 2400 lei. dar accepta maxim 780W pe intrarea de panouri. chiar nu stie sau nu a lucrat nimeni cu solutii de buget redus? nu cred ca toti au investit mii de euro in solare...

#20
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Pari cam repezit,dar cred ca idea ta se va realiza,curand.
Daca nu se arde ceva...da-i inainte!
Si daca se arde,se schimba.
Asa ce fa-o!,cum ai vazut si cum te-ai documentat.Pas cu pas.
Eu iti tin pumnii.

#21
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View Postdrgroza, on 02 octombrie 2022 - 04:51, said:

Pari cam repezit,dar cred ca idea ta se va realiza,curand.
Daca nu se arde ceva...da-i inainte!
Si daca se arde,se schimba.
Asa ce fa-o!,cum ai vazut si cum te-ai documentat.Pas cu pas.
Eu iti tin pumnii.

multumesc pentru incurajari.

ma grabesc pentru ca pe zi ce trece tot ce tine de acest domeniu se scumpeste. epeverul era acum 2 luni 600 lei. panourile solare s-au scumpit intr-o saptamana cu 100 lei per bucata. bateriile au crescut si ele tot cu o sutica.

si ma grabesc si pentru ca ce va veni e potopul. oricum plateam de regula foarte mult gen 5-800 lei lunar dar ultima factura de 2300 lei a pus capac. am anulat-o cu multi nervi si amenintari reciproce dupa zeci de telefoane si 4 sesizari/reclamatii in scris dar urmatoarea factura nu vine sub 1000 lei garantat. si sunt pregatit psihic si pentru una de 3-4000 lei. orice e posibil pentru ca de 3 luni nu am platit nimic neavand factura si cand a venit imensitatea aceea de 2300 lei am contestat-o. deci urmeaza una babana pe 3 luni...

cu sumele astea de plata lunar la enel investitia intr-un sistem solar devine cel putin interesanta daca nu depasesc 2000 euro la final si trec principalii consumatori pe solar.

#22
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Eu nu înțeleg ce te tine dpdv legal sa schimbi contractul. Poate doar niște datorii la furnizorul actual. Sau clinciuri chiar cu HE…
Facturile astea mărite venite de la Enel in August și Septembrie nu se anulează atâta timp cât ele facturează consumul tău real. Când se va decide HE sa ridice prețurile considerabil, probabil ca Enel va vinde deja cu 10lei/kWh.
Dacă tot vrei sa continui pe ruta PV in balcon, cauta puțin mai mult. Erau ceva proiecte făcute de asociația blocului, unde au placat practic balcoanele cu panouri (era pe aici un link pus de sparkyson). Partea buna e ca tu ți-ai ales modelul all-black, destul de estetic. Partea proasta e ca Altex nu le mai are la vânzare (parca).

#23
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.08.2019
Da, nu mai au.
Eu le-am luat pe ultimele, saptamana trecuta... :)
(si cu mii de draci, apropos de livrare...)
Insa daca vrei all-black, exista un model LG la 380W.

#24
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
intr-un final am ajuns la acumulatori si nu vreau sa mai deschid un topic. ca si functionalitate panourile vor merge blana pe timp de zi iar seara voi trece pe enel. probabil in timp voi automatiza treaba asta..

intre timp am achizitionat un alt controller cu invertor integrat de la fratele chinez.

ce imi recomandati ca si tehnologie pentru baterii? gel agm sau plumb carbon?

ma uit la caranda solar pe emag si sunt un pic nehotarat pentru ca pretul e relativ acelasi...

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
litiu.

#26
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
bugetul e de 4000 lei. si obligatoriu emag pt ca wallet si rate...

 foxbat, on 14 decembrie 2022 - 19:27, said:

litiu.
nu litiu din 101 motive. nu vreau sa polemizez dar e multsupraevaluat.

am nevoie de 24 volti pe baterie. cu litiu imi amortizez investitia cand vor fii nepotii la pensie...

#27
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Doamne ajuta.daca iesi pe Pb mai bine decat 180eur/kwh asa sa fie. Nu intentionam sa polemizez ci doar ti am raspuns tehnic cu unica optiune.

#28
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

 foxbat, on 14 decembrie 2022 - 20:19, said:

Doamne ajuta.daca iesi pe Pb mai bine decat 180eur/kwh asa sa fie. Nu intentionam sa polemizez ci doar ti am raspuns tehnic cu unica optiune.

liga litiu in actiune. NU vreau sa stochez!

am nevoie de un buffer. cand nu e soare - enel...

doamne ajuta sa te luminezi tu...

#29
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Litiu se preteaza mai bine ca buffer, mai ales LTO. Suporta curent de incarcare/descarcare  mai mare decat Pb.
Sunt elementi de LTO la 10Ah. Curent de incarcare/descarcare =1C.

Sau o baterie supermare de condensatori.

Edited by grifonul_alb, 15 December 2022 - 07:25.


#30
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 ecococo, on 15 decembrie 2022 - 00:08, said:


liga litiu in actiune. NU vreau sa stochez!

am nevoie de un buffer. cand nu e soare - enel...

doamne ajuta sa te luminezi tu...

regret ca asta e atitudinea cand ti se dau sfaturi.
daca e de interes - este IARNA- ai nici 4..5 ore de lumina cat de cat. deci fara stocare nu ai ce sa faci, sistemul fiind inutil ( pesemne ca o sa ai productie in cel mai bun caz 10..20 % din ce capacitate ai).aprox un laptop.
daca e soare sanatos ( de o luna n-a prea mai fost iar iarna tine nov - martie dpdv lumina) tot nu faci nimic semnficativ in timpul de lumina.

sa fie cu sanatate si cu scuze ca am intervenit (iar). nu se mai repeta.

#31
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

 foxbat, on 15 decembrie 2022 - 08:42, said:

regret ca asta e atitudinea cand ti se dau sfaturi.
daca e de interes - este IARNA- ai nici 4..5 ore de lumina cat de cat. deci fara stocare nu ai ce sa faci, sistemul fiind inutil ( pesemne ca o sa ai productie in cel mai bun caz 10..20 % din ce capacitate ai).aprox un laptop.
daca e soare sanatos ( de o luna n-a prea mai fost iar iarna tine nov - martie dpdv lumina) tot nu faci nimic semnficativ in timpul de lumina.

sa fie cu sanatate si cu scuze ca am intervenit (iar). nu se mai repeta.

sincer nu am intentionat sa te jignesc dar personal m-am saturat sa tot primesc acelasi sfat - litiu . fara litiu nu se invarte roata...

la altii se poate si fara litiu. numai la noi nu.

uite un tabel optimist zic eu dar destul de aproape de adevar care ma face sa intreb... de ce sa platesc dublu pe lipo cand am performante echivalente cu tehnologia plumb carbon la jumatate de pret?

Attached Files



#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

 ecococo, on 15 decembrie 2022 - 17:57, said:

de ce sa platesc dublu pe lipo cand am performante echivalente cu tehnologia plumb carbon la jumatate de pret?
Dar n-ai performante echivalente.
  • pentru ca la utilizare in instalatii fotovoltaice, alea cu litiu (LiFePo4) au durata de viata de 10 ori mai mare decat alea cu tehnologia plumb carbon.
  • pentru ca la Pb trebuie sa limitezi curentul de incarcare la 0.1 C, iar la LiFePo4 merge si 0.5 C fara probleme
  • pentru ca spre finalul incarcarii, curentul acceptat de Pb este foarte mic, iar LiFePo4 accepta 0.5C si pana la 99%, ideal pentru fotovoltaice
  • pentru ca Pb cand ajunge in Absorption nu mai stocheaza energie dar consuma curent, pe cand LiFePo4 n-are aceasta problema, inghite si incarca tot ce-i dai
  • pentru ca Pb se strica daca sta incarcat partial, pe cand LiFePo4 n-are aceasta problema (ai sa vezi iarna ce inseamna asta)
  • pentru ca majoritatea Pb care se gasesc de cumparat la noi sunt de foarte proasta calitate
Si apoi mai sunt si chestii minore, cum ar fi diferenta de greutate si volum...

Singura situatie in care Pb merita luat in considerare este pentru aplicatii de tip UPS (sursa neintreruptibila), unde bateria sta in Float incarcata la 100% in majoritatea timpului, se descarca max. 50% din cand in cand, dar apoi este incarcata imediat si corect pana la 100%, cu energie din retea, fara fluctuatiile specifice instalatiilor fotovoltaice.

Edited by kolfleading, 15 December 2022 - 18:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate